OSPF'deki alanlar nelerdir?

Sordu: Maddie Hough | Son Güncelleme: 12 Ocak 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem bilgisayar ağı
4.3/5 (337 Görüntüleme . 10 Oy)
Bir OSPFalanları denilen alt alanları ayrılabilir. Alan , aynı alan kimliğine sahip OSPF ağlarının, yönlendiricilerinin ve bağlantılarının mantıksal bir koleksiyonudur. Bir alan içindeki bir yönlendirici, ait olduğu alan için bir topolojik veritabanı sağlamalıdır.

Bunu göz önünde bulundurarak, OSPF alan türleri nelerdir?

OSPF alan türleri

 • Tip 1 - Bir yönlendiriciyi temsil eder.
 • Tip 2 - Çoklu erişim bağlantısı için sözde düğümü (belirlenen yönlendirici) temsil eder.
 • Tip 3 - Bir ağ bağlantısı özeti (dahili yol)
 • Tip 4 - Bir ASBR'yi temsil eder.
 • Tip 5 - OSPF etki alanına harici bir yol.
 • Tip 7 - Tip 5 LSA yerine saplama alanlarında kullanılır.

Ayrıca, OSPF'de tamamen güdük alanı nasıl ayarlarım? Eğer ABR üzerinde OSPF yönlendirici yapılandırma modunda alan # saplama no-özetini yürütmek istiyorum tamamen güdük alanı olarak bir alanı yapılandırmak için. Tamamen NSSA – 3 4 ve 5'i engellerken LSA'nın 1, 2 ve 7'sine izin veren bir alandır . Bu saplama alanı , tip 3 LSA kullanarak ABR'den varsayılan bir rota alır.

Bunu göz önünde bulundurarak, OSPF'de neden alanlar kullanılıyor?

OSPF , yönetimi basitleştirmek ve trafik ile kaynak kullanımını optimize etmek için alanlar kullanır. Bir alan , basitçe, bitişik ağların ve yönlendiricilerin mantıksal bir gruplamasıdır. Aynı alandaki tüm yönlendiriciler aynı topoloji tablosuna sahiptir ve diğer alanlardaki yönlendiriciler hakkında bilgi sahibi değildir.

OSPF'de LSA nedir?

Bağlantı durumu reklamı ( LSA ), İnternet Protokolü (IP) için OSPF yönlendirme protokolünün temel bir iletişim aracıdır. Yönlendiricinin yerel yönlendirme topolojisini aynı OSPF alanındaki diğer tüm yerel yönlendiricilere iletir.

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

OSPF alanları nasıl çalışır?

OSPF Alanlarını Anlama
OSPF çalıştıran tek bir otonom sistem içindeki yönlendiricileri, her alanın bir grup bağlı yönlendiriciden oluştuğu alanlara bölmek anlamına gelir. OSPF ağını alanlara bölme fikri, yönetimi basitleştirmek ve mevcut kaynakları optimize etmektir.

OSPF, TCP veya UDP kullanıyor mu?

Önce En Kısa Yolu Aç ( OSPF ), bir bağlantı durumu yönlendirme protokolüdür. OSPF, bir TCP / IP aktarım protokolü (UDP, TCP) kullanmaz fakat protokol numarası 89. BGP kendi iletim protokolü olarak Transmission Control Protocol (TCP) kullanmaktadır ve ayrılmış bağlantı noktası 179 atanmış olan IP veri doğrudan kapsüllenir.

OSPF'de neden omurga alanına ihtiyacımız var?

OSPF bağlantı durumu olduğundan, LSDB bir alan içinde aynı olmalıdır . Bu SPF hesaplama tutarlı olmasını sağlamak ve yönlendirme döngüler önlemektir. Çalışan tek alan OSPF herhangi alanı kullanılabilir Eğer çoklu alan OSPF çalıştırırken alan 0., bir ABR kullanılmalıdır için hiçbir gereklilik yoktur.

OSPF'de kaç tür LSA vardır?

LSA Tip 3: Özet LSA . LSA Tip 4: Özet ASBR LSA . LSA Tip 5: Otonom sistem harici LSA . LSA Tip 6: Çok Noktaya Yayın OSPF LSA . OSPF LSA Tipleri Açıklandı.
Bağlantı Türü Açıklama Bağlantı kimliği
3 Saplama ağına bağlantı. IP Ağı
4 Sanal Bağlantı Komşu yönlendirici kimliği

OSPF'de DR nedir?

OSPF , her çoklu erişim ağında bir DR (Belirlenmiş Yönlendirici) ve BDR (Yedekleme Belirlenmiş Yönlendirici) kullanır. OSPF , her çoklu erişim ağında bir DR (Belirlenmiş Yönlendirici) ve BDR (Yedekleme Belirlenmiş Yönlendirici) kullanır.

Bir OSPF alanında kaç yönlendirici var?

Genel olarak, bir alanda 50'den fazla yönlendirici olmamalıdır. Kararsız bağlantılardan muzdarip alanlar daha küçük olmalıdır. Herhangi bir yönlendirici tarafından desteklenen alan sayısı: Bir yönlendirici, içinde bulunduğu her alan için meydana gelen her bağlantı durumu değişikliği için bağlantı durumu algoritmasını çalıştırmalıdır.

OSPF Dr'ı nasıl seçer?

Bir DR ve BDR seçmek için iki kural kullanılır: en yüksek OSPF önceliğine sahip yönlendirici bir DR olur . Varsayılan olarak, tüm yönlendiricilerin önceliği 1'dir. Bir bağ varsa, en yüksek yönlendirici kimliğine sahip yönlendirici seçimi kazanır.

OSPF'nin faydaları nelerdir?

OSPF destekler/sağlar/avantajlar –
 • Hem IPv4 hem de IPv6 yönlendirilmiş protokoller.
 • Aynı hedef için eşit maliyetli rotalarla yük dengeleme.
 • VLSM ve rota özetleme.
 • Sınırsız atlama sayısı.
 • Hızlı yakınsama için güncellemeleri tetikleyin.
 • SPF algoritması kullanan döngü içermeyen bir topoloji.
 • Çoğu yönlendiricide çalıştırın.
 • Sınıfsız protokol.

OSPF'de Alan 0 ne olarak adlandırılır?

Omurga alanı ( Alan 0 ), bir OSPF ağının çekirdeğidir. Diğer tüm alanlar ona bağlıdır ve alanlar arasındaki tüm trafik onu geçmelidir. Alanlar arasındaki tüm yönlendirme, omurga alanı boyunca dağıtılır.

OSPF döngülerden nasıl kaçınır?

Alanlar arası OSPF mesafe vektörü olduğundan, yönlendirme döngülerine karşı savunmasızdır. Bir alandan gelen trafiğin yalnızca alan 0 üzerinden başka bir alana ulaşabileceği, döngü içermeyen bir alanlar arası topolojiyi zorunlu kılarak döngülerden kaçınır.

OSPF alan kimliği nedir?

Alan kimliği , bir ağın veya arabirimin ait olduğu belirli grubu veya alanı tanımlar. Bu nedenle OSPF , bir topoloji düzenlemek ve bağlantı durumu veritabanını (LSDB) oluşturan paketleri göndermesi gereken komşu yönlendiricileri belirlemek için alan kimliklerini kullanır.

OSPF sanal bağlantısını neden kullanmalısınız?

Bu amaçla, omurga dışı alan üzerinden omurga alanına bağlantı kurmak için sanal bağlantılar kullanılabilir . Sanal - alan sınırı yönlendiricileri arasında bağlantılar kurulur. Sanal bağlantı ile temel OSPF yapılandırması.

OSPF'de bu kadar güdük olmayan alan nedir?

OSPF NSSA . Böylece - - güdük alanını (NSSA) RFC3101 değil denilen bir OSPF alanı tanımlamaktadır. NSSA'nın arkasındaki motivasyon, OSPF Stub alanlarının Harici rotaları (RIP, EIGRP, BGP, vb. gibi diğer yönlendirme protokolleri kullanılarak öğrenilen rotalar) taşımasına izin vermektir. Saplama bölgeleri OSPF ile dış yolları ithal yeteneğine sahip değildir alanlar olarak tanımlanmıştır.

Asbr nedir?

Asbr , bağlı alt ağları yeniden dağıtmak (bağlı alt ağları bu yönlendiriciye yeniden dağıtmak için) gibi komutları kullanarak yeniden dağıtım gerçekleştirdiğinizde, bu yönlendiriciye asbr adı verilir .

Hangi OSPF ağ türü Dr kullanır?

Noktadan noktaya, noktadan çok noktaya – yayın ve yayın dışı, DR /BDR gerektiren tek 2 ağ türüdür .

OSPF metriği nasıl hesaplanır?

Önce En Kısa Yolu Aç ( OSPF ), metriğin değeri olarak " Maliyet "i kullanır ve maliyet hesaplaması için 100 Mbps'lik bir Referans Bant Genişliği kullanır. Maliyeti hesaplama formülü , Referans Bant Genişliğinin arayüz bant genişliğine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin 10 Mbps Ethernet durumunda OSPF Metrik Maliyet değeri 100 Mbps / 10 Mbps = 10'dur.

OSPF'de saplama alanı bayrağı nedir?

Saplama alanı bayrağı : Komşu olabilmek için iki yönlendiricinin de Hello paketlerindeki saplama alanı bayrağı üzerinde anlaşmaya varması gerekir. Saplama Alanları . OSPF , belirli alanların saplama alanları olarak yapılandırılmasına izin verir. Diğer protokollerden OSPF'ye yeniden dağıtılanlar gibi harici ağların bir saplama alanına taşmasına izin verilmez.