Elmacık kırığı nedir?

Sordu: Abdelmaoula Suchanka | Son Güncelleme: 2 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.9/5 (167 Görüntüleme . 44 Oy)
Bir Zigoma kırık (zigomatik kırılması) zigomatik bir kemik kırığı neden olduğu yüz kırık bir şeklidir. Zigoma kırığı genellikle şiddet, düşme veya araba kazaları gibi yüz travmalarının sonucudur.

Ayrıca elmacık kemiği kırığı nerededir?

Elmacık kemiği kırılması yüz iskeleti ortak bir kırık olduğu; elmacık kemiği, orta yüzün her iki yanında en anterolateral çıkıntıyı oluşturur. Zigomatik bir kemik zigomatikomaksiller (ZM) ameliyat dikiş ipliğinin en üst çeneye ve zigomatikomaksiller payanda destek oluşturan alveol takılır.

Yukarıdakilerin yanında elmacık kemiği kırığı nedir? Zigoma , kafatasına 4 kemik ekine sahiptir ve ZMC kırıkları bazen tetrapod kırıkları olarak bilinir. ZMC travması çoklu kırıklara (yani tetrapod) neden olabilir, ancak izole elmacık ark kırığında olduğu gibi tek kemik bozulması meydana gelebilir.

Ayrıca soru şu ki, elmacık kemiği kırığı nasıl tedavi edilir?

Çoğu zigomatik kompleks kırık , yalnızca intraoral yaklaşım ve elmacık-maksiller payandada sert fiksasyon ile tedavi edilebilir. Ek fiksasyon gerektiren ciddi şekilde yer değiştirmiş kırıklar için zigomatikofrontal bileşke veya alt orbital kenarın daha fazla açığa çıkarılması gereklidir.

Zigoma kırığından hangi komplikasyon ortaya çıkabilir?

Malunion , elmacık kırıklarının en sık görülen komplikasyonudur ve yanlış redüksiyon ve fiksasyonun sonucudur ve maloklüzyon, fasiyal asimetri ve enoftalmi ile sonuçlanır. Göz dışı kas sıkışması, genellikle ilk kırıklara atfedilse de, kırık onarımına sekonder olarak da ortaya çıkabilir.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Elmacık kemiği kırığının iyileşmesi ne kadar sürer?

Bir yüz kırığının iyileşmesi ne kadar sürer, kırığın tipine ve boyutuna ve sahip olduğunuz diğer problemlere ve tedaviye bağlı olacaktır. Morarma ve şişliklerin geçmesi genellikle 2 ila 3 hafta sürer. Bu noktada daha normal görünmeye başlayacaksınız. Bu süreden sonra vücut kendini içeride iyileştirmeye devam edecektir.

Yüz kırığı kendi kendine iyileşebilir mi?

Yüz kırığı nasıl tedavi edilir? Kırık normal pozisyonda kemik kalır kırık eğer kendi başına iyileşmek için bırakılabilir.

Orbita kırığı ciddi midir?

Göz çevresindeki kemikler yeterince sert vurulursa kırılabilirler. Buna yörünge kırığı denir. Göz yuvası kırığı tedavi edilmezse, göz küresinde ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Ayrıca hayatınızın geri kalanında çift görüşünüz olabilir.

Elmacık kemiğimin kırıldığını nasıl anlarım?

Kırık elmacık kemiği/üst çene (zigomatik maksiller kırık)
 1. Yanağın düzlüğü.
 2. Etkilenen tarafta gözün altında değişen duyum.
 3. Görme ile ilgili sorunlar.
 4. Çene hareketi ile ağrı.

Elmacık kemiği ne işe yarar?

Elmacık kemiği (ayrıca yanak kemiği, elmacık kemiği, Latince: os zygomaticum) yanağın önem oluşturma yüzü üst yan kısmında yer alan bir eşleştirilmiş yüz kemik vardır. Elmacık kemiği ayrıca yörüngenin tabanının yanı sıra temporal fossa ve infratemporal fossa'nın oluşumunda da yer alır.

Senin zigomatik nedir?

İnsan kafatasının olarak, zigomatik bir kemik (elmacık kemiği veya malar kemiği) eşleştirilmiş bir düzensiz kemik olan maksilla, temporal kemik sfenoid kemik ve frontal kemikte ile eklem.

Kırık elmacık kemiği nasıl tedavi edilir?

Elmacık kemiği kırıkları genellikle enfeksiyon olmadan iyileşir ancak özellikle “greft” kullanılmışsa size antibiyotik vermeniz gerekebilir. Başlangıçta, hastanedeyken kolunuzdaki bir damardan antibiyotik vermeniz gerekebilir.

Yörünge patlaması kırığı nedir?

Yörünge patlaması kırığı , tipik olarak yörünge açıklığından veya göz yuvasından daha büyük künt bir nesnenin etkisinden kaynaklanan, yörünge tabanının veya medial duvarın travmatik bir deformitesidir. Transfasiyal Le Fort kırıkları veya elmacık-maksiller kompleks kırıkları gibi diğer yaralanmalarda ortaya çıkabilirler.

Elmacık kemeri ne işe yarar?

Zigomatik arkın işlevi gözün korunması, masseter için orijin ve temporal kasların bir kısmı ve mandibula için bir artikülasyon sağlamaktır. Elmacık kemiğine , ventral sınırı boyunca yapılan bir kesi ile yaklaşılır (Şek.

Mandibula kırığı nedir?

Ayrıca çene kırılma olarak bilinir Çene kırılması, çene kemiği üzerinden bir fırsat. Mandibula kırıkları en sık 30'lu yaşlardaki erkeklerde görülür. Mandibula kırıkları tipik olarak travmanın sonucudur.

Maksiller sinüs kırığı nedir?

Maksiller kırık , maksillanın tüm diş taşıyan kısmının veya artık orta yüz veya nörokranyumdan kısmen veya tamamen ayrılması olarak tanımlanır.

Lefort kırığı nedir?

Le Fort I (kırmızı), II (mavi) ve III (yeşil) kırıklar . Kafatasının Le Fort kırığı , orta yüzün klasik bir transfasiyal kırığı olup, maksiller kemiği ve çevreleyen yapıları ya yatay, piramidal ya da enine yönde içerir.

Elmacık kemiği hangi kemiklerden oluşur?

Elmacık kemiği veya elmacık kemiği , temporal kemiğin elmacık süreci (kulak ağzının üzerinden kafatasının yanından öne doğru uzanan bir kemik) ve elmacık kemiğinin zamansal süreci (yan tarafı) tarafından oluşturulur. elmacık kemiği), ikisi eğik bir sütür ile birleştirilir (zygomaticotemporal sütür );

Malar kompleks kırığında hangi elmacık kemikleri yer alır?

Zigoma, yörüngenin tabanının ve yan duvarının bir parçasını oluşturur ve elmacık kemiği, yüzün yapısında ve görünümünde önemli bir özelliktir. Malar kompleksi, zigoma ve maksiller kemiklere atıfta bulunur (ve bu nedenle yörünge tabanının ve lateral yörünge duvarının bir parçasını oluşturur).

malar eminence nedir?

Kemiğin anatomik terimleri
Maksillanın elmacık süreci ( malar süreç), ön, elmacık ve yörünge yüzeylerinin ayrılma açısında yer alan kaba bir üçgen üstünlüktür . Önde ön yüzeyin bir parçasını oluşturur. Arkasında içbükeydir ve infratemporal fossanın bir parçasını oluşturur.

İnsanlarda elmacık kemeri var mı?

Zigomatik ark , başın yan tarafındaki temporal kemikten önde maksillaya (üst çene kemiği) kadar uzanan ve büyük bir kısmı elmacık (yanak) kemiğini içeren kemik köprüsü. Modern insanlarda elmacık kemeri bazı popülasyonlarda daha belirgindir ve erkeklerde daha büyük ve daha sağlamdır.

Yüz kemikleri nelerdir?

İnsan kafatasında, yüz iskeleti yüzdeki on dört kemikten oluşur:
 • Alt nazal konka (2)
 • Lakrimal kemikler (2)
 • Mandibula.
 • Maksilla (2)
 • Burun kemikleri (2)
 • Palatin kemikleri (2)
 • Vomer.
 • Zigomatik kemikler (2)