reeda ne anlama geliyor?

Sordu: Dioscoro Balaceanu | Son Güncelleme: 30 Haziran 2020
Kategori: aile ve ilişkiler hamilelik
4.2/5 (1.385 Görüntüleme. 34 Oy)
REEDA, Kızarıklık, Ödem, Ekimoz, Drenaj, Yaklaşım anlamına gelir .

Bunun yanında reeda ne için kullanılır?

REEDA skalası, iyileşmenin beş maddesini (kızarıklık (hiperemi), ödem, ekimoz, akıntı ve yara kenarlarının yakınlaşması (koaptasyon)) değerlendirerek, perineal travmada inflamatuar süreci ve doku iyileşmesini değerlendiren bir araçtır.

Benzer şekilde, reeda bir kelime midir? "Kızarıklık, Ödem, Ekimoz, Drenaj, Yaklaşım" REEDA olarak kısaltılabilir. REEDA kısaltmasının anlamı "Kızarıklık, Ödem, Ekimoz, Drenaj, Yaklaşım" dır.

Bu bağlamda, reeda'da yaklaşıklık ne anlama geliyor?

REEDA . Kısaltma. tanım . REEDA . Kızarıklık, Ödem, Ekimoz, Drenaj, Yaklaşım .

Epizyotomi nedir ve neden yapılır?

Ayrıca perineotomy olarak bilinen epizyotomi, genel olarak bir ebe ya da doğum tarafından yapılan perine cerrahi bir yarık ve posterior vajina duvarı. Epizyotomi , bebeğin geçebileceği açıklığı hızla genişletmek için genellikle doğumun ikinci aşamasında yapılır.

19 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Yaklaşım yara kenarı nedir?

Birincil amaç ile iyileşmeyen yaralarda, anahtar değerlendirme faktörleri yara kenarlarının yaklaşım (rahatça birlikte yara uyum kenarları), drenaj (kapalı bir ensizyon bir drenaj olmamalıdır), enfeksiyon bulgusu ve ele gelen iyileşme sırtın varlığı, beşinci tarafından kesi boyunca

Hasta perinesinin değerlendirilmesi için hangi pozisyonu almalıdır?

Proktolojik (diz-göğüs veya yüzüstü çakı) pozisyonu , perine ve rektumun uygun şekilde incelenmesi için tercih edilen pozisyondur . Bu pozisyonda hasta anorektuma daha kolay erişim sağladığı için anoskopi ve sigmoidoskopi gibi ileri tetkikleri rahatlıkla yaptırabilir.

Epizyotomi dikişlerimin daha hızlı iyileşmesini nasıl sağlayabilirim?

Daha şiddetli bir gözyaşı veya epizyotomi geçirirseniz , normal gözyaşları için işe yarayan aynı yöntemler iyileşmenize yardımcı olacaktır: oturma banyoları, buz paketleri, cadı fındığı ve anestezik spreyler. Bölgeyi basitçe havaya maruz bırakmak da daha hızlı ve daha az acıyla iyileşmesine yardımcı olabilir.

Epizyotomi dikişlerine nasıl bakıyorsunuz?

Epizyotomi Dikişlerinizin Bakımı İçin İpuçları
 1. Mümkünse tuvalet kağıdı yerine bebek mendili kullanın.
 2. Daima önden arkaya doğru silin.
 3. Yaranın elinizle bulaşmasını önlemek için perine bölgesini temizlemeden önce ellerinizde antibakteriyel bir dezenfektan kullanın.
 4. Her iki ila dört saatte bir pedinizi değiştirin.

Sözcük yaklaşımı nedir?

Geleneksel sözcüklerin metonimide olduğu gibi geleneksel olmayan ya da uygun olmayan biçimlerde kullanıldığı ya da sıradan sözcüklerden yeni ama anlaşılır sözcüklerin derlendiği bir konuşma bozukluğu. KELİME YAKLAŞIMI : " Kelime yaklaşımları , çocuklar tarafından yeni kelimeler öğrenirken ve kelime dağarcıklarını genişletirken sıklıkla kullanılır."

Kabarcık neyi temsil ediyor?

Kısaltma. Tanım. BUBBLEHE. Göğüsler, Rahim, Mesane, Bağırsaklar, Loşi, Epizyotomi, Homan's Sign, Duygusal Durum (doğum sonrası değerlendirme) (hamilelik sonrası doğum sonrası değerlendirme)

Epizyotomi sizi sıkılaştırır mı?

OBGYN Jesanna Cooper, MD'ye göre, yırtık kendiliğinden mi yoksa epizyotomi sonucu mu olursa olsun, vajinayı dikişle daha sıkı hale getirmek bile mümkün değil.

Epizyotomi dikişleri kanar mı?

Epizyotomi genellikle doğumdan sonra bir saat içinde onarılır. Kesi ilk başta biraz kanayabilir , ancak doktorunuz yarayı dikişlerle kapattığında durmalıdır . Epizyotomi yaptırdıktan sonra, iki ila üç hafta boyunca kesi bölgesinde ağrı hissetmek normaldir.

Epizyotomi sırasında hangi kaslar kesilir?

Bir mediolateral epizyotomide yer alan anatomik yapılar arasında vajinal epitel, transvers perineal kas, bulbokavernosus kası ve perineal deri bulunur.

Epizyotomi nasıl yapılır?

Epizyotomi , bebeğin başı doğarken perinede genellikle steril makasla yapılan cerrahi bir kesidir . Diğer durumlarda, epizyotomi vajina ve anüs arasındaki orta hat boyunca çapraz bir kesi yapılarak gerçekleştirilir (mediolateral kesi olarak adlandırılır).

Epizyotomiden önce seni uyuşturuyorlar mı?

Prosedür.
Eğer bir epizyotomi varsa bölge zaten epidural uyuşmuş olduğu sürece, doktor, kesme önce uyuşmuş size bölgeyi lokal anestetik bir çekim verecektir. Bebeğiniz doğduktan sonra doktorunuz epizyotomi ve diğer yırtıkları eriyen dikişlerle dikecektir.

Neden epizyotomi yapmayı bıraktılar?

epizyotomi geleneği
Yıllarca epizyotominin doğum sırasında daha geniş vajinal yırtıkları önlemeye yardımcı olduğu ve doğal bir yırtıktan daha iyi iyileştiği düşünülüyordu. Ancak günümüzde araştırmalar rutin epizyotomilerin bu sorunları engellemediğini gösteriyor.

Epizyotomi kasları keser mi?

Bir epizyotomi vajina ve anüs (diğer adıyla perine) arasındaki kas alan boyunca yapılan cerrahi bir kesim var. Açıklığı genişletmek ve muhtemelen daha ciddi bir yırtılmayı önlemek için bir doktor veya ebe tarafından yapılır.

Epizyotominin yan etkileri nelerdir?

Epizyotomilerin aşağıdaki potansiyel yan etkileri vardır:
 • Enfeksiyon.
 • morarma
 • Şişme.
 • Kanama.
 • Uzatılmış iyileşme süresi.
 • Cinsel ilişkiden bir süre uzak durmayı gerektirebilecek ağrılı yara izi.
 • İnkontinans ile ilgili gelecekteki problemler.

Epizyotomi sırasında neden anestezi verilir?

Doğum sırasında ağrının giderilmesini sağlamak için belirli bir bölgeye lokal anestezi enjekte edilir. Ayrıca germe perine rahatsızlığı gidermek için, bir epizyotomi için doğum sonuna yakın verilmiş ve ayrıca onarım gözyaşı ve episiotomies doğumdan sonra olduğu.