Polihidramniosun komplikasyonları nelerdir?

Sorulan: Christal Ribadulla | Son Güncelleme: 26 Nisan 2020
Kategori: aile ve ilişkiler hamilelik
4.6/5 (118 Görüntüleme. 34 Oy)
Polihidramnios ile aşağıdaki komplikasyon riski artar:
  • Erken kasılmalar ve muhtemelen erken doğum .
  • Membranların erken yırtılması .
  • Fetal malpozisyon.
  • Annede solunum sıkıntısı.
  • Göbek kordonu prolapsusu .
  • Rahim atonisi.
  • Plasenta.

Ayrıca, Polihidramniosun en yaygın nedeni nedir?

Polihidramniosun yaygın nedenleri arasında gestasyonel diyabet , amniyotik sıvının fetal yutulması ile fetal anomaliler, fetal enfeksiyonlar ve diğer daha nadir nedenler bulunur. Tanı ultrason ile elde edilir.

İkincisi, Polihidramnios'u nasıl azaltabilirim? Tedavi şunları içerebilir:

  1. Aşırı amniyotik sıvının drenajı. Sağlık uzmanınız, rahminizdeki fazla amniyotik sıvıyı boşaltmak için amniyosentez kullanabilir.
  2. İlaç tedavisi. Sağlık uzmanınız, fetal idrar üretimini ve amniyotik sıvı hacmini azaltmaya yardımcı olmak için oral ilaç indometasin (Indocin) reçete edebilir.

Polihidramnios doğum kusurlarına neden olabilir mi?

Bebekle ilgili nedenler arasında doğum kusurları vardır . Bunlar, duodenal atrezi gibi bebeğin gastrointestinal sistemini bloke eden anomalileri içerir. Yüksek sıvı seviyeleri, bebekte fetal anemi veya kalp veya böbrek problemi olmasıyla da ilgili olabilir. Maternal diyabet, polihidramnios için önemli bir risk faktörüdür.

Hamileyken çok fazla sıvı aldığınızda ne olur?

Polihidramnios (pol-e-hi-DRAM-nee-os), amniyotik sıvının aşırı birikmesidir - hamilelik sırasında bebeği rahimde çevreleyen sıvı . Polihidramnios, gebeliklerin yaklaşık yüzde 1 ila 2'sinde görülür . Şiddetli polihidramnios nefes darlığına, erken doğuma veya diğer belirti ve semptomlara neden olabilir.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Polihidramnios büyük bebek anlamına mı geliyor?

Aşırı amniyotik sıvı ( polihidramnios ).
Çok fazla amniyotik sıvı – hamilelik sırasında bebeği çevreleyen ve koruyan sıvı – bebeğinizin ortalamadan daha büyük olduğunun bir işareti olabilir. Amniyotik sıvı miktarı bebeğinizin idrar çıkışını yansıtır ve daha büyük bir bebek daha fazla idrar üretir.

Polihidramnios bebeği etkileyebilir mi?

Amniyotik sıvıdaki fazlalık, düşük amniyotik sıvı olduğu anlamına gelen oligohidramnios'un tersidir. Çoğu durumda, polihidramnios zararsızdır, ama ciddi gebelik komplikasyonları neden olma potansiyeli var.

Çok fazla su içmek Polihidramnios'a neden olabilir mi?

Sevgili Manjeri: yanlış hamilelik sırasında çok su içme fetusun anormal gelişmesine kadının ve kurşun genital şişmesi neden olabilir inanılıyor. Genitaller şiştiğinde, genellikle bir enfeksiyona veya bebeği çevreleyen çok fazla sıvıya, yani polihidramnios adı verilen bir duruma bağlanır .

Polihidramnios gidebilir mi?

Hafif polihidramniyoz kendiliğinden kaybolur gidebilir. Şiddetli polihidramnios daha yakın izleme gerektirebilir. Polihidramniosta gebelik sırasında rahimde aşırı amniyotik sıvı birikir. Polihidramniyos Hafif vakalarda kendi başlarına uzakta gidebilir.

Polihidramnios anne için tehlikeli midir?

Aşırı miktarda amniyotik sıvı sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Polihidramnios , hamilelik sırasında rahimde çok fazla amniyotik sıvı bulunması durumudur. Talihsiz bir kaç kişi için, özellikle erken gebelikte polihidramnios ani ve şiddetli olduğunda, daha ciddi sorunlara işaret edebilir.

Normal amniyotik sıvı seviyesi nedir?

Amniyotik sıvı indeksi. 8-18 arası bir AFI normal kabul edilir. Medyan AFI seviyesi , doğuma hazırlanırken amniyotik sıvının azalmaya başladığı 20. haftadan 35. haftaya kadar yaklaşık 14'tür. AFI < 5-6, oligohidramnios olarak kabul edilir. Kesin sayı gebelik yaşına göre değişebilir.

Polihidramnios indüklemek için bir neden midir?

Polihidramnios – normal doğum yapabilecek miyim? Mevcut öneriler, erken doğum indüksiyonunu veya elektif sezaryen doğumunu desteklememektedir. Polihidramniyosunuz varsa, sularınızın erken boşalması veya erken doğum yapma şansınız artar, her ikisi de rahminizin aşırı gerilmesinden kaynaklanır.

Yüksek amniyotik sıvı olarak kabul edilen nedir?

Polihidramnios, bir kadının hamileliği sırasında çok fazla amniyotik sıvıya sahip olduğu bir durumdur. Genel bir kural olarak, polihidramnios genellikle 24'ün üzerinde bir AFI veya ultrasonda 8 cm'nin üzerinde büyük bir sıvı cebi ile teşhis edilir. Polihidramnios, gebeliklerin sadece yüzde 1 ila 2'sinde meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Amniyotik sıvı neden artar?

Polihidramnios , rahimde çok fazla amniyotik sıvı olması için kullanılan tıbbi terimdir. Maternal diyabet, çoğul gebelik veya fetüste anormallikler dahil olmak üzere birkaç olası nedeni vardır . Bazı durumlarda, doktorlar nedenini belirlemek mümkün değildir.

Polihidramnios ile ne zaman doğum yaptınız?

Polihidramnios , şiddete göre keyfi olarak üç gruba ayrıldı: hafif (AFI 25-30 cm), orta (AFI 30.1-35 cm) ve şiddetli (AFI 35.1 cm'den büyük). O 37. haftasından önce meydana eğer bir teslimat preterm kabul edildi. BULGULAR: 275 (%18.9) kadından 52'si 37. gebelik haftasından önce doğum yaptı .

Çok fazla amniyotik sıvı ne kadar?

Bebeğinizin onu korumak ve büyümesine yardımcı olmak için doğru miktara ihtiyacı vardır. Gebeliğin sonraki aşamalarında normal amniyotik sıvı seviyeleri 5 ila 25 santimetre veya yaklaşık 800-1000 mL arasındadır. Ölçüm 25'in üzerindeyse buna polihidramnios denir - anne ve Bebek için artan risklere yol açan bir durum.

37 haftada ne kadar amniyotik sıvı normaldir?

tablo 1
Gebelik yaşı Anlamına gelmek Standart sapma
34 hafta 14.59 1.79
35 hafta 14.25 1.57
36 hafta 13.17 1.56
37 hafta 12.48 1.52

Polihidramnios ne zaman tespit edilebilir?

Polihidramnios en sık üçüncü trimesterde tanımlanır . İdiyopatik polihidramnios genellikle üçüncü trimesterde, çeşitli serilerde ortalama 31 ila 36 haftalık gebelik haftasında saptanır .

Diyabet neden Polihidramnios'a neden olur?

Çoğul gebeliklerde, polihidramniosun nedeni genellikle ikizden ikize transfüzyon sendromudur. Anneye ait nedenler arasında kalp problemleri, böbrek problemleri ve fetal hiperglisemiye ve bunun sonucunda poliüriye neden olan maternal diabetes mellitus bulunur (fetal idrar, amniyotik sıvının ana kaynağıdır).

Polihidramnios neden erken doğuma neden olur?

Polihidramnios . Polihidramniyos, bebeği rahimde çevreleyen sıvı olan aşırı miktarda amniyotik sıvıyı ifade eder. Artan miktarda amniyotik sıvı, uterusun normalden daha fazla gerilmesine neden olur . Rahim belirli bir noktadan fazla gerildiğinde erken kasılmaya başlayabilir ve erken doğuma neden olabilir.

Polihidramnios neden doğum sonu kanamaya neden olur?

Atoni, doğum sonu kanamanın açık ara en yaygın nedenidir . Uterus atonisi, doğumdan sonraki ilk 4 saat içinde ortaya çıkan doğum sonu kanamanın tipik nedenidir . Atoni için risk faktörleri şunları içerir: Aşırı şişmiş uterus (örneğin, çoğul gebelik, fetal makrozomi, polihidramnios )

İçme suyu amniyotik sıvıyı artırabilir mi?

Daha sıvılar için
Hamileliğinizin herhangi bir döneminde bol su içmek büyük bir fark yaratabilir. Bir araştırmaya göre, 37 ila 41 haftalık hamilelik arasındaki kadınlarda amniyotik sıvı seviyelerini yükseltmek için hidrasyon çok faydalıdır.