Somon derisi yukarı mı yoksa aşağı mı pişirilmelidir?

Sordu: Txell Anoskov | Son Güncelleme: 15 Mart 2020
Kategori: yiyecek ve içecek barbekü ve ızgara
4.1/5 (1.287 Görüntüleme. 31 Oy)
Balık derisi yukarı -SIDE Pişirme.
Somon cilt yanlı aşağı pişirme başlayın daima kavurma veya ızgara, İster ediyoruz pan-yoklama: bu ipucunu uygulayın. Cilt , daha hassas eti aşırı pişmekten korumak için çalışır. Ve pişirme yöntemine bağlı olarak, hepsi olmasa da çoğu pişirme bu şekilde gerçekleşir.

Ayrıca, somonu derili tarafı yukarı mı yoksa aşağı mı pişirirsiniz?

Her şeyden önce - cilt lezzetlidir! Bu sizin balığın etine ve sıcak tava veya ızgara arasında bir güvenlik katmanı sağlar: Eğer 'somon pişirme yeniden ne zaman Yani, cilt tutun. Cilt ile başlayın - yan aşağı ve yukarı keskin olsun. Bir balık spatulasını somonun derisinin altına kaydırmak, hassas etinin altına kaydırmaktan çok daha kolaydır.

Aynı şekilde, Somon hangi sıcaklıkta pişirilmelidir? Somon çatalla kolayca pul pul döküldüğünde hazır demektir. İsterseniz balığın pişip pişmediğini kontrol etmek için anında okunan bir termometre kullanabilirsiniz. USDA, filetoların en kalın kısmında ölçülmesi gereken minimum 145 ° F'lik bir iç sıcaklık önerir. Hemen servis yapın: Hemen somonunuzun tadını çıkarın.

Aynı şekilde somonu kurutmadan nasıl pişirirsiniz diye soruyorlar.

Fırında pişirmek için somonunuzu zeytinyağı ve kuruyan ısıdan korumak için maydanoz, arpacık soğanı ve limon dilimleri gibi bir "battaniye" ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca somon derisinin üzerinde kaldığından emin olun; yabani somon balığında en yüksek konsantrasyonda omega-3 yağları içeren yerleşik bir bariyerdir.

Somonun bittiğini nasıl anlarsınız?

Somon pişerken yarı saydamdan (kırmızı veya çiğ) opak (pembe) renge dönüşecektir. 6-8 dakika piştikten sonra keskin bir bıçak alarak en kalın kısmına göz atarak pişip pişmediğini kontrol edin. Et pul başlıyor, ama yine de arada bir de küçük geçirgenliği vardır ise, o yapılır.

32 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

somon balığı çevirir misin

Çevirmeye gerek yok. İyi hazırlanmış bir dökme demir ızgaraya veya ince ızgaralı gerçekten ucuz portatif ızgaralardan birine sahip değilseniz , somonun eti büyük olasılıkla yapışacaktır. "Yapışkan paniği" önlemek için somonu derili tarafı aşağı gelecek şekilde pişirin ve çevirmeyin .

Somonu pişirmeden önce yıkıyor musunuz?

Evet, ya da en azından genellikle. Somon filetolarını pişirmeden hemen önce soğuk akan tatlı suda hızlı bir şekilde durulamanızı öneririm. Ardından balıkları bir kağıt havluyla kurulayın. Çok taze somon fileto bir durulama yararlanacak, ancak somon biraz ile, veya yaş bir çok fayda sağlayacaktır yoktur.

Somonu üstü kapalı mı yoksa üstü açık mı pişirirsiniz?

Yukarıda belirtildiği gibi, fırını pişmiş somon filetoları için 450°F'ye veya giyinmiş somonlar için 350°F'ye ısıtın. Eğer tava üzerinde elde ettiğinizde somon kalınlığını ölçün. You 'll fırında somon, 1/2 inç kalınlığında başına 4 ila 6 dakika ortaya çıkardı. Her 8 ons balık için 6 ila 9 dakika giyinmiş bir somon pişirin .

Somonun derisini yiyor musunuz?

Somon derisi yiyebilir misin ? Somon derisi genellikle yemek için güvenli kabul edilir. Cilt , herhangi bir diyete mükemmel bir katkı olabilecek somon balığında bulunan aynı mineral ve besinlerden daha fazlasını içerir.

Balıkların deri tarafını yukarı mı yoksa aşağı mı pişirirsiniz?

Gerekirse balık filetolarını 4 porsiyona bölün. Parçaları derileri aşağı bakacak şekilde , eşit kalınlık için gerekirse ince uçları alta katlayarak tavaya yerleştirin. 15 ila 20 dakika veya balıklar çatalla kolayca pul pul dökülene kadar pişirin .

Somonun ilk hangi tarafını kızartırsınız?

Daima Filetoların Derisi Aşağıya Bakarak Başlayın
Somon her iki tarafta da pişecek olsa da, işlem her zaman balığın derisi aşağı bakacak şekilde tavaya eklenmesiyle başlamalıdır.

Somonun hangi tarafını önce ızgara yaparsınız?

Somonu , önceden orta-yüksek dereceye kadar ısıtılmış yağlı bir ızgaraya yerleştirin . Filetolar için, sürece gevrek bir deri gibi, ilk derisiz tarafında aşağı koymak - yani, birinci deri yan aşağı koyarsanız. Balık parçalarını eşit şekilde pişmeleri için biraz aralık bırakın. Şimdi somona dokunmayın.

Somon pişirmenin en sağlıklı yolu nedir?

kaçak somon
Haşlama , somon hazırlamanın en sağlıklı yollarından biri olmasının yanı sıra nemli ve yumuşak eti garanti eder. Pişirme yöntemi filetolar için idealdir, ancak somon bifteğini yeterince büyük bir tencerede başarıyla haşlayabilirsiniz.

Somonu mikrodalgada pişirmek uygun mudur?

Evet! Mikrodalgada balık pişirmek tamamen güvenlidir . İlk başta alışılmadık gibi görünse de mikrodalga , özellikle kaçak avlanırken balık pişirmek için harika bir yerdir. Balığınızın iyice piştiğinden emin olmak için bir et termometresi kullanarak mikrodalgada pişirme işleminde tahmin yürütmeyi ortadan kaldırın.

Pişmiş somonum neden kuru?

Aşırı Pişmiş Somon Kuru
Somon , bir veya iki dakika bile fazla pişirildiğinde nemli ve ipeksi iken sert ve kuru hale gelir. Bu, ızgara yaparken, fırında pişirirken , ızgarada veya ocakta pişirirken olabilir, ancak bazı hazırlama yöntemleri somon için diğerlerinden daha uygundur.

Kuru fırında somonu nasıl düzeltirsiniz?

Tavada kızartmayı ve ardından tavada biraz beyaz şarap ve tereyağı ile yaklaşık 10-12 dakika fırına yapıştırmayı deneyin. 10-12 dakika size fazla pişmiş somon balığı getirecektir. Hamdan yaklaşık 15 dakika (kalınlığa bağlı olarak) fazlasıyla yeterlidir.

Kızarmış somonun ne zaman yapıldığını nasıl anlarsınız?

En kolay yolu somon bitmiş pişirme varsa nazikçe bir çatal veya parmağınızla fileto üstüne bastırın etmektir görmek için. Somon gevreği-anlam eti, beyaz çizgiler boyunca kolayca ayıran ise fileto (balık yağ şeritler) karşısında koşmak -çok bitmiş pişirme olduğunu. Ateşten alın!

Somonu sonuna kadar nasıl pişiririm?

Orta-yüksek ısıda ızgarayı ve yağ ızgaralarını ısıtın (çevirmeyi kolaylaştırmak için). Somonu derisi alta gelecek şekilde ekleyin ve 6 ila 8 dakika ya da balığın alt yarısı opak görünene ve derisi ızgaradan kolayca çıkana kadar pişirin . Balıkların tamamı pişene kadar çevirin ve 4 ila 6 dakika daha uzun pişirin ya.

Somonu ciddi olarak nasıl pişirirsiniz?

Yüzeyleri iyice kurutmak için somon filetolarını kağıt havluların arasına bastırın. Her tarafını tuz ve karabiberle tatlandırın. Büyük bir paslanmaz, dökme demir veya karbon çeliği tavada, parıldayana kadar orta-yüksek sıcaklıkta yağı ısıtın. Isıyı orta-düşük seviyeye düşürün, ardından derisi aşağı bakacak şekilde bir somon filetosu ekleyin.

Az pişmiş somon yerseniz ne olur?

Somon da dahil olmak üzere çiğ veya az pişmiş balık tüketimini asla önermiyoruz çünkü gıda kaynaklı hastalık riskinizi artırabilir. Vahşi somon önceden dondurulmuş olması durumunda, bir sonraki Poke kase veya sashimi için iyi bir nokta, size 'yeniden çok balık kokusu yok ve dokunmak firması.

Somonu kızartmak mı yoksa fırında pişirmek mi daha iyidir?

Çoğu fırında somon , 350 ° F'de yaklaşık 15 dakika sürer ve bir dakika içinde mükemmelden aşırıya geçebilir. Üzerine zeytinyağı gezdirmek ve biraz baharat koymak yardımcı olur. Kızartma , kızartmanın harika bir yoludur ve tavada pişirmeye benzediği için: yüksek ısı, kısa sürede, daha iyi bir sonuç alırsınız.

Somondan çıkan beyaz şey nedir?

Pişirirken somon filetolarından sızan tamamen zararsız, ancak tamamen iştah açıcı olmayan beyaz pislik, sadece pıhtılaşmış proteindir - albümin olarak da bilinir. (Açıklığa kavuşturmak için, doğru yazım albümin "i" ile birlikte "e" ile albümini de duymuş olabilirsiniz, ancak albümin yumurta akı için kullanılan bir terimdir.