Xss ne için kullanılabilir?

Soruldu: Arritxu Mecolalde | Son Güncelleme: 24 Mart 2020
Kategori: stil ve moda kadın iç giyim ve pijamaları
4.1/5 (68 Görüntüleme . 41 Oy)
XSS saldırıları, saldırganların diğer kullanıcılar tarafından görüntülenen web sayfalarına istemci tarafı komut dosyaları eklemesine olanak tanır. Aynı kaynak ilkesi gibi erişim denetimlerini atlamak için saldırganlar tarafından bir siteler arası komut dosyası çalıştırma güvenlik açığı kullanılabilir .

Bununla ilgili olarak, XSS ile neler yapabiliriz?

Böylece XSS, oturumları ele geçirmek için kullanılabilir. XSRF / CSRF saldırıları ve sistemlerde arka kapı oluşturma dahil daha fazlasını gerçekleştirin . Bununla birlikte, kapsamınız web sitesinin işlevselliği ile sınırlı olacaktır . örneğin, statik bir web sitesinde (hiçbir veri tutmayan veya herhangi bir işlevi olmayan) bir XSS gerçekleştirirseniz .

Ek olarak, XSS saldırısı nasıl çalışır? genel bakış Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma ( XSS ) saldırıları , kötü amaçlı komut dosyalarının normalde zararsız ve güvenilir web sitelerine enjekte edildiği bir tür enjeksiyondur. XSS saldırıları , bir saldırgan, genellikle tarayıcı tarafı komut dosyası biçiminde kötü amaçlı kodu farklı bir son kullanıcıya göndermek için bir web uygulaması kullandığında meydana gelir.

Burada, örnekle XSS saldırısı nedir?

XSS Saldırı Örnekleri Örneğin , saldırgan kurbana kötü amaçlı JavaScript içeren bir bağlantı içeren yanıltıcı bir e-posta gönderebilir. Kurban bağlantıya tıklarsa, HTTP isteği kurbanın tarayıcısından başlatılır ve savunmasız web uygulamasına gönderilir.

XSS neden tehlikelidir?

Depolanan siteler arası komut dosyası çalıştırma birkaç nedenden dolayı çok tehlikelidir : Yük, tarayıcının XSS filtresi için görünmez. Kullanıcılar, etkilenen sayfayı ziyaret ederlerse yanlışlıkla yükü tetikleyebilir, yansıyan XSS'den yararlanmak için hazırlanmış bir url veya belirli form girişleri gerekir.

33 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Depolanan XSS nedir?

Kalıcı XSS olarak da bilinen saklı XSS , bu ikisinden daha fazla zarar verendir . Kötü amaçlı bir komut dosyası, savunmasız bir web uygulamasına doğrudan enjekte edildiğinde ortaya çıkar.

DOM tabanlı XSS ​​nedir?

DOM XSS , Document Object Model -based Cross-site Scripting'in kısaltmasıdır. DOM tabanlı bir XSS saldırısı, web uygulaması uygun temizlemeden Belge Nesne Modeline veri yazarsa mümkündür. Saldırgan, kötü amaçlı JavaScript kodu gibi web sayfasına XSS içeriği eklemek için bu verileri değiştirebilir.

PHP'de XSS nedir?

Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma ( XSS ) saldırıları, kötü amaçlı komut dosyalarının normalde zararsız ve güvenilir web sitelerine enjekte edildiği bir tür enjeksiyondur. XSS saldırıları, bir saldırgan, genellikle tarayıcı tarafı komut dosyası biçiminde kötü amaçlı kodu farklı bir son kullanıcıya göndermek için bir web uygulaması kullandığında meydana gelir.

Yansıyan XSS nedir?

Yansıtılmış bir XSS (veya kalıcı olmayan XSS saldırısı olarak da adlandırılır), kötü amaçlı komut dosyası başka bir web sitesinden kurbanın tarayıcısına sıçrayan belirli bir XSS türüdür. Sorguda, genellikle URL'de iletilir. Sömürmeyi, bir kullanıcıyı bir bağlantıya tıklaması için kandırmak kadar kolaylaştırır.

SQL enjeksiyonu ile ne kastedilmektedir?

SQL enjeksiyonu (SQLi), saldırganın yetkisiz kaynaklara erişmek veya hassas verilerde değişiklik yapmak için bir Web formu giriş kutusuna Yapılandırılmış Sorgu Dili ( SQL ) kodu eklediği bir güvenlik açığı türüdür. SQL sorgusu, bir veritabanında gerçekleştirilecek bazı eylemler için bir istektir.

Bozuk erişim denetiminin etkisi nedir?

Bir kusur keşfedildiğinde, kusurlu bir erişim kontrol şemasının sonuçları yıkıcı olabilir. Bir saldırgan, yetkisiz içeriği görüntülemenin yanı sıra içeriği değiştirebilir veya silebilir, yetkisiz işlevler gerçekleştirebilir ve hatta site yönetimini devralabilir.

Siteler arası komut dosyası oluşturma nedir ve nasıl önlenebilir?

Siz ve uygulamalarda görünmesini XSS açıkları engellemek için kullanması gereken birinci yöntem kullanıcı girişi kaçan gereğidir. Kullanıcı girişinden kaçarak, bir web sayfasının aldığı verilerdeki anahtar karakterlerin herhangi bir kötü niyetli şekilde yorumlanması engellenecektir .

Kod ekleme güvenlik açığının etkisi nedir?

Enjeksiyon kusurlarını, kaynak kodu incelerken keşfetmek, test etmekten daha kolay olma eğilimindedir. Tarayıcılar ve fuzzers, enjeksiyon kusurlarını bulmaya yardımcı olabilir. Enjeksiyon , veri kaybına veya bozulmasına, hesap verebilirliğin olmamasına veya erişimin reddedilmesine neden olabilir. Enjeksiyon bazen ana bilgisayarın tamamen devralınmasına neden olabilir.

XSS ve CSRF arasındaki fark nedir?

Temel fark , CSRF'nin (Siteler Arası İstek sahteciliği), sunucu kullanıcıya/tarayıcıya güvendiğinde kimliği doğrulanmış oturumlarda gerçekleşirken, XSS'nin ( Siteler Arası komut dosyası oluşturma ) kimliği doğrulanmış bir oturuma ihtiyaç duymaması ve savunmasız web sitesi olmadığında kullanılabilir. Girdiyi doğrulama veya girişten kaçmanın temellerini yapın.

Siber güvenlikte XSS nedir?

Siteler arası komut dosyası çalıştırma ( XSS ), genellikle web uygulamalarında bulunan bir tür bilgisayar güvenlik açığıdır. XSS , saldırganların diğer kullanıcılar tarafından görüntülenen web sayfalarına istemci tarafı komut dosyaları eklemesine olanak tanır. Aynı kaynak ilkesi gibi erişim denetimlerini atlamak için saldırganlar tarafından bir siteler arası komut dosyası çalıştırma güvenlik açığı kullanılabilir.

SQL enjeksiyon örneği nedir?

Bazı yaygın SQL enjeksiyon örnekleri şunları içerir: Ek sonuçlar döndürmek için bir SQL sorgusunu değiştirebileceğiniz gizli verileri alma. Uygulama mantığına müdahale etmek için bir sorguyu değiştirebileceğiniz uygulama mantığını bozma. Farklı veritabanı tablolarından veri alabileceğiniz UNION saldırıları.

Neden çapraz site komut dosyası denir?

İfade - ilk olarak bir JavaScript fragmanını yürüten bir şekilde, ilişkisiz bir attack sitesinden saldırıya, üçüncü taraf web uygulaması yükleme etme eylemi sözü edilen "çapraz komut dosyası" hedefli bir güvenlik bağlamında saldırgan tarafından hazırlanan etki alanı (yansıyan veya olmayan bir

XSS nedir ve türleri nelerdir?

Üç ana XSS saldırısı türü vardır: Kötü amaçlı girdinin web sitesinin veritabanından kaynaklandığı Kalıcı XSS . Yansıyan XSS , kötü amaçlı girdinin kurbanın isteğinden kaynaklandığı yer. Güvenlik açığının sunucu tarafı kodundan ziyade istemci tarafı kodunda olduğu DOM tabanlı XSS .

Siteler arası komut dosyası çalıştırma türleri nelerdir?

Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma üç ana kategoride sınıflandırılabilir: Stored XSS, Reflected XSS ve DOM tabanlı XSS.
  • Stored XSS (Kalıcı XSS) En zararlı XSS ​​türü Stored XSS'dir (Kalıcı XSS).
  • Yansıyan XSS (Kalıcı olmayan XSS)
  • DOM tabanlı XSS.
  • XSS Keşfi ve Önleme.

XSS yükleri nedir?

Yük : Yük , bir güvenlik açığından yararlanmak için kullandığımız bir kod parçasıdır. Dolayısıyla bir Xss yükü , aynı zamanda bir xss güvenlik açığından yararlanmak için kullandığımız java komut dosyası kodunun bir parçasıdır. İşte bazı Xss Payload örneği.

Tespit edilen bir CSRF saldırısı nedir?

Tek tıklamayla saldırı veya oturum sürme olarak da bilinen ve CSRF (bazen deniz sörfü olarak telaffuz edilir) veya XSRF olarak kısaltılan siteler arası istek sahtekarlığı, bir web sitesinin bir kullanıcıdan yetkisiz komutların iletildiği bir web sitesinin kötü amaçlı istismar türüdür. uygulama güvenleri.

Owasp'ın amacı nedir?

OWASP (Open Web Application Security Project), bilgisayar ve internet uygulamaları hakkında tarafsız ve pratik, uygun maliyetli bilgiler sağlayan bir kuruluştur.