Kırık nedir ve kırık çeşitleri nelerdir?

Sorulan: Lashell Salmim | Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.9/5 (178 Görüntüleme . 36 Oy)
Tam kırık türleri şunları içerir: kemiğinizin tek bir yerde iki parçaya ayrıldığı tek kırık. Kemik üç veya daha fazla parçalar halinde kırılmış veya ezilmiş olduğu parçalı kırık. kemiğinizin basınç altında çöktüğü kompresyon kırığı.

Buna göre 7 çeşit kırık nedir?

En yaygın kemik kırığı türlerinden bazıları şunlardır:

 • Enine kırılma. Bir kemik, kemiğin uzun eksenine 90 derecelik bir açıyla kırıldığında enine kırık meydana gelir.
 • Eğik kırılma.
 • Parçalanmış kırık.
 • Yeşil çubuk kırığı.
 • Stres kırığı.
 • Patolojik kırık.

Ayrıca kırık nedir ve çeşitleri nelerdir? Avülsiyon , parçalı ve saç çizgisi kırıkları dahil olmak üzere bir dizi farklı kırık türü vardır. Kemik iyileşmesi doğal bir süreçtir, tedavi kemiğe kendini iyileştirmesi için optimum koşulların verilmesi etrafında döner.

Buna göre 4 çeşit kırık nedir?

Yaygın kırık türleri şunları içerir:

 • Kararlı kırık. Kemiğin kırık uçları sıralanır ve neredeyse yerinden çıkmaz.
 • Açık, bileşik kırık. Deri, kemik tarafından delinebilir veya kırılma anında cildi kıran bir darbe ile delinebilir.
 • Enine kırılma.
 • Eğik kırılma.
 • Parçalanmış kırık.

6 çeşit kemik kırığı nedir?

Kırıkların Yaygın şekilde kullanılan çapraz olan, eğik, spiral ufalanmış, gömülü, yeşil ağaç, bir boşluğa (veya bileşik) ve kapalı (ya da basit). Kırıkların iyileşmesi hematom oluşumu ile başlar, bunu iç ve dış kalus takip eder.

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

En tehlikeli kırık hangisidir?

Açık kırıklar , en tehlikeli kırık türleri arasındadır çünkü kemik tamamen kesilir ve deriyi delerek daha büyük bir enfeksiyon riskine neden olur. Bunlar, bir çarpışmanın yüksek etkisi nedeniyle araba kazalarında en sık görülen kırık türleridir.

Kırılmanın ana nedenleri nelerdir?

Kemik kırıklarının üç yaygın nedeni vardır:
 • Travma: Buna düşmeler, bükülme yaralanmaları, spor yaralanmaları, araba kazaları ve hatta kavgalar dahildir.
 • Kemiği zayıflatan tıbbi durumlar: Buna osteoporoz, enfeksiyonlar, osteogenez imperfekta, kronik steroid kullanımı veya kemiklerde oluşan tümörler dahildir.

En sık görülen kırık nedir?

En yaygın kırıklar klavikula (köprük kemiği), önkol ( radius ve ulna ), bilek, ayak bileği ve kalçayı içerir. Kapalı kırıklar açık kırıklardan daha yaygındır (yaralanmanın üzerindeki cilt sağlamdır ve hasar görmez). Çocuklarda, distal radius kırığı en yaygın olanıdır.

Basit kırık nedir?

Basit kırığın tanımı. : deriye nüfuz etmeyen veya deriden dışarı taşmayan bir kırık : kapalı kırık — bileşik kırığı karşılaştırın.

En sık görülen 3 kırık kemik nedir?

Çocuklarda en sık görülen kırık kemiktir . Alt koldaki ulna da kırılması gereken yaygın bir kemiktir . En İyi 10 Kırık Kemik
 • Klavikula.
 • Kol.
 • Bilek.
 • Belki.
 • Bilek.
 • Ayak.
 • Ayak parmağı.
 • El.

İnsan vücudunda kaç kemik vardır?

İnsan iskeleti, insan vücudunun iç çerçevesidir. Doğumda yaklaşık 270 kemikten oluşur - bazı kemikler birbirine kaynaştıktan sonra bu toplam yetişkinlikte yaklaşık 206 kemiğe düşer. İskeletteki kemik kütlesi 21 yaş civarında maksimum yoğunluğa ulaşır.

Kırık mı yoksa kırılma mı daha kötü?

Mola : Biri Diğerinden DahaKötü ? Pek çok kişi kırığın "saç çizgisi kırılması " veya belirli bir tür kırık kemik olduğuna inansa da, bu doğru değildir. Kırık ve kırık kemik aynı şeydir. Doktorunuz için bu kelimeler birbirinin yerine kullanılabilir.

Bir kırığın iyileşmesi ne kadar sürer?

Kırık bir kemik ve çevresindeki yumuşak doku hasarının iyileşmesi için en az altı ila sekiz hafta gerekir. Ancak, genel sağlık ve kemik ve yumuşak doku durumuna bağlı olarak iyileşme çok daha uzun sürebilir. Örneğin, osteoporotik kemiklerin iyileşmesi normal kemiklerden daha uzun sürer .

Kemikler nasıl büyür?

Siz büyüdükçe kemiklerinizdeki kıkırdak da büyür . Zamanla, kalsiyum yardımıyla yavaş yavaş kemiğe dönüşür. Bu işleme kemikleşme denir. Kemikleşme sırasında, kıkırdak hücrelerinde katman katman kalsiyum ve fosfat tuzları birikmeye başlar.

Kırık ne kadar süre acıyor?

Doktorunuz kırığı düzelttikten hemen sonra kırılan ( kırılan ) kemiğinizdeki ağrının çok daha iyi olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak ameliyattan sonra 2 ila 3 hafta biraz ağrınız ve 6 haftaya kadar hafif ağrınız olabilir .

Kırık tıbbi terimi nedir?

Kırığın Tıbbi Tanımı
Kırık : Kemik veya kıkırdakta kırılma. Genellikle travmanın bir sonucu olmasına rağmen, bir kırık , osteoporoz gibi edinilmiş bir kemik hastalığının veya osteogenezis imperfekta ('kırılgan kemik hastalığı') gibi doğuştan bir kemik hastalığında anormal kemik oluşumunun sonucu olabilir.

Kırık nasıl teşhis edilir?

Çoğu kırık bir röntgen kullanılarak teşhis edilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): MRI, daha ayrıntılı bir görüntü üreten bir prosedürdür. Genellikle daha küçük kırıklar veya stres kırıkları için kullanılır. Kemik taraması: Kemik döngüsünün normalden daha yüksek olduğu kırık bölgesine bağlanan bir ajan enjekte edilir.

Kemikler nasıl tekrar birlikte büyür?

Kemikler Nasıl İyileşir? Kırıktan sonraki ilk birkaç gün içinde vücut, kırık kemiği korumak ve iyileşmek için gerekli hücreleri vermek için kırık kemiğin etrafında bir kan pıhtısı oluşturur. Daha sonra, kırık kemiğin çevresinde iyileşen bir doku alanı oluşur. Buna kallus denir (örneğin: KAL-uss).

Temiz kırık kemik nedir?

Temiz bir mola ise , kaza sırasında bir çatırtı veya gıcırdama sesi duymuş olabilirsiniz. Kemik düz, çapraz veya spiral şeklinde kırılabilir . Ağır vakalarda, kemik, (ufalanmış) çok sayıda parçaya ayrılabilir bir açı sopa veya deri (açık ya da bileşik kırılması) ile karıştırmak.

Uzak kırık nedir?

Uzak yaralanma, etkilenen ekstremiteye lokalize olmayan, kırık anında meydana gelen herhangi bir başka yaralanma olarak tanımlandı.

Spiral kırık ciddi midir?

Spiral kırık , uzun bir kemik bir bükülme kuvveti veya darbe ile ikiye bölündüğünde meydana gelir. Spiral kırıklar genellikle ciddi yaralanmalardır ve komplikasyon riski taşırlar. Uzun kemikler bir açıyla kırıldığında, genellikle hizalanmayan ve pürüzlü, pürüzlü kenarları olan iki parçaya ayrılırlar.

Bir kırığın iyileştiğini nasıl anlarsınız?

Doktorunuz tedavi sırasında kemik iyileşmesini izlemek için BT taramaları ve X-ışınları kullanabilir. Periyodik alınan görüntüler kemik parçaları arasındaki boşluğu dolduran yeni kemik olduğunu gösteriyorsa, örneğin, doktor kırığı iyileşme olmadığını teyit edebilir.