Çift başak orkide nedir?

Sordu: Lauri Heidelberg | Son Güncelleme: 26 Mart 2020
Kategori: sağlıklı yaşam erkek sağlığı
4.5/5 (839 Görüntüleme . 45 Oy)
Değişen Orkide Çiçekleri
Bazıları birçok çiçek üretecek; diğerleri, sadece birkaçı. Çoğu Phalaenopsis orkidesi tek bir çiçekli başak üretir, ancak bazıları çift ​​sivri uçlar gönderir veya birden fazla çiçek grubuna dallanan sivri uçlar üretir.

Bununla ilgili olarak, çift başaklı bir orkide nasıl budanır?

Bu düğüm üzerinde 1 inç kesin. Sağlıksız, kahverengi sivri uçlar için : Bitkinin dibine kadar kesin . Çift başaklı orkideler için : Bitkinin tabanından bir başak kesin . En düşük çiçek çiçeğinin altındaki düğümün 1 inç yukarısındaki diğer sivri ucu kesin .

Yukarıda, orkidem yeni bir başak yetiştirecek mi? Phals, ev bitkileri olarak çok iyi iş çıkarır ve orta derecede parlak bir pencere pervazında büyür ve çiçek açar. Her yıl bir Phalaenopsis bir veya iki yeni yaprak büyüyecektir . Büyüme aşaması tamamlandıktan sonra, genellikle sonbaharda, üstten ikinci veya üçüncü yaprağın altındaki gövdeden bir çiçek dikeni çıkacaktır.

Sonuç olarak, orkidemde nasıl yeni bir sivri uç büyütebilirim?

Küçük bir TLC ile orkidenizi tekrar çiçek açmaya teşvik edebilirsiniz. Phalaenopsis orkideleri , sap boyunca üçgen bir düğümden çıkan yeni bir sap ile eski sivri uçlarda yeniden çiçek açar. Yeniden çiçek açmayı tetiklemek için, orkidenizin genellikle ona verdiğinizden biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı olacaktır.

Bir orkide üzerinde yeni bir çekim neye benziyor?

Yeni bir kök ya da çiçek başak başlar Phalenopsisten dibinde büyümek zaman dikkatli bak. Soldaki kökün daha yuvarlak olduğunu ve düzgün bir uca sahip olduğunu görebilirsiniz. Normalde çoğu güve orkidesinde rengi muhtemelen açık yeşil olacaktır, ancak bu özel bitkide kırmızımsıdır.

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Çiçekler düştükten sonra bir orkide ile ne yaparsınız?

Çiçekler orkideden düştükten sonra üç seçeneğiniz var: çiçek ucunu (veya sapını) olduğu gibi bırakın, bir düğüme geri kesin veya tamamen çıkarın. Bitkinin tabanından keserek çiçek sivri ucunu tamamen çıkarın. Mevcut gövde kahverengiye veya sarıya dönmeye başlarsa kesinlikle izlenecek yol budur.

Ölü orkide saplarını keser misin?

Ölü Sapları Kesmek
Kök kahverengi ve sağlıksızsa, sapı bir düğümün üzerinde kırpmanın bir anlamı yoktur. Çiçek sapı kahverengiye döndüyse , orkide bu çiçek sapının öldüğüne karar verdi ve sizden hiçbir bakım bunu değiştirmeyecek. Bitkinin tabanına aşağı kadar kök kesin.

Çiçekler düştükten sonra bir orkide sular mısınız?

Sulama ve Gübreleme
Çiçeklenme sonrası dinlenme dönemlerinde sulamayı azaltın. Eğer bu çeşitler su üzerindeki, onlar çürümeye ve ölebilir. Saksı karışımı neredeyse tamamen kurumasını tutmaya kuru durumdayken iyice onlara su bu yüzden Orkide ve Vanda orkide, mağaza suya pseudobulbs yok.

Orkideler aynı kökte mi çiçek açar?

Yaygın olarak bulunan tüm orkidelerden yalnızca Phalaenopsis (güve orkidesi ) eski dikeninden yeniden çiçek açar . Phalaenopsis, biraz daha özen gösterilerek genellikle yeniden çiçeklenir . Ayrıca gövde üzerinde iki düğüm (çiçekler nerede aşağıda sapı üzerinde bu küçük kahverengi çizgiler) bırakarak sapını kapalı kesebilir.

Orkide yapraklarını kesebilir miyim?

İdeal olarak, orkidenizi bitki dinlenme halindeyken, yani çiçek açmadığında budamalısınız. Bir yaprak solmuş ve sararmışsa, çok nazik bir çekme onu bitkiden ayırabilir. Hastalıklı yaprak orkidenize daha sıkı tutunmuşsa , yaprağı tabanından kesmek için keskin bıçaklı küçük budama makası kullanın.

Bir orkide ne kadar yaşar?

Orkideler onlarca yıl yaşayabilir, ancak tipik olarak yaklaşık 15 - 20 yıl sonra çiçek miktarı azalır ve bitkinin canlılığı yavaş yavaş azalmaya başlar. Doğal olarak oluşan mantarlar ve bakteriler sonunda bitkinin sağlığına zarar verir.

Orkide Spike'ın büyümesi ne kadar sürer?

Orkidenizi her zaman dolaylı güneş ışığında tutun. Yeni bir çiçek başak ortaya çıkana kadar bunu yapın. 3- Bir çiçek sapı çıktıktan sonra bitkinin yaklaşık 5'' e ulaşması için birkaç ay verin.

Orkidem neden bir sap yetiştirmiyor?

Yetersiz ışık, orkidenizin yeniden çiçek açamamasının en yaygın nedenidir. Çoğu ev bitkisinin gür, zengin, koyu yeşili orkide yapraklarında istenmez. Çimenli yeşil renk (sarımsı tonlarda açık veya orta yeşil), bitkinin çiçek açması için yeterli ışık aldığı anlamına gelir.

Orkide kökleri açığa çıkmalı mı?

Yanlış sulama ile diğer nedenlerden daha fazla orkide öldürülür. Bu bitkiler (epifitler) kökleri ışık ve havaya maruz kalacak şekilde adapte edilmiştir, bu nedenle orkide köklerinin suya ek olarak havaya da ihtiyacı vardır. Ne zaman sularım? Orkideler kurumaya başladıklarında sulanmalıdır.

Orkideler ne sıklıkla sulanmalıdır?

Kış ve iki kez hafta boyunca haftada bir kez Genel olarak su hava sıcak ve kuru döndüğünde. Senin orkide kabın boyutu da ne olursa olsun iklim koşullarının, suya ihtiyaç ne sıklıkta belirlemeye yardımcı olur. Tipik olarak, 6 inçlik bir tencerenin 7 günde bir suya ihtiyacı vardır ve 4 inçlik bir tencerenin her 5 ila 6 günde bir suya ihtiyacı vardır.

Orkide sapını nasıl düz tutarsınız?

İlk bağı, ilk düğüme (çiçek sapındaki yumru) yakın olan başak ucunun alt kısmına takın. Sapa zarar verebilecek keskin ip veya tel değil, bükümlü bağ veya Velcro kullanın. Çiçek başağına birkaç inç daha yükseğe başka bir kravat takın. Çiçek sapı büyüdükçe her birkaç santimde bir ek bağlar koyun.

Orkide hava kökleri ile ne yapıyorsunuz?

Nem oranı düşük evlerde hava kökleri sararabilir ve büzülebilir. Böyle bir durumda, orkidenizin çiçek açmasını bekleyin, ardından buruşmuş kökleri kesmek için steril bir bıçak veya makas kullanın. Ayrıca bitkinizin potunuzu aşma şansı da var. Bitkinizin saksısını değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağınızı öğrenmenin kolay bir yolu var.

Bir orkide üzerinde yeni bir başak neye benziyor?

Çiçek sivri uçları genellikle köklerden daha yeşildir ve daha düz, eldiven şeklinde bir uca sahiptir. Büyürken, sivri uçlar tüm uzunlukları boyunca yeşil kalır. Sivri uçlar genellikle bitkinin merkezinden değil, bitkinin yaprakları arasından çıkar.

Orkideleri sulamak için buz küpleri kullanabilir misin?

Öncelikle, bir vazo içinde zaten değilse, çömlek toprağında kullanarak bir vazo içine orkide repot, sonra bir buz küpü haftada orkide su katıyorlar. Daha büyük orkideler için haftada iki buz küpü kullanın . Buz küpü yavaşça erir ve orkideyi boğmaması için yavaş yavaş nemlendirir.

Orkidemi evimde nereye koymalıyım?

Dolaylı güneş ışığı en iyisidir. Orkidenizi saklamak için en iyi yerlerden biri kuzeye veya doğuya bakan bir pencerenin yakınıdır. Oturma odanızın batıya bakan pencereleri varsa, onu pencereden uzağa bir masa veya raf üzerine yerleştirmek en iyisidir.

Orkide dinlenme süresi ne kadardır?

Dinlenmek
Çiçeklenme bir ila üç ay sürebilir, bundan sonra bitki dinlenme veya uyku dönemine girer. Bu süre zarfında bir sonraki çiçeklenme dönemi için enerji depolar. Bir orkide uyku süresi boyunca, gövdeden çiçekler düşer ve gövde büzülebilir ve gri veya kahverengiye dönüşebilir.