Ultrasonik testlerde hassasiyet nedir?

Sordu: Shi Geistlehner | Son Güncelleme: 3 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık tıbbi testleri
4.1/5 (453 Görüntüleme. 16 Oy)
Hassasiyet ve çözünürlük, bir tekniğin kusurları bulma yeteneğini tanımlamak için ultrasonik incelemede sıklıkla kullanılan iki terimdir. Duyarlılık , küçük süreksizliklerin yerini belirleme yeteneğidir. Duyarlılık genellikle daha yüksek frekansla (daha kısa dalga boyları) artar.

Ayrıca, ultrasonik test ile ne kastedilmektedir?

Ultrasonik test (UT), parçalardaki ve malzemelerdeki çatlakları ve kusurları tespit etmek için ses dalgalarını kullanan tahribatsız bir test yöntemidir. Bir borunun et kalınlığını ölçmek gibi bir malzemenin kalınlığını belirlemek için de kullanılabilir.

Ayrıca, ultrasonik testin prensibi nedir? Ultrasonik test, tahribatsız bir test şeklidir. Ultrasonik test, bir malzemenin kalınlığına nüfuz etmek için yüksek frekanslı ses dalgaları göndermek için özel ekipman kullanır. Daha sonra bu ses dalgalarını almak için diğer özel ekipmanlar kullanılır.

O halde ultrasonik testte kalibrasyon bloğu nedir?

Kalibrasyon bloğu V1, kaynaklı bağlantı kalitesinin ultrasonik testi sırasında ultrasonik hata dedektörlerinin kalibrasyonu için tasarlanmıştır ve DSTU 4002-2000'e (ISO 2400, DIN 54120, BS 2704) karşılık gelir. V1 kalibrasyon bloğu şunları sağlar: ultrasonik salınımların prob açısını ±1 açı hatasıyla belirleme.

Ultrasonik kusur tespiti nedir?

Kusur tespiti , malzemelerdeki yüzey altı kusurlarını belirleme ve boyutlandırma işlemidir. Kusurları belirlemek için en yaygın tekniklerden biri, malzeme boyunca yayılan ses dalgalarının bu tür anormallikleri tanımlamak için kullanıldığı ultrasonik incelemedir .

28 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Ultrasonik testin temel prensibi nedir?

Temel prensipler
Darbeli tarafından tahrik edilen dönüştürücü, yüksek frekanslı ultrasonik enerji üretir. Ses enerjisi, malzemeler aracılığıyla dalgalar halinde verilir ve yayılır. Dalga yolunda bir süreksizlik (çatlak gibi) olduğunda, enerjinin bir kısmı kusur yüzeyinden geri yansıtılacaktır.

Ultrasonik test neden kullanılır?

Ultrasonik Test (UT), incelemeler yapmak ve ölçümler yapmak için yüksek frekanslı ses enerjisi kullanır. Ultrasonik kontrol kusur tespiti / değerlendirme, boyutsal ölçümler, malzeme özelliklerinin, ve daha fazlası için kullanılabilir. Darbeli tarafından tahrik edilen dönüştürücü, yüksek frekanslı ultrasonik enerji üretir.

Ultrasonik test nerelerde kullanılır?

Endüstriyel uygulamalarda, ultrasonik testler metaller, plastikler, kompozitler ve seramiklerde yaygın olarak kullanılmaktadır . Geleneksel ekipmanlarla ultrasonik testler için uygun olmayan tek yaygın mühendislik malzemeleri ahşap ve kağıt ürünlerdir.

Ultrasonik frekans nedir?

Ultrasonik Ses. Sese uygulanan " ultrasonik " terimi, duyulabilir ses frekanslarının üzerindeki her şeyi ifade eder ve nominal olarak 20.000 Hz'in üzerindeki her şeyi içerir. Tıbbi tanısal ultrason taramaları için kullanılan frekanslar 10 MHz ve ötesine uzanır.

Kaynakta ultrasonik test nedir?

Kaynakların ultrasonik testi . Ultrasonik test teknolojisi, yüksek frekanslı salınımların (yaklaşık 20.000 Hz) metale yayılma ve yüzey çiziklerinden, boşluklardan ve diğer süreksizliklerden yansıma yeteneğine dayanmaktadır. kusurun göreceli boyutu – yansıyan darbenin genliği aracılığıyla.

Ultrasonik ekipmanı neden kalibre etmemiz gerekiyor?

Bu kullanıcı kalibrasyonu gereklidir çünkü çoğu ultrasonik ekipman çok çeşitli uygulamalarda kullanım için yeniden yapılandırılabilir. Kullanıcı, istenen kesinlik ve doğruluk seviyesinin elde edildiğini doğrulamak için ekipman ayarlarını, dönüştürücüyü ve test kurulumunu içeren sistemi " kalibre etmelidir ".

Ultrasonik kalınlık testi nasıl çalışır?

Ultrasonik kalınlık ölçer , ultrasonik dönüştürücü adı verilen küçük bir prob tarafından üretilen ses darbesinin bir test parçasından geçmesinin ve iç yüzeyden veya uzak duvardan geri yansımasının ne kadar sürdüğünü tam olarak ölçerek çalışır.

Kalibrasyon yöntemleri nelerdir?

İki yaygın kalibrasyon prosedürü vardır: bir çalışma eğrisi kullanma ve standart ekleme yöntemi . Bu yöntemlerin her ikisi de ölçümü kalibre etmek için bir veya daha fazla bilinen bileşim standardı gerektirir.

Kalibrasyon bloğu nedir?

Kalibrasyon Blokları veya Referans Blokları , test ekipmanını ve hassasiyet seviyelerini kalibre etmek için her uygulamada kullanılmalıdır. Bu standart açılı ışın kalibrasyonlar için blok ve ortak malzeme kalınlığı kalibrasyon da dahil olmak üzere test bloklarının tam bir çizgi bulunur.

Enstrümantasyonda kalibrasyon nedir?

Kalibrasyon bilinen bir ölçüm (standart) ve enstrüman kullanarak ölçüm arasında bir karşılaştırmadır. Tipik olarak, standardın doğruluğu, test edilen ölçüm cihazının doğruluğunun on katı olmalıdır. Ancak, 3:1 doğruluk oranı çoğu standart kuruluşu tarafından kabul edilebilir.

UT'de DAC eğrisi nedir?

Dönüştürücüden değişen mesafelerde aynı boyuttaki reflektörler arasındaki genlik varyasyonunu çizmek için bir Mesafe Genlik Düzeltme ( DAC ) eğrisi kullanılır. Bir DAC eğrisi , malzeme zayıflamasını, yakın alan etkilerini ve ışın yayılmasını grafik olarak telafi eder.

Couplant neden ultrasonik testlerde kullanılıyor?

Bir bağlaştırıcı , ultrasonik enerjinin dönüştürücüden test numunesine iletilmesini kolaylaştıran bir malzemedir (genellikle sıvıdır). Hava ve katılar (yani test numunesi gibi) arasındaki akustik empedans uyumsuzluğu büyük olduğu için kuplaj genellikle gereklidir.

Penetrant testinin prensibi nedir?

Sıvı nüfuz testleri ilkesi, sıvı nüfuz daha sonra çıkarılır, kapiller aksiyon ve fazla yüzey penetrant yüzey kıran çatlak içine çekilir olmasıdır; Daha sonra, çatlaktaki penetranı dışarı çekmek ve bir yüzey göstergesi oluşturmak için yüzeye bir geliştirici (tipik olarak bir kuru toz) uygulanır.

Manyetik parçacık testinin prensibi nedir?

Tahribatsız Muayene manyetik parçacık test yöntemi üretim hatlarında çelik bileşenleri kontrol etmek için bir yol olarak, 1930'larda ABD'de geliştirildi. Yöntemin ilkesi , numunenin malzemede manyetik kuvvet çizgileri veya akı üretmek için manyetize edilmesidir.

Ultrasonik testler hangi malzemeler üzerinde kullanılabilir?

Yaygın bir örnek, örneğin boru korozyonunu izlemek için test nesnesinin kalınlığını test eden ultrasonik kalınlık ölçümüdür. Ultrasonik testler genellikle çelik ve diğer metaller ve alaşımlar üzerinde yapılır, ancak daha az çözünürlükle de olsa beton , ahşap ve kompozitlerde de kullanılabilir.

Arka duvar ekosu nedir?

arka duvar yankısı . Alternatif: geri yansıma, İlgili: alt yankı , Açıklama: Dönüştürücünün yerleştirildiği yüzeyin tam karşısındaki bir gövdenin sınırından yansıyan ve mümkün olan en kısa yoldan o yüzeye döndürülen bir ultrasonik enerji darbesi. (

Ultrasonik hız nedir?

Ultrasonik hız , “ ” ultrasonik dalgaların frekansı ve “ ”, belirli bir çözümde ultrasonik dalgaların ölçülen dalga boyu değeri olarak hesaplanır. Çözeltinin viskozitesi, sıvının yoğunluğu ve akış süresi ve suyun yoğunluğu ve akış süresi kullanılarak hesaplanır.