Yetişkinler için porsiyon büyüklüğü nedir?

Soruldu: Samatha Davison | Son Güncelleme: 19 Nisan 2020
Kategori: sağlıklı yaşam beslenmesi
4.1/5 (90 Görüntüleme . 13 Oy)
Standart bir servis yaklaşık 75 g (100–350 kJ) veya: ½ fincan pişmiş yeşil veya turuncu sebzeler (örneğin brokoli, ıspanak, havuç veya balkabağı) ½ fincan pişmiş kuru veya konserve fasulye, bezelye veya mercimek (tercihen tuz ilavesiz)

Ayrıca, yetişkinler için doğru porsiyon büyüklüğü nedir?

1 1/2 - 2 1/2 su bardağı meyve ve 2 1/2 - 3 1/2 su bardağı sebze. 6-10 ons tahıl, 1/2 tam tahıl. 3 bardak yağsız veya az yağlı süt ürünleri. Her gün 5-7 ons protein (et, fasulye ve deniz ürünleri).

Benzer şekilde, kilo vermek için porsiyonlarım ne kadar büyük olmalı? Besin Değerleri etiketine göre porsiyon boyutu 3 fincandır. Her tam boy çantada iki porsiyon vardır. Poşetin tamamını yerseniz, porsiyon boyutunuz 6 fincan olur - porsiyon boyutunun iki katı ve besin değerlerini iki katına çıkarın .

Bunu göz önünde bulundurarak, porsiyon boyutları doğru mu?

Beslenme Facts listelenen hizmet boyutları hizmet boyutları tavsiye edilmez etiketleneceğini. Yasaya göre porsiyon boyutları , insanların ne yemeleri gerektiğine değil, gerçekte ne kadar yiyecek tükettiğine dayanmalıdır. FDA'nın Beslenme ve Gıda Etiketleme Ofisi direktörü Dr. Örneğin, keklerin porsiyon boyutları değişti.

Daha küçük porsiyonlar yemek için kendimi nasıl eğitirim?

Açlığı Arttırmadan Yiyecek Porsiyonlarını Azaltmak için 8 İpucu

 1. Tabak Sebzelerinizin En Az Yarısını Yapın. Sebzeler bol miktarda doldurma suyu ve lif içerir, ancak çok fazla kalori içermez (1).
 2. Her Yemekte veya Atıştırmalıkta Protein Yiyin.
 3. Yemeğinizin Yanında Su İçin.
 4. Sebze Çorbası veya Salata ile Başlayın.
 5. Daha Küçük Tabaklar ve Çatallar Kullanın.
 6. Dikkatle yiyin.
 7. Yemeklerinizi Tatlandırın.
 8. Daha Fazla Çözünür Lif Yiyin.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Standart porsiyon boyutu nedir?

Standart bir servis yaklaşık 75 g (100–350 kJ) veya: ½ fincan pişmiş yeşil veya turuncu sebzeler (örneğin brokoli, ıspanak, havuç veya balkabağı) ½ fincan pişmiş kuru veya konserve fasulye, bezelye veya mercimek (tercihen tuz ilavesiz) 1 su bardağı yeşil yapraklı veya çiğ salata sebzeleri.

Makarnanın doğru porsiyon büyüklüğü nedir?

Kılavuza göre, yemek için doğru miktarda pirinç veya makarna , pişirildiğinde 180 gr veya iki avuç içine sığacak miktara eşdeğerdir.

Porsiyon kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?

Sağlık İpucu: Egzersiz Porsiyon Kontrolü
 1. Kutunun veya poşetin dışında yemek yemeyin.
 2. TV karşısında veya diğer aktivitelerle meşgulken yemek yemekten kaçının.
 3. Ne yediğinize odaklanın, iyi çiğneyin ve yemeğinizin tadını çıkarın.
 4. Daha az yağlı, yüksek kalorili yiyecekler yiyin.
 5. Servis etmeyeceğiniz veya hemen yemeyeceğiniz yiyecekleri dondurun.
 6. Yemekleri düzenli saatlerde yiyin.
 7. Düşük kalorili atıştırmalıklar satın alın.

Midemi nasıl küçültebilirim?

Mideniz küçülebilir mi?
 1. Daha küçük, daha sık öğünler yiyin. Günde üç büyük öğün yerine, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden oluşan beş “mini öğün” artı iki sağlıklı atıştırmalık hedefleyin. Bu yemekler midenizi aşırı derecede genişletmez, ancak tok ve tok kalmanıza yardımcı olur.
 2. Yavaşlatmak. Midenizin dolduğunu anlamak için beyninizin 20 dakikaya ihtiyacı var.

Her gün ne yemeliyim?

Her gün çeşitli meyve ve sebzelerden en az 5 porsiyon yiyin (bkz. Günde 5 ) öğünleri patates, ekmek, pirinç veya makarna gibi yüksek lifli nişastalı gıdalara dayandırın. bazı süt ürünleri veya süt ürünleri alternatifleri (soya içecekleri gibi) bulundurun Bazı fasulye, bakliyat, balık, yumurta, et ve diğer proteinleri tüketin .

Bir porsiyon pirinç nedir?

Bir porsiyon pirinç için uygun porsiyon büyüklüğü , yaklaşık olarak bir kek ambalajı büyüklüğünde olan 1/2-fincan pişirilir.

Amerika neden daha büyük porsiyonlara sahip?

Diğer araştırmacılar bu birçok tüketicilerin istediklerini çünkü gıda bölümleri giderek daha da büyüyor edilmiştir söylüyorlar. Buna "değer boyutlandırma" denir - dolar için daha fazla yiyecek elde etmek. Sorun şu ki , çok yemek isteseniz de istemeseniz de size ne kadar çok hizmet edilirse o kadar çok yersiniz.

5/20 kuralı nedir?

Her zaman 5/20 kuralını hatırlayın: %5 veya daha az kötü besin ve %20 veya daha fazla iyi besin! %5 DV veya daha azı düşük olarak kabul edilir (toplam yağ, doymuş yağ, trans yağ, kolesterol ve sodyum için düşük hedefleyin) ve %20 DV veya daha fazlası yüksek (vitaminler, mineraller ve lif için yüksek hedefleyin).

Bir paket kaç porsiyondur?

Bir paket gıdanın birden fazla porsiyon içermesi yaygındır. Besin Değerleri Etiketinde listelenen bilgiler bir porsiyona dayanmaktadır. Dolayısıyla, bir paket iki porsiyon içeriyorsa ve paketin tamamını yerseniz, etikette listelenen kalori ve besin miktarının iki katı tüketmişsinizdir.

Weight Watchers'ta porsiyon boyutu nedir?

Bir porsiyon yaklaşık 75 gr veya: ½ fincan pişmiş brokoli, ıspanak, havuç veya balkabağı gibi yeşil veya turuncu sebzeler. 1 su bardağı yeşil yapraklı veya çiğ salata sebzeleri. ½ orta boy veya 1 küçük patates veya tatlı patates, taro veya manyok gibi diğer nişastalı sebzeler.

Normal bir çorba porsiyonu nedir?

14,5 onsluk bir kutu ısıtmaya ve servise hazır çorba, 2 porsiyon (her biri 1 bardak ) yapar. Et suyu veya domates bazlı ve fincan başına 5 gramdan fazla yağ içermeyen bir çorba seçerseniz, tüm kutuyu kendiniz yeseniz bile sadece 250 kalori tüketirsiniz.

Bir porsiyon meyve ve sebzeyi nasıl ölçersiniz?

Meyve ve Sebze Porsiyon Boyutları
 1. Her gün 4-5 porsiyon deneyin. * Bir porsiyon olarak ne sayılır?
 2. Bir Orta Meyve. yaklaşık boyut.
 3. Taze, Dondurulmuş veya Konserve Meyve. ½ KUP.
 4. Kurutulmuş meyve. ¼ BARDAK.
 5. Meyve Suyu** ¼ BARDAK. Sebzeler.
 6. Çiğ Yapraklı Sebze. 1 FİNCAN.
 7. Taze, Dondurulmuş veya Konserve Sebze. ½ KUP.
 8. Sebze Suyu** ½ BARDAK.

Beslenmeyi nasıl hesaplarsınız?

2). Tarifler ve Karışık Yemekler için Kalori Hesaplama:
 1. Elektronik tabloya her bir bileşenin adlarını ve miktarlarını yazın.
 2. Verileri elektronik tabloya girin ve toplam tarifin değerlerini toplayacaktır. Porsiyon sayısını girdiğinizde, elektronik tablo porsiyon başına kalori ve besin maddelerini belirleyecektir.

Bir porsiyon dondurma ne kadar büyük?

Dondurmanın porsiyon büyüklüğü şu anda yarım fincandır , ancak insanlar nadiren sadece yarım fincan dondurma yerler - çoğu zaman tam bir fincan yerler . Simit bir hizmet için yarım simit olarak etiketlenmesi ve şimdi onlar porsiyon başına bir bütün simit olarak listelenir.

Bir porsiyon meyve ne kadar?

Meyve ve sebze alımı için genel tavsiye günde en az 400 gram veya beş porsiyon 80 gramdır (49). 80 gramlık bir porsiyon , yaklaşık bir tenis topu büyüklüğünde küçük bir parçaya eşdeğerdir. Fincanla ölçülebilen meyve ve sebzeler için bir porsiyon kabaca 1 su bardağıdır.

Bir öğünde kalori nasıl hesaplanır?

Bunu hesaplamak için, bir yiyecek veya içeceğin kalorisini toplam kaloriye bölün (bu bilgi ürünün yiyecek etiketindedir) ve sonra 100 ile çarpın. Örneğin, 300 kalorilik bir yiyecek yağdan 60 kalori içeriyorsa, 60'ı 300'e bölün. ve sonra 100 ile çarpın.

Günde kaç porsiyon yemeliyim?

Reklam & Sponsorluk
Yemek grubu 1600 kalorilik diyet 2000 kalorili diyet
Yağsız et, kümes hayvanları ve balık Günde 3-4 bir ons porsiyon veya daha az Günde 6 bir ons porsiyon veya daha az
Fındık, tohum ve baklagiller haftada 3-4 haftada 4-5
katı ve sıvı yağlar günde 2 günde 2-3
Tatlılar ve ilave şekerler haftada 3 veya daha az haftada 5 veya daha az