Tekerlek rulmanlarının farklı türleri nelerdir?

Soruldu: Millerlandy Abas | Son Güncelleme: 26 Haziran 2020
Kategori: otomotiv otomobil parçaları
4/5 (86 Görüntüleme. 15 Oy)
Her biri farklı amaçlar için kullanılan birçok rulman türü vardır . Bunlara bilyalı rulmanlar , makaralı rulmanlar , bilyalı eksenel rulmanlar , makaralı eksenel rulmanlar ve konik makaralı eksenel rulmanlar dahildir .

Buna göre, tüm tekerlek yatakları aynı mıdır?

Tekerlek yatakları hem ön tekerleklerde hem de arka tekerleklerde kullanılmaktadır . Bu nedenle, yalnızca bir tanesi aşınmışsa, tüm tekerlek yataklarınızı değiştirmeniz gerekmeyecektir. Pek çok (dürüst olmayan) mekanik, hepsinin veya her ikisinin de aynı aksta değiştirilmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu genellikle gerekli değildir.

Ayrıca 2 temel tekerlek yatağı konfigürasyonunun ne olduğu da sorulabilir. Tekerlek rulman çeşitleri bilyalı, makaralı, hassas bilyalı ve konik makaralı rulmanlardır .

Bununla ilgili olarak, ön tekerlek rulman göbeklerinde yaygın olarak hangi iki tip rulman kullanılır?

Bu aks mili yatak takımlarında bilyalı tip rulmanlar, düz makaralı rulmanlar ve konik tip makaralı rulmanlar kullanılmaktadır ve bunlar üreticinin tercihine göre değişiklik göstermektedir.

Bir tekerlek yatağı dışarı çıkarken nasıl bir ses çıkarır?

Kötü bir tekerlek yatağının klasik sesleri , döngüsel cıvıltı, gıcırtı ve/veya hırıltı sesidir. Ayrıca sesin araç hızıyla orantılı olarak değişmesi durumunda tekerlek yataklarıyla ilgili olduğunu da anlayabilirsiniz. Ses her dönüşte daha da kötüleşebilir veya anlık olarak kaybolabilir.

22 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Her iki tekerlek yatağını da değiştirmeli misiniz?

Diğer tekerlek yatağında oynama veya ses yoksa değiştirmeye gerek yoktur. İkisinin de aynı mil sayısı var, bu yüzden ikisi de neredeyse aynı aşınmaya sahip. Rulmanlar koruyucu bakım olarak değiştirilmez , bir onarım öğesidir. Onları gerektiği gibi düzeltin.

Poyra yatağı ile tekerlek yatağı arasındaki fark nedir?

İkisi arasındaki en büyük fark , nasıl monte edildikleri. Tekerlek yatakları sökülebilir, yağlanabilir ve tekrar kullanılmak üzere tekrar monte edilebilir. Göbek yatakları üreticinin fabrikasında önceden paketlenmiştir ve komple bir ünite olarak satılır ve kurulur. Bunlar yeniden yağlama için ayrılamazlar, ancak değiştirilmeleri gerekir.

Tekerlek yataklarını kendim değiştirebilir miyim?

Genellikle tekerlek göbeğinde, rotorunda veya fren kampanasında bulunan yataklar , araç hareket ettiğinde tekerleğin düzgün şekilde dönmesine yardımcı olur. Kendi tekerlek yatak değiştirme yerine tamirci giderek paradan tasarruf edebilirsiniz, ancak bunu yaparsanız, kullanım dikkatli - rulmanlar küçük olabilir, fakat çok önemlisin.

Hangi tekerlek yatağının kötü olduğunu nasıl anlarsınız?

Yavaş sürerken arabanızı hafifçe sallayarak bunu test edebilirsiniz. Sağa savrulduğunuzda ses azalıyorsa, hasarlı yatak muhtemelen sol tekerlek yatağındadır . Sola döndüğünüzde azalırsa, büyük olasılıkla sağ tekerlek yatağı kırılmıştır.

Bir tekerlek yatağını değiştirmek ne kadar sürer?

Arkadan çekişli , konik makaralı rulman : yaklaşık 15-45 dakika; eldiven giyin veya 10 dakika daha ellerinizdeki yağı yıkayarak geçirin. 30-120 dakika o çıkardı ve bir özel aracı ile de basılabilir olmadığına bağlı: rulman üzerine basıldığında ile önden çekişli.

Tekerlek yatakları ne kadar dayanmalıdır?

yaklaşık 85.000 ila 100.000 mil

Kötü bir tekerlek yatağını ne kadar süre kullanabilirim?

Isı tekerleği tamamen çarpacaktı. Bu durumdan kaçınmak için, eylemde tekerlek kalır birkaç saat daha böylece yavaş hızda sürmek için tavsiye edilir. SO, kötü bir yatakta ne kadar süre araba kullanabileceğinizi düşünürken ? Bazı büyük sorunu neden olabilir gibi 1000'den fazla mil gitmemeli.

Tekerlek yatağı grubu nedir?

Ayrıca montaj göbeği, tekerlek göbeği ünitesi veya göbek ve montaj taşıyan bir tekerlek göbeği rulman denilen, tekerlek göbeği montaj senin direksiyon sistemine güvenli direksiyon katkıda bulunmak ve aracınızın ele almanın önemli bir parçasıdır.

Tekerlek yatağına ne bağlanır?

Her tekerlek göbeği bir tekerlek taşıma aracına bağlı, bir şekilde vardır. Birbirlerine bastırılırlar veya cıvatalanırlar ve sıklıkla bir " tekerlek göbeği ve yatak " grubu olarak gelirler.

Tekerlek yatağı yarışları nelerdir?

Bilyeler durumunda, yatak iç ve dış yarışları ve topları bir grubu vardır. Her yarış , topların durduğu oluk bulunan bir halkadır. Oluk genellikle, topun oyuğa biraz gevşek bir şekilde oturması için şekillendirilir. Genel olarak, bunlar rulman sürtünmesine neden olur.

Ön ve arka tekerlek yatakları aynı mı?

Her ikisi de genellikle konik makaralı rulmanlardır , her ikisi de bir parçanın diğerine göre dönmesine izin verir. Ön taraf birbirine yakın iç ve dış rulmanlara sahip olma eğilimindedir - tekerlek mili üzerinde - arka taraf tekerlekte bir dış yatağa sahip olacak ve iç uç diferansiyeldeki yan dişlide izleyecektir.

Tekerlek rulmanları ve aks rulmanları aynı şey midir?

Tekerlek yatakları aracınızın ön tarafındadır. Bunlara tekerlek yatağı göbeği grupları da denir. Aks yatakları cipin arkasındadır. Tekerlek yatağı göbeği tertibatı bir aşınan parçadır (yani aşınırlar).

Bir arabadaki tekerlek yatağının amacı nedir?

Tekerlek yatakları , aracınızın çalışması için çok önemlidir. Daha doğrusu, bir tekerlek yatağı , göbeğin , lastiğin ve tekerlek gruplarının birlikte çalışması için düzgün çalışması için çok önemlidir. Tekerlek yatağı , göbek tertibatının sürtünmesiz hareketine ve dönmesine izin verir ve böylece düzgün lastik ve tekerlek dönüşü sağlar.

En iyi tekerlek yatakları nelerdir?

Aşağıdaki beş tekerlek yatağı, en iyi beş tekerlek yatağını incelememize neden oldu.
  1. Timken sp580310 tekerlek yatağı. Yüksek kaliteli rulmanlar arıyorsanız, işte Timken sp580310 rulman.
  2. ECCPP 513121 Tekerlek Rulman HUB.
  3. ACDelco FW293 GM.
  4. MOOG 515058 Tekerlek Rulman.
  5. Prime Choice Otomobil Parçaları HB613123PR.

Tekerlek yatakları nelerden yapılmıştır?

Tekerlek yatakları yüksek kaliteli çelikten yapılmıştır ve iç ve dış bilezikler (koni ve kap olarak adlandırılır) ve ayrıca silindirler veya bilyeler, dış yüzeylerini sertleştirmek için ısıl işleme tabi tutulur.

Bir tekerlek yatağı kitinde neler bulunur?

Nipparts tekerlek yatağı kitleri , keçeler, somunlar veya ayrık pimler gibi tekerlek yataklarının onarımı ve değiştirilmesi için gereken tüm parçaları içerir.

Tekerlek yatakları nasıl ölçülür?

Aşağıdaki gibi, bir kumpas kullanarak, ya da bir cetvel ile doğru ölçülerek bir yatağın boyutları ölçebilir. Tüm rulmanlar bir iç çapa (ID), bir dış çapa (OD) ve genişliğe (W) sahip olacaktır. Rulmanlar bazen bu boyutlara göre şu sırayla belirtilir: ID x OD x W.