Yumuşak doku hasarı nedir?

Sordu: Caitlyn Castromil | Son Güncelleme: 8 Ocak 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.2/5 (48 Görüntüleme . 12 Oy)
Yumuşak doku yaralanması (STI), vücuttaki kasların, bağların ve tendonların zarar görmesidir. Yaygın yumuşak doku yaralanmaları genellikle bir burkulma, zorlanma, vücudun belirli bir bölümünün kontüzyon veya aşırı kullanımı ile sonuçlanan tek seferlik bir darbeden kaynaklanır.

Bununla ilgili olarak, yumuşak doku yaralanmasının iyileşmesi ne kadar sürer?

Bir sınıftan 2. Sınıf için iki hafta ve üç ila dört hafta kadar kısa bir sürede dereceli 1 yumuşak doku yaralanmalarından iyileşme süresi üç yumuşak doku yaralanmaları çok daha uzun iyileşme süreleri ile acil değerlendirme ve tedavi gerektirir. İyileşme süreleri yaşınıza, genel sağlığınıza ve mesleğinize de bağlı olabilir.

Ayrıca yumuşak doku hasarı kalıcı mıdır? Birçok yumuşak doku yaralanması önemsiz olsa da veya zamanla iyileşecek olsa da, birçoğu uzun süreli etkilerle gelir ve hatta kalıcı olabilir. Yumuşak doku hasarı feci veya kalıcı hale geldiğinde, bir kişinin muhtemelen günlük yaşamlarını nasıl yaşadığını değiştirmesi gerekecektir.

Bu bağlamda, yumuşak doku yaralanması için en iyi tedavi nedir?

Herhangi bir yumuşak doku yaralanmasının acil tedavisi RICER protokolünden oluşur - dinlenme , buz , kompresyon , elevasyon ve sevk. RICE protokolü 48-72 saat takip edilmelidir. Amaç eklem içindeki kanamayı ve hasarı azaltmaktır.

Yumuşak doku yaralanmalarının belirti ve semptomları nelerdir?

Yumuşak Doku Yaralanmalarının Yaygın Belirtileri

 • Yaralanma yerinde bir yumru veya düğüm.
 • Ağırlık taşıyamama.
 • Ortak istikrarsızlık.
 • Sınırlı hareket aralığı.
 • Kas krampları veya spazmları.
 • Kas Güçsüzlüğü.
 • Ağrı.
 • Şişme.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Hangi test yumuşak doku hasarını gösterir?

Yumuşak doku bozukluklarının teşhisi için klinik değerlendirme, ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), manyetik rezonans artrografi (MRA) ve artroskopi dahil olmak üzere çeşitli tanı testleri kullanılmaktadır, ancak bunların göreceli doğrulukları, maliyet etkinlikleri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri önemlidir. belirsiz.

Isı yumuşak doku yaralanmasına iyi gelir mi?

Isı , germe veya egzersizden önce sert veya yaralı yumuşak dokuları ısıtmak için en yararlıdır ; ısı , boyun veya sırt yaralanmalarıyla ilişkili ağrı veya spazmı gidermede de faydalı olabilir. Isı riskleri : Şişliği ve iltihabı artırabilir; ısıyı çok uzun süre veya çok yüksek sıcaklıklarda kullanmak yanıklara neden olabilir.

3. derece yumuşak doku yaralanması nedir?

' Yumuşak doku yaralanması ' terimi genellikle esas olarak bağlara, tendonlara ve kaslara ya da vücudu bağlayan bağ dokusu olan 'fasya'ya yönelik yaralanmaları tanımlamak için kullanılır. Derece 3 : Gözyaşları şiddetlidir ve o kas veya bağın tamamen yırtılmasını gösterir.

Derin doku yaralanmasını nasıl tedavi edersiniz?

Derin Doku Basıncı Yaralanmalarının Tedavileri
 1. Hastanın aktivite düzeyi, hareketliliği ve bağımsız olarak yeniden konumlandırma yeteneği göz önünde bulundurularak hastanın yeniden konumlandırılması gerekir.
 2. Cildi temiz ve kuru tutun.
 3. Kemik çıkıntılarına masaj yapmaktan kaçının.
 4. Yeterli protein ve kalori alımını sağlayın.

Yumuşak doku yaralanması nasıl teşhis edilir?

Yumuşak doku yaralanmalarını teşhis etmek için MRI kullanılabilir. Ciddi ilişkili yaralanmaları ve atel stabil olmayan yaralanmaları derhal tedavi edin ve mümkün olan en kısa sürede ağrıyı tedavi edin. Çoğu küçük yaralanmayı PRICE ile tedavi edin (koruma, dinlenme, buz, sıkıştırma, yükselme).

Doku hasarına ne sebep olur?

Vücut travma, hastalık veya basit aşınma ve yıpranma nedeniyle hasar gördüğünde , normalde eklem yüzeyinizde bir lezyon veya kıkırdak boşluğu oluşmasına neden olur. Doku Hasarına aşağıdakiler gibi çok sayıda beklenmedik olay neden olabilir:
 • Burkulma.
 • Tendon Yırtığı.
 • Artrit.
 • Fibromiyalji.
 • Travmatik Olaylar (Araba kazası)
 • Enfeksiyonlar.

Derin doku yaralanması nedir?

Derin doku yaralanması , basınç ülserinin benzersiz bir şeklidir. Ulusal Basınç Ülseri Danışma Paneli, derin doku yaralanmasını “Sağlam cilt altındaki deri altı dokularda basınca bağlı yaralanma ” olarak tanımlar. Başlangıçta, bu lezyonlar derin bir çürük görünümündedir.

Yumuşak doku yaralanmasından sonra şişlik ne kadar sürer?

Enflamasyonun devam etmesine izin verilirse, doğal iyileşme sürecini ve tam aktiviteye dönüşü geciktiren yaralı bölgede kan ve şişlik kalır. Hareket azalması da olabilir. Tam iyileşme genellikle bir ila altı hafta sürer.

Röntgenler yumuşak doku hasarı gösteriyor mu?

Röntgenler yumuşak doku yaralanmalarını göstermez . X ışınları ancak, yumuşak dokulara yaralanmaları görünmüyor, bu tür kırıklar, çıkıklar ve romatizmalı daraltıcı olarak kemik anatomisini teşhis etmek faydalıdır. Kıkırdak, bağ, tendon, kas ve stres kırıkları Yaralanmalar iyi MR taramalarında görülür.

Masaj yumuşak doku hasarına yardımcı olur mu?

Yumuşak Doku Yaralanmalarının Tedavileri
Yumuşak doku masajı , kaslardaki, tendonlardaki ve bağlardaki yaralanmaları hedeflemek için en iyi seçenektir. Masaj , ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan kasları gevşetmeye yardımcı olur . Şişmeyi azaltmak için çalışan dolaşımı arttırır. Masaj terapisi kas gerginliğini gidermek için kullanılır.

Doku hasarı onarılabilir mi?

Bir yaralanma , sürekli bölünen veya hareketsiz bir dokuda sadece parankimal hücrelere zarar veriyorsa, rejenerasyon ile onarım mümkündür. Bu durumlarda doku , yaranın oluşturduğu defektte fibröz dokunun birikmesiyle onarılır .

Yumuşak doku yaralanmasının nedeni nedir?

Yaygın yumuşak doku yaralanmaları genellikle bir burkulma, zorlanma, vücudun belirli bir bölümünün kontüzyon veya aşırı kullanımı ile sonuçlanan tek seferlik bir darbeden kaynaklanır. Yumuşak doku yaralanmaları ağrı, şişme, morarma ve fonksiyon kaybına neden olabilir.

Yumuşak doku hasarı ameliyat gerektirir mi?

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi, bu tür yaralanmaların gerçek ve zayıflatıcı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Birçok yumuşak doku yaralanması – örneğin ciddi bir zorlanma veya tendinit – cerrahi onarım gerektirir . Ayrıca, devam kontüzyon yumuşak dokulara kalıcı hasara neden olabilir.

Yumuşak doku yaralanmasını ne kadar süreyle buzlamalısınız?

yöntem: Dinlenme (acıyı ve daha fazla hasarı önlemek için) Buz (her iki ila üç saatte bir 20 ila 30 dakika ) Kompresyon (yaralanmayı desteklemek ve şişmeyi en aza indirmek için)

Yumuşak doku hasarı bir moladan daha mı kötü?

Yumuşak Doku Yaralanması Neden Kırık Bir Kemikten Daha Kötü Olabilir? En sonları öncekinden daha kemik güçlü iyileşmek için en yumuşak doku suşları önemli ölçüde iyileşmesi için daha uzun sürer ve daha az de mükemmel daha iyileşir oysa ve en yumuşak doku yaralanmaları daha kısa sürede (yaş ve kemik bağlı olarak).

Yumuşak doku hasarı nasıl iyileşir?

İyileşme bir sürekliliktir. Yumuşak doku yaralanmasından altı hafta sonra, iyileşen dokunuz makul ölçüde olgunlaşır, ancak yeni yara dokunuzu gerdikçe, kuvvetlendirdikçe ve strese soktukça, artan fiziksel talebinizle başa çıkmak için yeterince güçlü olmadığını fark eder.

Vücut yaralı dokuyu nasıl onarır?

Bir yaralanmanın kontrol altına alınmasından sonra, doku onarım aşaması toksinlerin ve atık ürünlerin uzaklaştırılmasıyla başlar. Pıhtılaşma (pıhtılaşma), hasarlı kan damarlarından kan kaybını azaltır ve kan hücrelerini yakalayan ve yaranın kenarlarını birbirine bağlayan bir fibrin proteinleri ağı oluşturur.