Patlamaya ne sebep olur?

Soruldu: Joaquima Barenbrugge | Son Güncelleme: 8 Ocak 2020
Kategori: otomotiv otomobil kültürü
4.8/5 (823 Görüntüleme . 38 Oy)
PATLAMA NEDENİ NEDİR?
 • Çok fazla sıkıştırma patlamaya neden olabilir .
 • Aşırı gelişmiş ateşleme zamanlaması patlamaya neden olabilir .
 • Motorun aşırı ısınması patlamaya neden olabilir .
 • Aşırı ısınan hava patlamaya neden olabilir .
 • Yağsız yakıt karışımları patlamaya neden olabilir .
 • Yanlış bujiler patlamaya neden olabilir .
 • EGR kaybı patlamaya neden olabilir .

Benzer şekilde, motor patlamasını nasıl önlersiniz?

Patlama Önleme: Motor Patlamasını Önlemenin 9 Yolu

 1. #1. Oktanınızı Yükseltin.
 2. #2. Sıkıştırmayı Makul Tutun.
 3. #3. Zamanlamanızı Kontrol Edin.
 4. #5. Karışımı izleyin.
 5. #6. Karbonu üfleyin.
 6. #7. Vuruntu Sensörünüzü İnceleyin.
 7. #8. Bujilerinizi Okuyun.
 8. #9. Soğutma Sisteminizi Düşünün.

Ayrıca, ön patlamayı nasıl düzeltirsiniz?

 1. Daha yüksek oktanlı bir yakıt deneyin.
 2. EGR kaybını kontrol edin.
 3. Sıkıştırmayı makul sınırlar içinde tutun.
 4. Aşırı gelişmiş ateşleme zamanlamasını kontrol edin.
 5. Arızalı bir vuruntu sensörü olup olmadığını kontrol edin.
 6. Bujilerinizi "okuyun".
 7. Motorun aşırı ısınmasını kontrol edin.
 8. Isıtmalı hava giriş sisteminin çalışmasını kontrol edin.

Bu şekilde çok fazla yakıt patlamaya neden olabilir mi?

Patlama , yakıtın çok fazla basınca, çok fazla ısıya veya her ikisine birden maruz kalması nedeniyle oluşur. Hafif patlama hemen her motorunu ortaya çıkabilir ve hasara neden olmaz. Uzun süreli ağır patlama, pistonları ve segmanları çatlatabilir, kapak contalarını patlatabilir, bujilere ve valflere zarar verebilir ve çubuk yataklarını düzleştirebilir.

2 zamanlı patlamaya ne sebep olur?

Patlama , iki zamanlı uçak motoru arızasının bir nedenidir . Normal bir yanma sürecinde, yakıt-hava karışımı, piston sıkıştırma strokunda üst ölü noktaya ulaşmadan önce belirli bir noktada ateşlenir. Yakıt ateşlendiğinde, orijinal kıvılcımdan bir alev yayar.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Patlamanın etkileri nelerdir?

Tamirci veya motor bakım atölyem patlamanın meydana geldiğini nasıl bilebilir? Patlamanın motor genelinde olumsuz etkileri vardır. Hafif patlama , yataklarda ve burçlarda erken aşınmaya neden olabilir. Şiddetli veya uzun süreli patlama , silindir kapağına ve pistonlara zarar verebilir.

Ön ateşleme ve patlama arasındaki fark nedir?

Patlama , anormal yanma olan bir olgudur. Ön ateşleme , anormal yanma olan başka bir olgudur. Patlama: Patlama odasında son gaz (kalan yakıt / hava karışımı) kendiliğinden yanmasıdır. Her zaman buji tarafından normal yanma başlatıldıktan sonra meydana gelir.

Patlamadan kastınız nedir?

Patlama (Latince patlamadan, 'aşağı/ileri' anlamına gelir ), bir ortam aracılığıyla hızlanan süpersonik bir ekzotermik cepheyi içeren ve sonunda doğrudan önünde yayılan bir şok cephesini harekete geçiren bir yanma türüdür.

Ping atmak motora zarar verir mi?

Silindirin içinden şok dalgaları göndererek karakteristik vuruntu veya ping sesi yaratır. Şok dalgaları ayrıca silindir basıncını da arttırır. Zamanla ve düzeltilmezse, bu , kafa contasının bozulmasına, piston segmanı hasarına ve diğer ciddi motor sorunlarına yol açabilir.

Daha kalın yağ motorun vuruntusunu durdurur mu?

Bir motor vurmak başladığında, çubuk uyarmadan bölebilir. Bu nedenle, bozulmayı yavaşlatmanın ilk işi, yağ viskozitenizi kalınlaştırmak ve motor içindeki yağ basıncını artırmaktır. Çalışıp çalışmadığını bileceksiniz çünkü vurmayı susturması gerekiyor.

Kötü bujiler pinge neden olabilir mi?

Ping ping ve bujiler, zamanlama da dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olabilir, kötü gaz Evet. çalışma koşulları için yanlış ısı aralığı olması nedeniyle çok ısınan bujiler ping'e neden olabilir .

Zengin bir karışım pinge neden olabilir mi?

Normal veya zengin karışımlar , yakıtın buharlaşmasıyla çok soğur ve bu, zayıf yakıt karışımlarıyla azalır. Bu nedenle CC sıcaklıkları daha sıcaktır ve vuruntuya/ pinge neden olur . Yüksek performanslı turbo motorların bu kadar zengin olmasının nedeni budur - işleri daha çok soğutmak ve aşırı yakıt pahasına daha fazla güç elde etmek için.

Kıvılcım vuruşundan nasıl kurtulurum?

Karbon birikintilerini tel fırça ve karbüratör temizleyici ile temizleyin veya arızalıysa EGR valfini değiştirin. (2) Kötü bir vuruntu sensörü. Motorunuzda, patlamayı algılaması ve bilgisayara ateşleme zamanlamasını geciktirmesini söylemesi gereken bir vuruntu sensörü vardır.

Kötü ateşleme bobinleri vuruntuya neden olabilir mi?

Benzin, buji ateşlemeden önce motor basıncı veya motor ısısı nedeniyle kendi kendine tutuşursa patlayarak vuruntu veya çınlama sesi çıkarır. Mori, Pilotunuzun vuruntusunun "değiştirilmesi gereken bujiler , ateşleme zamanlaması sorunları veya herhangi bir sayıda başka olasılıktan" kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Motorum neden ping atıyor?

Bu, ping'i olan bir araba motorudur . Ayrıca kıvılcım vuruntusu, ön ateşleme veya patlama olarak da adlandırılır. Düzeltilmezse motoru bozabilir. Zayıf yakıt durumu, yanma odasındaki karbon birikintileri, aşırı gelişmiş ateşleme zamanlaması, yanlış bujiler veya aşırı ısınma neden olur.

Patlama ve vuruntu nedir?

Patlama : SI IC motorunda sıkıştırma strokunun tamamlanmasından sonra. Bujiler enjekte edilen yakıtı ateşler ve patlama başlar. Vurma : Bujiden ateşlemeden önce sıkıştırma stroku sırasında bir miktar yakıt tutuşabilir. Bu, vuruntu sesi üretir ve dolayısıyla vuruntu olarak adlandırılır.

Vuruntulu bir motorla sürmek güvenli midir?

Motor vuruntusu görmezden gelinecek bir şey değildir. Motorunuzdaki benzin düzensiz yandığında, vuruntu sesi çıkaran bir tür "POP" şok dalgası yaratır. Bu tür bir problemle arabanızı çok uzun süre çalıştırın ve ciddi motor hasarına neden olabilir.

Hızlandığımda motorum neden ping yapıyor?

Motor hızlanma sırasında " ping " yapıyor veya vuruyor. Motor çalışma sıcaklığında iken belirti daha telaffuz edilir. Motor ping anormal derecede yüksek yanma sıcaklıkları sonucudur. Motor ping genel nedeni erken ateşleme zamanlaması, çalışmayan EGR sistemi veya uygunsuz yakıt kullanımı üzerindedir.

Ping sesi nasıldır?

Ses , rüzgar gürültüsü veya yüksek egzoz tarafından kolayca bastırılır. Küçük bir miktar çok hafif ping sorun değil ve birçok arabada "normal" olarak kabul edilir. Pingleme sertleştiğinde buna " patlama " denir ve ciddi hasara neden olabilir. Motorda misket sesi gibi .

Enjektörler vuruntuya neden olabilir mi?

Vuruntu genellikle ateşleme zamanlamasından kaynaklanır . Sıkışmış bir enjektör , motorun tereddüt etmesine ve gücü kaybetmesine, ancak vuruntu yapmamasına neden olan zayıf bir teklemeye neden olur . Bir enjektör açık nedenlerini ya bir vuruş olasılığını azaltmak veya bir kez daha yanlış ateşlemeye neden olur zengin karışım sıkışmış.

Yağsız yakıt karışımı aşırı ısınmaya neden olabilir mi?

Uygun bir hava/ yakıt karışımı, motorunuzun soğuk çalışmasına ve tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olacaktır . Hava/ yakıt oranlarıyla ilgili aşırı ısınma sorunlarının çoğu, silindirlerin daha sıcak çalışmasına neden olan zayıf bir karışımın sonucudur.

Ön ateşleme nasıl tespit edilebilir?

Bir in-silindir basınç dönüştürücü 60 amaçlanan kıvılcım olayından önce Isı salım oluşumunu tespit etmek için kullanılabilir ateşleme - ön başlangıcını saptamak için. Bu motor, 100 her silindir ve bir döngü-döngüsü bazında gerçekleştirilebilir. Isı yayma oranlarını hesaplayarak ön ateşlemeyi tespit etmek mümkündür.