Otomatik yangın sprinkler sistemi nedir?

Sordu: Claudiane Plotzki | Son Güncelleme: 19 Haziran 2020
Kategori: ev ve bahçe akıllı ev
4/5 (60 Görüntüleme . 19 Oy)
Kombine Yangın Dikey Borusu ve Sprinkler
Islak boru sistemi , her zaman basınçlı su içeren borulara bağlı otomatik sprinkler kullanır. Bir yangın meydana geldiğinde, bireysel sprinkler ısı tarafından harekete geçirilir ve su hemen akar.

Ayrıca otomatik sprinkler sistemi nedir?

Otomatik Yangın Sprinkler Sistemi , kullanım suyu servis hattınızdan başlayan ve evinizin her yerinde stratejik olarak yerleştirilmiş yangın sprinkler başlıkları ile biten su dolu borulardan oluşan bir ağdır. Bir sprinkler sistemi , duman miktarına değil, yangının ürettiği ısı miktarına göre devreye girer.

Benzer şekilde, yangın sprinkler sisteminin bileşenleri nelerdir? Bir otomatik yangın sprinkler sistemi tipik olarak aşağıdakileri içeren bir dizi ayrı bileşen içerir; Boru, Stop Vanası , Alarm Vanası , Yangın Sprinkler (kafa), Alarm Test Vanası ve Motorlu Alarm Zili (Gong).

Bunun yanında otomatik yangın sprinkler sistemi nasıl çalışır?

Yangın sprinklerleri, yüksek ısı sprinkler sistemini tetiklediği için çalışır . Bir alev tutuştuğunda, doğrudan üstündeki hava hızla ısınır. Hava yeterince sıcak olduğunda ve sprinkler başlığına ulaştığında zincirleme reaksiyonu tetikler. Çoğu sprinkler başlığı, gliserin bazlı bir sıvı ile doldurulmuş bir cam ampule sahiptir.

Otomatik sprinkler sisteminin en yaygın türü nedir?

Islak boru sistemleri , yangın sprinkler sistemlerinin en yaygın türüdür . Bu sistemler otomatik bir kaynaktan su ile doldurulur ve bir sprinkler başlığı yeterince ısıya maruz kaldığında, ısıya duyarlı eleman serbest kalacak ve o sprinklerden su akışına izin verilecektir.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Otomatik sprinkler sistemi kurmanın maliyeti nedir?

Hem Key hem de Allen, uğraştıkları tipik bahçenin yaklaşık çeyrek dönüm büyüklüğünde olduğunu ve sprinkler sistemlerinin kurulum maliyetinin yaklaşık 2,500 ila 3,500 dolar olduğunu söylüyor. Allen, yarım dönümlük çimlere sprinkler kurma maliyetinin 3.500 ila 5.500 dolar arasında olduğunu ve bir dönümlük mülklerin maliyetinin 6.000 ila 8.000 dolar arasında olduğunu söylüyor.

Bir sprinkler sistemi buna değer mi?

Otomatik sprinkler genellikle 3.000 ila 20.000 ABD Doları arasındadır ve bu, bazı olası alıcılar için bir dezavantaj olabilir. Ayrıca, kurulum çimlere hendek kazmayı gerektirir. Ancak bazı insanlar için bir sprinkler sistemi buna değer .

Yangın sprinkler ne zaman gerekliydi?

Hangi binaların sprinkler gerektirdiğini belirten bina yönetmelikleri genellikle yerel yargı yetkilerine bırakılmıştır. Bununla birlikte, bazı istisnalar vardır: 1990'da ABD Kongresi, 1990'daki Otel ve Motel Yangın Güvenliği Yasası olarak bilinen PL-101-391'i kabul etti.

Sprinkler sistemini ne zaman kullanmalısınız?

Çim güneşten ve ısıdan buharlaşarak daha az nem kaybedeceğinden, en verimli sulama için yağmurlama sistemini şafaktan önceki saatlerde çalıştırın. Yine de gece sulamadan kaçının, çünkü karanlıktan sonra sulama, çim bıçaklarının gece boyunca nemli kalmasına neden olarak onları mantar hastalıklarına karşı daha duyarlı hale getirir.

Yangın sprinklerlerine ihtiyacım var mı?

Ev tipi yangın sprinkler gereksinimleri için eyalet çapında bir kabul yoktur, ancak yerel yargı bölgelerinin yangın sprinkleri gerektirmesine izin verilir. Ayrıca, yüksek katlı (75 fit yüksekliğinde) apartmanların Aralık 2019'a kadar yangın sprinkler sistemleriyle donatılması zorunluluğu vardır.

Bir yangın sprinklerini hangi sıcaklık ateşler?

Her bir sprinkler başlığı , tavana yükselen hava 155 ila 165 derecelik yangına özgü sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak tetiklenir. Çoğu zaman, bir bina yangınını tamamen söndürmek için sadece bir veya iki sprinkler gerekir.

Kuru sprinkler sistemi nedir?

Kuru boru sprinkler sistemi , boruların su yerine basınçlı hava veya nitrojen ile doldurulduğu sistemdir . Isıtılmış bir alanda bulunan kuru boru vanası, yangın bir veya daha fazla sprinklerin çalışmasına neden olana kadar suyun boruya girmesini önler. Bu olduğunda, hava kaçar ve kuru boru valfi serbest kalır.

Kaç tane açılır sprinkler çalıştırabilirim?

Farklı sprinkler sistemleri farklı akış hızları tüketecektir. Kadar organları sprey 2 olabilir GPM ya da daha az - Büyük darbe veya rotor sprinkler 6 olduğu kadar GPM ya da daha fazla pop kullanılan standart memeler ise tüketebilir.

Yangın sprinkler ne kadar hassastır?

Yangın Sprinklerlerini Ne Ateşler ? Yangın sprinkler sistemleri aslında oldukça karmaşıktır ve ısıya duyarlı olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece sprinkler yalnızca sıcaklıklar yangının neden olduğu sıcaklıklara yükseldiğinde, genellikle 155 ila 165 derece Fahrenheit arasında bir yerde etkinleşir.

Yangın sprinklerlerinde cıva var mı?

Bazı sprinkler, fiş Wood metal, bizmut, kurşun, kalay bir karışımı olarak adlandırılan bir alaşımdan yapılmış, ve kadmiyum yani nispeten düşük bir sıcaklıkta erir. Diğer sprinkler, fiş dolu küçük bir cam ampul olan gliserin bazlı bir sıvı bu ısındığında genişletmek ve parçalanmaya için tasarlanmıştır.

Yangın sprinklerlerini ne ayarlar?

"Duman alarmları yangın fıskiyelerini çalıştırır ." Yangın sprinkler ve duman alarm sistemleri farklı koşullara göre devreye girecek şekilde tasarlanmıştır. Sprinkler kafaları, genellikle 165 ° F'de ayrı ayrı ısıyla etkinleştirilir.

Yangın sprinkler sistemi kurmanın maliyeti nedir?

Bir yangın yağmurlama sisteminin fiyat boyutuna ve yüklemek yangın sprinkler türüne göre değişir. Genel olarak, bekleyebileceğiniz maliyetler şunlardır: Yeni inşaat projeleri için sprinkler metrekare başına 1 ila 2 dolar. Mevcut evleri ve işyerlerini yenilemek için serpilen metrekare başına 2 ila 7 dolar.

Yangın sprinkler sistemi için minimum basınç nedir?

İhtiyaç duyulan basınç , sprinkler tasarımcısının sistemi ve mevcut su kaynağını nasıl düzenlediğine bağlıdır, ancak tipik olarak 50 ile 150 psi arasında olacaktır. Depo akış gereksinimleri, içeriğin tehlikelerine bağlı olarak 1000 ila 3500 gpm arasında olabilir.

Bir yangın sprinkler sistemini nasıl tahliye edersiniz?

Ana Drenaj , yangın sprinkler sistemi yükselticisinde bulunur. Suyu bina dışına ve dışına veya drenaj akışını kaldırabilecek bir bağlantıya boşaltmak içindir . Tüm sistem ihtiyaçlarını drene olması göz önüne alındığında, su miktarı, sistemin büyüklüğüne göre değişir.

Bir mum bir fıskiyeyi ateşleyebilir mi?

Sigara içerken, yangın alarmını vaping, pişirme veya mum veya tütsü bir küçük de olsa da, bu ürün yangın sprinkler yola değil olacağından emin. Bu ifadenin tek istisnası, çakmak veya mum alevini doğrudan sprinkler başlığına tutmanızdır.

Bir yangın sprinklerini kırarsanız ne olur?

Çoğu katı vuruş, ampulü kıracak ve sprinkleri çalıştıracaktır . Eğer yola çıkarsanız… o bölge aşırı derecede ıslanır. Su baskınından kaynaklanan su hasarı (tipik olarak birden fazla katta), elektronik aksamın zarar görmesi, sprinklerin değiştirilmesi gereken bölümü, itfaiyenin gelmesi, binadan tahliye edilen insanlar vb.

Sprinkler sistemlerinin üç temel tipi nelerdir?

Bugün piyasada bulunan 5 yaygın sprinkler türünü ele alacağız.
  • Islak Borulu Yangın Sprinkler Sistemleri. Bu tip sprinkler, su ile doldurulmuş borular ve sprinkler başlıkları içerir.
  • Kuru Borulu Yangın Sprinkler Sistemleri.
  • Köpüklü Yangın Sprinkler Sistemleri.
  • Ön Eylemli Yangın Sprinkler Sistemleri.
  • Baskın Yangın Sprinkler Sistemleri.