Halımdaki küçük kahverengi solucanlar nelerdir?

Sordu: Aliya Niewenheus | Son Güncelleme: 22 Mart 2020
Kategori: hobiler ve ilgi alanları arıcılık
4.8/5 (2.260 Görüntüleme. 18 Oy)
Halı Böcekleri Nereden Geliyor? Yetişkin böcekler küçüktür ve genellikle siyahtan koyu kahverengiye kadar renklidir, ancak zarar aslında larva aşamasında meydana gelir. Larvalar tüylü küçük solucanlar gibi görünürler ve halıların , giysilerin ve bazı durumlarda kuru gıda ürünlerinin üzerinde veya yakınında bulunabilirler.

Evimdeki küçük kahverengi solucanlar nelerdir?

Evleri istila eden çoğu " solucan " aslında kırkayak veya kırkayaktır. Ev sahipleri, daha yakından incelendiğinde aslında kırkayak olan zeminlerde küçük , grimsi kahverengi " solucanlar " bulduklarını bildirdiler. Solucanlar gibi tipik solucanlar, yalnızca toprakta yaşadıkları için nadiren evlere bulaşır.

Yukarıdakilerin yanında halı solucanları zararlı mı? Bu böcekler insanları ısırmaz, ancak bazen tahtakurusu ısırıklarıyla karıştırılan inişli çıkışlı, kaşıntılı, kızarıklığa neden olabilirler. Bunun nedeni, halı böceği larvalarının gövdesindeki kıl lifleriyle uzun süreli temastır. Halı böceklerinden havayla taşınan lifler de solunum yollarında ve gözlerde tahrişe neden olabilir.

Bunun yanında halı solucanlarından nasıl kurtulursunuz?

Ayrıca iki bardak sıcak suya bir yemek kaşığı borik asit ekleyip toz eriyene kadar karıştırarak larva öldürücü sprey hazırlayabilirsiniz. Plastik bir sprey şişesini solüsyon ve sis perdeleri, döşemeler, süpürgelikler ve halı böceği larvalarının takıldığı karanlık köşeler ve kızılcıklarla doldurun.

Halı solucanlarına ne sebep olur?

Halı böceği hasarının çoğu, larvaların yün, ipek, tüyler, ölü böcekler ve deri gibi doğal liflere delik yemesinden kaynaklanır. Bu olgunlaşmamış haşereler ayrıca cildi tahriş edebilecek kıllara sahiptir. Halı böcekleri yetişkin olduklarında, kumaş parçaları yerine polenle beslenirler.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Evimdeki küçük kahverengi solucanlardan nasıl kurtulurum?

Evdeki Solucanlardan Nasıl Kurtulur
 1. Tüm yiyecek depolarınızın hava geçirmez kavanozlarda veya saklama kutularında olduğundan emin olun.
 2. Evinizi baştan aşağı temizleyin.
 3. Bir nem alma cihazı kullanın, HVAC ayarlarınızı değiştirin ve açık pencerelerle havalandırın.
 4. Solucanların girmesine izin verebilecek boşlukları veya delikleri doldurun.

Evimde neden küçük solucanlar var?

Ev sahipleri genellikle kendi duvarları ve süpürgelikler küçük solucanlar bulabilirsiniz. Bu solucanlar büyük olasılıkla ev sinekleri veya Hint yemeği güveleri gibi zararlıların larva biçimidir. Bu yaygın iç mekan zararlıları , yumurtalarını süpürgelikler boyunca ve korunan alanlarda bırakır.

Küçük kahverengi solucanlar nereden geliyor?

Dışarıda nemli ve çürüyen organik maddelerde (ölü yapraklar, çiçek bahçesi malçları, hatta çimlerdeki saz tabakası) yaşarlar ve genellikle bu yerlerde fark edilmezler. Bazen kırkayak popülasyonları hızla artar veya çevreleri çok ıslanır ve bu koşullardan uzaklaşmak için göç etmeye başlarlar.

Kırkayak istilasını nasıl durdurursunuz?

Kırkayakları evinizden uzak tutmanın en iyi yolu, onların içeri girmesini engellemektir.
 1. Kırkayakların veya diğer haşerelerin girebileceği temeldeki, kabloların ve sıhhi tesisatın etrafındaki tüm çatlakları ve/veya yarıkları kapatın.
 2. Kırkayaklar yüksek nem gerektirir.
 3. Herhangi bir sızıntıyı onarın.
 4. Oluklardaki kalıntıları temizleyin ve çıkarın.

Kırkayak istilası ne kadar sürer?

Senin kırkayak istila kısa ömürlü olacak, böylece kırkayak, evinizin kuruluk içinde bir kaç gün yalnızca canlı yapamam. Potansiyel gıda kaynaklarını ve habitatları evinizin içinden ve çevresinden uzaklaştırın. Kırkayaklar , rahatsız edildiklerinde veya öldüklerinde sıkı bir halka şeklinde kıvrılırlar.

Yatak solucanları tehlikeli midir?

Tahtakuruları hastalığa neden olmaz, ancak ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonunuz olabilir. Çok fazla kaşırsan, ısırılan bölge enfekte olabilir.

Evdeki larvalardan nasıl kurtulurum?

Kurtçukları kireç, tuz veya sirke ile örtün Çöp kutunuzda bir kurtçuk istilası bulursanız, onları öldürmek için kireç, tuz veya sirke ile kaplayın. Çöp kutunuzu su ve sirke solüsyonuyla temizlemek gelecekteki istilaları önlemeye yardımcı olabilir.

Kırkayakları ne öldürür?

Büyük bir kırkayak istilasına sahipseniz ve onlardan çabucak kurtulmak istiyorsanız, birincil böcek ilacı ve su karışımınıza ExciteR Insektisit ekleyin. ExciteR, kırkayakları hızla hedeflerken, Adım 1A'da seçilen birincil böcek ilacı, yeni kırkayakların binayı istila etmesini önler.

Solucanlar halınızda yaşayabilir mi?

Halılarınızı istenmeyen ziyaretçilerden uzak tutun. Ne düşünebileceklerinden halı solucanlar büyük olasılıkla böyle örümcek, güve ve sinek larvaları olarak çeşitli böcek türlerinin larva olmasıdır. Ne tür bir larva ile uğraşırsanız uğraşın, onları titiz bir temizlikle mümkün olan en kısa sürede çıkarmak en iyisidir.

Halı solucanı neye benziyor?

Erişkin halı böcekleri oval şekilli , altı ayaklı ve iki antenlidir. Kabuklarının altında yuvarlak, sert vücutları ve kanatları vardır. Halı böceği larvaları bulanık solucanlar gibi görünebilir . Vücutlarında bantlar ve vücutlarının bir veya iki ucunda uzun saç benzeri uzantıları vardır.

Halı böcekleri yok olur mu?

Yetişkin iki hafta ve bir kaç ay arasında yaşayabilir ederken halı böceği larvaları aşaması, üç aydan üç yıla arasında sürebilir. Bu nedenle, eviniz tedavi edilmezse, bir süre etrafta takılma yeteneğine sahiptirler.

Halı böcekleri nereye saklanır?

Halı böcekleri, aşağıdakiler dahil yerlerde saklanır:
 • Süpürgeliklerin altında.
 • Halı kenarlarının altında.
 • Döşemeli mobilyaların içinde ve altında.
 • Kapı kasalarının etrafı.
 • Halı, kilim, terlik, battaniye gibi malzemelerde ve diğer yumuşak maddelerde.

Halı böceklerinin belirtileri nelerdir?

Halı böceğine sahip olabileceğinizin işaretleri şunlardır:
 • Yün veya yün karışımı halılarda ince, çıplak alanlar.
 • Yünlü giysilerde, battaniyelerde vb. hasarlar.
 • Kürklerden veya kupa kafalarından dökülen saçlar.
 • Gizli alanlarda larva derileri dökün.
 • Küçük böcekler yavaş yavaş duvarlara tırmanıyor veya pencere kenarlarında ölüyor.

Halı böceklerinin kaynağını nasıl buluyorsunuz?

Enfestasyonun kaynağı ayrıca bir duvar veya tavan boşluğunun içine gizlenebilir. Halı böcekleri , bazen duvar boşluklarının içinde olabilen yaban arısı veya arı yuvalarında bulunur. Ayrıca boşluklar, garajlar veya tarama boşlukları içinde bulunabilecek fare, sıçan veya diğer hayvan yuvalarında da besleniyor olabilirler.

Evimdeki halı böceği larvalarından nasıl kurtulurum?

Evinizdeki halı böceklerinden kurtulmak için tüm halılarınızı ve döşemeli mobilyalarınızı iyice süpürerek başlayın. Yenmiş kıyafetleri, çarşafları ve havluları arayın ve istilanın yayılmasını önlemek için atın. Ardından, bulaşık olmayan çarşaflarınızı sıcak, sabunlu suyla yıkayın.

Halı böceği yumurtaları neye benziyor?

Halı Böceği Yumurtaları . Halı böceği yumurtaları beyaz veya krem ​​renklidir ve 1/4 ila 1/2 mm uzunluğundadır. Yumurtaların bir ucunda diken benzeri çıkıntılar vardır ve oval şekilleriyle ayırt edilirler. Döşemeli mobilyalar, dolaplar, hava kanalları ve tiftik birikintilerinin yakınında bulunabilirler.

Halı böcekleri duvarlara tırmanabilir mi?

Halı Böcekleri . Halı böcekleri , Dermestidae takımından çok küçük küçük böceklerdir . Bu böceğin en yaygın bulunan formu, son larva tüy dökümü sırasında düz yüzeylere tırmanma eğiliminde olan larvalarıdır. Evlerde bu genellikle duvarlar anlamına gelir ve genellikle oldukça dikkat çekicidirler.