Antineoplastik ilaçlar nelerdir?

Sordu: Berna Chuhnin | Son Güncelleme: 30 Mart 2020
Kategori: tıbbi sağlık farmasötik ilaçlar
4/5 (202 Görüntüleme. 12 Oy)
Antineoplastik ilaçlar tedavi kanseri için kullanılan ilaçlardır. Antineoplastik ilaçlara ayrıca antikanser, kemoterapi, kemo, sitotoksik veya tehlikeli ilaçlar da denir. Bu ilaçlar birçok biçimde gelir. Bazıları hastaya enjekte edilen sıvılar, bazıları ise hastaların aldığı haplardır.

Bunu göz önünde bulundurarak, antineoplastik ilaçların yan etkileri nelerdir?

Tipik antineoplastik yan etkiler, daha önce bahsedilen saç ve kilo kaybına ek olarak şunları içerir:

  • Soğuk algınlığı veya grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinde artış.
  • Tükenmişlik.
  • Mide bulantısı, kusma ve diğer sindirim sorunları.
  • Lokalize ve tüm vücut ağrısı.
  • Hem erkek hem de kadın doğurganlık sorunları.

Daha sonra soru, Metotreksat bir antineoplastik ilaç mıdır? MTX, ametopterin ve Metotreksat Sodyum Metotreksat diğer isimlerdir. İlaç türü: Metotreksat , kanser önleyici (" antineoplastik " veya "sitotoksik") bir kemoterapi ilacıdır . Bu ilaç bir "antimetabolit" olarak sınıflandırılır. (Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki "Bu ilaç nasıl çalışır" bölümüne bakın).

Peki, antineoplastik ilaçlar neye sebep olabilir?

ANTİNEOPLASTİK VE İMMUNOSUPRESSANT İLAÇLAR Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya neden olurlar ve Cryptococcus ve Listeria gibi fırsatçılarla menenjit dahil enfeksiyon riskini artırırlar. İfosfamid ve metotreksat gibi bazıları beyin için doğrudan toksiktir.

Antineoplastik ilaçlar tehlikeli midir?

Kemoterapi, sitotoksik ve onkoloji ilaçları olarak da bilinen antineoplastik ilaçlar , kanserin yanı sıra artrit, multipl skleroz ve diğer kanser dışı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılır. Antineoplastik ilaçların çoğu, NIOSH tarafından tehlikeli ilaçlar olarak sınıflandırılır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kaç antikanser ilacı var?

Bu çalışmada, toplanan ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan 150 antikanser ilaçları analiz ettik. İlaç etki mekanizmasına göre bu ajanlar iki gruba ayrılır: 61 sitotoksik bazlı ilaç ve 89 hedef bazlı ilaç .

Antineoplastik olmayan ilaçlar nelerdir?

Sigara - antineoplastik ilaçlar buluştuğu 1 veya tehlikeli ilaç için daha NIOSH kriterlere söyledi. Bunlar abakavir, karbamazepin, divalproex, estradiol ve spironolaktondur.

Ne tehlikeli bir ilaç olarak kabul edilir?

Farmakolojide, tehlikeli ilaçlar , zarar verdiği bilinen, genotoksisite (genetik materyalde bir değişikliğe veya mutasyona neden olma yeteneği) içerebilen veya içermeyen ilaçlardır . Bu ilaçlar antineoplastikler, sitotoksik ajanlar, biyolojik ajanlar, antiviral ajanlar ve immünosupresif ajanlar olarak sınıflandırılabilir .

Üç tür tehlikeli ilaç nelerdir?

DHHS (NIOSH) Yayın No.
2014 listesinin formatı, üç grup tehlikeli ilacı içerecek şekilde revize edilmiştir: (1) Antineoplastik ilaçlar; (2) Antineoplastik olmayan tehlikeli ilaçlar; ve (3) Üreme etkileri olan ilaçlar.

Kemoterapiden sonra yemek için en iyi yiyecek nedir?

Düşük toplam lif veya iyi çözünür lif kaynağı (yani pirinç, muz, beyaz ekmek, yulaf ezmesi, patates püresi, elma püresi, derisiz/kemiksiz tavuk veya hindi). Diyetinizdeki sodyum (tuz) ve potasyum miktarını artırın. Bol sıvı tüketin.

Neden kemoterapiden sonra tuvaleti iki kez yıkamanız gerekiyor?

Kemoterapiden sonra tuvaleti iki kez yıkayın . Sıçramayı önlemek için yıkamadan önce kapağı kapatın. Hem erkek ve kadınlar kullanmak için tuvalet oturmak gerekir. Bu, sıçramayı azaltır.

İskemoterapi nedir?

Kemoterapi, vücutta hızla büyüyen hücreleri yok etmeyi amaçlayan agresif bir kimyasal ilaç tedavisi şeklidir. Kanser hücreleri diğer hücrelerden daha hızlı büyüyüp bölündüğü için genellikle kanseri tedavi etmek için kullanılır. Kemoterapi genellikle cerrahi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi diğer tedavilerle birlikte kullanılır.

Kanser ilaçlarının neden yan etkileri var?

Neden kemo neden yan etkileri nedir? Kanser hücreleri hızlı büyüme eğilimindedir ve kemoterapi ilaçları hızlı büyüyen hücreleri öldürür. Ancak bu ilaçlar vücutta dolaştıkları için hızlı büyüyen normal, sağlıklı hücreleri de etkileyebilirler. Sağlıklı hücrelere verilen hasar yan etkilere neden olur.

Hangi ilaç sınıflandırması antineoplastik ilaçlardan oluşur?

Antineoplastik Kemoterapötik Ajanların Sınıflandırılması :
Konvansiyonel sitotoksik antineoplastik ajanlar, biyokimyasal etki mekanizmasına göre aşağıdaki genel kategorilerde gruplandırılabilir: alkilleyici ajanlar, antimetabolitler, mitotik inhibitörler, antineoplastik antibiyotikler, hormonal ajanlar ve muhtelif.

Alkilleyici ajanlar ne yapar?

Alkilleyici ajanlar , DNA molekülünün guanin bazına bir alkil grubu ekleyerek çalışan ve çift sarmalın zincirlerinin olması gerektiği gibi bağlanmasını önleyen bileşiklerdir. Bu, kanser hücresinin çoğalma yeteneğini etkileyen DNA zincirlerinin kırılmasına neden olur.

Bir ilaç kontrendike olduğunda, öyle mi?

Kontrendikasyon , kişiye zararlı olabileceği için bir ilacın , prosedürün veya ameliyatın kullanılmaması gereken belirli bir durumdur. Göreceli kontrendikasyon , iki ilaç veya prosedür birlikte kullanıldığında dikkatli olunması gerektiği anlamına gelir.

Tüm antineoplastik ilaçlar sitotoksik midir?

Sitotoksik ilaçlar , çoğunlukla kemoterapi rejiminin bir parçası olarak kanseri tedavi etmek için kullanılır. Sitotoksik ilaçların en yaygın biçimleri antineoplastik olarak bilinir. ' Antineoplastik ' ve ' sitotoksik ' terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Sitotoksik ilaçlar kanser hücrelerinin hızlı büyümesini ve bölünmesini önleyebilir.

Antineoplastik immünoterapi nedir?

Antineoplastik İmmünoterapiler . Kanser immünoterapisi olarak bilinir, kanseri tedavi etmek için bağışıklık sisteminin kullanılmasıdır 3 ana kategori vardır: hücresel, antikor ve sitokin, İmmünoterapi , Alerji aşıları olarak da bilinir. Artan miktarlarda spesifik alerjenle deri altı, yama veya dil altı tedavisini kapsar

Antimetabolitler nasıl çalışır?

Antimetabolitler, bir ya da daha fazla enzimin veya DNA sentezi için gerekli olan kendi reaksiyonlara müdahale ilaçlardır. Bunlar normal metabolizma (örneğin antifolatlar folik asit kullanımına müdahale) kullanılacak olan fiili metabolitlere yerine hareket ederek DNA sentezini de etkilemektedir.

kanserli tümör nedir?

Kanserli tümörler kötü huyludur , yani yakındaki dokulara yayılabilir veya istila edebilirler. Ayrıca bu tümörler büyüdükçe bazı kanser hücreleri koparak kan veya lenf sistemi yoluyla vücuttaki uzak yerlere gidebilir ve orijinal tümörden uzakta yeni tümörler oluşturabilir.

Kemoterapinin yan etkileriyle nasıl savaşıyorsunuz?

Mide bulantısı ve kusma
  • Üç büyük öğün yerine beş veya altı küçük öğün yiyin.
  • Yemek yerken ve içerken zaman ayırın.
  • Yemek yerken değil, yemeklerden bir saat önce veya sonra için.
  • Güçlü kokulu yiyeceklerden kaçının.
  • Sizi rahatsız edebilecek tatlıları, kızarmış ve yağlı yiyecekleri tüketin.

Antineoplastikler kimyasal atık mıdır?

Yedi antineoplastik ajan EPA tarafından tehlikeli atıklar olarak tanımlanmıştır. Benzer toksisiteler ve farmakolojik ilaçlar nedeniyle, NIH yetkilileri bu tür tüm ajanları tehlikeli atıklar olarak atmayı seçti. İz kontamine atıklar , minimum veya eser miktarda ilaç içerir ve tek sahada yakılarak bertaraf edilir.