Pilonidal sinüs ameliyatı nedir?

Soruldu: Prudencia Batchish | Son Güncelleme: 23 Mart 2020
Kategori: tıbbi sağlık kulak burun boğaz rahatsızlıkları
4.6/5 (53 Görüntüleme . 13 Oy)
Pilonidal sinüs ameliyatı nedir? Pilonidal sinüsün tedavisi, onu açmak ve irin akmasına izin vermek için küçük bir cerrahi kesi yapmayı içerir. Pilonidal sinüs enfeksiyon kapmaya devam ederse, sinüsü çıkarmak ve başka enfeksiyonları önlemek için ameliyat olmanız önerilebilir.

Aynı şekilde, insanlar pilonidal sinüs ameliyatından kurtulmak ne kadar sürer diye soruyorlar.

Kurtarmak için geçen zaman miktarı Ameliyatınızın nasıl yapıldığını bağlıdır ve dikiş aldıysanız. Genel olarak, muhtemelen tamamen iyileşmek için bir ila üç ay arasında sürebilir edeceğiz. Çoğu insan, ameliyattan iki ila dört hafta sonra normal aktivitelerine devam edebilir.

Daha sonra soru şu: Pilonidal sinüs ameliyatı ağrılı mıdır? Pilonidal sinüs cerrahisi , diğer anorektal prosedürlere kıyasla tipik olarak ağrılı değildir. Biraz ağrı olabilir . Ağrı kesici ilaçlara ek olarak, yardımcı olabilecek yerel önlemler vardır.

Ayrıca soru şu: Pilonidal sinüs için ameliyat gerekli mi?

İyileşmeyen pilonidal kisti boşaltmak ve çıkarmak için ameliyat gerekir . Ağrı veya enfeksiyona neden olan pilonidal hastalığınız varsa doktorunuz bu prosedürü önerebilir. Semptomlara neden olmayan pilonidal kist tedavi gerektirmez.

Pilonidal sinüs için en iyi ameliyat hangisidir?

Sonuçlarımız ilk defa tarif edilmiştir geniş eksizyon ve modifiye onarım tekniği, kabul edilebilir bir usul, bir nüks oranı düşük ve cerrahi tedavisi için tek başına geniş eksizyon ve geniş eksizyon ve kanat teknikleri ile karşılaştırılması daha iyi bir yara sonuçları olduğunu göstermektedir pilonidal sinüs

33 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Pilonidal sinüs ne kadar yaygındır?

Pilonidal sinüsler en sık genç erişkinlerde görülür ve nadiren çocuklarda veya 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Erkeklerde kadınlardan biraz daha sık görülürler ve çok fazla vücut kılı olan kişilerde daha sık görülürler.

Herkeste pilonidal sinüs var mı?

yaş – pilonidal sinüsler her yaşta ortaya çıkabilir, ancak 20 ila 40 yaşları arasındaki genç erişkinlerde daha sık görülür. Vücut kıllarının ortalamanın üzerinde olması, bu nedenle kadınlardan daha fazla erkek etkilenir. kaba ve kıvırcık vücut kıllarına sahip olmak.

Pilonidal kist ameliyatından sonra oturabilir miyim?

Uzun süre oturarak veya kesi iyileşinceye kadar sert yüzeyler üzerinde oturan kaçının. Çoğu insan ameliyattan 2 ila 4 hafta sonra işine dönebilir.

Pilonidal sinüs nasıl başlar?

Pilonidal sinüsün nedenleri
Bir cilt sorunu, basınç veya sürtünme, kalçalar arasındaki kılların içe doğru itilmesine neden olabilir. Bu, kalça bölgesi çevresinde büyüyen saçlar veya kalçalardan dökülen gevşek saçlar veya kalça yarığının etrafında toplanıp pilonidal sinüse giren başka bir yer olabilir.

Pilonidal kist ameliyatından sonra duş alabilir miyim?

Ameliyattan sonraki gün duş alabilirsiniz . Sadece duştan sonra bölgeye kuru bir pansuman koyun. Bölgeyi ıslatmak sorun değil ama yarayı ıslatmak yok. İşlemden sonra üç hafta boyunca yüzme veya banyo yapılmaz.

Pilonidal sinüs tehlikeli midir?

Kist ciddi olmasa da enfeksiyona dönüşebilir ve bu nedenle tedavi edilmelidir. Bir pilonidal kist enfekte olduğunda, bir apse oluşturur ve sonunda bir sinüs yoluyla irin akıtır . Apse ağrıya, kötü kokuya ve akıntıya neden olur. Bu durum ciddi değildir.

Pilonidal sinüs kalıtsal mıdır?

Pilonidal kist gerçekleri
Pilonidal kistlere, kalçanın üst yarık bölgesindeki derinin gözeneklerinde sıkışan ve bir apse oluşturan kıl ve döküntü grupları neden olur. Pilonidal kistler için risk faktörleri arasında erkek olmak, sedanter olmak, kalın vücut kıllarına sahip olmak, aile öyküsü, fazla kilolu olmak ve daha önce pilonidal kistlerin olması sayılabilir.

Pilonidal kistimin geri gelmesini nasıl durdurabilirim?

Temiz ve kuru, ve ya tıraş alanı tutun veya saçın serbest bölgeyi tutmak için tüy dökücü kremler kullanın. Ayrıca, uzun süre oturmaktan veya kuyruk sokumu bölgesine (kuyruk kemiği) aşırı tekrarlayan basınç uygulamaktan kaçının . Obez bireylerde kilo kaybı, pilonidal hastalığın gelişimini ve tekrarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Pilonidal sinüsü evde nasıl tedavi edebilirim?

Pilonidal Kist Evde Tedavi
  1. Doktorunuz onaylarsa kist bölgesini tıraş edin, kılların gömülmesini önleyin.
  2. Bölgeyi yumuşak sabun ve su ile temizleyin.
  3. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa, sık sık mola verin.
  4. Saç deriye doğru itilebileceğinden sıkı giysiler giymekten kaçının.

Pilonidal sinüs tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediği takdirde, kist irin veya diğer sıvıları boşaltmak veya saç folikülü gelen deri altına yetişen bir açıklık olduğunu pilonidal sinüs, gelişebilir. Pilonidal kist enfeksiyonunun en yaygın semptomlarından bazıları ciltte kızarıklık, ağrı ve kan veya irin akmasını içerir.

Pilonidal sinüs kanserli midir?

Pilonidal sinüste malignite gelişimi nadir görülen bir komplikasyondur. Hastalık en sık erkeklerde görülür. Literatürde şimdiye kadar yaklaşık 69 vaka bildirilmiştir. Lezyon çoğunlukla iyi diferansiye skuamöz hücreli karsinomdur .

Pilonidal sinüs kendini iyileştirebilir mi?

Pilonidal sinüs , apsenin olduğu yerde oluşan deri altında bir boşluktur. Bazı durumlarda sinüs kendi kendine iyileşip kapanabilir, ancak genellikle sinüsün kesilmesi gerekir. Sinüs alanı, sinüs çıkarıldıktan sonra dikilerek kapatılabilir veya içeriden dışarıya doğru akması ve iyileşmesi için açık bırakılabilir.

Pilonidal sinüs sırt ağrısına neden olabilir mi?

Belirti ve semptomlar arasında alt omurgada ağrı , ciltte kızarıklık, sıcaklık ve irin drenajı ile şişme; birkaç hastada ateş gelişebilir. Ancak pilonidal kist enfekte olursa, aşağıdaki belirtiler ve semptomlar gelişebilir: Alt omurgada ağrı .

Pilonidal sinüs antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?

Pilonidal kist bir apse veya çıbandır. Tedavi antibiyotikler , sıcak kompresler ve tüy dökücü kremlerle topikal tedaviyi içerebilir. Daha ciddi vakalarda iyileşmesi için boşaltılması veya delinmesi gerekir. Diğer çıbanlarda olduğu gibi antibiyotiklerle iyileşmez.

Pilonidal kistimi ne zaman paketlemeyi bırakmalıyım?

İnsizyon ve drenaj (I D) anda yerleştirilmiş nemli bez ambalaj iki gün içinde çıkarılabilir. Ek ambalaj gerekmez, sadece dış pansumanlar. I&D, gerçek kist çıkarılmasından (eksizyon) önce tahrişin azalmasına izin veren geçici bir prosedürdür.

Evde pilonidal kisti patlatabilir miyim?

Bir pilonidal kist sivilceye benzeyebilir ve bazılarını parmaklarıyla patlatmaya teşvik edebilir. Ama pilonidal kisti patlatmak sorunu çözmez . Pilonidal kistlerin irin yanı sıra saç ve diğer kalıntılarla dolu olduğunu ve sıkarak hepsini çıkaramayacağınızı unutmayın.

Hangi antibiyotikler pilonidal kisti tedavi eder?

Yara enfeksiyonu, cevaba bağlı olarak en az iki hafta boyunca metronidazol ve eritromisin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Kronik pilonidal sinüsler en iyi şekilde geniş eksizyon ve ikincil iyileşme ile tedavi edilir. İyi hijyen ve düzenli epilasyon ile uzun süreli nüks azalır.