Kırık nedir ve çeşitleri nelerdir?

Sordu: Tere Serre | Son Güncelleme: 6 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.6/5 (199 Görüntüleme . 12 Oy)
Aşağıdakileri içeren bir dizi kırık türü vardır : Avülsiyon kırığı – bir kas veya bağ kemiği çekerek kırar. Parçalı kırık – kemik birçok parçaya ayrılır. Sıkıştırma (ezilme) kırığı – genellikle omurgadaki süngerimsi kemikte oluşur. Saç çizgisi kırığı - kemiğin kısmi kırığı .

Bunu göz önünde bulundurarak, 4 tip kırık nedir?

Yaygın kırık türleri şunları içerir:

 • Kararlı kırık. Kemiğin kırık uçları sıralanır ve neredeyse yerinden çıkmaz.
 • Açık, bileşik kırık. Deri, kemik tarafından delinebilir veya kırılma anında cildi kıran bir darbe ile delinebilir.
 • Enine kırılma.
 • Eğik kırılma.
 • Parçalanmış kırık.

İkincisi, 7 çeşit kırık nedir? En yaygın kemik kırığı türlerinden bazıları şunlardır:

 • Enine kırılma. Bir kemik, kemiğin uzun eksenine 90 derecelik bir açıyla kırıldığında enine kırık meydana gelir.
 • Eğik kırılma.
 • Parçalanmış kırık.
 • Yeşil çubuk kırığı.
 • Stres kırığı.
 • Patolojik kırık.

Bu şekilde kırık nedir ve çeşitleri nelerdir?

Avülsiyon , parçalı ve saç çizgisi kırıkları dahil olmak üzere bir dizi farklı kırık türü vardır. Kemik iyileşmesi doğal bir süreçtir, tedavi kemiğe kendini iyileştirmesi için optimum koşulların verilmesi etrafında döner.

3 ana kırık türü nelerdir?

Bununla birlikte, basit bir kemik kırığı , parçalı bir kırık ve bir açık kırık dahil olmak üzere üç ana kategoride sınıflandırılabilen farklı kırık türleri vardır.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

İnsan vücudunda kaç kemik vardır?

İnsan iskeleti, insan vücudunun iç çerçevesidir. Doğumda yaklaşık 270 kemikten oluşur - bazı kemikler birbirine kaynaştıktan sonra bu toplam yetişkinlikte yaklaşık 206 kemiğe düşer. İskeletteki kemik kütlesi 21 yaş civarında maksimum yoğunluğa ulaşır.

Kırılmanın ana nedenleri nelerdir?

Kemik kırıklarının nedenleri arasında şunlar olabilir:
 • Spor yaralanmaları, araç kazaları ve düşmeler gibi travmatik olaylar.
 • Osteoporoz ve bazı kanser türleri gibi kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olan, yani küçük travmalar ve düşmeler bile ciddi hale gelebilir.

En sık görülen kırık nedir?

En yaygın kırıklar klavikula (köprük kemiği), önkol ( radius ve ulna ), bilek, ayak bileği ve kalçayı içerir. Kapalı kırıklar açık kırıklardan daha yaygındır (yaralanmanın üzerindeki cilt sağlamdır ve hasar görmez). Çocuklarda, distal radius kırığı en yaygın olanıdır.

Basit kırık nedir?

Basit kırığın tanımı. : deriye nüfuz etmeyen veya deriden dışarı taşmayan bir kırık : kapalı kırık — bileşik kırığı karşılaştırın.

Tam kırık nedir?

Tam kırıklar parçalanmış olan kemik parçaları tam olarak birbirinden ayrılır kırıklardır. Tam kırıklar şu şekilde sınıflandırılabilir: enine: kemik boyunca. eğik: kemik boyunca eğik çizgi.

Bir kırığın iyileşmesi ne kadar sürer?

Kırık bir kemik ve çevresindeki yumuşak doku hasarının iyileşmesi için en az altı ila sekiz hafta gerekir. Ancak, genel sağlık ve kemik ve yumuşak doku durumuna bağlı olarak iyileşme çok daha uzun sürebilir. Örneğin, osteoporotik kemiklerin iyileşmesi normal kemiklerden daha uzun sürer .

Kırık nasıl teşhis edilir?

Çoğu kırık bir röntgen kullanılarak teşhis edilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): MRI, daha ayrıntılı bir görüntü üreten bir prosedürdür. Genellikle daha küçük kırıklar veya stres kırıkları için kullanılır. Kemik taraması: Kemik döngüsünün normalden daha yüksek olduğu kırık bölgesine bağlanan bir ajan enjekte edilir.

Kırık ve kırılma arasındaki fark nedir?

Fark yok. Bir kırık , kemiğin herhangi bir süreklilik kaybıdır. Kemik bütünlüğünü kaybettiğinde - ister röntgende zar zor fark edilen kılcal bir çatlak olsun, isterse kemiğin bir düzine parçaya ayrılması olsun - bu bir kırık olarak kabul edilir. Kırık bir kemik kırık bir kemiktir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bir kırığın iyileştiğini nasıl anlarsınız?

Doktorunuz tedavi sırasında kemik iyileşmesini izlemek için BT taramaları ve X-ışınları kullanabilir. Periyodik alınan görüntüler kemik parçaları arasındaki boşluğu dolduran yeni kemik olduğunu gösteriyorsa, örneğin, doktor kırığı iyileşme olmadığını teyit edebilir.

Kemikler nasıl büyür?

Siz büyüdükçe kemiklerinizdeki kıkırdak da büyür . Zamanla, kalsiyum yardımıyla yavaş yavaş kemiğe dönüşür. Bu işleme kemikleşme denir. Kemikleşme sırasında, kıkırdak hücrelerinde katman katman kalsiyum ve fosfat tuzları birikmeye başlar.

Kırıkta ne olur?

Sonunda Ray, karısını ve kızını hastaneye götürmeyi ve hastanenin onları öldürmek ve organlarını toplamak için komplo kurduğunu hayal etti, böylece onları öldürmüş olmanın suçluluğuyla yaşamak zorunda kalmayacaktı - tabii ki kazara - kendisi. Fractured artık Netflix'te.

Kemik iyileşmesinin 4 aşaması nelerdir?

Kırık bir kemiğin onarımında dört aşama vardır: 1) kırıkta hematom oluşumu, 2) fibro-kıkırdaklı bir kallus oluşumu, 3) kemikli bir kallus oluşumu ve 4) yeniden şekillenme ve kompakt kemiğin eklenmesi.

Kırılma kırılma mıdır?

Pek çok kişi kırığın "saç çizgisi kırılması " veya belirli bir tür kırık kemik olduğuna inansa da, bu doğru değildir. Kırık ve kırık kemik aynı şeydir. Doktorunuz için bu kelimeler birbirinin yerine kullanılabilir. Bu kelimelerin her ikisi de normal kemik yapısının bozulduğu anlamına gelir.

Tüm kırıkların ameliyata ihtiyacı var mı?

Cerrahi bazen bir kırığı tedavi etmek için gereklidir. Gerekli kırık tedavisi türü, kırılmanın şiddetine, "açık" veya "kapalı" olup olmadığına ve ilgili kemiğe bağlıdır. Örneğin, omurgadaki kırık bir kemik (omur), kırık bir bacak kemiğinden veya kırık bir kalçadan farklı şekilde tedavi edilir.

Tamiri en zor olan kırık türleri nelerdir?

Örnek: Bir çok parçalar halinde kırılmıştır olan nedeniyle kemik onarım en zor kırıklardır ufalanır.

Kırık nasıl iyileşir?

Bir kırık kemik kırığı olarak adlandırılır. Bir kırığın iyileşmesi için kemiklerin doğru pozisyonda tutulması ve korunması gerekir. Bir kırık meydana geldikten kısa bir süre sonra vücut, yaralanan bölgeyi korumak için harekete geçer ve kırığın çevresinde koruyucu bir kan pıhtısı ve nasır oluşturur. Kırık kapanır ve nasır emilir.

En tehlikeli kırık hangisidir?

Açık kırıklar , en tehlikeli kırık türleri arasındadır çünkü kemik tamamen kesilir ve deriyi delerek daha büyük bir enfeksiyon riskine neden olur. Bunlar, bir çarpışmanın yüksek etkisi nedeniyle araba kazalarında en sık görülen kırık türleridir.