Yazılım geliştirme sürecinde sürekli entegrasyon ve sürekli dağıtım CI CD'si nedir?

Soruldu: Fadoua Casarrubio | Son Güncelleme: 11 Haziran 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem programlama dilleri
4.8/5 (187 Görüntüleme . 17 Oy)
Sürekli Entegrasyon ( CI ) ve Sürekli Teslimat ( CD ), DevOps SDLC metodolojisi içinde, hızlı ve sağlam yazılım geliştirme sağlamak üzere tasarlanmış süreçlerdir . Konsept, yinelemeli kod geliştirmelerinin hızlı entegrasyonunu sağlayan otomasyon araçları, süreçleri ve kültürü kullanılarak daha da geliştirilmiştir.

Ayrıca CI ve CD ne anlama geliyor?

Yazılım mühendisliğinde, CI / CD veya CICD genellikle sürekli entegrasyon ve sürekli teslim veya sürekli dağıtım birleşik uygulamalarına atıfta bulunur. Kurumsal iletişim bağlamında CI / CD , kurumsal kimlik ve kurumsal tasarımın genel sürecine de atıfta bulunabilir.

Ayrıca, bir CI CD süreci nedir? CI / CD , uygulama geliştirme aşamalarına otomasyonu getirerek uygulamaları müşterilere sık sık teslim etme yöntemidir. Özellikle, CI / CD , entegrasyon ve test aşamalarından teslimat ve dağıtıma kadar uygulamaların yaşam döngüsü boyunca sürekli otomasyon ve sürekli izleme sunar.

Benzer şekilde, sürekli entegrasyon ve dağıtım nedir diye sorulabilir.

Sürekli entegrasyon , otomatikleştirilmiş derlemeler ve testler çalıştırmak için geliştiriciler kodu tamamlarken tüm kodun birleştirildiği bir adımdır. Sürekli dağıtım , başarıyla oluşturulmuş ve test edilmiş yazılımların üretime taşınması sürecidir.

DevOps'ta sürekli entegrasyon ve sürekli teslimat nedir?

Sürekli teslim aslında, herhangi bir zamanda üretime kolay ve güvenli dağıtımlar sağlamak için yazılım teslim sürecinin daha fazla otomatikleştirildiği CI'nin bir uzantısıdır. Olgun bir sürekli teslim süreci, her zaman yerinde konuşlandırılabilir bir kod tabanı sergiler.

30 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

CI CD, DevOps'un bir parçası mı?

CI / CD , çevik geliştirmeyi uygulamak için doğru otomatik test araçlarını kullanan bir DevOps taktiğidir.

Jenkins bir CI veya CD mi?

Jenkins , Java ile yazılmış açık kaynaklı bir otomasyon sunucusudur. Yazılım projelerini sürekli olarak oluşturmak ve test etmek için kullanılır, geliştiricilerin bir CI / CD ortamı kurmasını sağlar. Ayrıca Subversion, Git, Mercurial ve Maven gibi sürüm kontrol araçlarını da destekler.

CI CD ve DevOps arasındaki fark nedir?

Çevik, DevOps ve CI / CD'yi ayırt etmenin hızlı ve kolay bir yolu: Çevik, teslimatı hızlandırırken değişimi vurgulayan süreçlere odaklanır. CI / CD , otomasyonu vurgulayan araçları vurgulayan yazılım tanımlı yaşam döngülerine odaklanır. DevOps , yanıt vermeyi vurgulayan kültür vurgulayıcı rollerine odaklanır.

DevOps'ta CI ve CD nedir?

Sürekli entegrasyon ve sürekli teslim ( CI / CD ), genellikle başarılı DevOps'un temel direkleri olarak anılır . CI / CD geliştirme modelini kurmak ve optimize etmek ve avantajlardan yararlanmak için şirketlerin oluşturma, entegrasyon ve test süreçlerini otomatikleştirmek için etkili bir işlem hattı oluşturması gerekir.

Neden CI CD'ye ihtiyacımız var?

CI / CD , daha sık kod dağıtımlarına olanak tanır
CI / CD ardışık düzenleri, uygulamalarını sık sık geliştirmek isteyen ve güvenilir bir teslim süreci gerektiren işletmeler için tasarlanmıştır. Yapıları standartlaştırma, testler geliştirme ve dağıtımları otomatikleştirme çabası, kod değişikliklerini dağıtmak için üretim sürecidir.

CI CD'sini nasıl yapabilirim?

Bir CI/CD ardışık düzeni uygulamaya hazır mısınız?
 1. Ücretsiz bir Semafor hesabı oluşturun.
 2. Erişiminiz olan bir Git deposu seçin.
 3. Örnek bir işlem hattını taahhüt edin ve itin.
 4. Rehberli tura katılın ve Semaphore belgelerindeki birçok öğretici ve örnek projeden öğrenin.

CI CD'yi nasıl edinirsiniz?

CI/CD En İyi Uygulamalarına Giriş
 1. Boru Hatlarınızı Hızlı Tutun.
 2. CI/CD Ortamınızı İzole Edin ve Güvene Alın.
 3. CI/CD Ardışık Düzenini Üretime Dağıtmanın Tek Yolu Yapın.
 4. Mümkün Olduğu Her Yerde Üretimle Pariteyi Koruyun.
 5. Yalnızca Bir Kez Oluşturun ve Sonucu Ardışık Düzen Yoluyla Tanıtın.
 6. En Hızlı Testlerinizi Erkenden Çalıştırın.
 7. Sürüm Kontrol Sisteminizde Dallanmayı En Aza İndirin.

GitLab'da CI CD'si nedir?

GitLab CI (Sürekli Entegrasyon) hizmeti, geliştirici kodu uygulamaya her gönderdiğinde yazılımı oluşturan ve test eden GitLab'ın bir parçasıdır. GitLab CD'si (Sürekli Dağıtım), her koddaki değişiklikleri üretime yerleştiren ve üretimin her gün dağıtımıyla sonuçlanan bir yazılım hizmetidir.

Sürekli dağıtımı nasıl yapıyorsunuz?

Sürekli teslimattan sürekli dağıtıma geçiş
 1. Sürekli entegrasyon kültürünü vurgulayın.
 2. İyi bir test kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun (ve iyi testler de!)
 3. Gerçek zamanlı izlemeyi benimseyin.
 4. Dağıtım sonrası testlerinizi gözden geçirin.
 5. QA ekibinizin yukarı yönde çalışmasını sağlayın.
 6. Geleneksel sürüm notlarını bırakın.

Sürekli dağıtım, sürekli dağıtımdan farklı mıdır?

Özetle Sürekli Dağıtım , herhangi bir platformda herhangi bir zamanda herhangi bir sürümü yayınlamaya hazır olma durumudur, Sürekli Dağıtım ise sürekli olarak dağıtım yapabilme durumudur. Her ikisi de, küçük, sık değişiklikler üzerinde çalıştığınız ve geri bildirim aldığınız bir çerçeve sağlayan Çevik bir süreç gerektirir.

Jenkins bir dağıtım aracı mı?

Jenkins , genişletilebilir, açık kaynaklı bir sürekli entegrasyon sunucusudur. Kodunuzu derlemek ve test etmek için Jenkins'i kullanabilir ve ardından Octopus Deploy'da dağıtımları tetiklemesini sağlayabilirsiniz. Jenkins'in yapı otomasyonunu kolaylaştırması gibi, Octopus Deploy da dağıtım otomasyonunu kolaylaştırır.

Çevikte CI ve CD nedir?

CI , Sürekli Entegrasyondur . Yazılımın kontrollü bir sürümünü alıp hızlı bir şekilde oluşturabilme, test edebilme ve ekibin kullanımına sunabilme pratiğidir. CD , Sürekli Teslimat veya Sürekli Dağıtım anlamına gelir, bunu bir veya iki adım daha ileri götürür.

Jenkins sürekli dağıtım nedir?

Jenkins , kodunuzu kontrollü ve öngörülebilir bir şekilde oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için kullanılabilecek bir otomasyon sunucusudur. Günümüzde kullanılan tartışmasız en popüler sürekli entegrasyon aracıdır. Jenkins açık kaynak kodludur ve kapsamlı bir iyi desteklenen eklenti kitaplığına sahiptir.

Sürekli entegrasyon ile ne kastedilmektedir?

Sürekli Entegrasyon (CI), geliştiricilerin kodu paylaşılan bir havuza sık sık, tercihen günde birkaç kez entegre ettiği bir geliştirme uygulamasıdır. Her entegrasyon daha sonra otomatikleştirilmiş bir yapı ve otomatikleştirilmiş testler ile doğrulanabilir.

DevOps'ta CI nedir?

Sürekli Entegrasyon Açıklaması
Sürekli entegrasyon, geliştiricilerin kod değişikliklerini düzenli olarak merkezi bir depoda birleştirdiği ve ardından otomatikleştirilmiş derlemeler ve testler çalıştırıldığı bir DevOps yazılım geliştirme uygulamasıdır.

Jenkins'te CI ve CD nedir?

Jenkins ile CI / CD
Jenkins , boru hatlarını kullanan neredeyse tüm kod dilleri ve kaynak kod havuzları kombinasyonu için bir CI / CD ortamı kurmanın kusursuz yolunu sağlayan açık kaynaklı bir otomasyon sunucusudur. Yazılım oluşturma, test etme veya dağıtma ile ilgili görevleri otomatikleştirmek için de kullanılabilir.

Neden sürekli entegrasyona ihtiyacımız var?

Sürekli entegrasyon ile geliştiriciler, kısmen tamamlanmış çalışmalarını düzenli olarak merkezi depoya geri besler ve testler gerçekleştirir. Bu, geliştiricilerin bir yapıyı tam olarak neyin bozduğunu ve hatayı azaltmak için hangi adımların atılacağını belirlemelerine yardımcı olur. Testlerin sürekli çalıştırılması, geliştirme sürecini sorunsuz hale getirir.