Kuru kekik, kurutulmuş kekik yaprakları ile aynı mıdır?

Sordu: Sakina Reinharz | Son Güncelleme: 26 Ocak 2020
Kategori: yiyecek ve içecek vejetaryen diyetleri
4.6/5 (5.913 Görüntüleme. 16 Oy)
Taze ve kurutulmuş kekik arasındaki görünüm farkı tam olarak beklediğiniz şeydir. Taze kekik parlak, yapraklı bir yeşildir, kurutulmuş kekik ise kahverengidir ve bir yapraktan çok toza benzer bir kıvama sahiptir. Tek başına bu fark, çoğu şefin taze kekik kullanmayı tercih etmesinin başlıca nedenidir.

Ayrıca soru şu ki, kurutulmuş kekik, öğütülmüş kekik ile aynı mı?

Öğütülmüş kekik . Kekik , yapraklarının iddialı, odunsu, hafif biberli aroması için kullanılan, taze veya kuru olarak kullanılabilen, ancak kurutulduğunda daha lezzetli olan temel bir mutfak bitkisidir. Kekik , mercanköşk ile yakından ilişkilidir, ancak daha sağlam, aromatik bir tada sahiptir.

İkincisi, kurutulmuş kekik sizin için iyi mi? Taze, kurutulmuş veya yağ olarak bulunabilir ve hepsinin önemli sağlık yararları olduğu söylenir. Tipik olarak küçük miktarlarda kullanılmasına rağmen, kekik bazı önemli besinlerde bulunur. Sadece bir çay kaşığı kuru kekik günlük K vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %8'ini karşılayabilir (1).

Bu bağlamda kurutulmuş kekik yapraklarını nasıl kullanıyorsunuz?

Kuru kekik yapraklarını bir tavada hafifçe kızartın ve favori biber veya taco tarifinize ekleyin. Kekik yapraklarıyla süslenmiş bir parça beyaz peynirin üzerine zeytinyağı gezdirin ve zeytinlerle servis yapın. Hafif bir tada sahip gıdalarda çok fazla kullanılırsa kekik aşırı güçlü ve acı hale gelebilir.

Kuru kekik nasıl kokar?

Kekik baharatlı, tatlı bir aromaya sahiptir. Kekik , yiyeceklere sıcak bir baharat katar ve kekik yağı tıbbi ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Kuru kekik lezzetini yoğunlaştırır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kuru kekik yerine kekik yaprağı koyabilir misin?

Kurutulmuş ve taze kekik kesinlikle birbirinin yerini alabilir . Basitçe çağrısında kurutulmuş miktarı taze kekik, üç katını ikame ederek kullandığınız miktarını ayarlamak.

Kuru kekik yaprağı mı yoksa öğütülmüş mü?

Öğütülmüş kekik ve kekik yaprakları arasındaki fark nedir? Küçük yapraklar kuruduğunda , alçak çalılardan taze kekik toplanır . Öğütülmüş kekik , bu küçük yaprakları tek biçimli hale getirmek için bir öğütücüye yerleştirir. Küçük yapraklar kuruduğunda , alçak çalılardan hasat edilir .

Kuru kekik nasıl öğütülür?

O Otları Öğüt
 1. Bahçeden biraz organik biberiye ve kekik toplayın.
 2. Birkaç gün kurumaya bırakın.
 3. Biberiye ve kekik yapraklarını kuruduktan sonra dallarından ayırın.
 4. Biberiye ve kekik parçalamak için bir ot değirmeni olarak da kullanılabilen bir kahve değirmeni kullanın.

Taze kekik ne kadar öğütülmüş kekik eşittir?

Tazeden Kuruya ve Öğütülmüş Bitki Dönüşümleri
ot Taze Zemin
Kişniş, dereotu, kekik, biberiye ve kekik gibi çoğu bitki 1 yemek kaşığı. ¾ çay kaşığı.
Reyhan 2 çay kaşığı. ½ çay kaşığı.
Defne yaprağı 1 yaprak ¼ çay kaşığı.
Maydanoz 2 çay kaşığı. ½ çay kaşığı.

Kekik yoksa ne kullanabilirim?

Eğer kekik için bir alternatif gerekir ve mercanköşk veya kekik yoksa, o zaman fesleğen en iyi seçenektir. Et yemeklerinde, makarna soslarında ve pizza soslarında kullanım için idealdir. Akdeniz yemekleri ayrıca fesleğenin tatlı, hafif anason tonlu güçlü, keskin aromasından yararlanır.

Kuru mercanköşk, öğütülmüş ile aynı mıdır?

McCormick® Mercanköşk , Öğütülmüş . Mercanköşk , Marjorana hortensis Moench'in kurutulmuş yapraklarıdır. Mercanköşk , nane ailesine ait ve tek yıllık olarak yetiştirilen kısa gür bir bitkidir. Yapraklar grimsi yeşil, dar ve yaklaşık 1 cm uzunluğundadır ve hoş bir aromatik kokuya sahiptir ve sıcak, hafif acı bir tada sahiptir.

Öğütülmüş kekik ne için kullanılır?

Öncelikle Yunan, İtalyan, İspanyol, Meksika ve Tex-mex mutfağında kullanılan kekik biberli, gıdalara bitkisel lokma verir. Zaman taze, lezzet yapı tabakalarının pişirme başlangıcında kullanılır kurutuldu, oysa bir bitirme baharat olarak kullanılır. Zemin kekik baharat üsleri ve sürtme kendi kullanımı vardır.

Bir sürü taze kekik ile ne yapabilirim?

Aşağıdaki yiyecekler ve tariflerle özellikle iyi gider:
 1. pizza/makarna soslarını canlandırın;
 2. pizza sosu olarak kullanın;
 3. basit bir kekik makarnası yapın.
 4. biraz zeytinyağı ile karıştırın ve güzel bir salatada gezdirin;
 5. Ortak Bir Masadan bu patatesler gibi kızarmış patatesleri süsleyin;

Kuru kekik ne kadar süre için iyidir?

Kuru kekik de sağlıklıdır (tazeye benzer faydaları vardır ), ancak dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir. Temiz, kuru , cam bir kapta saklayın ve altı ay sonra sıkın.

Taze kekik yerine kuru kekik kullanabilir miyim?

Kurutulmuş otlar genellikle daha güçlü ve taze otlar daha konsantre olduğundan, az gerekir - kuru olarak taze otlar tipik olarak üç katını. Bir reçete taze kekik 1 çorba kaşığı gerektirmesi halinde 3 çay kaşığı 1 çorba kaşığı eşit yana Örneğin, Eğer, kurutuldu sadece 1 çay kaşığı gerekir.

Taze kekik dondurabilir misin?

Taze kekik de dondurulabilir. Ancak bunu yapmadan önce taze kekik dallarını yıkayın ve kurutun. Bütün yaprakları saplarından ayırın ve ezmeden gevşek bir şekilde plastik torbaya koyun, ancak içindeki havayı çıkarın. Freeze ve ezilmiş almazsınız bir konumda tutun.

Çiğ kekik yaprağı yiyebilir misin?

kekik Newgent'e göre, çiğ yemek genellikle çok keskindir, bu nedenle taze kekik , pişirmenin son 15 dakikasında kullanıldığında en iyisidir.

Kekik spagettiye girer mi?

Spagetti sosuna yaygın olarak eklenen son derece zevkli ve hoş kokulu bir bitki, fesleğendir. Kekik , güçlü bir tat ve kokuya sahip başka bir bitkidir. Maydanoz, kokulu olmasa da, hiçbir spagetti sosunun olmaması gereken lezzetli bir bitkidir.

Kekik ile hangi otlar gider?

Kekik ile giden diğer baharatlar sarımsak , maydanoz, adaçayı, kekik, biber, fesleğen ve kuru soğandır. Kişniş! Fesleğen , genellikle İtalyanca olarak düşünülen başka bir bitkidir.

Kekik nasıl yeniden yetiştirilir?

Talimatlar:
 1. 2-3 inç uzunluğunda bir sap kesin ve üsttekiler hariç tüm yaprakları çıkarın.
 2. Kesimleri, su hattının yaprakların altında olduğundan emin olarak küçük bir cam kaseye yerleştirin. Suyu birkaç günde bir değiştirin.
 3. Birkaç hafta sonra yeni kökler görmelisiniz; bu noktada toprağa ekebilirsin.

Kekik biftekle gider mi?

Bu, uzun bir marine için harika. Akdeniz esintili sığır eti yemekleri için Oregano , tercih edilen bitkidir. Topraksı ve güçlüdür, sığır etiyle kolayca ayakta durur. Kekik ısıya maruz kaldığında çabucak lezzetini kaybettiğinden, en son dana eti tabağına eklediğinizden emin olun.

Kekik iyi bakterileri öldürür mü?

Kekik yağı, ihtiyaç duyulduğunda bağışıklık desteğini doğal olarak artırmak için kullanılabilen güçlü bir mikrop öldürücü bileşik olarak iyi belgelenmiştir. Araştırmalar, kekik yağının test edilen tüm Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı etkili olduğunu göstermektedir. Bakterilerin hücre zarını parçalayarak çalışır.