CD ve CD ROM arasındaki fark nedir?

Soruldu: Rebeka Hijarrubia | Son Güncelleme: 2 Mart 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem veri depolama ve depolama
4.5/5 (2.403 Görüntüleme. 29 Oy)
Compact Disc-Read Only Memory'nin kısaltması olan CD - ROM , belleği salt okunur olan ses veya yazılım verilerini içeren optik bir disktir. CD -RW (Kompakt Disk-Yeniden Yazılabilir) disk, yazılabilen, keyfi olarak birçok kez okunabilen, silinebilen ve yeniden yazılabilen bir kompakt disktir.

Ayrıca soru, CD ROM nedir?

"Kompakt Disk Salt Okunur Bellek" anlamına gelir. CD - ROM , optik sürücülü bir bilgisayar tarafından okunabilen bir CD'dir . Terimin " ROM " kısmı, diskteki verilerin "salt okunur" olduğu veya değiştirilemeyeceği veya silinemeyeceği anlamına gelir. Bu özelliği ve büyük kapasitesi nedeniyle, CD - ROM'lar perakende yazılımlar için harika bir medya formatıdır.

Daha sonra soru şu ki, CD ROM ve CD R neden solucan olarak anılıyor? işlev. … CD'ler , “Bir Kez Yaz, Çok Oku” anlamına gelen WORM diskleri olarak da bilinir. 1990'ların ortalarında, uyarılabilir kristallere dayanan ve CD -RW olarak bilinen yeniden yazılabilir bir versiyon piyasaya sürüldü. CD hem Çünkü - R ve CD-RW kayıt cihazları başlangıçta çalıştırmak için bir bilgisayar gereklidir, bunlar bilgisayar yazılımı olarak kullanılmak kabul dışını olamadı ...

Ayrıca, CD ROM'un hangi bellek türü olduğu da sorulmuştur.

CD - ROM , yarı iletken bir bellektir . Açıklama: " CD - ROM bir yarı iletken bellektir " bir YANLIŞ ifadesidir. Kompakt Disk - Salt Okunur Bellek , en yaygın boyutu 650 MB (megabayt) olmasına rağmen, 1 GB'a kadar büyük miktarda veri depolayabilen bir optik disk türü .

CD ROM'lar hala kullanılıyor mu?

Steve: Hayır, veri depolamak için hala kullanışlıdırlar ve çoğu bilgisayar işi için uygundurlar. Ancak bir CD - Rom'da 600Mb'den fazla depolamaya kıyasla yalnızca 1.4Mb depolayabilirsiniz, bu da tümü çok fazla disk alanı kaplayan daha fazla fotoğraf, ses ve film ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

25 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir CD ROM'u nasıl oynatırım?

CD veya DVD oynatmak için
Oynatmak istediğiniz diski sürücüye yerleştirin. Tipik olarak, disk otomatik olarak oynatılmaya başlayacaktır. O çalmıyor Eğer önceden takılmışsa bir disk oynamak istiyorsanız veya Windows Media Player'ı açın ve sonra, Oyuncu Kitaplığı'nda, gezinti bölmesinde disk adını seçin.

CD ROM'u kim icat etti?

James T. Russell

Veriler bir CD'ye nasıl yazılır?

Bir CD'nin yüzeyi, tepesinde kalıplanmış spiral izler bulunan bir polikarbonat tabakadan yapılmıştır. Veriler , bu spiral hatlar üzerinde kodlanmış 'çukurlar' olarak bilinen bir dizi küçük oluklar olarak CD'de saklanır. 'Çukurlar' arasındaki alanlar 'arazi' olarak bilinir. Verileri bir CD'ye yazmak (yakmak) için bir CD yazıcı kullanılır.

CD rom bir depolama aygıtı mıdır?

CD - ROM'u . Kompakt Disk Salt Okunur Belleğin kısaltması olan CD - ROM , belleği salt okunur olan ses veya yazılım verilerini içeren bir optik disktir . Bir CD - ROM Sürücüsü veya optik sürücü , bunları okumak için kullanılan aygıttır .

CD ROM'un kapasitesi nedir?

Standart bir 120 mm, 700 MB CD - ROM aslında hata düzeltmeli (veya toplam 847 MB) yaklaşık 737 MB (703 MiB) veri tutabilir. Karşılaştırıldığında, tek katmanlı bir DVD- ROM , 6'dan fazla CD - ROM olmak üzere 4,7 GB hata korumalı veri tutabilir.

CD ROM bir depolama aygıtı mı?

CD - ROM , Kompakt Disk Salt Okunur Bellek anlamına gelir. Grafik, metin ve ses bilgisayar verilerini depolayan bir kompakt disk olarak işlev görür. Yazılım ve diğer multimedya uygulamaları için popülerdirler. CD - ROM'lar 700 MB'a kadar veri depolayabilir.

CD ROM birincil bellek mi?

Birincil ve ikincil hafıza: anılar birçok kategorisi vardır. RAM , ROM , kayıtlar, akümülatör, disket, sabit disk, CD - ROM , manyetik bantlar vb. bilgisayar belleğine örnektir. Bilgisayarın işlem kapasitesi yalnızca işlemciye değil, aynı zamanda birincil belleğin kapasitesine de bağlıdır.

Bilgisayardaki ROM nedir?

Salt okunur belleğin kısaltması olan ROM , bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlarla kullanılan bir depolama ortamıdır. RAM'in (rastgele erişimli bellek) aksine, ROM kalıcıdır, yani gücünü olup olmadığına bakılmaksızın içeriğini tutar.

Sabit disk nedir?

Bir sabit disk sürücüsü (HDD), sabit disk , sabit sürücü veya sabit disk , manyetik malzemeyle kaplanmış bir veya daha fazla sert, hızlı dönen plaka kullanarak dijital verileri depolamak ve almak için manyetik depolama kullanan elektro-mekanik bir veri depolama aygıtıdır.

CD R ne için kullanılır?

"Kompakt Disk Kaydedilebilir" anlamına gelir. CD - R diskleri, bir CD yazıcı tarafından yazılan verileri kaydedebilen boş CD'lerdir . "Kaydedilebilir" kelimesi kullanılır, çünkü CD -R'ler çoğu CD çalar tarafından çalınabilen sesi kaydetmek için sıklıkla kullanılır .

CD R nasıl çalışır?

CD sürücüsü, CD'nin yüzeyine bir lazer parlatır ve yansıttıkları lazer ışığının miktarına göre yansıtıcı alanları ve tümsekleri algılayabilir. Sürücü, diskten dijital verileri okumak için yansımaları 1'lere ve 0'lara dönüştürür. Bir CD - R diskinin , sürücünün diske veri yazmasına izin vermesi gerekir.

CD RW bilgisayar terimleriyle ne anlama geliyor?

Kompakt Disk Yeniden Yazılabilir

WORM formatı nedir?

Bilgisayar depolama ortamında WORM (bir kez yaz, çok oku), bilgilerin bir diske tek seferde yazılmasına izin veren ve sürücünün verileri silmesini engelleyen bir veri depolama teknolojisidir. Bir tür optik ortam olan WORM cihazları 1970'lerin sonlarında geliştirildi ve bir dizi farklı ortama uyarlandı.

Solucan tam anlamı nedir?

solucan . (2) Tümü büyük harflerle kullanıldığında, WORM , bir kez yazma, çok okuma, bir diske yalnızca bir kez veri yazmanıza izin veren bir optik disk teknolojisinin kısaltmasıdır . Bundan sonra veriler kalıcıdır ve herhangi bir sayıda okunabilir.