SOLR'de çekirdek nedir?

Sordu: Paulius Thomine | Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem araması
4.2/5 (619 Görüntüleme . 16 Oy)
Solr Core , onu kullanmak için gereken tüm Solr yapılandırma dosyalarını içeren bir Lucene dizininin çalışan bir örneğidir. İndeksleme ve analiz gibi işlemleri yapabilmek için Solr Core oluşturmamız gerekiyor. Bir Solr uygulaması bir veya birden çok çekirdek içerebilir.

Burada, SOLR çekirdeği ve koleksiyonu nedir?

Koleksiyon , birden çok sunucuya yayılmış mantıksal bir dizindir. Çekirdek , sunucunun bir koleksiyonu çalıştıran kısmıdır. Dağıtılmış olmayan aramada, Solr'ı çalıştıran Tek sunucu birden fazla koleksiyona sahip olabilir ve bu koleksiyonların her biri aynı zamanda bir çekirdektir .

İkincisi, SOLR'de nasıl yeni bir çekirdek oluşturabilirim? Solr 4. x ve sonraki sürümleri, Tomcat6'yı yeniden başlatmaya gerek kalmadan çekirdek ekleme yeteneği sağlayan yararlı bir GUI sunar. Soldaki menüden Core Admin'i seçin ve ardından Add Core 'a basın. Mevcut bir çekirdeği kopyalarken daha önce oluşturduğunuz dizinle aynı ada sahip name ve instanceDir alanlarını doldurun.

Ayrıca, SOLR'deki bir çekirdeği nasıl silebilirim?

solr silme komutu için -c <name> seçeneği gereklidir, diğer seçenekler (parametreler) isteğe bağlıdır. Adlandırılmış Solr çekirdeğini veya koleksiyonunu varsayılan seçeneklerle silin . Solr , bulunan ilk bağlantı noktası numarasında belirtilen çekirdeği ve ilişkili yapılandırma dosyalarını siler .

SOLR nedir ve nasıl çalışır?

Solr , Apache lucene kitaplığı üzerinde bir sarıcıdır. Ters İndeks olarak bilinen bu dizini oluşturmak için lucene sınıflarını kullanır. Apache Solr bir arama motorudur. bir dizi belgeyi (örneğin, haber makaleleri) indekslersiniz ve ardından kullanıcı sorgusuyla eşleşen bir belge kümesi döndürmek için Solr'u sorgularsınız.

23 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

SOLR ne için kullanılır?

Apache Solr , Lucene adlı bir Java kitaplığı üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir arama platformudur. Solr , Web siteleri için popüler bir arama platformudur, çünkü birden fazla siteyi indeksleyebilir ve arayabilir ve arama sorgusunun sınıflandırmasına dayalı olarak ilgili içerik için önerilerde bulunabilir.

SOLR endeksi nedir?

0 3,410. Apache Solr , web sitelerini, veritabanlarını ve dosyaları aramanıza yardımcı olan arama motorları oluşturmanıza izin verir. Solr İndeksleme, kitabın her sayfasındaki her kelimeye bakmak yerine, bir kitabın sonuna doğru sağlanan dizini tarayarak bir anahtar kelimeyle ilişkili sayfaları almak gibidir.

ZooKeeper, SOLR ile nasıl çalışır?

Solr ve ZooKeeper . Opal hizmetleri, metin indeksleme ve arama yetenekleri için Apache Solr'ı kullanır. ZooKeeper hizmeti, yapılandırma bilgilerini ve Solr genelinde dağıtılmış senkronizasyonu korur. Topoloji.

SOLR parçası nedir?

Solr parçalama, tek bir Solr dizinini farklı makinelerde olabilecek birden çok parçaya bölmeyi içerir. Veriler bir düğüm için çok büyük olduğunda, her biri dizinin benzersiz bir dilimini içeren bir veya daha fazla parça oluşturarak onu bölebilir ve bölümlere ayırabilirsiniz.

Parça ve replika nedir?

Replika parçası , donanım arızası durumunda veri kaybını önlemek için birincil Parçanın kopyasıdır. Bir indeks de veya daha fazla kez (hayır kopyaları anlamında) sıfır çoğaltılabilir. Endeks oluşturulduktan sonra dinamik olarak her zaman kopyaları sayısını değişebilir ancak işlem sonrasında kırık sayısını değiştiremez.

Apache Solr öğreticisi nedir?

Apache Solr , hızlı bir açık kaynaklı Java arama sunucusudur. Solr , web sitelerini, veritabanlarını ve dosyaları arayan arama motorlarını kolayca oluşturmanıza olanak tanır. SolrTutorial.com hedefi Solr içine yumuşak bir giriş sağlamaktır.

SOLR'de QTime nedir?

QTime , varış noktası arasında geçen süredir (milisaniye cinsinden). istek (SolrQueryRequest nesnesi oluşturulduğunda) ve tamamlanması. istek işleyicisi.

SOLR'de belge nedir?

Solr'da Belge , arama ve dizin birimidir. Bir endeks bir veya daha fazla Belgeler oluşur ve bir belge, bir ya da daha fazla Fields oluşur. Veritabanı terminolojisinde, bir Belge bir tablo satırına, bir Alan ise bir tablo sütununa karşılık gelir.

SOLR'ı nasıl başlatırım?

Sunucuyu Başlatın
Eğer Windows kullanıyorsanız, sen bin solr çalıştırarak solr başlayabilir. Bunun yerine cmd. Arka planda solr başlattığınızda Bu port 8983. dinleyen, arka planda solr başlayacak, script doğru istemi komut satırına dönmeden önce Solr başlar emin olmak için bekleyecektir.

SOLR'a nasıl bağlanırım?

SolrCloud Modunda solr başlatın. Unix veya MacOS üzerinde -e bulut başlatmak Solr bin /;: solr, çalıştırmak başlatmak için bin solr . Windows'ta cmd start -e bulut. Bu, makinenizde iki Solr "sunucusunu" başlatacak etkileşimli bir oturum başlatacaktır.

SOLR veri depolar mı?

SOLR kendi indeksini arayacaktır. Solr depolanan veriler (veritabanı dünyadan bir benzetme her belge satır bir tabloda olmasıdır) belgeleri denir. SOLR'da veri depolamadan önce, şema adlı bir dosyada bir şema tanımlamanız gerekir. xml (veritabanındaki tablo şemasına benzer).

SOLR'nin açılımı nedir?

Çoğaltma ile Lucene'de Arama

SOLR bir veritabanı olarak kullanılabilir mi?

Evet, SOLR'ı bir veritabanı olarak kullanabilirsiniz , ancak bazı gerçekten ciddi uyarılar vardır: SOLR'nin http üzerinde olan en yaygın erişim modeli, toplu sorgulamaya özellikle iyi yanıt vermez . Ayrıca, SOLR veri akışı DEĞİLDİR --- bu nedenle aynı anda milyonlarca kayıt arasında tembelce yineleme yapamazsınız .

SOLR analizörünün amacı nedir?

Solr'daki bir çözümleyici , belgeleri indekslemek için ve sorgu zamanında kullanıcılar için etkili metin analizi yapmak için kullanılır. Hakkında - Bir analizörün amacını anlayın .

SOLR araması nedir?

Solr ("solar" olarak telaffuz edilir), Apache Lucene projesinden Java ile yazılmış açık kaynaklı bir kurumsal arama platformudur. Tam metin indeksleme ve arama için özünde Lucene Java arama kitaplığını kullanır ve onu en popüler programlama dillerinden kullanılabilir hale getiren REST benzeri HTTP/XML ve JSON API'lerine sahiptir.

Solr ve Lucene arasındaki fark nedir?

Solr , gerçek zamanlı tam metin arama ve dizin özellikleriyle gelişmiş İnternet araması sunar. Daha gelişmiştir ve bağımsız bir sunucu görevi görür. Oysa Lucene , verileri indekslemek ve aramak için kullanılan Java kitaplığı tabanlı bir çözümdür. Hangi platformun daha iyi olduğunu bilmek istiyorsanız, o zaman Solr uygun cevap olabilir.

Lucene araması nedir?

Lucene , Java'da bir uygulamaya veya web sitesine arama işlevi eklemeyi kolaylaştıran tam metin arama kitaplığıdır. Bunu tam metin dizinine içerik ekleyerek yapar. Lucene'e eklediğiniz içerik, SQL/NoSQL veritabanı, dosya sistemi ve hatta web siteleri gibi çeşitli kaynaklardan olabilir.