SOLR çekirdekleri nelerdir?

Sordu: Emilienne Sobrino | Son Güncelleme: 1 Mayıs 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem araması
4.5/5 (645 Görüntüleme. 19 Oy)
Solr Core , onu kullanmak için gereken tüm Solr yapılandırma dosyalarını içeren bir Lucene dizininin çalışan bir örneğidir. İndeksleme ve analiz gibi işlemleri yapabilmek için Solr Core oluşturmamız gerekiyor. Bir Solr uygulaması bir veya birden çok çekirdek içerebilir.

SOLR'de çekirdek ve koleksiyon nedir?

Koleksiyon , birden çok sunucuya yayılmış mantıksal bir dizindir. Çekirdek , sunucunun bir koleksiyonu çalıştıran kısmıdır. Dağıtılmış olmayan aramada, Solr'ı çalıştıran Tek sunucu birden fazla koleksiyona sahip olabilir ve bu koleksiyonların her biri aynı zamanda bir çekirdektir .

Ayrıca, bir SOLR parçası nedir? Solr parçalama, tek bir Solr dizinini farklı makinelerde olabilecek birden çok parçaya bölmeyi içerir. Veriler bir düğüm için çok büyük olduğunda, her biri dizinin benzersiz bir dilimini içeren bir veya daha fazla parça oluşturarak onu bölebilir ve bölümlere ayırabilirsiniz.

Aynen öyle, SOLR'da nasıl yeni bir çekirdek oluşturabilirim?

Solr 4. x ve sonraki sürümleri, Tomcat6'yı yeniden başlatmaya gerek kalmadan çekirdek ekleme yeteneği sağlayan yararlı bir GUI sunar. Soldaki menüden Core Admin'i seçin ve ardından Add Core 'a basın. Mevcut bir çekirdeği kopyalarken daha önce oluşturduğunuz dizinle aynı ada sahip name ve instanceDir alanlarını doldurun.

SOLR ne için kullanılır?

Apache Solr , Lucene adlı bir Java kitaplığı üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir arama platformudur. Solr , Web siteleri için popüler bir arama platformudur, çünkü birden fazla siteyi indeksleyebilir ve arayabilir ve arama sorgusunun sınıflandırmasına dayalı olarak ilgili içerik için önerilerde bulunabilir.

28 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

SOLR endeksi nedir?

0 3,410. Apache Solr , web sitelerini, veritabanlarını ve dosyaları aramanıza yardımcı olan arama motorları oluşturmanıza izin verir. Solr İndeksleme, kitabın her sayfasındaki her kelimeye bakmak yerine, bir kitabın sonuna doğru sağlanan dizini tarayarak bir anahtar kelimeyle ilişkili sayfaları almak gibidir.

ZooKeeper, SOLR ile nasıl çalışır?

Solr ve ZooKeeper . Opal hizmetleri, metin indeksleme ve arama yetenekleri için Apache Solr'ı kullanır. ZooKeeper hizmeti, yapılandırma bilgilerini ve Solr genelinde dağıtılmış senkronizasyonu korur. Topoloji.

SOLR koleksiyonları nelerdir?

Solr Wiki'den : Koleksiyonlar bir veya daha fazla parçadan oluşur. Parçaların bir veya daha fazla kopyası vardır. Her replika bir çekirdektir. Tek bir koleksiyon , tek bir mantıksal dizini temsil eder.

Parça ve replika nedir?

Replika parçası , donanım arızası durumunda veri kaybını önlemek için birincil Parçanın kopyasıdır. Bir indeks de veya daha fazla kez (hayır kopyaları anlamında) sıfır çoğaltılabilir. Endeks oluşturulduktan sonra dinamik olarak her zaman kopyaları sayısını değişebilir ancak işlem sonrasında kırık sayısını değiştiremez.

SOLR'ı nasıl başlatırım?

Sunucuyu Başlatın
Eğer Windows kullanıyorsanız, sen bin solr çalıştırarak solr başlayabilir. Bunun yerine cmd. Arka planda solr başlattığınızda Bu port 8983. dinleyen, arka planda solr başlayacak, script doğru istemi komut satırına dönmeden önce Solr başlar emin olmak için bekleyecektir.

SOLR düğümü nedir?

düğüm . Genellikle sunucu olarak bilinen Solr çalıştıran bir Java Sanal Makinesi örneği. Dilerseniz bir düğümde birden fazla çekirdek çalışabilir. Tek bir çekirdek, tek bir dizin içerirken, bir dizin de birden çok düğüm arasında dağıtılabilir. Bu durumda, dizinin herhangi bir tek düğümdeki kısmı bir parçadır.

SOLR'de bir çekirdeği nasıl silerim?

solr silme komutu için -c <name> seçeneği gereklidir, diğer seçenekler (parametreler) isteğe bağlıdır. Adlandırılmış Solr çekirdeğini veya koleksiyonunu varsayılan seçeneklerle silin . Solr , bulunan ilk bağlantı noktası numarasında belirtilen çekirdeği ve ilişkili yapılandırma dosyalarını siler .

SOLR'a nasıl bağlanırım?

SolrCloud Modunda solr başlatın. Unix veya MacOS üzerinde -e bulut başlatmak Solr bin /;: solr, çalıştırmak başlatmak için bin solr . Windows'ta cmd start -e bulut. Bu, makinenizde iki Solr "sunucusunu" başlatacak etkileşimli bir oturum başlatacaktır.

Apache Solr öğreticisi nedir?

Apache Solr , hızlı bir açık kaynaklı Java arama sunucusudur. Solr , web sitelerini, veritabanlarını ve dosyaları arayan arama motorlarını kolayca oluşturmanıza olanak tanır. SolrTutorial.com hedefi Solr içine yumuşak bir giriş sağlamaktır.

SOLR çoğaltma nasıl çalışır?

Solr çoğaltma , bir ana dizinin tam kopyalarını bir veya daha fazla bağımlı sunucuya dağıtmak için ana bağımlı modelini kullanır. Ana sunucu tek bir ana sunucu karşı yapılan tüm güncellemeleri ve (örneğin, ekler, güncelleme veya silmeleri gibi) bir değişiklik alır.

Lucene ve Solr arasındaki fark nedir?

Lucene , düşük seviyeli bir Java kütüphanesidir (. Solr , Lucene kullanan bağımsız, önceden yapılandırılmış bir ürün/web uygulamasıdır. Java API yerine HTTP API ile uğraşmayı tercih ediyorsanız, Solr tam size göre. Solr'ın bazı ekstra özellikleri de var. üstte (örneğin gruplama).

ZooKeeper ne için kullanılır?

Apache ZooKeeper , Apache Software Foundation'ın bir yazılım projesidir. Esasen, dağıtılmış bir yapılandırma hizmeti, eşitleme hizmeti ve büyük dağıtılmış sistemler için adlandırma kaydı sağlamak için kullanılan hiyerarşik bir anahtar-değer deposu sunan dağıtılmış sistemler için bir hizmettir (bkz. Kullanım durumları).

SolrCloud modu nedir?

SolrCloud modu teklifler endeksi çoğaltma, yük devretme, yük dengeleme ve Solr içinde hayvan bakıcısı yardımı ve diğer özel özellikleri ile dağıtılmış sorgular.

SOLR bulutu nedir?

SolrCloud , düğümleri, parçaları ve replikaları tahsis etmek için bir ana düğüm olmaksızın esnek bir dağıtılmış arama ve indekslemedir. Bunun yerine Solr , yapılandırma dosyalarına ve şemalara bağlı olarak bu konumları yönetmek için ZooKeeper'ı kullanır. Sorgular ve güncellemeler herhangi bir sunucuya gönderilebilir.

SOLR'de QTime nedir?

QTime , varış noktası arasında geçen süredir (milisaniye cinsinden). istek (SolrQueryRequest nesnesi oluşturulduğunda) ve tamamlanması. istek işleyicisi.

SOLR veri depolar mı?

SOLR kendi indeksini arayacaktır. Solr depolanan veriler (veritabanı dünyadan bir benzetme her belge satır bir tabloda olmasıdır) belgeleri denir. SOLR'da veri depolamadan önce, şema adlı bir dosyada bir şema tanımlamanız gerekir. xml (veritabanındaki tablo şemasına benzer).

SOLR nedir ve nasıl çalışır?

Solr , Apache lucene kitaplığı üzerinde bir sarıcıdır. Ters İndeks olarak bilinen bu dizini oluşturmak için lucene sınıflarını kullanır. Apache Solr bir arama motorudur. bir dizi belgeyi (örneğin, haber makaleleri) indekslersiniz ve ardından kullanıcı sorgusuyla eşleşen bir belge kümesi döndürmek için Solr'u sorgularsınız.