Yılan ısırığı nedir?

Sorulan: Oleguer Oruña | Son Güncelleme: 26 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık ilk yardım
4.7/5 (264 Görüntüleme . 37 Oy)
Bir yılan sokması yılan ısırması, özellikle zehirli yılan neden olduğu bir yaralanma. Zehirli bir yılanın ısırmasının yaygın bir işareti, hayvanın dişlerinden iki delinme yarasının varlığıdır. Bazen ısırık zehir enjeksiyonu oluşabilir. Isırıklar , bir uzuv kaybına veya diğer kronik sorunlara neden olabilir.

Daha sonra, yılan ısırması için ilk yardımın ne olduğu da sorulabilir.

Kişiyi yılanın çarpma mesafesinin ötesine taşıyın. Kişiyi kalbinin altında yara olacak şekilde yatırın. Zehrin yayılmasını önlemek için mümkün olduğunca hareketsiz kalarak kişiyi sakin ve dinlendirin. Yarayı gevşek, steril bir bandajla örtün.

Daha sonra soru şu, yılan ısırığı türleri nelerdir? Tüm çukur engerekleri arasında sizi ısırma olasılığı en yüksek olan çıngıraklı yılandır. Ayrıca yılan ısırığından bildirilen neredeyse tüm ölümlerden de sorumludurlar. Çok daha az yaygın olmasına rağmen, zehirli mercan yılanının ısırığı (mercan yılanı bir çukur engerek değildir) potansiyel olarak daha ciddidir. Neyse ki, mercan yılanı ısırıkları nadirdir.

Basitçe, yılan ısırığı neye benziyor?

Genellikle ısırık bölgesinde iki adet delinme yarası vardır. Bite daha az veya hiç morarma ve şişme ile acı gibi hissedebilirsiniz. Semptomlar arasında şaşkınlık hissi, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, yutma ve nefes alma güçlüğü yer alır. Uzvuzu hareketsiz hale getirin ve ısırık ile kalp arasındaki kan akışını kısıtlayın.

Yılan ısırığının etkilerini hissetmek ne kadar sürer?

Lokal şişme: Engerek ısırıkları , diğer yılanlardan daha yoğun lokal reaksiyon üretir. Şişlik 15 dakika içinde belirgin hale gelebilir ve 2-3 gün içinde kitlesel hale gelir. 3 haftaya kadar devam edebilir. Şişlik, ısırık bölgesinden hızla yayılır ve tüm uzuv ve bitişik gövdeyi içerebilir.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Yılan ısırığı için evde çare nedir?

Yılan ısırıkları nasıl tedavi edilir
 1. sukunetini Koru.
 2. hemen 911'i arayın.
 3. Mümkünse bölgeyi sabun ve suyla nazikçe yıkayın.
 4. sıkı giysileri veya takıları çıkarın, çünkü ısırığın etrafındaki alan şişebilir.
 5. mümkünse ısırık bölgesini kalbin altında tutun.
 6. yılanı yakalamaya veya öldürmeye çalışmayın.

Hastaneler yılan ısırıklarını nasıl tedavi eder?

Güvenliğiniz için tüm yılan ısırıklarına zehirliymiş gibi davranın ve mümkün olduğunca çabuk bir hastanenin acil servisine gidin. Doğru tedavi (antivenin) ile ciddi hastalık veya ölümü önleyebilirsiniz. Antivenom olarak da adlandırılan antivenin, belirli bir hayvanın veya böceğin zehirine özgü bir tedavidir .

Yılan sokması için hangi antibiyotikler kullanılır?

Yılan ısırığı zehirlenmeye aşağıdaki antibiyotik kullanımının ana desen ağır yerleşmiş enfeksiyonların ampirik, kloksasilin profilaktik ve Piperasilin Tazobaktam ile tek başına ya da kombinasyon halinde Ampisilin olup. Antibiyotik seçimi klinisyenin takdirine bağlıdır.

Yılan ısırıklarının panzehiri nedir?

Ayrıca panzehir zehir antiserumu ve antivenomu immünoglobulin olarak bilinen Antiserum, bazı zehirli sokması gibi tedavi etmek için kullanılır antikorlardan oluşan bir ilaçtır. Yalnızca önemli toksisite veya yüksek toksisite riski varsa önerilir.

Bir yılan ısırığı panzehiri nasıl verilir?

ASV, 2 ml/dk hızında yavaş intravenöz enjeksiyonla veya intravenöz infüzyonla ( antivenom , vücut ağırlığının kilogramı başına 5-10 ml normal salin veya D 5 W ile seyreltilmiş ve 1 saatte infüze edilerek) uygulanabilir.

Yılan ısırdığında yapılması ve yapılmaması gerekenler?

Önemli dos ve yılan sokması için don 'ts
Isırık yıkayın veya zehir dışarı emmek için denemek ETMEYİN. Tüm büyük tıp dernekleri, ısırık bölgesine katlanmış bir ped koyarak ve ardından sıkı bir bandaj uygulayarak zehrin yayılmasını yavaşlatmayı önerir. Uzuvlara giden kan akışını durdurmamalı veya damarları tıkamamalıdır.

Yılan ısırığının komplikasyonları nelerdir?

Komplikasyonlar , ısırık yerinde ağrı ve şişlik, alerjik reaksiyon, görme hasarı (özellikle toksin spreylerinden), kompartman sendromu (sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilecek veya kas nekrozuna yol açabilecek lokalize şiddetli şişlik), enfeksiyon (metisiline dirençli olanlar dahil) içerir. bakteri), uzuv kaybı,

Yılan sokması için turnike kullanıyor musunuz?

Turnike uygulamak YAPMAYIN. DO yılan sokmasından soğuk kompres uygula DEĞİL. Buzu uygulamak veya suda yarayı ıslatmak YAPMAYIN. DO bıçakla veya ustura ile yılan sokmasından halinde kesilmiş DEĞİL.

Bir yılan ısırığını nasıl anlarsınız?

Bir yılan ısırığını tanımlamak için aşağıdaki genel belirtileri göz önünde bulundurun:
 1. iki delinme yarası.
 2. yaraların etrafında şişlik ve kızarıklık.
 3. ısırık yerinde ağrı.
 4. nefes almada zorluk.
 5. kusma ve mide bulantısı.
 6. bulanık görme.
 7. terleme ve salya akması.
 8. yüz ve uzuvlarda uyuşma.

Bir yılan tarafından ısırıldığımı nasıl anlarım?

ısırık çevresinde şiddetli ağrı, bu daha sonra ortaya çıkabilir. morarma veya ısırık kanama, şişlik. ciltte ısırık izleri (bunlar bariz delinme yaraları veya neredeyse görünmez küçük çizikler olabilir) koltuk altı veya ısırılan uzuv kasıklarında şişmiş ve hassas bezler .

Bir yılan tarafından ısırılır ve bunu bilmez misiniz?

Zehirli bir yılanın ısırması tıbbi bir acil durumdur. Her zaman su veya yüksek otlarla ısırılmışsın özellikle eğer bir yılan sokmuş bilmiyor olabilir. Yılan ısırığının belirti ve semptomları şunları içerebilir: yarada iki delik.

Bakır kafa ısırığı neye benziyor?

Yarada bir çift delik izi. Isırık çevresinde kızarıklık/şişme. Isırık yerinde şiddetli ağrı. Mide bulantısı ve kusma.

Yılanlar insanlardan korkar mı?

Hem zehirli hem de zehirsiz yılanlar , insanlara karşı son derece temkinlidir ve saldırmaya meyilli değildir. Bir ısırık, zarar görmemek için son çabasıdır. Kötü bir karşılaşmadan kaçınmanın en iyi yolu, bir yılanı manzarada işini yapması için bırakmaktır.

Yılan ısırığı piercingi iz bırakır mı?

Senin parmak ve dil konak zararlı bakteri enfeksiyonlarına neden ama takı hareketli yara izi veya delici reddi gibi çirkin komplikasyonlara sebep olabilir şifa cilde, travma nedenleri olabilir do Sadece bu. Takılarınızın doğru boyutta olduğundan emin olun.

Yılan ısırıkları ağrılı mıdır?

Bir yılan sokması yılan ısırması, özellikle zehirli yılan neden olduğu bir yaralanma. Bazen ısırık zehir enjeksiyonu oluşabilir. Bu, bölgede kızarıklık, şişme ve şiddetli ağrıya neden olabilir ve ortaya çıkması bir saat kadar sürebilir. Kusma, bulanık görme, uzuvlarda karıncalanma ve terleme meydana gelebilir.

Çim yılanları ısırır mı?

Çim Yılanları mevsimsel bir diyet uygular. Köşeye sıkışmış, vücudu şişirme yüksek sesle tıslama ve ağız ile çarpıcı kapalı ise Çim Yılan nadiren sokması rağmen, görünüşte agresif savunma koyabilirsiniz.

Bir yılan ısırığından nasıl kurtulursunuz?

Yılan ısırığı olan birine yardım etmek için:
 1. Şişme problemlerinden kaçınmak için tüm takıları ve dar kıyafetleri çıkarın.
 2. Zehrin yayılmasını önlemek için ısırık bölgesini kalbin altında tutun.
 3. Zehrin yayılmasını önlemek için kişiyi mümkün olduğunca hareketsiz tutun.
 4. Isırmayı temiz ve kuru bir bandajla gevşek bir şekilde örtün.