Zengin ve yağsız glikolün anlamı nedir?

Sordu: Arlene Fentanes | Son Güncelleme: 2 Mart 2020
Kategori: iş ve finans ürünleri
4.8/5 (809 Görüntüleme . 17 Oy)
Doğal Gaz İşleme
Burada hem "ıslak" hem de " zengin " gaz, gazın su açısından zengin olduğu anlamına gelir ve "kuru" ve " zayıf " gaz, gazın su açısından zayıf olduğu anlamına gelir . Benzer şekilde, "ıslak" ve " zengin " glikol , glikolün su açısından zengin olduğu ve "kuru" ve " zayıf " glikol , gazın su açısından zayıf olduğu anlamına gelir .

Daha sonra, zengin glikol nedir diye de sorulabilir.

Glikol, suyu doğal gazdan fiziksel absorpsiyonla uzaklaştırır ve kolonun alt kısmında gerçekleştirilir. Soğurucudan çıktıktan sonra glikol akışına genellikle " zengin glikol " adı verilir. Kuru doğal gaz, absorpsiyon kolonunun tepesinden ayrılır ve ya bir boru hattı sistemine ya da bir gaz tesisine beslenir.

İkincisi, bir glikol kaynatıcı nasıl çalışır? Yeniden kaynatıcının işlevi Damıtma ve yeniden kaynatma kazanındaki glikolün kaynama noktasına yakın bir sıcaklığa ısıtılmasıyla, glikol emilen suyun ve diğer bileşiklerin neredeyse tamamını serbest bırakır ve daha sonra yeniden kullanım için soğutulur. Isı genellikle, doğal gazın yakıldığı yeniden kaynatıcıdaki bir yangın tüpü aracılığıyla sağlanır.

İkincisi, glikol dehidrasyonu nasıl çalışır?

Dehidrasyon işlemi basittir; ıslak gaz , kuru glikol ile temas eder ve glikol , gazdaki suyu emer. Islak gaz kuleye alttan girer. Schlumberger glikol dehidrasyon işlemleri, su buharını doğal gazdan uzaklaştırarak hidrat oluşumunu ve korozyonu önlemeye yardımcı olur ve boru hattı verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

TEG birimi nedir?

TEG Dehidrasyon Üniteleri . Su buharı, doğal gaz akışında bulunan en yaygın safsızlıklardan biridir. Normalde 7 lb/MMSCF veya daha az olan bir çıkış boru hattı spesifikasyonunu karşılamak için doğal gaz akışlarından su buharını çıkarmak için bir dehidrasyon ünitesi kullanılır.

19 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Glikolden su nasıl çıkar?

Bir glikol ve su karışımından suyun çıkarılmasına yönelik bir yöntem, bir damıtma kolonuna bir glikol ve su besleme karışımının sokulmasını ve hareketsiz tabanlar olarak bir birinci konsantre glikol - su sıvısının toplanmasını içerir.

Glikolün köpürmesine neden olan nedir?

Glikol köpürmesi , üretimden gelen hidrokarbonlar glikol sıvısına girdiğinde meydana gelir. Sürüklenen glikol , kontaktör kulesi (veya "emici") boyunca işlem görürken, tepsilerde kararlı köpük biriktiğinde, satış gazıyla birlikte kulenin üst kısmına taşınacaktır.

Petrol ve gazda TEG nedir?

TEG , petrol ve gaz endüstrisi tarafından doğal gazı "kurutmak" için kullanılır. Trietilen glikol yüksek bir sıcaklığa ısıtılmış ve atık olarak suyu ortadan kaldırır ve sistem içinde sürekli yeniden kullanım için TEG reclaims bir yoğunlaştırma sistemi yoluyla alınır.

Petrol ve gazda Meg nedir?

Monoetilen glikol ( MEG ), boru hattı koşullarında hidrat oluşumunu önlemek için kuyu başlarında ve boru hatlarında petrol ve gaz piyasaları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Denizaltı boru hatlarında daha düşük sıcaklıklara maruz kalmanın yaygın olduğu açık deniz derin su gaz üretim tesislerinde, hidrat inhibisyonu için MEG kullanılır.

Yalın Meg nedir?

İşlem tesisi de (Rich MEG adlandırılır) su MEG karışımı gaz / kondensat ayrılır ve yüksek konsantrasyonda (denilen Yalın MEG) ile MEG yeniden elde etmek için damıtılır. Buna MEG rejenerasyonu denir. Yalın MEG daha sonra ayrı boru hatları aracılığıyla enjeksiyon noktasına geri pompalanır.

Petrol ve gazda kullanılan glikol nedir?

Monoetilen Glikol (MEG), petrol ve gaz endüstrisinde, boru hatlarında ve ekipmanlarda hidrat oluşumunu ve buna bağlı tıkanmaları önlemek için düzenli olarak kullanılmaktadır .

Glikol hangi sıcaklıkta yakar?

Etilen glikol , 748 derecelik bir kendiliğinden tutuşma sıcaklığına sahiptir. F ve temp yakın atomize eğer. Düşük sıcaklıklarda en yanık flaş veya 250 ° den daha büyük olacaktır. F.

Dehidrasyon gaza neden olabilir mi?

NHS'ye göre güneşte çok uzun süre kaldıysanız dehidrasyon olabilir ve buna karşılık mide şişkinliğine neden olabilir . Dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği hem sindirimi durdurur hem de 'düzenli kalmayı' zorlaştırır.

Glikol sudan ağır mıdır?

Sudan daha az yoğunsa, yüzer. Alkol sudan daha az yoğun olduğu Yani. Öte yandan, bir galon etilen glikolümüz (antifrizde önemli bir bileşen) olsaydı, 9,2 pound ağırlığında olurdu. Yani etilen glikol sudan daha yoğundur .

Glikol sirkülasyonunu nasıl hesaplarsınız?

Örneğin, 7 pound'luk bir spesifikasyonla 200 psi'de 3 mmscf 70 derecelik gaz akışı yapıyorsanız, hesaplamalarınız şöyle görünecektir: ((93.7 (su içeriği/mmscf) -7(spec.)) X 3(mmscf) X 3(gph)) / 24 = 33 gph (32,5). Tartıştığımız gibi, glikolün dolaşım hızını etkileyen birçok faktör vardır.

Propilen glikol nelerde bulunur?

Propilen glikol , içecek karışımları, soslar, kuru çorbalar, kek karışımı, alkolsüz içecekler, patlamış mısır, gıda boyası, fast food, ekmek ve süt ürünleri gibi birçok paketlenmiş gıdada yaygın olarak bulunur (6).

Trietilen glikol suda çözünür mü?

CAS'ı 112-27-6'dır. TEG, higroskopik kalitesi ve sıvıların nemini alma yeteneği ile tanınır. Su ile karışabilir ve etanol , aseton, asetik asit, gliserin, piridin ve aldehitlerde çözünür. Dietil eterde az çözünür ve yağda, katı yağda ve çoğu hidrokarbonda çözünmez.

Glikol bir hidrokarbon mu?

Etilen glikol , organik bileşiklerin glikol ailesinin en basit üyesi olan etan-1,2-diol olarak da adlandırılır. Bir glikol , bitişik karbon atomlarında (bir 1,2-diol) iki hidroksil grubuna sahip bir alkoldür. Etilen glikolün yaygın adı, kelimenin tam anlamıyla "etilenden türetilen glikol " anlamına gelir.

Trietilen glikol tehlikeli midir?

Suda çözünür. TRİETİLEN GLİKOL , bir eter-alkol türevidir. Eter nispeten reaktif değildir. Alkollerin alkali metaller, nitrürler ve güçlü indirgeyici maddelerle birleştirilmesiyle yanıcı ve/veya zehirli gazlar üretilir.