OEE'de kullanılabilirlik nedir?

Sordu: Jennie Wallerab | Son Güncelleme: 29 Mayıs 2020
Kategori: iş ve finans lojistiği
4/5 (490 Görüntüleme. 33 Oy)
OEE = Kullanılabilirlik x Performans x Kalite. Kullanılabilirlik , planlandığında üretim için uygun olan makine veya hücreyi ifade eder. En temel düzeyde, bir süreç çalışırken son kullanıcı için değer yaratır.

O halde, OEE Kullanılabilirliği nasıl hesaplanır?

Kullanılabilirlik oranının hesaplanması:

 1. Kullanılabilirlik = B / A x 100.
 2. = %77.7
 3. Performans = D / C x 100.
 4. = %86,1
 5. Kalite = F / E x 100.
 6. = %97.8
 7. OEE = %65,4

İkincisi, iyi bir OEE nedir? Öyleyse, bir kıyaslama olarak, " iyi " bir OEE puanı olarak kabul edilen nedir? %100'lük bir OEE puanı, mükemmel üretimdir: Durma süresi olmadan, mümkün olan en hızlı şekilde yalnızca iyi parçaların üretilmesi. %85'lik bir OEE puanı, bağımsız imalatçılar için birinci sınıf olarak kabul edilir. Birçok şirket için uygun bir uzun vadeli hedeftir.

Bu sayede makine kullanılabilirliği nedir?

Makine Kullanılabilirlik Oranı, üretim ekipmanının kullanıma hazır olduğu sürenin, onarım veya plansız bakım için herhangi bir kesinti olmaması durumunda kullanılabilir olacağı maksimum süreye bölünmesiyle elde edilen yüzdedir.

Kullanılabilirlik üretimi nedir?

Kullanılabilirlik , makinenin veya sistemin toplam planlanan üretim süresinin yüzdesi olarak üretim yapabileceği gerçek süredir. Kullanılabilirlik oranı, genel kullanılabilirlik ile karıştırılmamalıdır. İkincisi, planlı üretim zamanı değil, bölen olarak toplam takvim zamanı kullanılarak hesaplanır.

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

OEE ve TPM nedir?

OEE (Genel Ekipman etkinliği), Toplam Üretken Bakım ( TPM ) içinde eylemi yönlendiren ana performans ölçüsüdür ve ekipler tarafından kaynak gerektiren alanları belirlemenin yanı sıra sürekli iyileştirme faaliyetlerine odaklanmak için kullanılır.

Ekipman kullanılabilirliğini nasıl ölçersiniz?

Ekipman mevcudiyeti , planlanmayan ekipman arıza süresi, malzeme kıtlığı ve makine değişimi için geçen süreden olumsuz etkilenir. Bir makinenin kullanılabilirlik puanını hesaplamak için çalışma süresini planlanan üretim süresine bölün.

MTTR formülü nedir?

MTTR formülü , bir varlığa harcanan toplam plansız bakım süresinin, varlığın belirli bir süre boyunca yaşadığı toplam arıza sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Ortalama onarım süresi en yaygın olarak saat olarak gösterilir.

TEEP nedir?

TEEP (Toplam Etkili Ekipman Performansı), üretim operasyonunuzun gerçek kapasitesi hakkında bilgi sağlayan bir performans ölçümüdür. Hem Ekipman Kayıplarını (OEE tarafından ölçüldüğü gibi) hem de Program Kayıplarını (Kullanım ile ölçüldüğü gibi) hesaba katar.

OEE neden önemlidir?

OEE ve Neden Önemlidir . OEE , modern üretim tesislerinde en önemli performans ölçümlerinden biridir. OEE'yi optimize ederek üretim hatlarınızdaki kapasiteyi artırabilir, maliyetleri düşürebilir, kaliteyi iyileştirebilir ve/veya verimliliği artırabilirsiniz.

Genel verimlilik nasıl hesaplanır?

toplam verim = (üretilen güç (gerilim ve akım değerlerinden hesaplanır ) + türbinden üretilen mekanik güç (Pmech= tork * açısal hız)) / (ısıtıcının gücü olan sisteme verilen toplam net güç).

Verimliliği hesaplamanın formülü nedir?

Çalışan verimliliğini , işgücü verimliliği denklemi ile ölçebilirsiniz : toplam çıktı / toplam girdi. Diyelim ki şirketiniz 1.500 çalışma saati (girdi) kullanarak 80.000 $ değerinde mal veya hizmet (çıktı) üretti. Şirketinizin işgücü verimliliğini hesaplamak için 80.000'i 1.500'e bölersiniz, bu da 53'e eşittir.

OEE'yi nasıl artırırsınız?

OEE nasıl geliştirilir?
 1. Elektrikli Aktüatörler kullanın. OEE'yi iyileştirmenin bir başka yolu da hidrolik veya pnömatik aktüatörler yerine elektrikli aktüatörler kullanmaktır.
 2. Makine Görüşüyle ​​İlgili Nokta Sorunları.
 3. Önleyici Tedbirleri Koruyun.
 4. Düzenli Bakım Yapın.

Kullanılabilirlik formülü nedir?

Kullanılabilirlik = çalışma süresi ÷ (çalışma süresi + kapalı kalma süresi)
İşte sistem kullanılabilirliği formülünün uygulamadaki bir örneği: En iyi üretim varlıklarınızdan biri geçen ay 100 saat çalıştı.

Kullanılabilirlikten kastınız nedir?

Kullanılabilirlik , bir bilgisayar sistemi bağlamında, bir kullanıcının belirli bir konumda ve doğru biçimde bilgi veya kaynaklara erişme yeteneğini ifade eder.

Kullanılabilirliği nasıl tanımlarsınız?

Kullanılabilirlik , bir görevin başlangıcında, görev rastgele bir zamanda çağrıldığında, bir öğenin çalışabilir ve taahhüt edilebilir bir durumda olma olasılığıdır ve genellikle çalışma süresinin toplam süreye bölünmesiyle (çalışma süresi artı kesinti süresi) tanımlanır.

Kullanılabilirliği nasıl iyileştirebiliriz?

Kullanım ölçeği arttıkça kullanılabilirliğin yüksek kalmasını sağlamak için bir sistem oluştururken odaklanmanız gereken ve odaklanmanız gereken beş şey şunlardır:
 1. Başarısızlığı göz önünde bulundurarak inşa edin.
 2. Her zaman ölçeklendirmeyi düşünün.
 3. Riski azaltmak.
 4. Kullanılabilirliği izleyin.
 5. Kullanılabilirlik sorunlarına öngörülebilir ve tanımlanmış bir şekilde yanıt verin.

Kullanılabilirlik neden önemlidir?

Sunucu çökmesi, yük devretme veya diğer veri felaketleri gibi durumlarda verilerin hazır olmasını sağlamak önemlidir . Siteniz veya uygulamanız veritabanlarınızla ilgili sorunlar nedeniyle yüklenemediğinde, özellikle ana gelir kaynağı olan yüksek trafikli sitelere sahip bir işletme olmak üzere gelir kaybetme riskiniz vardır.

Veri kullanılabilirliği nedir?

Veri kullanılabilirliği , bazı bilgisayar depolama üreticileri ve depolama hizmeti sağlayıcıları (SSP'ler) tarafından verilerin normalden "felaket"e kadar değişen durumlarda gerekli performans düzeyinde kullanılabilir olmaya devam etmesini sağlayan ürün ve hizmetleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Genel olarak, veri kullanılabilirliği

Hizmet Kullanılabilirliğini nasıl hesaplarsınız?

BT Hizmeti Kullanılabilirliği (ITILv3) Nasıl Hesaplanır Bir hizmetin kullanılabilirliğini ölçmek için , Kesinti Süresi miktarını Mutabık kalınan Hizmet Süresinden (AST) çıkarabilir, ardından sonucu AST'ye bölebilirsiniz. Daha sonra yüzdeyi elde etmek için sayıyı 100 ile çarpabilirsiniz.

Arıza süresi nasıl hesaplanır?

Çalışma süresi ve duruş süresi yüzdelerini tanımlamak için aşağıdaki hesaplamayı yaparız:
 1. Web sitenizin kapalı olduğu toplam saniye sayısı: 600 saniye.
 2. Web sitenizin izlendiği toplam saniye sayısı: 86.400.
 3. Bu, kesinti yüzdesidir.
 4. Bu web sitesi için çalışma süresi yüzdesi şöyle olacaktır: %100 eksi %0,69, %99,31'dir.

Güvenilirlik ve kullanılabilirlik arasındaki fark nedir?

Güvenilirlik ve Kullanılabilirlik Arasındaki Farkı Anlamak . İnsanlar genellikle güvenilirlik ve kullanılabilirliği karıştırır. Basitçe söylemek gerekirse, kullanılabilirlik ekipmanın çalışır durumda olduğu zamanın yüzdesinin bir ölçüsüdür, güvenilirlik ise öğenin amaçlanan işlevini ne kadar süreyle yerine getirdiğinin bir ölçüsüdür.