LMN yüz felci nedir?

Sordu: Johny Brull | Son Güncelleme: 5 Mayıs 2020
Kategori: tıbbi sağlık kulak burun boğaz rahatsızlıkları
4.9/5 (312 Görüntüleme . 43 Oy)
Bell'in felci , yüz kaslarını kontrol eden yüz sinirinin (kraniyal sinir VII) arızalanması nedeniyle oluşur. Yüz felci , yüz ifadesi kaslarındaki hareketi kontrol edememe ile karakterizedir. Felç , infranükleer/alt motor nöron tipindedir.

Bu bağlamda, Bell'in felci UMN veya LMN midir?

Bell's Palsy'li hastalar, yüz kaslarında değişen şiddette ağrısız tek taraflı alt motor nöron ( LMN ) zayıflığı ile başvuracaktır (Şekil 2). Etkilenen sinirin ciddiyetine ve yakınlığına bağlı olarak, aşağıdakilere de yol açabilir: Gözlerini kapatamama (temporal ve elmacık dalları)

Ayrıca, yüz felcine ne sebep olabilir? Yüz felcinin yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Bell'in felci. Bell'in felci, yılda yaklaşık 15.000 ila 40.000 vaka ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın yüz felci şeklidir.
 • Konjenital (Doğumda) Yüz Felci.
 • Moebius Sendromu.
 • Cerrahi veya Tıbbi Prosedürler.
 • Travma.
 • Tümörler.
 • Virüsler.
 • Lyme hastalığı.

Bu noktada, yüz felci ile Bell felci arasındaki fark nedir?

Esasen, Bell'in felci bir dışlama teşhisidir. Bilinen nedenlerin hiçbiri doğrulanamıyorsa, yüz felci idiyopatik olarak kabul edilir, yani “belirsiz veya belirlenemeyen nedenlerden”. Başka bir deyişle, yüz felcinizin nedenleri belirlenip doğrulanamıyorsa tanı “ Bell's Palsy ” olacaktır.

Yüz felci nedir?

Bell felci , yüzdeki kasların geçici olarak güçsüzleşmesine veya felç olmasına neden olan bir durumdur. Yüz kaslarınızı kontrol eden sinir iltihaplandığında, şiştiğinde veya sıkıştığında ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, Bell'in felci geçicidir ve semptomlar genellikle birkaç hafta sonra kaybolur.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bell'in felci felç mi?

Bell felci yüzün bir tarafında sarkık ve zayıflık neden yüz kaslarının geçici felç olduğunu ve bazen felç karıştırılabilir. " Bell'in felci tek bir siniri, fasiyal siniri etkilediğinden, semptomları inme semptomlarını taklit eder."

Bell'in felci tedavi edilmezse ne olur?

"Bu çalışmanın sonuçları şok edici, çünkü önceki çalışmalar, tedavi edilmeyen Bell'in felçli hastalarının yaklaşık üçte birinin, yüz şekil bozukluğu, yüz spazmları ve kronik ağrı gibi uzun vadeli problemler yaşayacağını gösterdi. “Yüz felcinden kaynaklanan psikolojik ve sosyal zorluklar dikkate değer olabilir.

Bell'in felci ciddi bir durum mu?

Bell'in felci , açıklanamayan bir yüz kas güçsüzlüğü veya felç bölümüdür. Aniden başlar ve 48 saat içinde kötüleşir. Bu durum , fasiyal sinirin (7. kraniyal sinir) hasar görmesinden kaynaklanır. Bell'in felci kalıcı olarak kabul edilmez, ancak nadir durumlarda kaybolmaz.

Bell'in felci hafızaya neden olabilir mi?

Mononörit (sadece bir siniri içeren) olarak tanımlansa da, Bell felci teşhisi konan kişilerde "yüzde karıncalanma, orta veya şiddetli baş ağrısı/boyun ağrısı, hafıza sorunları , denge sorunları , ipsilateral uzuv parestezileri, ipsilateral uzuvlarda güçsüzlük gibi "sayısız nörolojik semptomlar " olabilir. , ve bir his

UMN yüz felci nedir?

Nöroloji. Merkezi yüz felci (halk dilinde merkezi yedi olarak adlandırılır), yüzün bir tarafının alt yarısında felç veya parezi ile karakterize bir semptom veya bulgudur. Genellikle fasiyal sinirin üst motor nöronlarının hasar görmesinden kaynaklanır.

Bell felcinden kurtulmanın en hızlı yolu nedir?

Evde tedavi şunları içerebilir:
 1. Kapatamayacağın gözü korumak. Gündüzleri kayganlaştırıcı göz damlaları ve geceleri göz merhemi kullanmak gözünüzü nemli tutmaya yardımcı olacaktır.
 2. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler almak.
 3. Fizik tedavi egzersizlerinizi yapmak.

Bell Palsy ne kadar sürer?

Bell felçli kişilerin yüzde 80'inden fazlası tedavi görmese bile üç hafta içinde iyileşmeye başlar. İyileşmenin erken bir işareti genellikle tadın geri dönüşüdür. Bell'in felç süresi nadiren altı aydan uzundur. Bazı çalışmalar, tedavinin Bell'in felç süresini kısaltabileceğini ve semptomları iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bell'in felci ile dinlenmeli misiniz?

Kesin bir neden saptanmamasına rağmen, yeni Bell felci teşhisi konan kişiler, kendilerinin iyi olmadığını anlamalıdır. Başka semptomları olmasa bile bol bol dinlenmek ve sağlıklı beslenmek önemlidir. İşte veya okulda ise, kurtarmak için biraz zaman alabilir gerekebilir.

Bell Palsy başka bir şeyin belirtisi olabilir mi?

Bell'in felcinin ortaya çıkmasının kesin nedeni net olmasa da, genellikle viral bir enfeksiyona maruz kalma ile ilgilidir. Bell felciyle bağlantılı virüsler arasında şunlara neden olan virüsler bulunur: Uçuk ve genital herpes (herpes simplex) Su çiçeği ve zona (herpes zoster)

Bell felcine hangi vitaminler iyi gelir?

B12 vitamini enjeksiyonlarının Bell felçli insanlar için faydalı olduğu gösterilmiştir. B12 vitamini eksikliği sinir dejenerasyonuna neden olabilir ve hem oral hem de enjekte edilen B12 vitamini birçok sinir bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmıştır.

Yüz felcinde hangi akım kullanılır?

Galvanik akımlar öncelikle yüz kasları için kullanılır . Galvanik akım , yerel kasları uyarmak için pozitif ve negatif iyonlardan oluşan hafif elektrik akımlarını kullanır. Galvanik akımın sonucu kas fizyolojisini korumaktır. Faradik akımın frekansı 50 Hz'dir.

Bell'in felci nasıl bulaşır?

Sinirin koruyucu kaplaması zarar görürse beyinden yüzdeki kaslara giden sinyaller düzgün bir şekilde iletilmeyebilir ve bu da yüz kaslarının zayıflamasına veya felç olmasına neden olabilir. Bu Bell'in felci . Bir virüs, genellikle herpes virüsü, siniri alevlendirdiğinde ortaya çıkabilir.

Hafif bir Bell felcine sahip olabilir misiniz?

Bell felcinin semptomları kişiden kişiye değişebilir ve şiddeti hafif zayıflıktan tam felce kadar değişebilir. Çoğu zaman, genellikle aniden başlayan ve 48 saat içinde zirveye ulaşan bu semptomlar, yüzde belirgin bozulmalara yol açar.

Bell felçliysem ne yemeliyim?

Hazırlanması zor olabileceğinden sert, çiğnenebilir gıdalardan kaçının ve yumuşak, kolay çiğneme diyeti (makarna yemekleri, balık, iyi pişmiş etler ve sebzeler gibi) seçin. Kontrol edilmesi daha kolay ve ağzınızdan dökülme olasılığı daha düşük olduğundan daha küçük ağız dolusuları deneyin.

Stres yüz felcine neden olabilir mi?

Baskı Altında: Bell'in stres tarafından tetiklenen felci . Stres vücutta hastalıklara neden olabilir . Bell'in felci , kraniyal sinirin işlevinin bozulmasıdır. Kranial sinir yüz hareketlerini kontrol eder.

Bell felcinin uzun vadeli etkileri nelerdir?

Bununla birlikte, hastaların yaklaşık %30'u felçten sonra uzun süreli semptomlar yaşar ve yaklaşık %5'i kabul edilemez derecede yüksek derecede sekellerle kalır. Bell felci sekelleri arasında eksik motor rejenerasyon, eksik duyusal rejenerasyon ve fasiyal sinirin anormal reinnervasyonu yer alır.

Yüz asimetrisini düzeltebilir misin?

Çoğu durumda, asimetrik bir yüz herhangi bir tedaviye veya tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaz. Çoğu durumda, asimetrik yüzlerin benzersiz bir çekiciliğe ve çekiciliğe sahip olduğu düşünülür. Eğer 'yüzünüzde asimetrik özellikleri hakkında endişe yeniden, göz önünde bazı kozmetik cerrahi prosedürler vardır.