İki maddeyi karıştırırsak ne olur?

Sordu: Vikas Cachon | Son Güncelleme: 25 Şubat 2020
Kategori: bilim kimyası
4.5/5 (1.311 Görüntüleme . 41 Oy)
En basit ifadeyle, iki madde birlikte karıştırıldığında ve üçüncü bir maddeye dönüştüğünde bir kimyasal değişim (veya kimyasal reaksiyon) meydana gelir . Bununla birlikte , tüm maddeler birlikte karıştırıldığında kimyasal olarak reaksiyona girmez. Örneğin bazı maddeler birbirine karıştırıldıklarında bu iki maddenin karışımı olarak kalırlar.

Buna göre, iki katıyı birlikte karıştırabilir misiniz?

Katıları katılarla , katıları sıvılarla ve sıvıları sıvılarla karıştırabilirsiniz. Gazları gazlarla ve sıvıları gazlarla karıştırabilirsiniz . Bu malzeme kombinasyonlarına karışım denir. Bazen bir karışımdaki farklı malzemeleri görmek kolaydır.

Ayrıca, maddeler neden birbirine karışabilir? Onlar kimyasal değil fiziksel güçleri tarafından bir arada tutulan maddelerdir. Bu ifade aracı bireysel moleküller birbirine yakın olmanın keyfini olduğunu, ancak arada girecek zaman onların temel kimyasal yapısı değişmez. Karışımları ayırma yöntemleri, karışımların bileşenlerine bağlıdır.

Burada, karıştırıldığında patlayan iki kimyasal nedir?

 • Çamaşır Suyu ve Amonyak = Toksik Kloramin Buharı. Çamaşır suyu ve amonyak, asla karıştırılmaması gereken iki yaygın ev temizleyicisidir.
 • Ağartıcı ve ovma alkolü = Toksik kloroform.
 • Çamaşır suyu ve sirke = Zehirli Klor Gazı.
 • Sirke ve Peroksit = Parasetik Asit.
 • Peroksit ve Kına Saç Boyası = Saç Kabusu.

Karıştırma maddesi nedir?

Maddenin farklı halleri kimyasal bir değişime yol açmadan karıştırılabilir . Sen gazlarla sıvılar, sıvı sıvılar, gazlar ile gazlar ve sıvılarla katılar, katıların ile katı karıştırabilirsiniz. Bu madde kombinasyonlarına karışım denir.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Katı ve sıvı karışımına ne denir

Bir kolloidal karışım, bir sıvı veya gaz çözücü içinde karıştırılmış katı veya sıvı parçacıkların homojen bir kombinasyonudur. (Not: ekleme malzemesi çözünmüş madde ve çözücü madde olarak adlandırılan ilave edilir malzeme olarak adlandırılır).

Bir katı, bir katı ile reaksiyona girebilir mi?

Hatta termodinamik oda sıcaklığında katı ile reaksiyona girmeyen katı maddeler uygundur. Katı - katı reaksiyonlarının gerçekleştirilmesi basittir, başlangıç ​​malzemeleri genellikle düşük maliyetle kolayca temin edilebilir ve reaksiyonlar "temiz"dir, yani diğer kimyasal elementleri içermez.

Katı maddeyi başka bir katı maddeyle birleştirirseniz ne olur?

Kesin olarak söylemek gerekirse, bir katıdan gelen atomlar, sadece onları bir araya getirerek başka bir katının atomik bağ yapısına yakalanmayacaktır. Ancak bir katının başka bir katıya bağlanması aslında sürtünmenin nedenidir.

Katı ile sıvıyı birleştirirsek ne olur?

Yoğunluk, emicilik ve kaldırma kuvveti gibi değişkenler nedeniyle, çeşitli sıvıları ve katıları basitçe birleştirmek , yüzme, batma, emme ve çözünme dahil olmak üzere birkaç gözlemlenebilir sonuç verecektir .

Diğer katılarla karıştırıldığında katıya ne olur?

Bir katı , karıştırıldığında çözünürse , parçacıkları parçalanır ve sıvı (çözücü) parçacıkları ile gevşek bir ilişki oluşturur. Bir katı , parçacıkları sıvı parçacıklarla bağ oluşturamıyorsa, sıvı içinde çözünmez.

Karıştırma ve birleştirme arasındaki fark nedir?

Fiiller olarak birleştirmek ve karıştırmak arasındaki fark
birleştirmek (iki veya daha fazla şeyi veya etkinliği) bir araya getirmektir; Karıştırırken birleştirmek, iki veya daha fazla maddenin birlikte karıştırılmasıdır.

Katılar gazlarla reaksiyona girebilir mi?

kimyasal reaksiyonlar
Katı - gaz reaksiyonu , bir reaktif katının bir reaktif gaz akımına maruz bırakılmasıyla gerçekleştirilen bir tür katı hal reaksiyonudur . Reaktif reaktivitesine bağlı olarak katı - gaz reaksiyonları indirgenmiş, yükseltilmiş veya oda sıcaklığında gerçekleştirilebilir.

Katı ve sıvı malzemeler karıştırıldığında farklı değişiklikler nelerdir?

Bazı katılar suyla karıştırıldığında değişir; diğerleri yapmaz. Bazı katılar suda çözünür; buharlaşma katıyı geride bırakır. Bazı sıvılar suyla karışır; diğer sıvılar suyun üstünde veya altında bir tabaka oluşturur. Farklı kaplardaki katı parçacıkların özelliklerini gözlemleyin.

En tehlikeli ev kimyasalı nedir?

En Tehlikeli 5 Ev Kimyasalı
 • Amonyak. Amonyak dumanları güçlü bir tahriş edicidir ve potansiyel olarak cildinize, gözlerinize, burnunuza, akciğerlerinize ve boğazınıza zarar verir.
 • Çamaşır suyu. Bir başka yararlı ama tehlikeli temizleyici olan ağartıcı, insan vücuduna ciddi zararlar verebilecek güçlü aşındırıcı özelliklere de sahiptir.
 • Antifriz.
 • Drenaj Temizleyiciler.
 • Hava Tazeleyiciler.

Sirke oksitleyici bir madde midir?

Sirke bir asittir (aslında asetik asit olarak bilinir). Hipokloröz asit daha sonra sirkenin geri kalanıyla reaksiyona girer, diye devam ediyor Dr. Biberdorf. Hipokloröz asit oksitleyici ajan olarak adlandırılan bir şey olduğundan, temas ettiği her şeyden elektron alır.

Hangi temizlik ürünleri karıştırılmamalıdır?

 • Çamaşır Suyu + Sirke = Zehirli Klor Gazı.
 • Amonyak + Çamaşır Suyu = Toksik Kloramin Buharları.
 • Ovma Alkolü + Çamaşır Suyu = Kloroform.
 • Hidrojen Peroksit + Sirke = Parecetik Asit.
 • Kabartma tozu + Sirke = Etkisiz Temizleme Solüsyonu.
 • İki Farklı Pil Markası = Korozyon.
 • İlaç + Greyfurt Suyu = Olumsuz Etkiler.

Çamaşır suyu ve kabartma tozunu karıştırabilir miyim?

Çamaşır suyu ve kabartma tozu karıştırıldığında her ikisinin de temizleme özellikleri iyileşir. Bu, çamaşır suyu içeren tipik bir çamaşır yüküne yalnızca 1/2 fincan kabartma tozu eklendiğinde olur. Ancak, toksik gazlar oluştuğundan, çamaşır suyu diğer bazı yaygın ev ürünleri ile kesinlikle karıştırılmamalıdır .

Su karışınca ne patlar?

Altı Alkali metalden beşi hava ve su ile reaksiyona girer: Lityum (Li), Sodyum (Na), Potasyum (K), Rubidyum (Rb) ve Sezyum (Cs).

Çamaşır suyu ve sirkeyi karıştırmak sizi öldürebilir mi?

Ağartıcı bir güçlü bir dezenfektan olup, sirke mineral kalıntılarını çözer ve tehlikeli olabilir ikisini birleştiren kalıp, mantar ve bakteri, çok çeşitli, öldürür rağmen. Ağartıcıyı sirke gibi bir asitle karıştırmak , yüksek seviyelerde ölümcül olabilen toksik bir kimyasal olan klor gazı oluşturur.

Çamaşır suyu ile ne karıştırılamaz?

Çamaşır suyu ve amonyak kloramin adı verilen zehirli bir gaz üretir. Forte, "Ağartıcı ve sirke ile aynı semptomlara neden olur - nefes darlığı ve göğüs ağrısı ile birlikte" diyor. Birçok cam ve pencere temizleyicisi amonyak içerir, bu nedenle bunları asla çamaşır suyuyla karıştırmayın.

Çamaşır suyu, kabartma tozu ve sirkeyi karıştırabilir misin?

Sirke ve ağartıcı: Çamaşır suyu için zayıf bir asit ekleme durumunda, toksik kloramin ve klor buhar oluşturur. Eğer soda ve sirke kabartma karıştırmam, ama temelde birbirlerinin etkisini ve iki tüm malzemeler yararlı yönlerini kaybettikleri zaman tehlikeli hiçbir şey olmuyor.