Gotu kola, Centella asiatica ile aynı mı?

Sordu: Mercedita Ganssle | Son Güncelleme: 29 Mart 2020
Kategori: sağlıklı yaşam alternatif tıp
4.9/5 (150 Görüntüleme . 18 Oy)
3.12 Centella asiatica ( Gotu Kola )
Yaygın olarak gotu kola olarak bilinen Centella asiatica , Mackinlayaceae familyasına ait otsu bir bitkidir. Hafif bir adaptojendir ve Hindistan'da binlerce yıldır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır, burada yaygın olarak cilt için yaşlanmayı önleyici müstahzarlarda kullanılır.

Benzer şekilde, gotu kola ile Brahmi aynı şey midir?

Resmi Ayurveda metinleri net olmasına rağmen Brahmi Bacopa için Sanskritçe adı (bütün bitki) Mandukaparni gotu kola (bütün bitki) için Sanskritçe adı iken, Mandukaparni da sırasıyla, Hintçe ve Kanada dillerinde Bacopa için kullanılan bölgesel adıdır olduğunu ve her iki bitki materyali de Brahmi olarak adlandırılır.

Ayrıca, gotu kola ne için kullanılır? Gotu kola yanıklar, varisli damarlara (venöz yetmezlik), yara izlerine, çatlak izlerine ve diğer birçok duruma yol açabilen zayıf dolaşım için kullanılır , ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Daha sonra, Centella asiatica'nın faydası nedir diye de sorulabilir.

(Genellikle sadece centella adlandırılır) centella asiatica amino asitler, beta karoten, yağlı asitler, ve çok sayıda potansiyel fitokimyasal maddeler açısından zengindir. Ekstraktların iltihabı yatıştırdığı, yara iyileşmesini hızlandırdığı, yeni hücre büyümesini teşvik ettiği, kolajen oluşturduğu ve dolaşımı iyileştirdiği bulunmuştur.

Gotu kola karaciğeriniz için kötü mü?

Gotu kola , bir yıla kadar süren bazı çalışmalarda kullanılmıştır. Ancak, gotu kola karaciğere zararlı olma potansiyeline sahiptir. Bu doktorunuzla konuşmadan 6'dan fazla hafta gotu kola kullanmak en iyisidir. Karaciğer hastalığı olan veya karaciğeri etkileyen ilaçlar alan kişiler gotu kola almamalıdır.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Gotu kola'nın yan etkileri nelerdir?

Gotu Kola Kullanımıyla İlişkili Yan Etkiler Nelerdir?
  • Mide bulantısı.
  • Mide bulantısı.
  • Güneş ışığına duyarlılık (fotosensitivite)
  • Kaşıntı.
  • Topikal: Alerjik kontakt dermatit.
  • Yanıyor.
  • Büyük doz: Uyuşukluk.
  • Hiperkolesterolemi.

Brahmi'nin yan etkileri nelerdir?

Yaygın yan etkiler arasında artan bağırsak hareketleri, mide krampları , mide bulantısı, ağız kuruluğu ve yorgunluk sayılabilir.

Gotu kola'nın çalışması ne kadar sürer?

Düşük bir dozla başlamak ve kademeli olarak tam doza kadar çalışmak yan etki riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir seferde sadece iki ila altı hafta gotu kola almalısınız. Kullanmaya devam etmeden önce bir iki haftalık mola emin olun. Topikal olarak uygulandığında, gotu kola cilt tahrişine neden olma potansiyeline sahiptir.

Brahmi'nin diğer adı nedir?

Bacopa monnieri , güney ve Doğu Hindistan, Avustralya, Avrupa, Afrika, Asya ve Kuzey ve Güney Amerika'nın sulak alanlarına özgü çok yıllık, sürünen bir bitkidir. Su çördük , su çördük , brahmi, kekik yapraklı gratiola , lütuf otu ve Hint kurusu ortak isimleriyle bilinir.

İngilizce'de gotu kola nedir?

Genellikle Hint kurusu, Asya kurusu veya goyu kola olarak bilinen Centella asiatica, çiçekli bitki ailesi Apiaceae'de otsu, dona karşı hassas çok yıllık bir bitkidir. Asya'daki sulak alanlara özgüdür. Bir mutfak sebzesi ve şifalı bir bitki olarak kullanılır.

gotu kola saça iyi gelir mi

Saçları güçlendirmek ve saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır. Ayrıca birkaç antioksidan içerdiği bilinmektedir. Gotu kola (Centella asiatica): Gotu kola , en popüler Ayurveda bitkilerinden biridir. Muhtemelen kafa derisine kan dolaşımını artırarak saç uzunluğunu arttırdığı ve saç büyümesini teşvik ettiği düşünülmektedir.

Brahmi hafıza için iyi mi?

Böyle eşsiz bir bitki , genellikle bir beyin güçlendirici olarak kabul edilen Brahmi'dir. Brahmi , hafıza güçlendirici, afrodizyak ve sağlık toniği olarak yaygın olarak kullanılan tedavi edici bir bitkidir. Ayurveda Uzmanı Dr. Akhilesh Sharma'ya göre, “ Brahmi , beyin işlevlerinizi geliştirmek ve hafızanızı güçlendirmek için mükemmeldir.

gotu kola cilde iyi gelir mi.

Gotu kola'nın en çok bilinen bir diğer yararı, kan dolaşımını iyileştirme yeteneğidir. Bu, cildin iyileşme sürecini hızlandırır (güle güle, sivilce izleri ve lekeler!) ve onu varis, kırık kılcal damarlar ve inatçı selülit tedavisinde etkili kılar.

Centella asiatica gerçekten işe yarıyor mu?

Sonuçlar, centella asiatica sıvısını alan kolun, hem katılımcıların başlangıç ​​ölçümlerine hem de kontrole kıyasla önemli ölçüde daha fazla hidrasyon ve daha az su kaybı gösterdiğini gösterdi. Bu, centella asiatica içeren sıvının cilt hidrasyonunu iyileştirmede etkili olduğunu gösteriyor.

Centella kremi nedir?

Cica kremleri , cilt hassasiyetinden veya alevlenmelerden muzdarip herkes için uygundur. Tıbbi bitki centella asiatica (gotu kola veya Tiger Grass olarak da bilinir), hem inanılmaz derecede yatıştırıcı hem de nemlendirici olan bu yeni sıcak formüllerin kalbinde yer alır.

Hangi bitki hafızaya yardımcı olur?

Hafızayı geliştiren otlar şunları içerir: Ginkgo biloba beyne giden kan akışını iyileştirerek konsantrasyonu canlandırır ve iyileştirir. Alıç, kan damarlarını güçlendiren ve toksinleri uzaklaştıran bir antioksidandır. Ginseng, zihinsel aktiviteyi uyaran enerji artırıcı bir bitkidir .

Ashwagandha ne işe yarar?

Ashwagandha , birçok sağlık yararına sahip eski bir şifalı bitkidir. Kaygı ve stresi azaltabilir, depresyonla savaşmaya yardımcı olabilir, erkeklerde doğurganlığı ve testosteronu artırabilir ve hatta beyin işlevini artırabilir.

Centella cilde iyi gelir mi?

Centella ssiatica amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar açısından zengindir. Bu süper besin karışımı, güçlü yaşlanma karşıtı özellikler de dahil olmak üzere cilt için harika faydalar sunar. Kolajen, gergin ve genç bir cildi korumak için gereklidir.

Centella asiatica sivilceye iyi gelir mi?

Centella Asiatica , yağ dengesini iyileştirir ve dermis tabakasının kolajen sentezini geliştirmesine ve cilt elastikiyetini artırmasına yardımcı olur. Egzama, sedef hastalığı, damarlar ve çatlak izlerinin tedavisinde faydalıdır . Akne hastaları için iyileşmeyi hızlandırır, yara izini ve gelecekteki lekeleri önlemeye yardımcı olur.

Centella suyu nedir?

oz. COSRX Centella Su Alkolsüz Toner, yalnızca sakinleştirici bileşenlerle yüksek oranda konsantre edilmiş nazik, canlandırıcı bir tonerdir . Kızarıklık ve lekeleri azaltmak için hassas ciltler için ideal günlük cilt bakım ürünü.

Gotu kola varisli damarlara iyi gelir mi?

Gotu kola , Centella asiatica'nın (TTFCA) triterpenik fraksiyonu adı verilen bir kimyasal içerir. TTFCA, kolajen ve elastin üretimini uyardığı için özellikle varisli damarlar için faydalıdır . Gotu kola , şişliği azaltarak ve kan akışını iyileştirerek venöz yetmezliğe de yardımcı olabilir.

Gotu kola kilo vermeye yardımcı olur mu?

Kan dolaşımını iyileştirir ve bağ dokusunun yapısını iyileştirir, yeni kolajen oluşumuna izin verir ve cildi sıkı ve sıkı tutar. Gotu kola kuru yapraklar, özler, losyonlar, çaylar ve kapsüller şeklinde gelir. Aynı zamanda kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur , bu nedenle kilo kaybına yardımcı olur .