Gövdede hangi vücut parçaları bulunur?

Sordu: Naouel Gaytan | Son Güncelleme: 23 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.5/5 (1.106 Görüntüleme. 11 Oy)
Anatomik terminoloji
Gövde veya gövde , boyun ve uzuvların uzandığı birçok hayvan vücudunun (insanlar dahil) merkezi kısmı veya çekirdeği için anatomik bir terimdir. Gövde içerir: gövde göğüs segmenti, gövde karın bölümünü ve perine.

Bunun yanında gövdeye neler dahildir?

Gövde gövde veya baş, kollar ve bacakları içermez insan vücudunun bir parçasıdır. Gövdenin bir örneği, bir kişinin kalçalarına kadar olan omuzlardır.

Ayrıca, gövdenin arka kısmı mı? Gövde , baş ve uzuvlar olmadan insan vücudunun büyük kısmı için anatomik bir terimdir. Gövde göğüs, sırt ve karın içerir.

Benzer şekilde, gövdede hangi kaslar var diye sorulabilir.

Üst gövdedeki ana kaslar şunları içerir:

 • Trapezius: Bu kas boyun, omuz ve sırt boyunca uzanır.
 • Rhomboid major: Omuz bıçağına bağlı olan bu kas, omuz hareketine yardımcı olan birçok kastan biridir.
 • Infraspinatus: Bu rotator manşet kası, kolun kaldırılmasına ve indirilmesine yardımcı olur.

Mide gövdenin bir parçası mı?

Karın (halk dilinde göbek , karın veya orta kısım olarak adlandırılır), insanlarda ve diğer omurgalılarda vücudun göğüs (göğüs) ve pelvis arasındaki kısmıdır . Karın , gövdenin karın bölümünün ön kısmıdır .

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Gövde için başka bir kelime nedir?

gövde , gövde, gövde (isim) baş, boyun ve uzuvlar hariç gövde. "kollarını, bacaklarını ve bedenlerini hareket ettirdiler" Eşanlamlılar : ceset, kıvam, organik yapı, gövde, fiziksel yapı, bagaj bölmesi, otomobil gövdesi, hortum, eubstance, ses kutusu, kıvam, bole, gövde, ağaç gövdesi.

İnsan vücudundaki gövde nedir?

gövde Bir gövde , bir insan vücudunun gövdesidir - eksi kollar, bacaklar ve kafa. Anatomik olarak, gövdenizin görevi, göğüs kafesiniz tarafından korunan kalp, akciğer ve böbrek gibi iç organlarınızı korumaktır. Bir müzedeki, genellikle eski Yunan veya Roma'daki bir gövde heykeli, bir insan vücudunun gövdesidir.

Gövdeniz nerede bitiyor?

Kalça kemiğinin tepesi iliak krest olarak bilinir ve gövdenin sonu olarak kabul edilir.

Gövdemi nasıl ölçebilirim?

Gövde Uzunluğunuzu Ölçün
Başınızı öne eğin ve omuzlarından eğimi boynunu karşılayan kemikli tümseği için üzülüyorum. Bu gövde uzunluğunun da 7. servikal (veya C7) omur-ve üst. Vücudunuzun her tarafında, kalça kemiklerinin üst (aka iliak kemik) için göğüs kafesi aşağı ellerini kaydırın.

Bagajdan kastınız nedir?

bagajın tanımı. 1a : Bir ağacın dalları ve köklerinden ayrı ana gövdesi. - bole de denir. b(1) : baş, boyun ve uzantılar hariç insan veya hayvan vücudu : gövde. (2) : bir böceğin göğüs kafesi.

Gövde pelvisi içeriyor mu?

Pelvis , gövdenin alt kısmıdır. Karın ve bacaklar arasında bulunur. Bu alan bağırsaklara destek sağlar ve ayrıca mesane ve üreme organlarını içerir.

Üst bedene ne denir?

Üst vücut
Göğüs kafesinin altında karın ve bel bulunur. Üst gövdenin arka tarafına, omurganın üst gövdeyi alt gövdeye bağladığı sırt denir . Üst Uzuvlar (kollar) Kollar omuzlara bağlanır. Bu bölgenin altına koltuk altı veya koltuk altı denir .

Midenizin alt kısmına ne denir?

Antrum midenin alt bölümüdür. Antrum, parçalanmış yiyecekleri ince bağırsağa salınmaya hazır olana kadar tutar. Bazen pilorik antrum olarak da adlandırılır . Pilor, midenin ince bağırsağa bağlanan kısmıdır .

Alt karın kaslarınıza ne denir?

"Karın kası" veya " abs " olarak da bilinen rektus abdominis kası, diğer bazı memelilerin yanı sıra insan karnının ön duvarının her iki tarafında dikey olarak çalışan çift bir kastır. Linea alba adı verilen orta hat bağ dokusu bandı ile ayrılmış iki paralel kas vardır.

Köprücük kemiğinize hangi kas bağlanır?

Kas ekleri
Klavikulanın lateral üçte birine iki kas bağlanır: Kemiğin arka yüzeyi boyunca bağlanan trapezius kası . Kas ön kısmı kemik ön yüzeyinde periost bağlı deltoid kası.

Hangi kas gövdeyi esnetir?

BAGAJ FLEKSİYONU
Toraksı pelvise bağlayan dikey veya eğik liflere sahip herhangi bir kas, gövdenin fleksiyonuna yardımcı olur. İlgili başlıca eylemler, rektus abdominis , dış ve iç oblik ve psoas major'un iki taraflı aktivitesidir.

Mide bir kas mıdır?

Mide , üst karın bölgesinin sol tarafında yer alan kaslı bir organdır. Yemek yemek borusunun sonuna ulaştığında, alt yemek borusu sfinkteri adı verilen kaslı bir kapaktan mideye girer. Mide , yiyecekleri sindiren asit ve enzimler salgılar. Rugae adı verilen kas dokusu sırtları mideyi kaplar.

Gövdede kaç kas var?

Dikey ve düz gruplara ayrılan beş kas karın duvarını oluşturur. Düz kaslar gövdeyi esnetmek, yanal olarak esnetmek ve döndürmek için hareket eder.

Senin tarafında hangi kas var?

Dış Eğiklikler
Bu kas çifti rektus abdominisin her iki yanında bulunur. Dış obliklerin kas lifleri, alt kaburgalardan pelvise çapraz olarak aşağı ve içe doğru uzanır ve V harfini oluşturur. Ellerinizi ceket cebinize koyarak onları bulabilirsiniz.

oblikler nedir?

Oblikler aslında iki kastır : iç oblikler ve dış oblikler . Kalçalardan göğüs kafesine uzanan karın yanlarında (altı paket kaslar) bulunurlar. İç oblikler doğrudan dış obliklerin altında bulunur ve kas lifleri birbirine dik olarak hareket eder.

Nasıl abs alırım?

İşte altılı karın kaslarını hızlı ve güvenli bir şekilde elde etmenin 8 basit yolu.
 1. Daha Fazla Kardiyo Yapın. Pinterest'te paylaşın.
 2. Karın Kaslarınızı Çalıştırın.
 3. Protein Alımınızı Artırın.
 4. Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenmanı Deneyin.
 5. Nemli kalın.
 6. İşlenmiş Gıdaları Yemeyi Bırakın.
 7. Rafine Karbonhidratları Kesin.
 8. Fiber ile doldurun.

İnsan gövdesi nerede?

Gövde veya gövde , boyun ve uzuvların uzandığı birçok hayvan vücudunun (insanlar dahil) merkezi kısmı veya çekirdeği için anatomik bir terimdir. Gövde içerir: gövde göğüs segmenti, gövde karın bölümünü ve perine.