Metforminin farklı markaları nelerdir?

Sordu: Pius Bungards | Son Güncelleme: 17 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık hormonal bozukluklar
4.2/5 (661 Görüntüleme . 45 Oy)
metformin
 • Marka isimleri: Glucophage, Glucophage XR, Glumetza, Riomet. İlaç sınıf(lar)ı: sülfonilüre olmayanlar.
 • Marka isimleri: Kazano.
 • Marka isimleri: Invokamet, Invokamet XR.
 • Marka isimleri: Xigduo XR.
 • Marka isimleri: Qternmet XR.
 • Marka isimleri: Trijardy XR.
 • Marka isimleri: Synjardy, Synjardy XR.
 • Marka isimleri: Segluromet.

Benzer şekilde, tüm metformin markaları aynı mı diye sorabilirsiniz.

Evet! Uzatılmış salımlı metformin aslında üç markalı ilaçta mevcuttur ve bunların hepsinin artık jenerik alternatifleri vardır: Glumetza, Fortamet ve Glucophage XR.

Ayrıca metforminin markası nedir? ABD'de metformin için mevcut marka adları şunları içerir: Glucophage . Glukofaj XR . Glümetza .

Yukarıdakilerin yanında kaç çeşit metformin vardır?

Farklı metformin türleri Metformin 2 farklı tablet türü olarak gelir: standart salınımlı tabletler ve yavaş salınan tabletler.

Metforminin başka bir adı var mı?

Metformin Oral tabletler jenerik ilaçlar olarak ve Brand- adı uyuşturucu olarak kullanılabilir. Marka isimleri : Glucophage, Glucophage XR, Fortamet ve Glumetza. Metformin iki şekilde gelir: tablet ve solüsyon. Metformin oral tablet, tip 2 diyabetin neden olduğu yüksek kan şekeri düzeylerini tedavi etmek için kullanılır.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Doktorlar neden artık metformin yazmıyor?

Neden Diyabetli Pek Çok Kişi Metformin Almayı Bırakıyor ? Diyabet numaralı en yaygın olarak reçete ilacı insanlar da büyük olasılıkla onların ilacı durdurmak için vardır. Metformin , karaciğer tarafından salınan şeker miktarını azaltarak ve vücudun insüline nasıl tepki verdiğini iyileştirerek çalışır.

Metformin sizi cinsel olarak etkiler mi?

Metformin , testosteron seviyelerinde, cinsel dürtüde ve düşük testosteron kaynaklı erektil disfonksiyonun indüklenmesinde önemli bir azalmaya yol açarken; sülfonilüre testosteron seviyelerinde, cinsel dürtüde ve erektil fonksiyonda önemli yükselmelere yol açar.

Metformin alırken ne yememelisiniz?

Sebze, meyve ve kepekli tahıllardan gelen karbonhidratları dahil edin. Kan şekerinizi doğrudan etkileyeceğinden, karbonhidrat alımınızı izlediğinizden emin olun. Doymuş ve trans yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçının . Bunun yerine balık, fındık ve zeytinyağından elde edilen yağları tüketin.

Metformin için tezgah üstü bir alternatif var mı?

Metformin, jenerik bir ilaç olarak ve Glucophage gibi marka isimleri altında mevcuttur . Jenerik metformin reçeteli bir ilaçtır ve sonuç olarak reçetesiz ( OTC ) bulunmaz . Bazı durumlarda, metformin kuponlar da daha metformin maliyetini azaltmak için mevcut olabilir.

Metformin ile ne kadar kilo verebilirim?

İnsanlar ilacın bazı türlerini yemeklerle, bazılarını kendi başlarına ve bazılarını da insülin ile alabilirler. Dozaj önerileri ve kılavuzlarından bazıları şunlardır: Uzatılmış salımlı metformin ve tabletler için dozlar 500 ila 1000 miligram (mg) arasındadır ve yetişkinler için günde 2500 mg'ı geçmemelidir.

90 günlük metformin kaynağı ne kadar?

Metformin oral tablet 500 mg'ın maliyeti , ziyaret ettiğiniz eczaneye bağlı olarak 14 tabletlik bir tedarik için yaklaşık 12 $'dır. Ağız Tableti.
Miktar Birim başına Fiyat
90 0,14 – 0,25 ABD doları 12.52 – 22.73 $
100 (her biri 10 x 10) 0,13 – 0,24 ABD doları 12,86 $ – 24,20 $
120 0,13 – 0,15 ABD doları 16.14 $ – 17.81 $

Metformin almak için en iyi zaman nedir?

Metformin , tedavinin ilk birkaç haftasında meydana gelebilecek mide veya bağırsak yan etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için yemeklerle birlikte alınmalıdır . Tableti veya uzatılmış salımlı tableti bir bardak su ile birlikte yutunuz. Ezmeyin, kırmayın veya çiğnemeyin.

Hangi metformin en iyisidir?

Diyabetli kişilerin farklı Metformin markalarını anlamasını kolaylaştırmak için aşağıda en yaygın olanlardan bazılarının profilini çıkardık.
 • Apo-Metformin.
 • FORTAMET Genişletilmiş Salımlı Tabletler.
 • Riomet.
 • Glumetza.
 • Obimet.
 • Dianben.
 • diyabet.
 • Diaformin.

Metformin 500 mg ne için kullanılır?

Metformin , kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan oral bir diyabet ilacıdır. Metformin , tip 2 diyabetli erişkinlerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için diyet ve egzersizle birlikte kullanılır . Metformin bazen insülin veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır , ancak tip 1 diyabet tedavisi için değildir.

Metformin sizin için neden kötü?

Bazı insanlarda metformin , kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olur ve bunun tıbbi terimi hipoglisemidir. Metformin alan bazı kişilerde böbrek hasarı riski de olabilir. Bir 2018 çalışması, metforminin hem kronik böbrek hastalığı hem de tip 2 diyabetli kişilerde böbrek fonksiyonunu azaltabileceğini düşündürmektedir.

Metformin tam olarak ne yapar?

Metformin ( Metformin hidroklorür), biguanid olarak bilinen bir ilaç türüdür. Bu, diyabetli kişilerin kanındaki şeker miktarını düşürmeye çalışır. Karaciğerde üretilen şeker miktarının azaltılması ve aynı zamanda insüline kas hücrelerinin hassasiyetini arttırarak yapar.

Metforminin kan şekerini düşürmesi ne kadar sürer?

Öğrendiğim - tipiyle milyonlarca insan olarak 2 diyabet var - yani metformin hemen kan şekerini düşürmek değil. Dozunuza bağlı olarak, tam faydayı deneyimlemek dört veya beş gün sürebilir .

Metformin saç dökülmesine neden olur mu?

Birçok ilaç saç dökülmesine neden olabilir ve bu da tedavi edilmekte olduğunuz durumu strese sokabilir. Metformin saç dökülmesinin bilinen bir nedeni değildir. Bununla birlikte, metformin - tip 2 diyabet ve PCOS - tarafından tedavi edilen koşullar genellikle saç dökülmesini olası bir semptom olarak listeler.

Metformin neden kilo kaybına neden olur?

Genellikle Glucophage markası altında satılan jenerik bir diyabet tedavisi olan Metformin , diyabetli kişilerin iştahlarını azaltarak kilo vermelerine yardımcı olabilir. İnsülin, beyinde açlığa neden olarak , karaciğerin yağ üretmesini ve midedeki yağ hücrelerini doldurmasını sağlayarak insanları fazla kilolu yapar.

Geceleri metformin almanın faydası nedir?

Glukofaj geciktirici olarak metforminin akşam yemeği yerine yatmadan önce verilmesi, sabah hiperglisemisini azaltarak diyabet kontrolünü iyileştirebilir.

Metformin bir statin midir?

Soyut. Tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler hastalık riski yüksektir ve yaygın olarak anti-diyabetik ilaç metformin ve kolesterol düşürücü statinden oluşan kombinasyon tedavisini kullanırlar.

500 mg metformin yan etkisi nedir?

Metforminin yaygın olarak bildirilen yan etkileri şunlardır: laktik asidoz, ishal, mide bulantısı, bulantı ve kusma, kusma ve gaz. Diğer yan etkiler şunlardır: asteni ve azalmış vitamin b12 serum konsantresi. Yan etkilerin kapsamlı bir listesi için aşağıya bakın.