Domates bitkilerinde kahverengi yapraklara ne sebep olur?

Soruldu: Abdennacer Mogilevich | Son Güncelleme: 10 Şubat 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.4/5 (59 Görüntüleme . 23 Oy)
Domates bitkisi yapraklarında bakteriyel Canker hastalığı
Kahverengi kenarlı yapraklara bakteri kanseri neden olabilir. Alt yaprakları da kıvrılıp bırakılır ve bitki sapları üzerinde size açık kahverengi çizgiler görebilirsiniz.

Ayrıca sorulan, domates bitkilerinin aşırı sulanmasının belirtileri nelerdir?

Domates bitkileri kullanabileceklerinden daha fazla su aldığında, bitkide ve çevresindeki toprakta belirtiler belirgindir. Domates bitkilerinde erken aşırı sulanma belirtileri arasında meyve çatlaması ve alt yapraklarda kabarcıklar veya yumrular bulunur. Aşırı sulama devam ederse, yapraklardaki şişlikler veya kabarcıklar mantarlaşır.

Ayrıca domates bitkisinde sarı ve kahverengi yapraklara neden olan nedir? Yaygın domates hastalıklarından biri de Septoria yaprak lekesidir. Yaprakları etkileyen ancak meyveyi etkilemeyen bir mantar hastalığıdır . Etkilenen ilk yapraklar tipik olarak bitkinin dibine doğrudur . Yeterli leke varsa yapraklar sararır , sonra kahverengiye döner.

Benzer şekilde, domates bitkisinden kahverengi yaprakları çıkarmalı mıyım?

Alt yapraklar sararmaya başladığında, kapandıklarının bir işaretidir ve bitkinin geri kalanında şeker tahliyesi olmadan önce çıkarılmaları gerekir . Yeşil oldukları sürece fotosentez yaparlar ve meyve üretimi için şeker üretirler.

Domates bitkilerini her gün sulamalı mısınız?

Su yeni emin toprak yetiştirmek için nemli ve ideal hale getirmek için de domates dikti. Büyüme mevsiminin başlarında, bitkileri sabahları her gün sulayın. Sıcaklıklar arttıkça, günde iki kez bitkilere domates suyu gerekebilir. Bahçe domatesleri tipik olarak haftada 1-2 inç su gerektirir.

27 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Epsom tuzları domates bitkileri için iyi midir?

Epsom Tuz , Domates ve Biber Yetiştiriciliği. Yaprak spreyi veya toprak katkı maddesi olarak kullanılan Epsom tuzu , domates ve biber bitkilerinin büyümesine ve daha büyük, daha lezzetli verimler üretmesine yardımcı olacaktır. Epsom tuzu , genellikle magnezyum sülfat olarak adlandırılan yaklaşık yüzde 10 magnezyum ve yaklaşık yüzde 13 kükürt içeren doğal bir mineral bileşiğidir.

Domatesler ne sıklıkla sulanmalıdır?

Su düzenli - bitkiler domates kadar sıklıkla gerekir su? Bunun için sert ve hızlı bir kural yoktur. Ne kadar sıcak olduğuna ve bitkinin aktif olarak büyüdüğüne bağlıdır. İyi bir kural, yaz mevsiminde her iki veya üç günde bir su sağlamaktır.

Domates bitkilerini çok fazla sulayabilir misin?

Çok fazla su
Domates bitkilerinizi uygun şekilde sulamak , muhtemelen domates başarısının ana anahtarıdır. Çok fazla su ve bitkiler çok az drown- ve çiçek burnu çürüklüğü olsun. Tutarsız sulama ayrıca çiçek burnu çürüklüğü, bölünmüş domates almak ve hassas bitkiler olabilir.

Solmuş domates bitkilerini nasıl kurtarırsınız?

Domates bitkilerinize her hafta bir inç su verin; daha azıyla, solacaklar. Bitkileri hızlı bir şekilde canlandırmak için su soyan bitkiler . Ceviz, toprağa giren ve çevredeki bitkileri öldürebilen bir toksin olan juglon oluşturduğundan, bir ceviz ağacına yakınlarsa domates bitkilerini hareket ettirin.

Domatesler aşırı sulanmadan kurtulabilir mi?

Aşırı sulama belirtileri, hastalık veya diğer çevresel sorunları taklit edebilir, ancak birkaç semptom varsa, olası neden çok fazla sudur. Neyse ki, domates bitkileri genellikle aşırı sulamadan birkaç hafta içinde iyileşir . Domatesleri günün erken saatlerinde sulayın , böylece yapraklar çabuk kurur.

Domates bitkilerinde kahverengi yapraklar ne anlama geliyor?

Yapraklar , geç yanıklıkla enfekte olduklarında kuruyan ve kağıt gibi olan kahverengi lekeler geliştirir. Bazen kahverengi lekelerin kenarlarında beyaz bir küf oluşur. Domates bitkilerinizde geç yanıklık varsa , ayrıca saplar boyunca kararmış alanlar fark edeceksiniz ve domateslerde sert kahverengi lezyonlar oluşacaktır .

Domates bitkilerinde hangi yapraklar çıkarılır?

Missouri budama tekniğini enayiler üzerinde yapmak için, yalnızca en alttaki iki yaprağı bırakarak büyüyen ucu sıkın . Hava akışını iyileştirmeye ve hastalık olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için, belirsiz domates bitkilerinin gövdelerinin 12 inç alt kısmındaki yaprakları çıkarın .

Domates bitkilerinin alt yapraklarını kesmeli misiniz?

Eğer domates bitkilerinin iyi bak varsa, 'dinç büyüme ve yeni yaprak ve dalları dolu ödüllendirilir, ama bitkiler kendi iyilikleri için çok çabuk büyüyebilir domates olacağım. Alt yaprakları dikmeden önce ve büyüme mevsimi boyunca budamak bitkinin güçlü ve hastalıksız kalmasını sağlayacaktır.

Domates bitkilerinin yapraklarını kesmeli misiniz?

Budanmamış yapraklar sonunda meyve oluşturacak yeni dallara dönüşecek, ancak çoğu deneyimli yetiştirici, domateslerin sadece mevsimin başlarında daha büyük meyve vermesi için değil, aynı zamanda bitkileri haşere ve hastalık sorunlarına karşı korumak için budanması gerektiğini tavsiye ediyor.

Kahve telvesi domates bitkileri için iyi midir?

Kahve telvesini odun külü, kıyılmış yapraklar ve kireçle karıştırmak, domateslerin kolayca erişebileceği, nitrojen oranı yüksek zengin bir kompost oluşturur. Ham, işlemden geçirilmemiş formda, öğütülmüş kahve tanecikleri bitkiler gelişmek için toprak çok asidik çünkü kompost haline gerekçesiyle kullanarak, aynı zamanda asitlik azaltılması için bir yoldur.

Domates bitkilerimin alt yaprakları neden ölüyor?

Domates bitkilerinizin solmaya ve ölmeye başlayan daha düşük yaprakları varsa, mantar enfeksiyonları en olası suçludur. Mantar tipik olarak, tıpkı domates bitkilerinin meyve vermeye başladığı gibi, yazın nemli sıcağında gelişir.

Bitkiden sarı yaprakları çıkarmalı mıyım?

Dikim için üst toprak yerine iyi bir saksı toprağı kullanmak da uygun drenajı teşvik eder. Son olarak, tekrar canlı yeşile dönmeyecekleri için sarı yaprakları çıkarın - ve endişelenmeyin, her şey en iyisi için. Teşhis: Yaprakları ipuçları çıtır kahverengi dönüyor ederse, bitki kurutma edilir şansı vardır.

Bir domates bitkisi yapraksız büyüyebilir mi?

Yaprakların olmadan bitki büyük büyümeye bitkiler için gerekli enerji oluşturmak için çok az vardır. Yarı çiğnenmiş domates bitkisine ne dersiniz? Domates bitkisi kemirgen tarafından sadece kısmen yenmiştir, yani kemirgen yaprakların bazı kısımlarını bırakmıştır. Bitki iyileşti ve gelişiyor.

Domates bitkilerimi ne zaman kesmeliyim?

Domates Bitkileri Budama Nasıl Yapılır?
  1. Yaklaşık 1 – 2 fit (30-60 cm) olduklarında domates bitkilerini budamaya başlamak istiyorsunuz.
  2. Domates bitkiniz bu boyuta geldiğinde bitkinin ana gövdeden çıkan dalları olacaktır.
  3. Keskin, temiz bir budama makası kullanarak bu küçük enayi dalları kesin.

Domates bitkimin belirli mi yoksa belirsiz mi olduğunu nasıl anlarım?

Oturak domates yaygın onları bushier görünmesini sağlar, gövde üzerinde birbirlerine daha yakındırlar yaprakları vardır. Belirsiz çeşitler, daha fazla aralıklı ve daha çok asma gibi görünen yapraklara sahiptir. Çiçekleri ve meyve üretimini kontrol edin .

Bir domates bitkisinde yanıklık nasıl görünür?

Domateslerde Erken Yanıklığın Belirtileri
Yaşlı Bitkilerde : Önce yaşlı yapraklarda eşmerkezli halkalı koyu lekeler oluşur. Çevredeki yaprak alanı sararabilir. Etkilenen yapraklar erken ölebilir ve meyveleri güneş yanığına maruz bırakabilir. Saplardaki koyu lezyonlar küçük ve hafif çökük başlar.

Bitkilerde azot noksanlığının belirtileri nelerdir?

Azot eksikliğinin görsel semptomları, bazı bitki türlerinde tespit edilmesinin nispeten kolay olabileceği anlamına gelir. Semptomlar , zayıf bitki büyümesini ve yeterli klorofil üretemedikleri için soluk yeşil veya sarı olan yaprakları içerir. Bu durumdaki yaprakların klorotik olduğu söylenir.