Monteggia kırığı nedir?

Sordu: Abdellah Kabaloev | Son Güncelleme: 10 Mart 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.9/5 (76 Görüntüleme . 33 Oy)
Monteggia kırığı , yarıçapın proksimal başının çıkığı ile ulnanın proksimal üçte birinin kırığıdır .

Aynı şekilde, Galeazzi kırığı nedir?

Galeazzi kırığı , distal radioulnar eklemin çıkığı ile radiusun distal üçte birinin kırığıdır .

Ayrıca, neden bir gece çubuğu kırığı denir? Ulnanın orta kısmı, diğer ilişkili kırıklar olmadan kırıldığında , buna gece çubuğu kırığı denilebilir . Nightstick kırığı , klasik olarak önkolun iç tarafına vurularak meydana gelir. Nightstick kırıklarının tedavisi splintleme ve erken hareket ile olabilir.

Bu şekilde monteggia'yı nasıl önlersiniz?

- tam ekstansiyonda önkol ile ön kola traksiyon uygulanarak posterior Monteggia frx azaltılır ; - ulna birleşmesi olana kadar immobilizasyona devam edilir; - bu normalde pt yaşına bağlı olarak 6-10 hafta gerektirir; - ref: Bado II Monteggia Kırığının Onarımı: Olgu Sunumu ve Cerrahi Teknik.

Kırık bir radyal kafanın iyileşmesi ne kadar sürer?

İlk başta dirseğiniz sert ve ağrılı hissedecek, ancak iyileşmenize yardımcı olacağı için hareket ettirmeye devam etmeniz önemlidir. Kırığın tamamen iyileşmesi genellikle yaklaşık 6 hafta sürer. Bu süre boyunca, ağır kaldırma veya ağır-rulman ile ortak stres yok.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bennett kırığı nedir?

Bennett kırığı , karpometakarpal (CMC) eklem içine uzanan birinci metakarpal kemiğin tabanının kırılmasıdır . Bu eklem içi kırık , başparmağın en yaygın kırık tipidir ve hemen hemen her zaman bir dereceye kadar subluksasyon veya karpometakarpal eklemin açık çıkığı eşlik eder.

Pott kırığı nedir?

Pott kırığı . Pott sendromu I ve Dupuytren kırığı olarak da bilinen Pott kırığı , çeşitli bimalleolar ayak bileği kırıklarına gevşek bir şekilde uygulanan arkaik bir terimdir. Yaralanma, bir eversiyon kuvvetinin birleşik abdüksiyon dış rotasyonundan kaynaklanır.

Nightstick kırığı nedir?

Nightstick kırıkları , ulnanın izole edilmiş, tipik olarak enine ve orta diyafizde yer alan ve genellikle doğrudan bir darbeden kaynaklanan kırıklardır .

Barton kırığı nedir?

Barton kırığı , radyokarpal eklemin çıkığı ile birlikte distal radiusun eklem içi kırığıdır . Barton kırığı , dorsal kenardaki karpal kompresyon kuvvetini artıran uzatılmış ve pronasyonlu bir bilek üzerine düşmeden kaynaklanır.

Allis burcu nedir?

Allis işareti olarak da bilinen Galeazzi testi, öncelikle kalçanın gelişimsel displazisini test etmek amacıyla kalça çıkığını değerlendirmek için kullanılır. Bebeğin ayakları yüzeye, ayak bilekleri kalçaya değecek şekilde yatarken dizlerini bükerek yapılır.

Yeşil çubuk kırığı nedir?

Bir ağaç kırığı genç, yumuşak kemikte bir kırık olduğu kemik virajlı ve kırılan yerlere. Yeşil çubuk kırıkları , kemiklerin yumuşak olduğu bebeklik ve çocukluk döneminde en sık görülür. Adı, büküldüğünde benzer şekilde dıştan kırılan yeşil (yani taze) ahşaba benzer.

Colles kırığı ile Smith kırığı arasındaki fark nedir?

Bir Smith kırığı , distal yarıçapın bir kırığıdır . Ekstansiyonda bileklere düşme sonucu meydana gelen Colles kırığının aksine, önkol dorsaline doğrudan bir darbe veya fleksiyondaki bileklere düşme neden olur. Smith'in kırıklar Colles kırıklarının daha az yaygındır.

Hume kırığı nedir?

Hume kırığı , çocuklarda meydana gelen radyal başın anterior çıkığı ile ilişkili bir olekranon kırığını içeren bir dirsek yaralanmasıdır.

Çıkık bir dirsek nasıl önlenir?

Dirsek hafif fleksiyondayken kola uzunlamasına çekiş uygulayın (aşağıdaki resme bakın). Redüksiyon sağlanamazsa, dirseği bükün veya yardımcının humerusu kaldırmasını sağlayın. Azalma , kesin bir gıcırtı ile bildirilir. Posterior dirsek çıkığının azaltılması .

Yetişkinlerde Greenstick kırığı olabilir mi?

Çoğu yeşil çubuk kırığı , 10 yaşından küçük çocuklarda görülür. Bu tür kırık kemikler en sık çocuklarda görülür çünkü kemikleri yetişkinlerin kemiklerine göre daha yumuşak ve daha esnektir. Hafif yeşil çubuk kırıkları bile genellikle alçıda sabitlenir.

Nightstick kırığının iyileşmesi ne kadar sürer?

Uzun kol alçı immobilizasyonu ile ortalama kırık iyileşme süresi 10.5 haftaydı ve kaynamama oranı %8 idi. Minimal veya hiç immobilizasyon uygulanmayan hastalar ortalama 6.7 haftada kaynama olmadan iyileşti. Olguların çoğunda minimal önkol ve bilek hareketi kaybı gözlendi.

Radyal kırık nedir?

Bilek kırığı olarak da bilinen distal radius kırığı , radius kemiğinin bileğe yakın olan kısmının kırılmasıdır. Bilek deforme olabilir. Ulna kemiği de kırılabilir. Genç insanlarda, bu kırıklar tipik olarak spor veya bir motorlu araç çarpışması sırasında ortaya çıkar.

Ulna kemiğinin iyileşmesi ne kadar sürer?

Stabil bir basit ve (doğrudan darbe sekonder) ulna izole kırık yaklaşık dört ila altı haftalık bir alçı ile tedavi edilebilir. Doktorunuz kırığın yer değiştirmemesini ve uygun kemik iyileşmesini sağlamak için ilerlemenizi X-ışınları ile yakından takip edecektir.

Distal ulna kırığı nedir?

Bir dönme hareketinin bir sonucu bileğine veya distal ön kol (cop kırılması) ulnar özelliğine doğrudan darbe sonucu uygulanan distal kısmının kırıkları İzole olarak ulna. İzole ulnar stiloid kırıkları çoğunlukla iyi huyludur ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Ulnamın kırıldığını nasıl anlarım?

İşaretler ve semptomlar şunları içerir:
  1. Hareketle artabilen şiddetli ağrı.
  2. Şişme.
  3. morarma
  4. Bükülmüş bir kol veya bilek gibi deformite.
  5. Kolunuzu avuç içinden yukarıya ya da tam tersi şekilde çevirememe.

Ulna hangi kemiktir?

Ulna, önkolun başparmağın karşı tarafında bulunur. Dirsek eklemini yapmak için büyük ucunda humerus ile birleşir ve daha küçük ucunda elin karpal kemikleri ile birleşir. Radius ile birlikte ulna bilek ekleminin dönmesini sağlar.

Kırık bir yarıçapı nasıl tedavi edersiniz?

Distal Yarıçap Kırığı Tedavisi
  1. Bileği bir atel veya atel ile hareketsiz hale getirin.
  2. Bileği kalp seviyesinin üzerine kaldırın.
  3. Şişliği ve donuk ağrı sinyallerini hafifletebilecek her saat 5 ila 10 dakika buz tedavisi kullanın.