Üç kanatlı kırık nedir?

Sordu: Dionis Espiago | Son Güncelleme: 6 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.5/5 (165 Görüntüleme. 16 Oy)
Üç düzlemli veya üç düzlemli kırıklar sadece ergenlerde meydana gelen distal tibiadadır. Fiziki plağın fizyolojik kapanması medialde başladığından, lateral (açık) fizik bu tip kırıklara eğilimlidir. epifiz boyunca dikey bir kırılma . fiziğin içinden yatay bir kırılma .

Burada sağ ayak bileği triplane kırığı nedir?

Ayak bileğinin üç kanatlı kırığı , distal tibial epifizin asimetrik kapanmasına bağlı olarak adolesanlarda meydana gelen bilinen bir yaralanmadır [1]. Distal tibial fizis kapanmasının santralden mediale ve oradan laterale doğru ilerlediği yaklaşık 12-18 aylık bir dönemdir.

Ayrıca Bilin, farklı ayak bileği kırığı türleri nelerdir? Nedeni, bir ayak bileğini yuvarlamak veya künt travma gibi eklem üzerinde aşırı stres içerebilir. Tipler lateral malleol, medial malleol, posterior malleol, bimalleolar ve trimalleolar kırıkları içerir . Röntgen ihtiyacı Ottawa ayak bileği kuralına göre belirlenebilir.

Ayrıca Trimalleolar kırık nedir diye de sorulabilir.

Bir trimalleoler kırılma yan malleolus medial malleolus ve posterior malleolus olarak adlandırılabilir tibia uzak arka yüzleri, içeren bir topuk kemiği kırığı. Travmaya bazen bağ hasarı ve çıkığı eşlik eder.

Salter Harris kırığı nedir?

Büyüme plakası kırık bir Salter - Harris kırık bir kemiğin epifiz plaka ya da büyüme plakası, geçici kalsifikasyon özellikle bölgesini içeren bir kırıklardır. Bu nedenle, bir çocuk kemik kırığı şeklidir. Çocuklarda görülen yaygın bir yaralanmadır ve çocukluktaki uzun kemik kırıklarının %15'inde görülür.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Büyüme plakası kırıkları röntgende görünüyor mu?

Teşhis. Büyüme plakaları katı kemiğe sertleşmediğinden, X-ışınlarında yorumlanmaları zordur. Bazen röntgende büyüme plakası kırığı görülemez. Çocuk büyüme plağı bölgesi üzerinde hassassa , doktorunuz uzvunu korumak için alçı veya atel önerebilir.

Kırık bir ayak bileği üzerinde yürüyebilir misiniz?

Ayak bileğini Broken - Hala yürüyebilir? Tipik olarak, küçük bir ayak bileği kırığı yürüyüş sizi engellemez. Hatta yaralanma sonrası hakkı yürümek mümkün olabilir. Ciddi bir mola, bir kaç ay önlemek yürüyüş için size 'll ihtiyaç varsa.

Bir bebek ayak bileğini kırabilir mi?

Büküm Kuvveti
Örneğin, savunma, şut veya geri tepme için zıplarken, bir çocuk başka bir çocuğun ayağına inebilir ve ayağın içe veya dışa doğru bükülmesine veya yuvarlanmasına neden olabilir. Alt bacağın veya ayağın bükülme kuvveti, ayak bileği kırıklarının ve ayrıca bağ yaralanmalarının (burkulma) yaygın bir nedenidir.

Ayak bileğinizdeki büyüme plakasının kırıldığını nasıl anlarsınız?

Yaralı Ayak Bileği Büyüme Plakasının Belirtileri
  1. Ağrı, şişlik ve hassasiyet.
  2. Morarma ve şekil bozukluğu.
  3. Ağırlık taşıyamama.
  4. Gözyaşı veya açık cilt yarası.

Bir çocuk kırık bir ayak bileği üzerinde yürüyebilir mi?

Burkulmalar veya küçük ayak bileği kırıkları zamanla iyileşir. Çocuğunuza küçük bir ayak bileği yaralanması teşhisi konulursa, alçıya veya bir kemik uzmanına gitmesine gerek yoktur. Çocuğunuz yürümekte güçlük çekiyorsa, iyileşirken yaralı ayak bileğini destekleyebilecek koltuk değneği ve/veya ayak bileği desteği kullanabilir .

Ayak bileğinde kırık büyüme plakası nedir?

Büyüme plakaları , hücrelerin yeni kemik ürettiği ve çocuklarda uzuvların genel büyümesine katkıda bulunan her bir kemiğin uçlarına yakın kıkırdak alanlarıdır. Büyüme plakası kırıkları , oyun sırasında veya düşme sonucu bir ayak bileği büküldüğünde meydana gelebilir.

Büyüme plakanızın kırıldığını nasıl anlarsınız?

Büyüme plakası kırığının belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:
  1. Özellikle büyüme plağı üzerindeki baskıya tepki olarak ağrı ve hassasiyet.
  2. Etkilenen bölgeyi hareket ettirememe veya uzuv üzerine ağırlık veya baskı uygulayamama.
  3. Bir eklemin yakınında, bir kemiğin ucundaki sıcaklık ve şişlik.

Kırık bir büyüme plakasından kurtulmak ne kadar sürer?

Bir çocuğun kemikleri hızla iyileşir , ancak büyüme plakası kırığının iyileşmesi birkaç hafta sürebilir . Alçı immobilizasyonu kullanılıyorsa, alçının aşınma süresi kırığın ciddiyetine bağlı olarak değişecektir.

Bimalleolar kırık ciddi midir?

Çoğu bimalleolar ve trimalleoler ayak bileği kırıkları ciddi yaralanmalardır. Genellikle düşmeler ve motorlu araç çarpışmaları gibi yüksek enerjili yaralanmalardan meydana gelirler. Çarpma kuvvetine ek olarak, spor yaralanmalarında ve ciddi düşmelerde görülen ayak bileği üzerinde sıklıkla önemli bir dönme kuvveti vardır.

Trimalleolar kırık ciddi midir?

Trimalleolar kırığın diğer adı pamuk kırığıdır . Trimalleolar kırıklar çok ciddi kabul edilir ve acil ortopedik müdahale gerektirir. Tedavi, ameliyatı ve 8 haftaya kadar ağırlık taşımayan alçı giymeyi içerebilir.

Ayak bileği ameliyatından sonra tekrar yürümek ne kadar sürer?

kurtarma . Her yaralanma farklıdır ve her vücut kendi hızında iyileşir, ancak kemiklerinizin iyileşmesi en az altı hafta sürer . Ayrıca bağları veya tendonları yırttıysanız, iyileşme süresi daha uzun olacaktır. Ameliyattan sonra , iyileşmenize izin vermek ve yeniden yaralanma riskinden kaçınmak için bacağınızı hareket ettiremeyeceksiniz.

Trimalleolar kırığı nasıl düzeltirsiniz?

Her kırık , ameliyat sırasında belirli bir onarım prosedürü gerektirecektir. İlk olarak, cerrah kemik parçalarını yeniden hizalayarak orijinal konumlarına geri döndürür. Cerrah daha sonra onları yerinde tutmak için kemiğin dış yüzeyine vidalar ve metal plakalar takacaktır.

Trimalleolar kırığından sonra koşabilir misin?

Genel olarak, kendi yaralanma sonrası üç ila dört ay yaklaşık yayınlanmaya başlaması deneyebilirsiniz. Bu zamana kadar, sizin ayak bileğinde kemikler de iyileşmiş olmalı ve ROM ve gücü normale yakın olmalıdır. Sizin ağrı minimal ve ROM ve gücü mükemmel kalır ettikleri sürece senin çalıştıran kilometre ilerleyebilir.

Ayak bileği ameliyatından sonra ne kadar süre ağırlık vermiyorsunuz?

Bu kemikler arasındaki hareket, bir ayak bileği füzyonunda esasen ortadan kaldırılır. Ameliyattan sonra ne bekleyebilirim? Ağırlık Taşıma: Ameliyattan sonra (ağırlık vermeden) 6 ila 8 hafta boyunca etkilenen bacağa ağırlık vermeyeceksiniz. Fizik Tedavi: Ameliyattan 6-8 hafta sonra fizik tedaviye başlayacaksınız.

Kırık bir ayak bileği için ne kadar süredir işsizsin?

Kırık bir ayak bileğinin iyileşmesi yaklaşık altı ila on iki hafta sürer, ancak alt bacağın ve ayağın tam hareketini yeniden kazanması daha uzun sürer. İşe ne kadar sürede dönebileceğiniz, ayak bileğinizi ne kadar kötü kırdığınıza ve yaptığınız işin türüne bağlıdır, ancak muhtemelen en az dört ila altı hafta izinli olacaksınız.

Kırık bir ayak bileğinden tamamen kurtulabilir misin?

Çoğu ayak bileği kırıkları kemikler eklem hareket tam olarak ve aralığı yeniden kazanmak için birkaç ay tamamen ve iyileşmek için 4-8 hafta sürebilir için, onların ne kadar ağır bağlı bekleyebilirsiniz. Özellikle cerrahi onarım gerektiren daha ciddi kırıkların iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Çok erken kırık bir ayak bileği üzerinde yürürseniz ne olur?

Bu sınırlamalar nedeniyle, hastalar genellikle kırık ayak bileği üzerinde çok erken yürümeye başlar, bu da iyileşme sırasında kırıkta ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Daha da kötüleşiyor. Değneği da kol ve ellerde ağrıya neden olabilir veya doğru kullanılmadığı takdirde neden düşer.