Batık maliyetler nedir Fırsat maliyetleri artan maliyetler İlgili maliyetler ne anlama gelir?

Sordu: Adao Kuchenreuther | Son Güncelleme: 22 Mart 2020
Kategori: kişisel finans finansal planlama
5/5 (1.100 Görüntüleme. 21 Oy)
Batık maliyetler , gelecekte ne tür önlemler alınırsa alınsın değiştirilemeyen geçmiş maliyetlerdir . Batık maliyetler , ödenecekleri veya yasal olarak bağlayıcı bir sözleşme kapsamında borçlu oldukları için kolayca tanımlanabilir. Artan maliyetler , gelecekteki maliyetlerdeki ve bir kararın sonucu olarak ortaya çıkacak değişikliklerdir.

Benzer şekilde, ilgili maliyet örneği nedir diye sorabilirsiniz.

İlgili maliyet , yalnızca belirli iş kararları alınırken ortaya çıkan kaçınılabilir maliyetleri tanımlayan bir yönetim muhasebesi terimidir. Örnek olarak , bir iş biriminin satılıp satılmayacağını veya elde tutulacağını belirlemek için ilgili maliyet kullanılır.

Benzer şekilde, artan ilgili maliyetler nelerdir? Ayrıca marjinal maliyet olarak anılacaktır Artan maliyet bilançosuna veya gelir ifadesi içindeki bir şirket deneyimleri nedeniyle ürünün ek bir biriminin üretimi ve satışı için toplam değişimdir. Artan maliyetler , yönetim muhasebesinde ilgili maliyetler olarak sınıflandırılabilir.

Bu şekilde, karar verme için ilgili maliyetler nelerdir?

Bir alakalı maliyeti sadece belirli bir yönetim kararı ile ilgilidir bir maliyettir ve olanı kararının bir sonucu olarak gelecekte değişecektir. İlgili maliyet kavramı, belirli bir karar verme sürecinden gereksiz bilgileri ortadan kaldırmak için son derece yararlıdır.

Batık maliyet örnekleri nelerdir?

Batık maliyet , halihazırda harcanmış ancak hiçbir durumda geri kazanılamayan bir maliyettir ve gelecekteki iş kararları geçmiş harcamalardan etkilenmemelidir. Araştırma, ekipman veya makine satın alma, kiralama, bordro, pazarlama veya reklam harcamalarına yapılan harcamalar batık maliyetin başlıca örnekleridir .

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

İlgili maliyetin özellikleri nelerdir?

İlgili Maliyetlerin ÖZELLİKLERİ veya KRİTERLERİ:
 • İlgili maliyet, gelecekte ortaya çıkacak bir maliyettir. Tarihsel maliyetler, karar vermeyle ilgisi olmayan batık maliyetlerdir.
 • Maliyetler alternatifler arasında farklılık göstermelidir.
 • Yalnızca NAKİT akışı kalemi ve Artan sabit maliyetler önemlidir.

İlgili bir örnek nedir?

sıfat. İlgili tanımı bağlı veya mevcut duruma ilişkindir. İlgili bir örnek , bir adayın cumhurbaşkanlığı teklifine yönelik sosyal bakış açısıdır. Sözlüğünüz tanımı ve kullanım örneği .

Birim başına ilgili maliyeti nasıl buluyorsunuz?

Bu bilgi daha sonra, kuruluşun uygun maliyetli bir şekilde mal üretip üretmediğini görmek için bütçelenmiş veya standart maliyet bilgileriyle karşılaştırılır. Birim başına maliyet , bir üretim sürecinden kaynaklanan değişken maliyetler ve sabit maliyetlerin üretilen birim sayısına bölünmesiyle elde edilir.

İlgili ve alakasız maliyetleri nasıl belirlersiniz?

İlgili maliyetler gelecekteki nakit akışlarını etkilerken, alakasız maliyetler gelecekteki nakit akışlarını etkilemez. İlgili maliyet türleri; artan maliyetler , kaçınılabilir maliyetler , fırsat maliyetleri vb.'dir; alakasız maliyet türleri taahhütlü maliyetler , batık maliyetler , nakit dışı giderler, genel giderler vb.

Karar vermede sabit maliyetler neden önemsizdir?

Sabit maliyetlerin genellikle alakasız olduğu, çünkü herhangi bir durumda değiştirilemeyecekleri belirtilebilir.

Gelecekteki tüm maliyetler karar vermeyle ilgili mi?

Açıklamak için: “ Gelecekteki tüm maliyetler karar vermeyle ilgilidir ” ifadesi üzerindeki anlaşma veya anlaşmazlık. Gelecekteki maliyet , mevcut seviyesinin üzerinde ve üzerinde nakit girişi veya nakit çıkışı ile sonuçlanıyorsa, ilgili olarak kabul edilecektir.

İlgili ve alakasız arasındaki fark nedir?

İlgili ve alakasız maliyet arasındaki temel fark , gelecekteki nakit akışlarını etkilediği için iş kararları verirken ilgili maliyetlerin ortaya çıkması, alakasız maliyetlerin ise gelecekteki nakit akışlarını etkilemediği için bir iş kararından etkilenmeyen maliyetlerdir.

Sabit maliyetler alakalı olabilir mi?

Sabit maliyetler yalnızca iki durumda karar vermeyle ilgilidir : Karar sonucunda sabit maliyetler değişecekse. Şirketinizdeki finans kuralları, tüm ürünlerin bir miktar sabit maliyet tahsisi taşımasını gerektiriyorsa.

Standart maliyetleri kullanmanın amacı nedir?

Standart Maliyet Sistemi. Muhasebede standart bir maliyetlendirme sistemi, bütçeleri planlamak, maliyetleri yönetmek ve kontrol etmek ve maliyet yönetimi performansını değerlendirmek için bir araçtır. Standart bir maliyetlendirme sistemi, bir üretim sürecinin gerekli maliyetlerinin tahmin edilmesini içerir.

Tüm değişken maliyetler alakalı mı?

Değişken maliyetler , yalnızca dikkate alınan alternatifler arasında toplam olarak farklılık gösteriyorsa ilgili maliyetlerdir . Tüm sabit maliyetler batık değildir - yalnızca maliyeti geri dönülmez şekilde üstlenilmiş olanlar. Değişken maliyet , daha önce yapılmışsa batık maliyet olabilir.

Amortisman batık bir maliyet midir?

Muhasebede batık maliyetler . Muhasebedeki batık maliyetlere bir örnek, sabit varlıklar (örneğin makine, ekipman), envanter, yatırımlar vb. gibi mevcut varlıkların defter değeridir. Amortisman , amortisman ve değer düşüklüğü de batık maliyetleri temsil eder. Unutulmamalıdır ki, batık maliyetlerin doğası gereği sabitlenmesi gerekmez.

Örneklerle absorpsiyon maliyeti nedir?

Ek olarak, absorpsiyon maliyeti , sabit işletme maliyetleri , fabrika kirası ve fabrikadaki kamu hizmetleri maliyeti gibi tüm üretim maliyetlerini hesaba katar. Doğrudan malzeme veya doğrudan işçilik gibi doğrudan maliyetleri ve fabrika yöneticisinin maaşı veya emlak vergileri gibi dolaylı maliyetleri içerir.

Yönetim kararlarında hangi tür maliyetler önemlidir?

Karar vermede maliyet kavramları
 • Sabit, değişken ve karışık maliyetler. Kira gibi sabit bir maliyet, faaliyet düzeyi ile kilit adımında değişmez.
 • Yan ürün maliyetleri. Bir ürün, bir üretim sürecinin tesadüfi bir yan ürünü olabilir (bir kereste fabrikasındaki talaş gibi).
 • Tahsis edilen maliyetler.
 • İsteğe bağlı maliyetler.
 • Adım maliyetleri.

Artan maliyete bir örnek nedir?

Artan maliyet . Örneğin , bir şirketin üretim programında 10 ek birim için yeri varsa ve bu birimlerin değişken maliyeti (yani, artan maliyetleri ) toplam 100 TL ise, 100 TL'yi aşan herhangi bir fiyat, şirket.

Artımlı analizi nasıl yapıyorsunuz?

Artımlı Analizde Yer Alan Adımlar
 1. Adım 1 – Her iki alternatif altında mümkün olan gelirleri karşılaştırın, alakasız gelirleri eleyin ve ilgili gelirleri listeleyin.
 2. Adım 2 – Şimdi, her iki alternatifte de katlanacağınız maliyetler için yukarıdaki alıştırmayı tekrarlayın.

İş hayatında artımlı ne anlama geliyor?

Artımlı satış , bir şirketin tahminlerine kıyasla daha fazla ürün satmayı başardığı bir kavramdır. Artan satışlar, genellikle bir işletme , müşteriyi ürün veya hizmetleri satın almaya çekmek ve cezbetmek için reklam ve promosyon yöntemlerini kullandığında gerçekleşir.

Artımlı analizi kullanabilecek beş farklı karar türü nedir?

Artımlı analizi şu durumlarda kullanıyoruz:
 • Özel sipariş kararları.
 • Yap ya da Satın Al kararları.
 • Sat-veya-İşle-İleri kararlar.
 • Bir ürünü veya segment kararlarını ortadan kaldırmak.
 • Ekipman kararlarını değiştirin.