Darbe Contrecoup ne anlama geliyor?

Sordu: Jemal Vallo | Son Güncelleme: 4 Mart 2020
Kategori: tıbbi sağlık beyin ve sinir sistemi bozuklukları
5/5 (143 Görüntüleme . 24 Oy)
Kafa travması olarak, bir darbe hasarı bir nesne ile çarpışma sitesi altında meydana gelir ve bir contrecoup yaralanması vuruldu alana karşı tarafında oluşur. Darbe ve contrecoup yaralanmaları serebral kontüzyon, beyin çürük edildiği travmatik beyin hasarı, bir tür ile ilişkilidir.

Sonuç olarak, bir çocukta darbe ile kontrküp yaralanması arasındaki fark nedir?

Bir darbe hasarı doğrudan çarpma noktası altında beyinde gerçekleşir. Bir contrecoup yaralanma etkisi meydana geldiği beynin karşı tarafında meydana gelir.

İkincisi, üç tip TBI nedir? Dört ana TBI türü vardır. Bunlar sarsıntı, kontüzyon, delici yaralanma ve anoksik beyin hasarıdır .

Bununla ilgili olarak darbe tıbbı nedir?

: bir organın darbe veya darbe alınan tarafın karşı tarafında meydana gelen yaralanma (beyin kafatasına çarptığında olduğu gibi) - darbeyi karşılaştırın.

İki tür beyin hasarı nedir?

İki tür beyin hasarı vardır : travmatik beyin hasarı ve edinilmiş beyin hasarı . Her ikisi de beynin normal işleyişini bozar. Travmatik Beyin Hasarına ( TBH ), beynin kafatasının içinde hareket etmesine veya kafatasına zarar vermesine neden olan, kafaya bir darbe gibi harici bir kuvvet neden olur.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

En ciddi beyin hasarı türü nedir?

Bir sarsıntı, en yaygın travmatik beyin hasarı türüdür . Beyin bir darbeden veya ani bir momentum veya hareket değişikliğinden travma aldığında bir sarsıntıya neden olur.

Beyin hasarı türleri nelerdir?

Doktorlar genellikle yaralanmanın neden olduğu beyin hasarını iki kategoriye ayırır: travmatik ve travmatik olmayan. Beyin hasarına neden olan yaralanma türleri nelerdir?
  • Kapalı kafa travması.
  • sarsıntı.
  • Kontüzyon.
  • Penetran yaralanma.
  • Sarsılmış bebek sendromu.

Subdural hematom travmatik bir beyin hasarı mıdır?

Subdural hematom . Dura ve araknoid zar arasında bir kan pıhtısı. Akut subdural hematom (ASD), şiddetli TBI'nın %12 ila %29'unda görülür ve %40 ila %60 arasında bir ölüm oranına sahiptir. Bu tür ASD'ler hafif veya önemsiz kafa travması ile ortaya çıkabilir.

Hızlanma/yavaşlama yaralanması nedir?

Hızlanma / yavaşlama yaralanmaları - genellikle araba kazaları sırasında meydana gelir, örneğin, bir yavaşlama yaralanması , hareket eden bir kişinin aniden durması ve kafatasının içindeki beynin hala ileri momentuma sahip olması ve kafatasının iç yüzeyine çarparak yaralanmaya neden olmasıdır.

Yavaşlama yaralanması nedir?

Yavaşlama yaralanması . Yazan: Yavaşlama yaralanması , nesne ani bir duruşa getirildiğinde uygulanan kuvvetlerin neden olduğu hızlı hareket eden bir nesnenin içinde veya üzerinde bir vücuda çarpma yaralanması .

Travmatik beyin hasarı olarak kabul edilen nedir?

Travmatik beyin hasarı ( TBH ), kafaya alınan bir darbe veya beynin normal işlevini bozan delici kafa yaralanması olarak tanımlanır. Kafa aniden ve şiddetle bir nesneye çarptığında veya bir nesne kafatasını deldiğinde ve beyin dokusuna girdiğinde TBI ortaya çıkabilir.

Kafa travmasının uzun vadeli etkileri nelerdir?

Diğer Potansiyel Etkiler
TBI'nın uzun vadeli semptomları , fiziksel değişiklikler, bilişsel etkiler , duyusal etkiler , algısal etkiler , sosyal-duygusal değişiklikler ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılabilir.

İnme travmatik bir beyin hasarı mıdır?

Travmatik beyin hasarının ( TBH ) ciddiyeti önemsizden felakete kadar değişir ve akut olarak sarsıntı olarak ortaya çıkar. 2 zamanlı olarak henüz TBI başka uzun dönemli komplikasyonlar olabilir.

Sarsıntı hastalığı nedir?

Kronik Travmatik Ensefalopati (CTE), semptomatik sarsıntıların yanı sıra semptomlara neden olmayan asemptomatik beyin sarsıntısı darbeleri de dahil olmak üzere, tekrarlayan beyin travması (genellikle sporcular) öyküsü olan kişilerde bulunan, beynin ilerleyici bir dejeneratif hastalığıdır .

Ensefalon terimi vücudun hangi bölümünü ifade eder?

ENSEFALON (isim) Anlamı : Merkezi sinir sisteminin tüm yüksek sinir merkezlerini içeren kısmı ; kafatası içinde kapalı; omurilik ile devam eder.

Sarsıntı sonrası sendromu nedir?

Post - sarsıntı sendromu kompleks bir hastalıktır ki çeşitli belirtiler - beyin sarsıntısı nedeniyle yaralanma sonrası geçen hafta ve bazen aylar - baş ağrısı ve baş dönmesi gibi. Aslında, sarsıntı sonrası sendromu riski, ilk yaralanmanın ciddiyeti ile ilişkili görünmemektedir.

İkinci darbe sendromu nedir?

İkinci darbe sendromu (SIS), bir kişi daha önceki bir sarsıntının semptomları azalmadan önce ikinci bir beyin sarsıntısı geçirdikten sonra, beyin hızla ve felaketle şiştiğinde ortaya çıkar. Bu ikinci darbe, ilk sarsıntıdan dakikalar, günler veya haftalar sonra ortaya çıkabilir ve en hafif sarsıntı bile SIS'ye yol açabilir.

Beyin sarsıntısı geçiren bir sporcunun oyuna geri dönüş kriterleri nelerdir?

Daha fazla dinlenme ve sarsıntı belirtisi olmamasından sonra, sporcu bir önceki adıma başlayabilir. Sporcu normal faaliyetlerine (okul gibi) geri döner ve oyuna dönüş sürecine başlamak için sağlık hizmeti sağlayıcısından yeşil ışık alır. Bir sporcunun düzenli aktivitelere dönüşü aşamalı bir süreci içerir.

Diffüz aksonal yaralanma nedir?

Diffüz aksonal yaralanma , beyin kemikli kafatasının içinde yer değiştirirken ve dönerken yaralandığında meydana gelen, beynin uzun bağlantı sinir liflerinin (aksonlar) kesilmesidir (yırtılması). DAI genellikle komaya ve beynin birçok farklı bölgesinde yaralanmaya neden olur.

Yılda kaç tane sporla ilgili sarsıntı meydana gelir?

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl tahmini 1,6-3,8 milyon spor ve rekreasyonla ilgili beyin sarsıntısı meydana geliyor. 2001-2005 döneminde, 5-18 yaş arası çocuklar ve gençler, yılda 2,4 milyon sporla ilgili acil servis (ED) ziyaretinden sorumluydu ve bunun %6'sı (135000) bir sarsıntı içeriyordu.

TBI zamanla kötüleşir mi?

TBI sonra kişiler genellikle yaralanma sonra günler, haftalar içinde belirtiler ve belki aylar rapor, ancak zamanla geliştirmek yapmak. Kafa travması sonrası en sık görülen semptomlar, sarsıntı sonrası sendromu (PCS) olarak bilinir.

TBI için nasıl test yapıyorlar?

TBI teşhisi
Değerlendirme genellikle nörolojik bir muayeneyi içerir. Bu sınav, düşünme, motor fonksiyon (hareket), duyusal fonksiyon, koordinasyon ve reflekslerin bir değerlendirmesini içerir. Bilgisayarlı tomografi taramaları (BT taramaları) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testlerine TBI teşhis yok dahil testler, Görüntüleme.