Larenjite ne sebep olur?

Sordu: Abdelmounaim Daha fazla | Son Güncelleme: 2 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık kulak burun boğaz rahatsızlıkları
4.8/5 (385 Görüntüleme . 9 Oy)
Larenjitin en yaygın nedeni , genellikle soğuk algınlığı veya gribe neden olanlara benzer viral bir enfeksiyondur. Sesin aşırı kullanımı da gırtlak iltihabına neden olabilir . Çok nadir durumlarda, akut larenjite bakteriyel bir enfeksiyon olan difteri neden olabilir.

Aynen öyle, larenjiti nasıl iyileştirirsiniz?

Bazı kendi kendine bakım yöntemleri ve evde uygulanan tedaviler, larenjit semptomlarını hafifletebilir ve sesinizdeki baskıyı azaltabilir:

 1. Nemli hava soluyun.
 2. Sesinizi mümkün olduğunca dinlendirin.
 3. Dehidrasyonu önlemek için bol sıvı tüketin (alkol ve kafeinden kaçının).
 4. Boğazını ıslat.
 5. Dekonjestanlardan kaçının.
 6. Fısıldamaktan kaçının.

Ayrıca, larenjitin bakteriyel mi yoksa viral mi olduğunu nasıl anlarsınız? Gırtlak ve ses telleri şişmiş ve iltihaplı zaman, sonuç ses kısıklığı veya ses kaybı genellikle. Kısa bir süre içinde gelişen larenjit , tipik olarak viral bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bakteriyel bir enfeksiyonun parçası olabilir.

Bu nedenle, larenjitin geçmesi ne kadar sürer?

Laryngitis kendini sınırlayan ve sadece bir kaç gün sürmelidir ve belirtiler 7 gün içinde çözmek gerekir, ancak iki hafta kadar oyalanmak. Semptomlar üç haftadan uzun sürerse, bu kronik larenjit olarak kabul edilir ve viral enfeksiyon dışındaki nedenlerin araştırılması gerekir.

Larenjiti nasıl önleyebilirsiniz?

Önleme

 1. Sigara içmeyin ve pasif içicilikten kaçının. Duman boğazınızı kurutur ve ses tellerinizi tahriş eder.
 2. Alkol ve kafeini sınırlayın.
 3. Bolca su iç.
 4. Baharatlı yiyecekler yemekten kaçının.
 5. Diyetinize tam tahıllar, meyveler ve sebzeler ekleyin.
 6. Boğazınızı temizlemekten kaçının.
 7. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Larenjit ile kendinizi iyi hissetmiyor musunuz?

Boğuk ses ve konuşma güçlükleri genellikle hasta olduğunuz her gün daha da kötüleşir ve diğer belirtiler geçtikten sonra bir haftaya kadar sürebilir. Bir baş ağrısı, aşağıdaki gibi diğer belirtiler de olabilir bu yüzden Laryngitis genellikle böyle bir Soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu (farenjit) ya da bademcik iltihabı gibi başka bir hastalığa bağlıdır.

Larenjit pnömoniye dönüşebilir mi?

Larenjit genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyonla birlikte ortaya çıkar. Ses kısıklığı, hastalıkta boğaz ağrısı, hapşırma, öksürme ve diğer semptomlardan sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Solunum tüplerinin (bronşit) veya akciğerin ( pnömoni ) bakteriyel enfeksiyonları da gırtlağı enfekte edebilir ve larenjite neden olabilir.

Fısıltı neden larenjite iyi gelir?

Hiç kötü bir larenjit vakanız oldu mu? Sesini korumak için fısıldama isteği duymuş olabilirsin . Ancak birçok kulak burun boğaz uzmanı buna karşı tavsiyede bulunur ve fısıldamanın aslında normal konuşmaya göre gırtlakta daha fazla travmaya neden olduğu konusunda uyarıda bulunur. Vokal dinlenmeye ihtiyacı olan şarkıcılara genellikle aynı tavsiye verilir: Fısıldamaktan kaçının.

Sıcak içecekler mi soğuk içecekler mi larenjite iyi gelir?

Ilık veya soğuk sıvılar içmek , ses tellerini yatıştırmaya ve kuru bir boğazı nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak insanlar gazlı içecekler ve çok sıcak içecekler dahil boğazı tahriş eden sıvılardan kaçınmalıdır. Süt ve süt ürünleri ayrıca mukus üretimini artırabilir ve semptomları kötüleştirebilir.

İbuprofen larenjite yardımcı olur mu?

Larenjitin neden olduğu ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için en iyi doğal evde çare, sesinizi dinlendirmek ve sık sık nemli havayı solumaktır. İbuprofen (Advil, Aleve) ve asetaminofen (Tylenol) gibi iltihap önleyici ilaçlar (NSAID'ler) gibi ilaçlar, larenjitin neden olduğu ağrı ve semptomları hafifletebilir ve yatıştırabilir.

Sıcak çay larenjite iyi gelir mi?

Tahriş olmuş bir boğaz için sıcak bir fincan çaydan daha rahatlatıcı bir şey yoktur. Ayrıca, çay yatıştırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Papatya gibi bitki çayları , bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Araştırmalar, papatyanın ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Balgam yutmak caiz midir?

Sorularınızı yanıtlamak için: Balgamın kendisi zehirli veya yutulması zararlı değildir. Yutulduğunda sindirilir ve emilir. Bozulmadan geri dönüştürülmez; vücudunuz akciğerlerde, burunda ve sinüslerde daha fazlasını yapar. Hastalığınızı uzatmaz veya vücudunuzun diğer bölümlerinde enfeksiyona veya komplikasyonlara yol açmaz.

Larenjit için doktora gitmeniz gerekiyor mu?

Larenjit genellikle tedavi olmadan daha iyi hızlı olur gibi belirtiler geçen uzun iki hafta daha özellikle ağır ise ya varsa, normalde sadece doktorunuza görmeliyim. Sizin veya çocuğunuzun deneyim nefes almada zorluk varsa acil tıbbi yardım almalısınız.

Larenjit bronşite dönüşebilir mi?

Bronşit ve larenjit sesli raspy veya kısık hale gelmesine neden inflamasyon hem şekilleridir. Bronşit , bronş tüplerinin, ağız ve akciğerler arasındaki hava geçişlerinin iltihaplanmasıdır. Larenjit , ses kutusunun veya gırtlak ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır.

Larenjit seni yoruyor mu?

“Sesinizi kaybettiyseniz, yorgun, sesin kaba, raspy sesleri fark edebilirsiniz ya da konuşmak için çaba alır gibi hissediyorum” diyor. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, larenjit veya sinüzit gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu. Sinüs drenajına, boğaz temizlemeye ve larenjite neden olan mevsimsel alerjiler.

Larenjit neye benziyor?

Larenjitin en sık görülen semptomu ses kısıklığıdır. Ses kısıklığı, genellikle ses teli içindeki şişlikten kaynaklanan raspa veya boğuk sestir . Şişme, fonasyon sırasında vokal kordun normal titreşim hareketini sınırlar, bu da üretilen sesin daha az harmonik ve tiz olmasına neden olur.

Larenjitiniz olduğunda bulaşıcı mısınız?

Larenjite neden olan virüsler çok bulaşıcı değildir. Çoğu araştırmacı, larenjit için en bulaşıcı zaman çerçevesinin, enfekte kişinin ateşi olduğu zaman olduğunu öne sürüyor. Potansiyel olarak bulaşıcı olan daha az görülen larenjit nedenleri bakteriyel ve nadiren mantar enfeksiyonudur.

Sesini larenjitten kalıcı olarak kaybedebilir misin?

Laryngitis tedaviler daha iyi alabilirsiniz. Larenjit , ses telleri iltihaplandığında veya şiştiğinde ortaya çıkar ve bu da sesinizin kalitesini etkiler. Sizin ses telleri iltihaplı veya şişmiş Yani zaman, sen raspy ve kısık bir sesle sona erebilir - ya da tamamen sesinizi kaybedebilirsiniz.

Larenjit kanser belirtisi olabilir mi?

3 haftadan uzun süredir ses kısıklığı yaşıyorsanız, bu gırtlak kanseri belirtisi olabilir. Bu en yaygın semptomlardan biridir. En yaygın nedenlerden biri akut larenjittir (gırtlak iltihabı).

Larenjitten ölebilir misin?

Dedi ki: "Kanıtlar, Paul'ün akut larenjitten öldüğünü gösteriyor ve bu, ciğerlerindeki sıvıyla birleştiğinde, onun nefes almasını zorlaştırdı. "Bu nedenle, larenjit doğal bir neden olduğu için doğal nedenlerle öldüğünü kaydediyorum." “Sen larenjit gibi bir şey seni öldürmek beklemeyin - insanlar her zaman olsun.

Amoksisilin larenjiti tedavi edebilir mi?

Akut bakteriyel rinosinüzitli hastalarda tercih edilen tedavi amoksisilindir . Akut larenjit için antibiyotik reçete edilmemelidir.

Öksürüğü nasıl durdurursun?

Öksürüğü tedavi etmek ve yatıştırmak için 19 doğal ve ev ilaçları
 1. Sulu kalın: Mukusu inceltmek için bol su için.
 2. Buharı teneffüs edin: Sıcak bir duş alın veya suyu kaynatın ve bir kaseye dökün, yüzünü kaseye çevirin (en az 1 fit uzakta durun), bir çadır oluşturmak için başınızın arkasına bir havlu koyun ve nefes alın.
 3. Mukusu gevşetmek için bir nemlendirici kullanın.