API ve API ağ geçidi nedir?

Sordu: Luz Allas | Son Güncelleme: 13 Ocak 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem veri depolama ve depolama
4.4/5 (239 Görüntüleme . 40 Oy)
API ağ geçidi , bir uygulama programlama arabiriminin ( API ) önüne oturan ve tanımlanmış bir mikro hizmet grubu için tek bir giriş noktası görevi gören programlamadır. Bunun nedeni, doğrudan istekleri karşılamaya ek olarak, ağ geçitlerinin birden çok arka uç hizmetini çağırmak ve sonuçları toplamak için kullanılabilmesidir.

Bununla ilgili olarak, API ve API ağ geçidi arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, API Yöneticisi, özel ve genel API'lerin yönetimine yardımcı olan bir kullanıcı arabirimidir; API Ağ Geçidi ise, ürününüzün çeşitli mikro hizmetlerine istemci bağlantılarını yöneten tek bir sunucu giriş noktasıdır. Her ürün sayfasını oluşturmak için gerekli varlıkları ve verileri sağlamak için büyük olasılıkla birden çok API kullanacaksınız.

Ayrıca, API Ağ Geçidi örneği nedir? productid=xxx) mobil istemcinin tüm ürün ayrıntılarını tek bir istekle almasını sağlar. API Ağ Geçidi , ürün bilgisi, öneriler, incelemeler vb. gibi çeşitli hizmetleri çağırarak ve sonuçları birleştirerek isteği işler. API Ağ Geçidi için harika bir örnek , Netflix API Ağ Geçidi'dir.

Buna uygun olarak, API ağ geçidi nedir?

Bir API ağ geçidi , istemcilerden gelen tüm API çağrılarını alır ve ardından bunları istek yönlendirme, oluşturma ve protokol çevirisi ile uygun mikro hizmete yönlendirir. Tipik olarak, en iyi yolu belirlemek için birden çok mikro hizmeti çağırarak ve sonuçları toplayarak bir isteği işler.

API'nin ağ geçidine ihtiyacı var mı?

Bir API ağ geçidi , bir veya daha fazla dahili API arasında tek bir birleşik API giriş noktası sağlar. Genellikle hız sınırlaması ve güvenliği de katmanlarlar. Bir API ağ geçidi , dahili mikro hizmetlerin sayısından ve yapısından bağımsız olarak, harici tüketiciler için birleşik bir giriş noktası sağlamaya yardımcı olabilir.

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

API ne için kullanılır?

Bir uygulama programı arayüzü ( API ), yazılım uygulamaları oluşturmak için bir dizi rutin, protokol ve araçtır. Temel olarak bir API , yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşime girmesi gerektiğini belirtir. Ayrıca API'ler , grafik kullanıcı arabirimi (GUI) bileşenlerini programlarken kullanılır .

API ağ geçidinin faydaları nelerdir?

API Ağ Geçitlerinin Faydaları
 • Daha basit kod (hizmetleriniz ve müşterileriniz için)
 • Daha düşük kümülatif gecikmeler.
 • İstekler tek ve tutarlı bir yaklaşımla yönetildiğinden, geliştirilmiş güvenlik.
 • Değerli mikro hizmetlerde daha az yük.
 • Tam metrikler.

En iyi API ağ geçidi hangisidir?

Karşılaştırma Tablosu
API yönetim araçları İçin en iyisi Teslimat
3 Ölçek Geliştirici portalı Proxy, Aracı, Hibrit
IBM API Yönetimi Kullanıcı dostu Vekil, Ajan.
akana Yaşam döngüsü yönetimi araçları. Proxy, Aracı, Hibrit
Kong Kurumsal Açık kaynak API Ağ Geçidi vekil

ZUUL bir API ağ geçidi midir?

Zuul , bir API ağ geçidi veya Edge hizmeti görevi görür. Kullanıcı arabiriminden gelen tüm istekleri alır ve ardından istekleri dahili mikro hizmetlere devreder. Edge hizmetinin kendisi bir mikro hizmet olduğundan bağımsız olarak ölçeklenebilir ve konuşlandırılabilir olabilir, bu nedenle bazı yük testleri de gerçekleştirebiliriz.

API yönetim aracı nedir?

API yönetim platformu , çevrimiçi bir hizmetin arka ucunu çok fazla sorgudan aşağı düşmekten korumak için müşteri istekleri için vekil görevi gören bir araçtır . Platform bunu müşteriler, uygulamalar veya iş ortakları ve API tüketerek istekleri aktararak yapar.

AWS API ağ geçidi ne için kullanılır?

AWS API Gateway , HTTP ön ucu olarak kullanmak için harika bir hizmettir. Sunucusuz uygulamalar oluşturmak, eski uygulamalarla entegrasyon yapmak veya HTTP isteklerini doğrudan diğer AWS hizmetlerine proxy yapmak için kullanabilirsiniz.

Nginx bir API ağ geçidi midir?

Modern uygulama mimarilerinin kalbinde HTTP API bulunur . Önde gelen yüksek performanslı, hafif ters proxy ve yük dengeleyici olarak NGINX Plus, API trafiğini işlemek için gereken gelişmiş HTTP işleme yeteneklerine sahiptir. Bu, NGINX Plus'ı bir API ağ geçidi oluşturmak için ideal platform haline getirir.

API apigee nedir?

API'lerle daha iyi uygulamaları daha hızlı oluşturun
Günümüzde her işletme dijital bir işletmedir. Bir API veya uygulama programlama arayüzü, iş süreçlerinizi, hizmetlerinizi, içeriğinizi ve verilerinizi kanal ortaklarına, dahili ekiplere ve bağımsız geliştiricilere kolay ve güvenli bir şekilde bağlar.

API ağ geçidi nedir ve nasıl çalışır?

API Ağ Geçidi , sisteme tek giriş noktası olan bir sunucudur. API Ağ Geçidi , istek yönlendirme, oluşturma ve protokol çevirisinden sorumludur. İstemcilerden gelen tüm istekler önce API Gateway'den geçer . Ardından istekleri uygun mikro hizmete yönlendirir.

API ağ geçidini nasıl oluştururum?

Uygulama Talimatları
 1. AWS Management Console'da Hizmetler'e tıklayın ve ardından Uygulama Hizmetleri altında API Ağ Geçidi'ni seçin.
 2. API Oluştur'u seçin.
 3. Yeni API'yi seçin ve API Adı için WildRydes girin.
 4. Uç Nokta Türü açılır menüsünde Edge'i optimize edilmiş halde tutun.
 5. API Oluştur'u seçin.

API ağ geçidi yük dengeleme yapar mı?

Yük Dengeleme : API Ağ Geçidi , istekleri en verimli şekilde işlemek için bir yük dengeleyici olarak çalışabilir. Belirli bir hizmetin farklı düğümlerine gönderdiği istek yükünün kaydını tutabilir.

API ağ geçidi ücretsiz mi?

API Gateway ücretsiz katmanı, bir milyon HTTP API çağrısı, bir milyon REST API çağrısı, bir milyon mesaj ve 12 aya kadar ayda 750.000 bağlantı dakikası içerir. HTTP API : Sunucusuz iş yükleri için optimize edilmiş bir RESTful API . Yalnızca aldığınız API çağrıları için ödeme yapın.

API uç noktası nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir uç nokta , bir iletişim kanalının bir ucudur. Bir API başka bir sistemle etkileşime girdiğinde, bu iletişimin temas noktaları uç noktalar olarak kabul edilir. API'ler için bir uç nokta , bir sunucunun veya hizmetin URL'sini içerebilir. API'lerin istek gönderdiği ve kaynağın yaşadığı yere uç nokta denir.

AWS'de API nedir?

Aptallar için Amazon Web Servisleri
Şimdi, bu entegre koleksiyonun tepesinde AWS uygulama programlama arabirimi (kısaca API ) bulunur: Özünde, bir API , bir bilgi işlem kaynağıyla iletişim kurmanın bir yolunu temsil eder. AWS ile ilgili olarak, AWS API'sini kullanmadan hiçbir şey yapılmaz.

Bir API'yi nasıl test edersiniz?

API Testinin En İyi Uygulamaları:
 1. Test senaryoları test kategorisine göre gruplandırılmalıdır.
 2. Her testin üstüne, çağrılan API'lerin bildirimlerini eklemelisiniz.
 3. Parametre seçimi, test senaryosunun kendisinde açıkça belirtilmelidir.
 4. API işlevi çağrılarına öncelik verin, böylece test edenlerin test etmesi kolay olur.

API nasıl çalışır?

API , Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. API , iki uygulamanın birbiriyle konuşmasına izin veren bir yazılım aracısıdır. Başka bir deyişle, API , isteğinizi talep ettiğiniz sağlayıcıya ileten ve ardından yanıtı size geri ileten habercidir.

Apigee API ne için kullanılır?

Apigee Edge , API'leri geliştirmek ve yönetmek için bir platformdur. Hizmetleri bir proxy katmanıyla ön plana çıkaran Edge , arka uç hizmeti API'leriniz için bir soyutlama veya cephe sağlar ve güvenlik, hız sınırlaması, kotalar, analitik ve daha fazlasını sağlar.