Yüksek Litotomi pozisyonu nedir?

Sorulan: Rasheed Uccellatore | Son Güncelleme: 22 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık ayak sağlığı
4.5/5 (258 Görüntüleme. 40 Oy)
Litotomi pozisyonunda bacaklar, cerrahi ekibin belirlediği şekilde düşük, standart veya yüksek pozisyona yerleştirilebilir . Sırtüstü pozisyonda olduğu gibi , litotomi pozisyonundaki hasta Trendelenburg veya ters Trendelenburg pozisyonuna yerleştirilebilir .

Buna göre Litotomi pozisyonu ne için kullanılır?

Litotomi pozisyon: Pozisyon hangi hasta dışında kalça ve dizleri fleksiyona ve uyluk ile arkada. Pozisyon genellikle vajinal muayeneler ve doğum için kullanılır .

Daha sonra soru şu ki, bir hastayı Litotomi pozisyonuna nasıl yerleştirirsiniz? Litotomi pozisyonu genellikle doğum sırasında ve pelvik bölgedeki ameliyatlarda kullanılır. Bacaklarınız kalçalarınızda 90 derece bükülü olarak sırt üstü yatmayı içerir. Dizleriniz 70 ila 90 derece bükülecek ve masaya bağlı yastıklı ayaklıklar bacaklarınızı destekleyecektir.

Bu şekilde Litotomi pozisyonunda hangi sinirler zarar görebilir?

Litotomi pozisyonuna bağlı nörolojik yaralanmalar femoral, siyatik ve genel peroneal sinirleri etkileyebilir. Bir seri, litotomi pozisyonundaki prosedürlerle ilişkili en yaygın alt ekstremite nöropatilerinin yaygın peroneal (%81), siyatik (%15) ve femoral (%4) olduğunu buldu.

Litotomi prosedürü nedir?

Böbrekler (böbrek taşları), mesane (mesane taşları) ve safra kesesi olarak "Lithos" (taş) ve "Tomos" (kesme), taşların çıkarılması için cerrahi bir yöntem, bazı organların içinde oluşan taşlar, için Yunan Litotomi (safra taşları), üriner sistem veya safra yollarından doğal olarak çıkamaz.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Litotomi pozisyonu neden kötü?

Daha düşük arter basıncı ve yüksek kompartman basıncının kombinasyonu potansiyel olarak alt ekstremite kas sistemi ve yumuşak doku iskemisine yol açar. Tüm standart cerrahi pozisyonlar arasında litotomi ve ardından lateral dekübit pozisyonu hastayı kompartman sendromu açısından en büyük riske sokar.

Aşağıdakilerden hangisi Litotomi pozisyonunun yararlarından biridir?

En önemlisi, pozisyon perineal bölgeye iyi bir görsel ve fiziksel erişim sağlar. Pozisyon , basit pelvik muayenelerden, üreme organları, üroloji ve gastrointestinal sistemleri içeren ameliyatlar ve prosedürlere kadar uzanan prosedürler için kullanılır.

En yaygın cerrahi pozisyon nedir?

En yaygın cerrahi pozisyonlar sırtüstü , Trendelenburg, ters Trendelenburg, yüzüstü, litotomi, oturma ve yan pozisyonlardır.

Fowler'ın pozisyonu ne için kullanılır?

Fowler'ın pozisyonu , karın kaslarının gerginliğinin gevşemesini kolaylaştırarak daha iyi nefes almayı sağlar. Hareketsiz hastalarda ve bebeklerde Fowler'ın pozisyonu , yerçekimi nedeniyle oluşan göğüs sıkışmasını hafifletir.

Litotomi pozisyonundaki anatomik riskler nelerdir?

Litotomi pozisyonunda hasta için potansiyel tehlikeler şunlardır: cilt bozulması, sinir hasarı, kas-iskelet sistemi yaralanması (bacakların uygunsuz şekilde kaldırılması ve indirilmesi) ve dolaşım bozukluğu.

Modifiye Litotomi pozisyonu nedir?

Sonuç: Geleneksel litotomi pozisyonu perine ameliyatlarında en sık kullanılan pozisyondur . Burada tarif edilen modifiye litotomi pozisyonu anusu düzleştirir ve iskiyal tüberozitenin belirginliğini azaltır, anüse erişimi ve dolayısıyla anüs içindeki ve çevresindeki cerrahi prosedürleri kolaylaştırır.

Sims pozisyonu ne için kullanılır?

Jinekolog J. Marion Sims adını Sims konumunun genellikle rektal muayene, tedavi ve lavmanlar için kullanılır. Hastanın sol tarafına, sol kalça ve alt ekstremite düz, sağ kalça ve diz bükük yatırılarak yapılır. Aynı zamanda yan yatma pozisyonu olarak da adlandırılır.

yan pozisyon nedir?

Yanal - Bu pozisyon , hastanın sağ veya sol tarafında yatmasını içerir. Sağ lateral hastanın sağ tarafının yatağa değdiği, sol lateral ise hastanın sol tarafının yatağa değdiği anlamına gelir. Hastanın rahat etmesi için genellikle bacakların arasına bir yastık yerleştirilir.

Jinekolojik işlemler için hangi pozisyon kullanılır?

Litotomi pozisyonu , doğum ve jinekolojide en sık kullanılanlardan biridir. Bu doğum, enstrümantal doğum, perineal, vajinal ve ürolojik ameliyat kullanılır. Litotomi pozisyonu , bacaklar ayrılmış, bükülmüş ve yükseltilmiş üzengilerde desteklenmiş olarak vücudun sırtüstü pozisyonu olarak tanımlanır.

Ameliyattan sonra sinir hasarı için dava açabilir miyim?

Evet, ameliyattan sonra sinir hasarı yaşadıysanız doktorunuza dava açabilirsiniz . Sinirlerin veya sinir sistemine hasar ameliyat sırasında oluşursa Birçok durumda, bu hasar kalıcıdır. Arızalı bir cerrahi cihaz suçlanabilir. Anestezi uzmanı anestezi uygularken bir hata yapmış olabilir.

Obturator sinir hasar görürse ne olur?

Obturator sinir , sinirin kendisinin veya çevresindeki kas dokusunun yaralanması yoluyla zarar görebilir . Bu tür yaralanmalar ev veya araba kazaları sırasında meydana gelebileceği gibi, karın ameliyatı sırasında da kazara meydana gelebilir . Hasarlı bir obturator sinir , uylukta ağrı, uyuşukluk ve zayıflığa neden olabilir.

Perioperatif pozisyonlama yaralanması nedir?

Santral ve periferik nöropatiler, kompartman sendromları ve yumuşak doku yaralanmaları gibi pozisyonlama ile ilişkili yaralanmalar , preoperatif ve intraoperatif faktörler göz önünde bulundurularak azaltılabilir. Ameliyat öncesi değerlendirmeler, normal eklem hareket açıklığı, vücut alışkanlığı ve sağlık durumunu içerir.

Ameliyat sırasında hasta pozisyonu neden önemlidir?

Cerrahi hastayı konumlandırmanın amaçları hastanın rahatını ve saygınlığını sağlamak; homeostazı korumak; anatomik yapıları korumak ve komplikasyonları ve yaralanmaları önlemek; ameliyat bölgesine erişimi teşvik etmek; IV sıvıların ve anestetik maddelerin uygulanmasına erişimi teşvik etmek; ve teşvik

Histerektomi sinir hasarına neden olabilir mi?

Histerektomi Sırasında Sinir Hasarı Riski
Pudendal sinirler ve aşağı hipogastrik plexa distal dallarına zarar karmaşık üretral sfinkter kapama mekanizması engellediği ve kronik ya da progresif denervasyon yaralanmasına neden olabilir. Bu, sonunda inkontinansın gelişmesine yol açabilir.

Peroneal sinir hasarını nasıl tedavi edersiniz?

Kişinin ayakkabısının içine uyan ortezler, diş telleri veya ayak atelleri gibi cerrahi olmayan tedaviler rahatlama sağlayabilir. Fizik tedavi ve yeniden yürüyüş eğitimi, kişinin hareketliliğini geliştirmesine yardımcı olabilir. Bazı yaralanmalar , şu prosedürlerden biri veya daha fazlası dahil olmak üzere periferik sinir cerrahisi gerektirebilir: Dekompresyon cerrahisi .

Şeker kamışı üzengi nedir?

Şeker Kamışı Üzengi , hastaları çok çeşitli cerrahi prosedürler için konumlandırmanın uygun maliyetli bir yoludur. Sadece ergonomik tutamakları çevirerek tıbbi üzengi yüksekliğini kilitleyin veya hastanın bacağının açısını değiştirin. Şeker Kamışı Üzengi Kayışı Montajı dahildir.

Jackknife pozisyonu ne için kullanılır?

Ayrıca Kraske olarak bilinen jackknife pozisyonu, Diz göğüs veya Diz pozisyonlara benzer ve genelde kolorektal ameliyatları için kullanılır. Bu pozisyon dizlere aşırı baskı uygular. Konumlandırma sırasında cerrahi personel diz bölgesi için ekstra yastıklama yapmalıdır.