İki tür beyin hasarı nelerdir?

Sorulan: Osman Şifra | Son Güncelleme: 3 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık beyin ve sinir sistemi bozuklukları
4.8/5 (281 Görüntüleme. 31 Oy)
İki tür beyin hasarı vardır : travmatik beyin hasarı ve edinilmiş beyin hasarı . Her ikisi de beynin normal işleyişini bozar. Travmatik Beyin Hasarına ( TBH ), beynin kafatasının içinde hareket etmesine veya kafatasına zarar vermesine neden olan, kafaya bir darbe gibi harici bir kuvvet neden olur.

Daha sonra, en yaygın beyin hasarı türü nedir diye de sorulabilir.

Bir sarsıntı, en yaygın travmatik beyin hasarı türüdür . Beyin bir darbeden veya ani bir momentum veya hareket değişikliğinden travma aldığında bir sarsıntıya neden olur. Beyindeki kan damarları gerilebilir ve kraniyal sinirler zarar görebilir.

Aynı şekilde, travmatik beyin hasarının iki sınıflandırması nelerdir? Kafanın dışından giden ve içe doğru çalışan yaralanma türleri arasında kafa derisi yırtılması ve kontüzyonu, kafatası kırığı, epidural kanama, subdural kanama, subaraknoid kanama (SAK), beyin kontüzyonu ve yırtılması, intraparankimal kanama, intraventriküler kanama ve fokal ve diffüz paternler bulunur.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2. seviye beyin hasarı nedir?

Yanıt Yok: Hasta derin bir uykuda gibi görünüyor ve seslere, seslere, ışığa veya dokunmaya yanıt vermiyor. 2. seviye Genelleştirilmiş Tepki: Hasta, uyaranlara tutarsız ve amaçsız bir şekilde tepki verir; ilk tepki derin ağrı olabilir; gözlerini açabilir, ancak belirli bir şeye odaklanmış gibi görünmeyecektir.

Beyin hasarı nasıl bir his?

Beyin hasarı şiddeti beyin hasarı türüne göre değişebilir. Hafif bir beyin hasarı geçici olabilir. Baş ağrısına, kafa karışıklığına, hafıza sorunlarına ve mide bulantısına neden olur. Orta dereceli bir beyin hasarında semptomlar daha uzun sürebilir ve daha belirgin olabilir.

28 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Beyin hasarına ne diyorsunuz?

travmatik beyin hasarı ( TBI ) - harici, mekanik bir kuvvetin neden olduğu canlı beyin dokusuna verilen hasar. Genellikle çok kısa (dakikalar) veya çok uzun (aylar/süresiz) olabilen bir bilinç değişikliği (amnezi veya koma) dönemi ile karakterizedir.

Beynin bölümleri yaralandığında ne olur?

Beyin hasarı , yaralanmanın bir sonucu olarak hemen meydana gelebilir veya yaralanmadan sonra meydana gelebilecek şişme veya kanamadan kaynaklanabilir. Bir beyin hasarından sonra, kafatası şişmiş beyin dokusu, kan veya BOS ile aşırı dolabilir. Kafatası, şişen beyne yer açmak için deri gibi gerilmeyecektir.

Beyin hasarını nasıl test edersiniz?

Görüntüleme testleri
  1. Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması. Bu test genellikle şüpheli bir travmatik beyin hasarı için acil serviste yapılan ilk testtir.
  2. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bir MRI, beynin ayrıntılı bir görünümünü oluşturmak için güçlü radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanır.

Beyin hasarı almak kolay mı?

Yaygın (yaygın) beyin hasarının olası nedenleri arasında uzun süreli hipoksi (oksijen eksikliği), zehirlenme, enfeksiyon ve nörolojik hastalık yer alır. Fokal veya lokalize beyin hasarının yaygın nedenleri fiziksel travma (travmatik beyin hasarı ), felç, anevrizma veya nörolojik hastalıktır.

Beyin hasarının uzun vadeli etkileri nelerdir?

Diğer Potansiyel Etkiler
TBI'nın uzun vadeli semptomları , fiziksel değişiklikler, bilişsel etkiler , duyusal etkiler , algısal etkiler , sosyal-duygusal değişiklikler ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılabilir.

Travmatik bir beyin hasarının iyileşmesi ne kadar sürer?

Hafif bir TBI ile en hızlı iyileşme yaralanmadan sonraki ilk 3 ayda gerçekleşir ve çoğu insan 6 ayda normale döner. 6 ay sonra hala bazı semptomlarınız varsa, bunlar büyük olasılıkla tamamen ortadan kalkacak veya yaralanmadan sonraki bir yıl içinde büyük ölçüde iyileşecektir.

Beynin sol tarafı hasar görürse ne olur?

Sol vs.
Bu nedenle beynin sağ tarafındaki hasar , vücudun sol tarafında hareket problemlerine veya zayıflığa neden olabilir. Çoğu insan için, beynin sol yarısı, dil (dinleme, okuma, konuşma ve yazma), düşünce ve sözcükleri içeren hafıza gibi sözel ve mantıksal işlevlerden sorumludur.

Beyin hasarının seviyeleri nelerdir?

Üç temel TBI hasarı seviyesi vardır: hafif, orta ve şiddetli. Hafif yaralanma - Hafif bir TBI , birkaç saniye veya dakika boyunca bilinç kaybı ile karakterizedir. Bilinç kaybının meydana gelmesi gerekmez ve mağdur sadece kafası karışmış veya yönünü şaşırmış görünebilir.

TBI semptomları zamanla kötüleşebilir mi?

TBI'nın ortak belirtileri nelerdir? TBI sonra kişiler genellikle yaralanma sonra günler, haftalar içinde belirtiler ve belki aylar rapor, ancak zamanla geliştirmek yapmak. Kafa travması sonrası en sık görülen semptomlar , sarsıntı sonrası sendromu (PCS) olarak bilinir.

Travmatik bir beyin hasarından sonra beyne ne olur?

Hafif travmatik beyin hasarı beyin hücrelerinizi geçici olarak etkileyebilir. Daha ciddi travmatik beyin hasarı, yırtılmış dokuları morarma, kanama ve beyne başka fiziksel hasar ile sonuçlanabilir. Bu yaralanmalar uzun süreli komplikasyonlara veya ölüme neden olabilir.

Ensefalit travmatik beyin hasarı olarak kabul edilir mi?

Otoimmün ensefalit yeni keşfedilen bir hastalık olduğundan, özellikle AE'den kurtulanlara yönelik rehabilitasyon ihtiyaçları hakkında çok fazla bilgi veya yayınlanmış araştırma yoktur. Otoimmün ensefalit , travmatik beyin hasarına ( TBI ) benzer şekilde edinilmiş beyin hasarı (ABI) olarak adlandırılan şeyi üretebilir.

Şiddetli travmatik beyin hasarı nedir?

Travmatik beyin yaralanmaları ( TBH ), değişen derecelerde yaşam boyu açıklar üretebilen kalıcı nörobiyolojik hasara neden olur. Şiddetli beyin hasarı , 6 saatten fazla bilinç kaybı ve 3 ila 8 Glasgow Koma Skalası ile sonuçlanan bir beyin hasarı olarak tanımlanır.

Travmatik bir beyin hasarından kurtulabilir misiniz?

Travmatik Beyin Hasarından ( TBH ) iyileşme , kişiye ve beyin hasarına göre değişir. TBI iyileşmesinin derecesini tahmin etme girişimleri ham kalmaya devam ediyor. İyileşme , ilk yaralanmadan aylar, hatta yıllar sonra görülebilir. Yıkıcı ve ölümcül yaralanmalar diğer yaralanmalar daha ascertain daha kolay olabilir.

Travmatik beyin hasarı olarak sınıflandırılan nedir?

sınıflandırma Travmatik beyin yaralanması gibi bir mermi ile hızlı hızlanma veya yavaşlama, darbe, yüksek dalgalar ya da penetrasyonu gibi dış bir mekanik kuvvet uygulanması, elde edilen beyin hasarı olarak tanımlanır.

Felaket beyin hasarı ne anlama geliyor?

Felaket beyin hasarı , beyin sapı seviyesinin üzerindeki tüm beyin fonksiyonlarının kalıcı olarak kaybolmasıyla sonuçlanması beklenen herhangi bir beyin hasarı olarak tanımlanır.

Beyin kontüzyonu ne kadar ciddi?

Kontüzyon , kanın deri altında toplanmasına neden olan herhangi bir yaralanmadır. Kontüzyonlar nispeten küçükten yaşamı tehdit edene kadar değişir. Kan, bir çürükten kaynaklanan kanamayı durdurmak için pıhtılaşmak zorunda olduğundan, kontüzyonlar kardiyovasküler riskleri de artırır. Bir sarsıntı, özellikle beyin travmasından kaynaklanan bir yaralanmadır.

Birincil ve ikincil beyin hasarı arasındaki fark nedir?

Travmatik beyin hasarında ( TBI ), birincil beyin hasarı , ilk hakaret sırasında meydana gelir ve beynin fiziksel yapılarının yer değiştirmesinden kaynaklanır. Mekanik hasardan kaynaklanmayan ikincil yaralanma , birincil yaralanmadan kaynaklanabilir veya ondan bağımsız olabilir.