Hemşirelikte Ecomap nedir?

Sordu: Florenta Perie | Son Güncelleme: 21 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık ruh sağlığı
4.7/5 (380 Görüntüleme . 27 Oy)
Bir Ecomap , bir bireyin çevresiyle olan sosyal ve kişisel ilişkilerini gösteren sosyal hizmet uzmanları veya hemşireler tarafından sıklıkla kullanılan bir diyagramdır. Ecomaps , 1975 yılında, genogramın yaratılmasıyla da tanınan Dr. Ann Hartman tarafından geliştirildi.

Ayrıca, hemşirelikte Ecomaps nasıl kullanılır?

Ecomaps , hemşirelik araştırmaları için yenilikçi, katılımcı bir veri toplama aracıdır. Zaman içinde eko haritalama ağları, aile bakıcılarının devam eden destekleyici bakım ihtiyaçları hakkında fikir verir. Ecomap'ler , taburculuk planlaması ve sağlık yönetimi ile ilgili daha ileri araştırmalarda kullanılabilir .

Ayrıca Genogram'ın Ecomap'ten farkı nedir? Genogram , çocuğun soy ağacının görsel bir görüntüsünü oluşturmak için bir araçtır (McGoldrick & Gerson, 1985). Ecomap , çocuğun ekolojisindeki resmi olmayan ve resmi sistemlerin görsel bir gösterimidir. Ailelerle çalışırken, sınırlı bilgi ve ailenin referans çerçevesine çok az aşinalıkla başlarız.

Ayrıca soru şu ki, bir Ecomap'e neler dahildir?

Ecomap , ailenin çevre ile ilgili bir kalem ve kağıt temsilidir. İş, okul, geniş aile, eğlence, sosyal gruplar, arkadaşlar, kilise, sağlık tedavisi vb - tüm önemli aile üyeleri olduğunu tutulumları bulunuyor

Bir Ecomap neye benziyor?

Ecomap aslında bir aile genogram merkezinde, güneşin konuma yerleştirilir edildiği bir toplumsal "güneş sisteminin", bir diyagram ve onların yaşam uzayda diğer önemli insanlar ve kurumlar merkezi çevresinde çevrelerle tasvir ediliyor, güneş etrafındaki gezegenler gibi .

15 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Ecomap'in amacı nedir?

Bir Ecomap , bir bireyin çevresiyle olan sosyal ve kişisel ilişkilerini gösteren sosyal hizmet uzmanları veya hemşireler tarafından sıklıkla kullanılan bir diyagramdır. Ecomaps , 1975 yılında, genogramın yaratılmasıyla da tanınan Dr. Ann Hartman tarafından geliştirildi.

Sosyal hizmette kültür gramı nedir?

Bir culturagram, sosyal hizmet uzmanlarının danışanların kültürel geçmişlerini değerlendirirken kullanmaları için önemli bir araçtır. Sosyal hizmet uzmanına , kültürlerini kültürel gruba genellemek yerine bireysel olarak kendi kültürlerini anlama fırsatı verir.

Genogram ne için kullanılır?

Genogramlar genellikle aile terapisinde yıkıcı davranış kalıplarını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır . Genogramlar , bir nesilden diğerine aktarılan özellikleri belirlemek için genetik araştırmalarda kullanılabilir .

Genogram ve Ecomap nedir?

Bir genogram , kişinin ailesinin kompozisyonunun ve yapısının grafik bir tasviridir ve bir ekomap , kişisel ve aile sosyal ilişkilerinin grafik bir tasviridir.

Bir Ecomap'ta oklu bir çizgi neyi sembolize eder?

çizgi boyunca oklar kaynakların, enerjinin veya ilginin yönünü veya akışını gösterir.

Genogram ne anlama geliyor?

Genogram , bir ailenin birkaç nesil boyunca davranış kalıplarının (boşanma, kürtaj veya intihar gibi) geçmişini özetleyen bir diyagramdır ve aynı zamanda bir aile üyesinin gelişme riskini değerlendirmek için bir ailenin tıbbi geçmişini detaylandıran bir diyagramdır. hastalık.

Hangi teorisyen refahımızı etkileyen etki halkalarına sahip bir ekolojik harita geliştirdi?

Bronfenbrenner ekolojik sistem teorisi çocuğun çevrenin kalitesi ve bağlam üzerinde duruluyor.

Genogram neden basit bir soy ağacından daha iyidir?

Sıradan bir soy ağacına kıyasla bir genogramın avantajlarından biri, her bir aile üyesi arasındaki duygusal ilişkinin tanımlanmasıdır. Bir genogram , duygusal bağlantıları tasvir etmek için semboller ve farklı çizgi tasarımları kullanır. Bir genogram oluşturmak, hastaların tüm aile ilişkisinin gerçekliğini görmelerine yardımcı olur.