Normal şarj voltajı nedir?

Soruldu: Chafiaa Galles | Son Güncelleme: 8 Ocak 2020
Kategori: otomotiv otomobil parçaları
4.8/5 (980 Görüntüleme . 30 Oy)
Tipik bir uygulamada " normal " şarj voltajı 77 derece F'de 13,9 ila 15,1 volt olabilir. Ancak sıfırın altında 20 derece F'de, şarj voltajı kısa bir süre için 14,9 ila 15,8 volta kadar çıkabilir. Sıcak bir günde sıcak bir motorda normal şarj voltajı 13,5 ila 14,3 volta düşebilir.

Benzer şekilde iyi bir şarj voltajının ne olduğu sorulur.

Tam şarjlı otomotiv aküleri 12,6 volt veya üzerinde ölçüm yapmalıdır. Motor çalışırken bu ölçüm 13,7 ila 14,7 volt olmalıdır. Akünüzün voltajını size söyleyecek bir multimetreniz yoksa, aracı çalıştırıp farları yakarak elektrik sisteminizi test edebilirsiniz.

Yukarıdakinin yanında, 14.5 volt çok mu yüksek? Alternatör iyi çalışıyorsa, multimetreniz 14 volt (tipik olarak 13.8-14.2) civarında bir yerde okumalıdır. 14 volttan aşırı yüksek (15 volttan büyük) okuyorsa, alternatörünüzdeki voltaj regülatörü arızalı veya bozuk olabilir.

Benzer şekilde, alternatörün hangi voltajda şarj olması gerektiği sorulabilir.

14,2 volt

Alternatör için 15 volt çok mu yüksek?

Eski usul ise, bu oldukça normaldir ve şarj etmeyi bırakmanın zamanı gelmiştir. Yani sorunuza cevap vermek gerekirse, Evet, 15 volt çok yüksek . Normalde her çalıştırmadan sonra akünüzü yeniden şarj eden ve motor çalışırken güç sağlayan çoğu araba alternatörü , normalde voltaj regülasyonu yaklaşık 13,8 ila 14,0 volt arasındadır .

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

gerilim ne demek?

Elektromotor kuvvet olarak da adlandırılan voltaj , bir elektrik alanındaki iki nokta arasındaki yükteki potansiyel farkın nicel bir ifadesidir. Voltaj doğrudan veya alternatif olabilir. Doğrudan voltaj her zaman aynı polariteyi korur.

Voltaj regülatörü nerede?

Voltaj regülatörü , alternatör muhafazasının içine veya dışına monte edilebilir. Regülatör dışarıya monte edilmişse (bazı Ford ürünlerinde ortaktır), onu alternatöre bağlayan bir kablo demeti olacaktır. Voltaj regülatörü , alternatörün içindeki dönen rotora uygulanan alan akımını kontrol eder.

12,2 volt iyi bir pil mi?

Araba akü voltajı . 12 volt bugünün araçta standart otomotiv pil ve pilin her 2.1'lik bir gerilimle 6 hücreye sahiptir. 12,4 voltta bir araba aküsü %75 şarj olurken, 12,2 voltta %50 şarj olur. Aracınızın aküsünün 12,4 volt veya üzerinde şarj edildiğini ve 12,39 volt veya altında boşaldığını düşünün.

Alternatörler aşırı şarj edebilir mi?

Aşırı şarj olan alternatörler tipik olarak aküde aşırı voltaj üreterek akü muhafazasının şişmesine, çok ısınmasına ve kaynama yoluyla elektrolitini kaybetmesine neden olur. Buna ek olarak, aracın içinde yanlış bir değiştirme pil aşırı şarja durum neden olabilir.

14,6 volt çok mu fazla?

14,8 bir endişe kaynağı olmaya başlar (aküde sıvı veya korozyon olabilir) ve 15 volt gerçek bir endişe kaynağı olur, ancak 14.6 iyidir. Hızlı rölantide 14.2'den çok daha azı hatalı kablolama, bozuk alternatör veya regülatör veya kötü bağlantı veya sigorta bağlantısıdır.

Bir pili çok fazla voltajla şarj ederseniz ne olur?

Pratikte bu, akünün normal çıkış voltajından birkaç volt daha yüksek anlamına gelir. Böylece 12V araç pil için şarj batarya genelinde en az 14 volt veya oralarda koymak gerekir. Çok fazla daha koyarsanız, aşırı enerji ısı olarak sona ereceğini kimyasal depolama gitmezdi.

12.4 volt araba aküsü iyi mi?

Bir araba aküsü , 12,6 volt veya üzerinde tam olarak şarj edilmiş olarak kabul edilir. Pilin voltajı az da olsa düştüğünde performansında büyük fark yaratır. Tam olarak şarj edilmemiş olsa da, bir araba aküsü 12,4 volt veya daha yüksekte şarj edilmiş olarak kabul edilir. 12.39 volt veya daha düşük voltajda boşalmış olarak kabul edilir.

Alternatörümün akım çıkışını nasıl kontrol edebilirim?

Alternatör Amp Çıkışı Nasıl Kontrol Edilir
  1. Alternatörünüzün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
  2. Alternatörünüzün amper çıkışını kontrol etmek için araç aküsüne yakın temas halinde olmanız gerektiğinden koruyucu eldiven giyin.
  3. Arabanın kaputunu açın ve emniyete alın.
  4. Bir multimetre kullanın ve amper okumak için ayarlayın.
  5. Multimetredeki ekrana bakın.

Alternatör voltajını nasıl kontrol edersiniz?

Alternatörü kontrol etmek için, aracınızın kaputunu açın ve kırmızı ucu artı kutbuna ve siyah ucu eksi kutbuna bağlayarak aracın aküsüne bir voltmetre bağlayın. Voltmetrenin en az 12,2 volt okuduğundan emin olun, ardından arabanızı çalıştırın ve motoru 2.000 RPM'ye çevirin.

Voltaj regülatörünü nasıl test edersiniz?

Aracınızın voltaj regülatörünü test etmek için akünüzdeki voltajı okuyan bir multimetreye ihtiyacınız olacak. Sahip olduğunuzda, multimetrenin kelepçelerini aracınızın aküsüne takın. Ardından multimetrenizi voltaja ayarlayın ve 12 voltun biraz üzerinde bir okuma olup olmadığına bakın.

14,8 volt çok mu yüksek?

14,8 V aşırı şarj olarak kabul edilir. Kötü bir şarj regülatörü, en çok 16.0V'a kadar çekim yapmak ister. Şarj durumu, sıcaklık, pillerin yaşı, şarj hızı üzerinde bir etkiye sahiptir. Dışarısı soğuksa ve pilleri biraz tükettiyseniz, normalden daha yüksek olacaktır.

Bir alternatör ne kadar AC voltaj üretir?

Bir alternatör , alternatif elektrik akımı ürettiği için bu şekilde adlandırılır. Bu enerji, bir transformatör kullanılarak bir voltajdan diğerine dönüştürülebilir. Böylece bir alternatörden gelen 12 volt AC çıkış 120 volt- AC akıma dönüştürülebilir.

12,2 volt bir arabayı çalıştırmak için yeterli mi?

12.2 v arabayı çalıştırmak için yeterlidir . Sonuçta 12v'lik bir pil, sadece sürüş sırasında ~14v'de kaldıktan sonra voltaj düşüyor.

Alternatörler rölantide şarj oluyor mu?

Evet, alternatör , aküdeki yükten bağımsız olarak, araç rölantideyken aküyü şarj eder. Ancak elektriksel kullanım yükünüz (radyo, ışık, fan vb.) akünün alternatörden aldığı şarj miktarını aşarsa, bir noktada akü boşalmış olur.

16 volt çok mu yüksek?

Diğerlerine gelince, uzun menziller için 16 volt olarak en yüksek olarak görmek normaldir. Yine de, diğerlerinin alternatörün aralıklı olarak şarj olmadığını görmeleri tamamen normaldir. Sadece akü voltajı motor çalışırken varsa Çoğu zaman, alternatör sorununun kaynağı olarak mahkum edilir.

12 voltluk bir pil tam şarj olduğunda ne okumalı?

Akü şarj edilmediğinde ve bir yüke şarj vermediğinde, bu temel kuraldır. 12 voltluk kurşun asitli bir akü için bu iki nokta arasında ölçülen voltaj 11 ile 13 volt arasında olmalıdır. Voltaj 13 volta ne kadar yakınsa, pil tam olarak şarj olmaya o kadar yakındır.

Kötü bir voltaj regülatörü pili mahvedebilir mi?

Regülatör pili düşük voltaj veriyorsa ve ciddi şekilde boşalırsa , en zayıf hücrenizde kutupların ters çevrilmesi riskini alırsınız. Bu olursa, piliniz kızarmıştır. Derin döngülü piller bile mümkünse %40'ın üzerinde deşarj edilmemelidir.