OSPF'de topoloji ve yönlendirme tablosunun rolü nedir?

Soruldu: Donatilo Reiswich | Son Güncelleme: 25 Haziran 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem bilgisayar ağı
4.7/5 (92 Görüntüleme . 21 Oy)
OSPF bir bağlantı durumu yönlendirme protokolü olduğundan, komşular yönlendirme tablolarını değiş tokuş etmezler. Bunun yerine ağ topolojisi hakkında bilgi alışverişinde bulunurlar. Her OSFP yönlendiricisi daha sonra en iyi rotaları hesaplamak için SFP algoritmasını çalıştırır ve bunları yönlendirme tablosuna ekler.

Daha sonra, OSPF protokolü nedir ve nasıl çalışır sorusu da sorulabilir.

Yönlendiriciler, İnternet Protokolünü (IP) kullanarak ağlara bağlanır ve OSPF (Önce En Kısa Yolu Aç), paketler bir dizi bağlı ağdan geçerken en iyi yolu bulmak için kullanılan bir yönlendirici protokolüdür . OSPF yönlendirme protokolü , kurumsal ağlardaki eski Yönlendirme Bilgi Protokolü'nün (RIP) büyük ölçüde yerini almıştır.

Benzer şekilde, OSPF tarafından komşu ve topoloji tablolarını işlemek için kullanılan algoritma nedir? OSPF , bilinen tüm hedeflere giden en kısa yolu oluşturmak ve hesaplamak için bir bağlantı durumu algoritması kullanır. OSPF alanındaki her yönlendirici, yönlendirici tarafından kullanılabilen arabirimlerin ve erişilebilir komşuların her birinin bir listesi olan özdeş bir bağlantı durumu veritabanı içerir.

Bunu göz önünde bulundurarak, OSPF'nin temel amacı nedir?

OSPF (Önce En Kısa Yolu Aç) protokolü, IP Yönlendirme protokolleri ailesinden biridir ve İnternet için bir IP ağındaki tek bir Otonom Sistem (AS) üzerinden IP yönlendirme bilgilerini dağıtmak için kullanılan bir İç Ağ Geçidi Protokolüdür (IGP). .

OSPF hangi katmandır?

Wikipedia, RIP'nin uygulama katmanında çalıştığını ve OSPF'nin internet protokol paketinin internet katmanında çalıştığını söylüyor.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

OSPF, TCP veya UDP kullanıyor mu?

Önce En Kısa Yolu Aç ( OSPF ), bir bağlantı durumu yönlendirme protokolüdür. OSPF, bir TCP / IP aktarım protokolü (UDP, TCP) kullanmaz fakat protokol numarası 89. BGP kendi iletim protokolü olarak Transmission Control Protocol (TCP) kullanmaktadır ve ayrılmış bağlantı noktası 179 atanmış olan IP veri doğrudan kapsüllenir.

OSPF bir katman 3 protokolü mü?

Katman 3'te yönlendiriciler, siteden siteye bağlantı hatalarını işleyen ve IP yönetiminin yükünü en aza indiren sağlam bir ağ sunmak için dinamik yönlendirme protokollerini (çoğu kuruluşta genellikle En Kısa Yolu Önce Aç veya OSPF ve BGP) kullanır.

Hangisi daha iyi Eigrp veya OSPF?

EIGRP alanları olmayan düz bir ağ kullanır, bu hem avantaj hem de dezavantaj olabilir. OSPF , ağı daha mantıklı bir şekilde bölümlere ayırabileceğiniz anlamına gelen alanları kullanır. OSPF yalnızca alanlar arasında özetleyebilir. O SPF algoritması dolmadan o EIGRP daha tüm ağ daha iyi bir görünümü vardır bu yüzden OSPF bağlantı durumudur.

Eigrp TCP veya UDP kullanıyor mu?

EIGRP , İletim Kontrol Protokolü ( TCP ) veya Kullanıcı Datagram Protokolü ( UDP ) kullanılarak çalışmaz . Bu, EIGRP'nin trafiği tanımlamak için bir bağlantı noktası numarası kullanmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, EIGRP (örneğin IP protokolü) tabakanın 3 üzerinde çalışmak için tasarlanmıştır.

Ağda TCP IP nedir?

TCP / IP , iki veya daha fazla bilgisayarın iletişim kurmasını sağlayan bir dizi protokolü olan İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü anlamına gelir. Savunma Bakanlığı'nın bir parçası olan Savunma Veri Ağı , TCP / IP'yi geliştirdi ve bir standardı olarak geniş çapta benimsendi.

OSPF'yi kim yarattı?

İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF

Ağda HSRP nedir?

Cisco'nun tescilli bir protokolü olan Hot Standby Routing Protocol'ün kısaltmasıdır. HSRP kullanarak, birkaç yönlendirici bir Ethernet, FDDI veya token-ring ağının aynı segmentine bağlanır ve LAN üzerinde tek bir sanal yönlendiricinin görünümünü sunmak için birlikte çalışır.

Omurga alanı nedir?

Omurga alanı ( alan 0 veya alan 0.0.0.0 olarak da bilinir), bir OSPF ağının çekirdeğini oluşturur. Diğer tüm alanlar , doğrudan veya diğer yönlendiriciler aracılığıyla ona bağlanır. Arası alan yönlendirme omurga alanına ve kendi ilişkili alanlara bağlı yönlendiriciler aracılığıyla gerçekleşir.

OSPF durumumu nasıl kontrol edebilirim?

Bu HELLO parametrelerinin komşu arayüzlerde eşleştiğini doğrulayın:
  1. OSPF alan numarası - Kontrol etmek için show ip ospf interface interface-name komutunu girin.
  2. Stub veya NSSA gibi OSPF alan türü - Kontrol etmek için show ip ospf komutunu girin.

OSPF süreci nedir?

Ynt: ospf işlem kimliği
İşlem kimliği, arayüzün ait olduğu OSPF işleminin kimliğidir. İşlem kimliği yönlendirici için yereldir ve iki OSPF komşu yönlendiricinin farklı OSPF işlem kimlikleri olabilir. (

Ağda MPLS nedir?

Çok Protokollü Etiket Anahtarlama ( MPLS ), telekomünikasyon ağlarında , verileri uzun adresleri yerine kısa yol etiketlerine dayalı olarak bir düğümden diğerine yönlendiren, böylece bir yönlendirme tablosunda karmaşık aramalardan kaçınan ve trafik akışlarını hızlandıran bir yönlendirme tekniğidir.

LSA türleri nelerdir?

Tip 1 – Yönlendirici LSA : Yönlendirici LSA , bulunduğu her alan için her yönlendirici tarafından oluşturulur. Tip 5 – Harici LSA : otonom sistem harici LSA olarak da bilinir : Harici LSA'lar ASBR tarafından oluşturulur. Tip 6 – Çok Noktaya Yayın LSA : Desteklenmez ve kullanılmaz.

OSPF'yi nasıl görüntülerim?

Önce En Kısa Yolu Aç ( OSPF ) yönlendirme işlemleri hakkında genel bilgileri görüntülemek için, kullanıcı EXEC veya ayrıcalıklı EXEC modunda show ip ospf komutunu kullanın.

yönlendirmeden kastınız nedir?

Yönlendirme , bir ağda veya birden çok ağ arasında veya arasında trafik için bir yol seçme işlemidir. Genel olarak, yönlendirme , genel anahtarlamalı telefon ağı (PSTN) gibi devre anahtarlamalı ağlar ve İnternet gibi bilgisayar ağları dahil olmak üzere birçok ağ türünde gerçekleştirilir.

OSPF yerine neden BGP kullanıyoruz?

OSPF , CPU kaynaklarının yanı sıra yoğun bellek kullanımını gerektirir. Öte yandan BGP ile, yönlendirme tablosunun boyutu gerekli cihaz kaynaklarını dikte edecek. BGP daha esnek olarak OSPF daha büyütülebilir olarak kabul edilir ve bu da daha büyük bir ağ üzerinde kullanılır.

OSPF protokolünün faydaları nelerdir?

OSPF destekler/sağlar/avantajlar –
  • Hem IPv4 hem de IPv6 yönlendirilmiş protokoller.
  • Aynı hedef için eşit maliyetli rotalarla yük dengeleme.
  • VLSM ve rota özetleme.
  • Sınırsız atlama sayısı.
  • Hızlı yakınsama için güncellemeleri tetikleyin.
  • SPF algoritması kullanan döngü içermeyen bir topoloji.
  • Çoğu yönlendiricide çalıştırın.
  • Sınıfsız protokol.