Bordeaux Controlee unvanı ne anlama geliyor?

Sordu: Hristofor Rumele | Son Güncelleme: 28 Şubat 2020
Kategori: yiyecek ve içecek alerjileri
4.9/5 (1.186 Görüntüleme. 39 Oy)
Bu, Fransız yasaları tarafından tanımlanan, kullanılan üzümler, maksimum verim ve izin verilen alkol derecesi dahil olmak üzere şarap yapımının birçok yönü üzerinde sıkı kontrollerle tanımlanan coğrafi tabanlı bir isimdir. AOC anlamıyla "kontrollü menşe unvanı" anlamına gelen Fransızca ifadesi Appellation d'Origine Controllee için kısa.

Benzer şekilde Bordeaux ve Bordeaux Superieur arasındaki fark nedir?

Bordeaux Superieur şarapları doğal olarak en az %10 alkole, jenerik Bordeaux ise en az %9.5 alkole ulaşmalıdır. Ayrıca, Bordeaux Superieur şaraplarının büyük çoğunluğu, jenerik Bordeaux için bir gereklilik olmayan emlak şişelidir.

Ayrıca, kaç tane Bordeaux temyizi var? 60 Bordeaux unvanları

Bunun yanında Bordeaux Superieur nedir?

Bordeaux Süper Şarap. Bordeaux Supérieur , genel Bordeaux AOP bölgesi içinde yapılan şaraplara uygulanan bir unvan katmanıdır. Klasik Bordeaux üzüm çeşitlerinden üretilirler. Kırmızılar, adından da anlaşılacağı gibi, standart Bordeaux AOC şaraplarının biraz "üstün" bir formu olması amaçlanmıştır.

Fransa'da bir unvan nedir?

Çok temel olarak, bir unvan , bir ülkenin şaraplarını jeopolitik sınırlara göre nasıl sınıflandırdığıdır. Her temyiz , üzümlerin nerede yetiştirildiğini ve şarabın nasıl yapıldığını dikte edebilecek yasa ve düzenlemelere sahiptir.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bordeaux'nun ilk 5 büyümesi nedir?

Büyümenin ilk beş sahibi: Haut- Brion'dan Prens Robert de Luxembourg, Latour'dan Florence Rogers-Pinault, Mouton-Rothschild'den Filipin de Rothschild, Margaux'dan Corinne Mentzelopoulos ve Lafite Rothschild'den Baron Eric de Rothschild .

Bordeaux'yu Superieur Superieur yapan nedir?

Bu Bordeaux Supérieur , %65 Merlot ve %35 Cabernet Sauvignon ile üretilmiştir ve ipeksi bir dokuya sahip olmasıyla klasik Merlot hakimidir. Pürüzsüz aromalar, sedir ve ıslak kile benzeyen böğürtlen ve toprak özellikleriyle koyu ve dengelidir.

Margaux soldan mı sağdan mı?

Ama şimdilik Bordeaux'nun Sol Kıyısında bulunan şaraplar, üzüm bağları ve şato ile başlayalım. Sol Banka , aşağıdaki ana unvanlardan gelen şaraplardan oluşur; Margaux St. Julien Pauillac St. Estephe, Haut Medoc ve Pessac Leognan unvanları.

Bordeaux'da Grand Cru ne anlama geliyor?

Basit bir ifadeyle, bir " Grand Cru " Bordeaux , çeşitli resmi sınıflandırma sistemlerinden birinde listelenmiş bir şatodur. Bordeaux'nun kendisi çok sayıda coğrafi alt bölgeye ayrılmıştır ve çoğu üst alt bölge, bir tür Grand Cru sıralamasına sahiptir. Hiçbir sınıflandırma tüm Bordeaux bölgesini kapsamaz.

Bordeaux'nun bölgeleri nelerdir?

Haut-Médoc içinde St-Estèphe, Pauillac, St. -Julien ve Margaux ve daha az bilinen AOC Moulis ve Listrac bölgeleri dahil olmak üzere çeşitli alt bölgeler vardır. Graves, Pessac-Léognan ve Sauternes'in (diğerlerinin yanı sıra) alt bölgelerini içerir ve Sauternes, Barsac'ın alt bölgesini içerir.

Bordeaux'da hangi üzüm var?

Kırmızı Bordeaux genellikle üzüm karışımından yapılır. İzin verilen üzümler Cabernet Sauvignon , Cabernet Franc , Merlot , Petit Verdot , Malbec ve nadiren Carménère'dir. Bugün Carménère nadiren kullanılmaktadır; Château Clerc Milon, beşinci bir Bordeaux olan ve Carménère asmalarını elinde tutan birkaç kişiden biridir.

Bordeaux şaraplarının AOC seviyeleri nelerdir?

Özelliklerin özeti
AOC Bordo (kırmızı) Bordeaux Superieur (kırmızı)
AOC gereksinimleri
İzin verilen üzüm çeşitleri Cabernet Sauvignon, Cabernet Frangı, Carmenère, Merlot rouge, Malbec, Petit Verdot
Özel renk gereksinimi (varsa)
Üzüm olgunluğu (minimum şeker içeriği açısından) 178 g/l 178 g/l

Medoc şarabı nedir?

Médoc , güneybatı Fransa'nın Bordeaux şarap bölgesinde, Médoc yarımadası boyunca bağcılık şeridinin kuzey bölümünü kapsayan Gironde Halicinin Sol Kıyısında şarap için bir AOC'dir . Bölgeye bazen Bas- Médoc (İngilizce: Low- Médoc ) denir, ancak bu terime herhangi bir etikette izin verilmez.

Bordeaux şarabının tadı nasıldır?

Bordo Tadım Notları
Bordeaux'dan gelen kırmızı şaraplar, siyah frenk üzümü, erik ve ıslak çakıl veya kurşun kalem kurşununun toprak notaları ile orta ila tam gövdelidir. Eğer şarapların tadına, onlar mineral ve meyve notları ile patlama dikenli, tuzlu, ağız-kurutma tanenler içine kurşun söyledi.

Cru Bourgeois şarabı nedir?

Cru Bourgeois , Bordeaux'nun sol yaka bölgesinde bulunan Médoc'ta üretilen kırmızı şaraplar için bir kalite sınıflandırması terimidir. Eğer Cru Bourgeois bir şarap etiketi üzerindeyse, bu, şarabın Cru Bourgeois olarak nitelendirilmek için yeterince yüksek kalite ve tat özelliklerine sahip olarak incelenmiş ve sertifikalandırılmış olduğu anlamına gelir.

Bordeaux şarabı dolgun mu?

Bordeaux'dan gelen kırmızı şaraplar, siyah frenk üzümü, erik ve topraklı ıslak çakıl veya kurşun kalem notaları ile orta ila tam gövdelidir . Şarabın kalitesine, bağbozumuna ve Bordeaux'nun hangi bölgesinden geldiğine bağlı olarak, meyve aromaları daha ekşi meyvelerden daha tatlı olgun meyvelere kadar değişir.

Bordeaux şarap etiketinde büyük şarap ne anlama geliyor?

" Grand Vin " ya da "harika şarap " kulağa etkileyici gelen ancak denetime tabi olmayan bir terimdir. İkinci şişelemeden bir adım önde olan bir şatonun en iyi şarabını belirtmenin bir yolu olarak en sık kırmızı Bordeaux ile kullanıldığını gördüm. En iyi gösterileri olduğuna inandıkları şeyi ifade ettiğinden, genellikle daha yüksek bir fiyat etiketi taşır.

Aziz Emilion Bordo mu?

Şarap. Saint- Émilion , Médoc, Graves ve Pomerol ile birlikte Bordeaux'nun başlıca kırmızı şarap bölgelerinden biridir. Bölge, Médoc'tan çok daha küçüktür ve Pomerol'e bitişiktir. Saint Émilion şarapları 1855 Bordeaux sınıflandırmasına dahil edilmedi.

Sol banka ve sağ banka Bordeaux arasındaki fark nedir?

Sağ Bankanın şarapları basit değil. Terördeki bu farklılıklar nedeniyle, Left ve Right Bank Bordeaux iki farklı üzümü sergileme eğilimindedir: Left Bank şarapları çoğunlukla Cabernet Sauvignon'un Merlot ile iç içe geçmesidir; Sağ Banka şarapları, daha küçük bir Cabernet oranıyla dengelenmiş daha Merlot'tur.

Bordo neyle tanınır?

Diğerlerinin de söylediği gibi, Bordeaux şarabıyla ve özellikle Saint Emilion şaraplarıyla uluslararası üne sahiptir. Ancak Bordeaux başka şeylerle de tanınır . Bordeaux ve genel olarak Güney-Batı, kümes hayvanları ile ilgili her şey için kötü bir üne sahiptir.

Aziz Emilion hangi üzümdür?

Saint-Émilion'un şarapları tipik olarak farklı üzüm çeşitlerinden harmanlanır, üç ana çeşidi Merlot (harmanın %60'ı), Cabernet Franc (yaklaşık %30) ve Cabernet Sauvignon (yaklaşık %10).