Mini PCIe yuvası neye benziyor?

Sordu: Feras Ongari | Son Güncelleme: 29 Ocak 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem bilgisayar çevre birimleri
4.9/5 (692 Görüntüleme . 35 Oy)
Laptop ve dizüstü bilgisayarlar için dahili PCI slot üç farklı tipi vardır. Mini PCI kartları 59.6 × 50.95 mm, tam boy Mini PCIe kartları 30 × 50.95 mm, ve yarım boy Mini PCIe kartları 30 × 26.8 mm.

Buna göre mini PCIe yuvası nedir?

Standart PCI Express sinyalini kullanan Mini PCI Express ( MiniPCIe ) kartları, doğrudan ana karta takılarak dahili kullanım için tasarlanmıştır. Alanın sınırlı olduğu kompakt bilgisayarlarda da kullanılırlar; örneğin, ultra küçük anakartlar bir Mini PCIe yuvası içerebilir. Standart, PCI-SIG tarafından geliştirilmiştir.

Ayrıca, mini PCIe kartında ne tür bir konektör bulunur? PCIe Mini Card, birçok Mini-ITX anakartında bulunan Mini PCI kartının yerini almıştır. 30 mm x 51 mm ölçülerinde bir Mini PCI kartın yarısı kadardır. Mini PCI Tip I ve II kartların 100 pinli yığınlama konektörünün ve Mini PCI Tip III'ün 124 pinli kenar konektörünün aksine 52 pinli kenar konektörüne sahiptir.

Aynı şekilde, bir PCIe bağlantı noktası neye benziyor?

PCIe kartları, en az olduğu kadar büyük bir anakarttaki herhangi bir PCIe yuvasına sığar. Örneğin, bir PCIe x1 kartı herhangi bir PCIe x4, PCIe x8 veya PCIe x16 yuvasına sığar. Genel olarak, karşılaştırdığınız iki kartın veya yuvanın aynı PCIe sürümünü desteklediğini varsayarsak, daha büyük bir PCI Express kartı veya yuvası daha yüksek performansı destekler.

Bir PCIE yuvasına mini bir PCIe koyabilir misiniz?

Bir PCI Express Mini Card olmayan bir küçük PCIe yuvasına doğrudan koymak mümkün değildir. Az önce bir PCI Express Mini Card ve PCIe yuvalı bir anakart aldım. İki fiziksel olarak uyumlu olmadığı çok açıktır, bağlantı elemanlarında fiziksel boyutlar sadece farklıdır.

32 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Mini PCIe, M 2 ile aynı mı?

M. Daha önce Yeni Nesil Form Faktörü (NGFF) olarak bilinen 2 , dahili olarak monte edilen bilgisayar genişletme kartları ve ilgili konektörler için bir özelliktir. M. 2 , PCI Express Mini Card fiziksel kart düzenini ve konektörlerini kullanan mSATA standardının yerini alır.

PCIe ve mini PCIE arasındaki fark nedir?

Mini - PCIe modülü, daha basit ama daha güçlü bir arabirim sağlayan tek bir PCI şeridine sahiptir. PCIe modülleri tam boy (uzunluk) ve yarım boy olmak üzere iki boyutta mevcuttur. Birçok endüstriyel anakart bir, iki veya daha fazla Mini - PCIe yuvası sunar.

Mini PCIe, mSATA ile aynı mı?

Bir mSATA SSD, boyut ve görünüm olarak mini PCIe kartına benzer ve her ikisi de alanı kısıtlı bir bilgi işlem aygıtının anakartındaki aynı mPCIe yuvasına sığar. Ancak, bir mSATA SSD, SATA depolama veri yolu arabirimini kullanır ve SATA ana bilgisayar denetleyicisine doğrudan bağlantısı olmalıdır.

Mini PCIe ne kadar hızlı?

Mini PCI Express , 2.5Gb/s'lik bir hıza sahiptir. Mini PCI Express'in bağlantı noktasının yalnızca 2,5 Gb/sn kapasiteye sahip olması mı yoksa bant genişliğini sınırlayan kablo mu?

Mini kart nedir?

Minyatür Kart veya MiniCard , ilk olarak 1995 yılında Intel tarafından tanıtılan bir flash veya SRAM bellek kartı standardıydı. Kart , Advanced Micro Devices, Fujitsu ve Sharp Electronics tarafından desteklendi. Minyatür Kart 37 × 45 × 3.5 mm kalınlığındadır ve alt tabakanın her iki tarafında da aygıtlar bulunabilir.

Yarım mini kart nedir?

Mini PCI kartları 59,6 × 50,95 mm, tam yükseklikte Mini PCIe kartları 30×50,95 mm ve yarım yükseklikte Mini PCIe kartları 30×26,8 mm boyutlarındadır.

Dizüstü bilgisayarımda bir PCI Express yuvası olup olmadığını nasıl anlarım?

yuvaya bak
Anakartı bulmak için PC'nizin kasasını veya yan panelini çıkarın. Aşağıdaki resimdekine benzer bir şey göreceksiniz. Vurguladığınız biri aynı olan bağlantı noktasını bulursanız, o zaman anakart PCIe x16 yuvası ile donatılmıştır.

PCI kart ne işe yarar?

"Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı" anlamına gelir. PCI , bir masaüstü bilgisayara dahili bileşenler eklemek için kullanılan bir donanım veriyoludur. Örneğin, bir bilgisayarın arkasında ek G/Ç bağlantı noktaları sağlayan bir PCI kartı , anakart üzerindeki bir PCI yuvasına takılabilir.

Hangi PCIe yuvasını kullandığımın bir önemi var mı?

Yalnızca bir PCI Express x16 yuvası varsa , seçim kolaydır, ancak bazı anakartlarda birden fazla grafik kartı desteği için birden fazla PCI Express x16 yuvası bulunur . Grafik kartı ilk PCI Express x16 yuvasına girmelidir . Ancak, daha düşük yuvalar genellikle kartı çalıştırabilir.

Tüm PCIe yuvaları aynı mı?

Az bilinen bir gerçek, herhangi bir PCI Express genişletme kartını herhangi bir PCI Express yuvasına takabileceğinizdir. Bu nedenle, x4 genişletme kartınız varsa ancak anakartınızda x4 PCI Express yuvası yoksa sorun değil; sadece bir x8 veya x16 yuvasına takın . Aynı şey “daha ​​büyük” kartlar için de geçerlidir.

PCIe x16 yuvası ne için kullanılır?

Ayrıca x1 yuvaları için tasarlanmış ekran kartları da alabilirsiniz. Bunlar normalde yalnızca bilgisayarda birden fazla video kartı istiyorsanız kullanılır . Çoğu anakartta video kartı için bir PCI-Express x16 yuvası ve ağ bağdaştırıcıları gibi diğer şeyler için bir veya daha fazla x1 yuvası bulunur . Daha az yaygın olanı x4 ve x8 yuvalarıdır .

Ne tür bir PCI yuvam var?

Genellikle hepsi PCI Express olacak, ama bir grafik kartı için bir PCI Express x16 yuvası gerekir. Bu yuvanın üç sürümü vardır, ancak bunlar geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle modern bir PCI Express 3.0 grafik kartı, PCI Express x16 2.0 yuvalı bir anakartta çalışır. Bu anakartta iki adet PCI Express x16 yuvası vardır .

PCI Express yuvası ne renk?

32 bit ve 64 bit PCI genişletme yuvaları vardır. PCI–Express: PCI standardının en son yorumu PCI-Express'tir. PCI-Express yuvaları genellikle siyah veya koyu gri ve hatta bazen sarı renktedir. Ayrıca çeşitli boyutlara sahiptirler.

PCI - PCIe adaptörü var mı?

PCI1PEX1 PCI - PCI Express Adaptör kartı
Adaptör , yerine düşük profilli bir PCIe x1 yuvası sağlamak için 32 bit PCI yuvası aracılığıyla bağlanır; tam boyutlu bir kartı alabilen daha büyük masaüstü veya sunucu genişletme yuvalarına kurulum için yedek, tam boyutlu bir destek dahildir.

PCIe 1x'i 16x'e takabilir misiniz?

İyi olmalısın. Her şeyden önce evet bir 1x kartı 16x yuvada çalışabilir olsa teknik olarak ekstra yuvası bir 16x karta kadar tutabilecek bir 4x yuvasıdır. Sandy Bridge, grafikler için kullanılan CPU'ya doğrudan bağlı 16 hatta ve PCH'ye (güney köprüsü) bağlı ek 8 şerite sahiptir.

8 pinli PCIe güç konektörü ne kadar güç sağlar?

PEG konektörü ( PCI Express Graphics) olarak da bilinen 6 pinli PCIe konektörü , ek güç sağlamak için doğrudan video kartına takılır. 6 pinli konektör 75 watt'a kadar güç sağlar . 6 pinli konektör yerine bazı PCI Express kartları, 150 watt'a kadar güç sağlayan 8 pinli bir konektör gerektirir.

8 pinli PCIe güç konektörü ne kadar güç sağlar?

8 - Pimli konnektör
8 pinli güç konektörü , grafik kartınıza maksimum 150W sağlayabilir. Dolayısıyla, grafik kartınızın güç tüketimi 150W'tan fazlaysa, kesinlikle 8 pinli bir konektör veya iki 6 pinli konektör ile birlikte gelir .