Tek bir hikaye hakkında tehlikeli olan nedir?

Sordu: Sahel Gambra | Son Güncelleme: 31 Mayıs 2020
Kategori: kitaplar ve edebiyat kurgu
4/5 (559 Görüntüleme. 12 Oy)
Tek Bir Hikayenin Tehlikesi . Hikâyelerin gücünün doğasında var olan bir tehlikenin , yani bir grup hakkında yalnızca bir hikâye bilmenin tehlikesi olduğunu savunuyor. " Tek hikaye klişeler yaratır ve klişelerle ilgili sorun onların doğru olmaması değil, eksik olmalarıdır. Onlar bir hikaye sadece hikaye haline olun.”

Bunu göz önünde bulundurarak, tek bir hikaye ne anlama geliyor?

Bunlar sadece hikayeler . Bir hikayenin bir bölümünü anlatan tekil hikayelerdir , ama hikayenin tamamını değil. Tanım olarak, pek çok bilgiyi dışarıda bırakırlar ve nüans ve detay üzerinde bir sıçrama yaparlar.

Aynı şekilde, tek bir hikayenin tehlikesi ne zamandı? 2009'da Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie, “ Tek Bir Hikayenin Tehlikesi ” adlı muhteşem bir TED konuşması yaptı. Karmaşık insanlar ve durumlar tek bir anlatıya indirgendiğinde ne olduğuyla ilgiliydi: örneğin Afrikalılara yalnızca acınası yoksullar, üzerlerinde sinekler olan açlıktan ölmek üzere olan kurbanlar olarak muamele edildiğinde.

Yukarıdakilerin yanında, tek bir hikayenin gücü nedir?

Güç , bazılarının bireyleri ve durumları belirli bir mercekten tanımlamasını sağlar. Adichie'nin dediği gibi, tek hikayelerin önemli olumsuz etkileri olabilir. İnsanların haysiyetlerini çalabilirler ve nasıl benzer olduğumuzdan çok nasıl farklı olduğumuzu vurgulayabilirler.

Adichie, tarihsel olarak Afrika ile ilgili tek hikaye olduğunu söylüyor, bu tek hikaye nereden geldi?

Adichie Batı dünyasının romanlar tarafından küçük yaştan itibaren etkilenmişti Nijerya, bir romancı. Diye okumak Bütün kitaplar yabancı idi ve o kitaplar o ile tespit oluşamayacağını şeyleri olmak zorunda inanıyordu. Adichie'nin oda arkadaşı tek bir Afrika hikayesine sahipti .

21 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Tek bir hikayenin faydaları nelerdir?

Tek Katlı Ev Planlarının 5 Faydası
  • Yerinde Yaşlanma ve Hem Gençler için Mükemmel. Birçok yaşlı birey, hareketlilik için bir yürüteç veya tekerlekli sandalyeye güvenir.
  • Tek Katlı Ev Planları Artan Enerji Verimliliği Sağlar. Tek katlı bir ev planını ısıtmak daha kolaydır.
  • Bol Açık Kat Planları.
  • Yaşam Alanını Genişletmesi Kolay.
  • Karşılanabilirlik.

Tek katlı bina nedir?

Onaylı belge B, Yangın Güvenliği, Cilt 2, Konut dışındaki binalar (2019 baskısı), tek katlı bir binayı şu şekilde tanımlar: 'Yalnızca zemin kattan oluşan bir bina . Alanı, içine yansıttığı alanın yarısından fazlaysa, başka herhangi bir bina türündeki herhangi bir galeri.

Tek katlı ev nedir?

tek katlı İngiliz İngilizcesi
(ˈs?ŋg?lˌst?ːr?) sıfat. İngiliz. (bir binanın) sadece bir katı veya katı olan. Wellman'ların evi geniş, tek katlı bir binaydı.

Neden tek bir hikayeye güvenmenin tehlikeli olduğunu söylüyor?

Tek bir hikayenin tehlikesi , stereotipler yaratmasıdır. Genellikle çok fazla kanaatkar ve basmakalıptır. hikaye ? - O dediğinde "tek farklı sürümleri - hikaye", aynı gerçeklerin farklı görüş olduğu Adichie araçlar - Farklı bakış açıları ve anlatmak için hikayeler.

Adichie nasıl ikna edici bir argüman geliştirir?

Ödüllü bir yazar olarak deneyimlerini tartışarak, kendi ethos'unu oluşturuyor ve deneyimlerinde bir güvenilirlik imajı sağlıyor. Seyirci olarak, geçmişi ve sözleriyle geçmişiyle nasıl bağlantı kurduğu nedeniyle konuşmasına daha fazla yatırım yapıyoruz. Adichie , içimizde bir güven duygusu uyandırarak pathos kullanıyor.

Adichie, hikaye anlatımının daha iyi bir versiyonunun neye benzediğine inanıyor?

Adichie, hikaye anlatımının daha iyi bir versiyonunun neye benzediğine inanıyor ? Pozitiflere odaklanan birkaç hikaye içerdiğine inanıyor . Farklı bakış açılarından birkaç farklı hikaye içerdiğine inanıyor .

Chimamanda Adichie'nin çocuğu var mı?

Chimamanda Ngozi Adichie
Önemli ödüller MacArthur Bursu (2008)
Ivara Esege
Çocuklar 1
İnternet sitesi

Hikâye anlatmak hangi yönlerden bir güç biçimidir?

Herkesin anlatacak hikayeleri vardır, ancak hikaye anlatımı geliştirilebilir bir beceridir ve güçlü bir etki için kullanılabilecek bir araç olarak kullanılabilir. Amaca uygun olarak geliştirilen ve kullanılan hikaye anlatımı , katılım ve bağlantıya katkıda bulunabilir, güven inşa edebilir ve değişim getirebilir.

Bir TED konuşmasından nasıl alıntı yaparsınız?

TED web sitesinde konuşmayı izlediyseniz bu stili izleyin:
  1. Konuşmacı, AA (tarih). Konuşma başlığı [Video dosyası]. http://www.ted.com.rest_of_URL adresinden alındı. Örnek:
  2. Aduaka, N. ( 2007, Haziran). Newton Aduaka: Ezra'nın hikayesi [Video dosyası].
  3. TED. (2008, 4 Kasım). Newton Aduaka: Ezra'nın hikayesi [Video dosyası].

Chimamanda yazmaya nasıl başladı?

Eastern Connecticut Eyalet Üniversitesi'nde öğrenciyken ilk romanı Purple Hibiscus'u (2003) yazmaya başladı . Adichie'nin ikinci romanı Sarı Güneşin Yarısı (2006; film 2013), dört yıllık araştırma ve yazmanın sonucuydu. Öncelikle, Nijerya-Biafra savaşı sırasında ebeveynlerinin deneyimlerine dayanıyordu.

Kimamanda nerede yaşıyor?

Adichie , yılın büyük bir bölümünde, Nijeryalı-Amerikalı kocasının doktor olarak çalıştığı ve 39 yaşındaki bir banliyö evinin sessizliğinde yazdığı Baltimore'un 30 dakika batısındaki bir kasabada yaşıyor .

Chimamanda sekiz yaşındayken ailesi yeni bir ev çocuğu aldı, adı neydi?

Yani, sene yeni bir ev çocuk var, sekiz döndü. Adı Fide'ydi. Annem ona anlattı tek şey ailesinin çok fakir olduğuydu.

Afrika bir ülke midir?

Afrika , Asya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci ve en kalabalık ikinci kıtasıdır. Cezayir , bölgelere göre Afrika'nın en büyük ülkesidir ve Nijerya, nüfusa göre en büyüğüdür.

Afrika nasıl yazılır?

Binyavanga Wainaina. Başlığınızda daima ' Afrika ' veya 'Karanlık' veya 'Safari' kelimesini kullanın. Altyazılar 'Zanzibar', 'Masai', 'Zulu', 'Zambezi', 'Kongo', 'Nil', 'Büyük', 'Gökyüzü', 'Gölge', 'Drum', 'Güneş' veya 'kelimelerini içerebilir. Geçmiş'. Ayrıca 'Gerillalar', 'Zamansız', 'İlkel' ve 'Kabile' gibi kelimeler de yararlıdır.

Chimamanda Adichie'nin Chinua Achebe ile akrabalığı var mı?

Chimamanda Ngozi Adichie , Nijerya edebiyatının dedesi Chinua Achebe'nin bir zamanlar yaşadığı evde büyüdü. Babası 21 Mart tarihinde ölen Achebe, bir kez öğretilen Nusukka içinde Nijerya Üniversitesi, profesör oldu.