Elektrik terimlerinde ortak ne demektir?

Sordu: Fathia Chira | Son Güncelleme: 29 Mayıs 2020
Kategori: hobiler ve ilgi alanları takı yapımı
4.6/5 (1.069 Görüntüleme . 20 Oy)
İki yollu bir anahtarın “ Ortak ” adlı bir terminali vardır çünkü L1 ve L2 terminalleri ortaktır (onunla aynı elektrik potansiyelinde olabilir) Genel olarak; iki nokta ortak denir, bu anlamda aynı potansiyele (Voltaj) sahiplerse, Nötr ve topraklama iletkenleri ortaktır (birbirlerine)

Benzer şekilde, elektrik terimlerinde ortak olan nedir?

" Ortak ", toprağa göre voltajı hakkında hiçbir çağrışım içermeyen keyfi bir voltaj referansını ifade eder.

Ayrıca bilin, ortak tel sıcak mı? " Ortak ", devre tipine bağlı olarak "nötr" veya "toprak" telidir . Normal ABD konut kablolamasında , siyah " sıcak " bir kabloya , beyaz bir "nötr" veya " ortak " kabloya ve yeşil veya çıplak bir "toprak" teline sahip olacaksınız.

Bu bağlamda, ortak tel canlı mı yoksa nötr mü?

Tek, tek yönlü anahtarın ön yüzünde iki terminal bulunur: "L1", nötr çekirdek telinin bağlı olduğu terminaldir - mavi tel (geleneksel olarak değişiklikten önce siyah). "COM" veya " Ortak ", canlı çekirdek telin bağlı olduğu terminaldir - bu kahverengi teldir (önceden kırmızı).

Ortak tel nasıl çalışır?

C kablosu veya “ ortak kablo ”, termostata 24 VAC gücün sürekli akışını sağlar. Teknik olarak konuşursak, güç R (kırmızı) telden akar, ancak sürekli değil (zaten kendi başına değil). Sürekli hale getirmek için devreyi tamamlamak için ortak bir tel gerekir.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Elektrik terimleri nelerdir?

Elektriği anlamak, bu temel elektrik terimlerinin bilgisini gerektirir.
  • Alternatif Akım (AC)
  • Ampermetre.
  • Akım taşıma kapasitesi.
  • Amper-Saat (Ah)
  • Amper (A)
  • Görünür güç.
  • Armatür.
  • Kapasitans.

Ortak tel ne anlama geliyor?

Genel olarak, bir nötr kabloya bir binanın bir elektrik sisteminde ve transformatöründe topraklama kablosu bağlıdır. Ortak bir tel daha genel bir terimdir ve sadece elektrik veya elektronik bir devrenin 0 Volt telini ifade eder.

Alçak gerilimde ortak tel nedir?

Ortak bir kablo genellikle, elektrikle çalışan her vanaya giden bir çim sulama sistemi için düşük voltaj devreleri gibi kontrol devrelerini ifade eder. Bu düzenlemelerde, valften valfe ortak bir tel döngüler. Her valf ayrıca valfi açıp kapatmak için kendi güç kablosuna sahiptir.

Ortak telin amacı nedir?

Nötr kablo amacı nötr kabloya bağlı olan ve toprağa bağlanmış olan elektrik paneline yol geri sağlayarak 120volt AC devre tamamlamaktır. Nötr , elektrik akımı akan devrenin bir parçası olduğu için yalıtılmış bir teldir .

Nötr tel neden gereklidir?

Nötr teller, voltajı daha iyi kontrol etmek ve düzenlemek için akımları güç kaynağına geri taşır. Genel amacı, enerjiyi geri döndürmek için bir yol olarak hizmet etmektir. Topraklama kabloları , bir güç anormalliği meydana geldiğinde arıza akımlarını taşımak için tasarlanmış elektrik yollarıdır.

Elektrik teorisi nedir?

Temel Elektrik Teorisi : Elektrik Yükü
Her madde parçası moleküllerden oluşur ve tüm moleküller proton, elektron ve nötronlardan oluşan atomlardan oluşur. Negatif yük elektronlar tarafından taşınırken, pozitif yük protonlar tarafından taşınır ve nötronlar doğal olarak nötrdür.

Bir anahtardaki ortak tel nedir?

Tek yönlü bir ışık anahtarının , COM veya C olarak işaretlenmiş ortak olan iki terminali vardır. Ortak , anahtara giriş voltajını sağlayan canlı kablo içindir . Diğer terminal L1 olarak işaretlenmiştir ve aydınlatma armatürünün çıkışıdır.

Ortak tel akım taşıyor mu?

Tipik bir iki telli AC döngüsünde/devresinde, her iki kablonun da aynı miktarda akım (amper) taşıdığını düşünmekte haklısınız. Özetlemek gerekirse, canlı bir tel tam yük akımını taşırken, nötr bir tel sadece yükler dengelenmediğinde bir miktar akım taşır.

Anahtarlamalı canlı kablo nereye gidiyor?

Kalıcı canlı kablo , anahtara ve anahtarlanmış canlı , anahtarlı canlı terminale bağlanır. Nötrler bir terminal konektörü kullanılarak birbirine bağlanır. Ayrıca başka bir canlı ve nötr telin bir sonraki ışık anahtarına gittiğini görebilirsiniz.

Canlı ve nötr kabloyu yanlış bağlarsanız ne olur?

Eğer 'Cihazın içindeki teller ve yükün tüm kapama düğmesi enerji bile sahip sonra canlı ve nötr teller takas ettik Eğer şok almak çok daha kolaydır böylece. Doğru hâlde Eğer yanlışlıkla dokunursan sonra vida kabuk, nötr tarafında çok güvende olacak.

Bir ışık anahtarını yanlış bağlarsanız ne olur?

Işık fikstür ya tel sıcak sonra hala ise anahtar yanlış kablolu. Tellerden oluşan bir kapalı konumda anahtarıyla ışık fikstür hala sıcak olursa, o zaman en olası nötr kablo ışık anahtarı vardır. Gücü güvenli bir şekilde tekrar açabilmeniz için kabloların çıplak uçlarını ayırın.

Neden ortak bir tel denir?

Beyaz nötr veya " ortak "tır, çünkü voltaj ve akım TAŞIMAZ, ancak akımın dönüş yolu için " ortak " bir bağlantı noktası sağlar ve nihayetinde toprağa bağlanır. Çıplak tel (bazen yeşil) toprağa doğrudan topraklama kablosu bağdır.

Tel renkleri ne anlama geliyor?

Basit açıklama, elektrik tesisatı için kullanılan her rengin , farklı devre tiplerini ve amaçlarını gösteren farklı renklerle belirli bir anlama sahip olmasıdır. NEC, aşağıdaki elektrik kabloları renk standartlarını uygular: Topraklama kabloları : yeşil, sarı şeritli yeşil veya çıplak bakır. Nötr teller : beyaz veya gri.

Bir telin canlı mı yoksa nötr mü olduğunu nasıl anlarsınız?

Büyük olasılıkla nötr tel beyazdır ve sıcak tel kırmızı veya siyahtır, ancak emin olmak için test edin. Teller bakarak fikstür nötr teli tanımlanması. Modern armatürlerin çoğunda nötr tel beyaz, sıcak tel kırmızı veya siyah olacaktır. Bazı armatür türlerinde her iki kablo da aynı renkte olacaktır.

Işık anahtarımda neden 3 kablo var?

Söz konusu anahtar tek kutupludur. Ondan, kendi anahtarları tarafından kontrol edilen diğer ışıklara bağlanan bir ışığa giden 3 telli kablo vardır. Üç yollu kurulum yoktur ve bu da bir geçiş döngüsü değildir. Artı, iki siyah kablo aynı terminali kullanıyor.

Ortak telim neden sıcak?

Topraklanmış güç kablosu , açıkta kalan metal parçalar veya tesisat açısından tehlikeli olmadığı için “ nötrtel olarak adlandırılır. “ Sıcaktel , tehlikeli olduğu için adını alır. Nötr telin topraklanması, elektrikli ekipmanın çalışmasıyla ilgili değildir, ancak güvenlik nedenleriyle gereklidir.

Bir ışık anahtarında hangi telin nereye gittiği önemli mi?

Anahtarınızda “LINE” işareti varsa, her zaman sıcak olan kablo buna gider . Diğer bağlantı, yükün (yani aydınlatma armatürünün) kablolandığı yerde “YÜK” olacaktır. Yük telinin üzerinde ayırt etmek için kırmızı elektrik bandı olabilir.