Yedeklilik seçimi için kriterler nelerdir?

Sordu: Lasandra Bancroft | Son Güncelleme: 24 Şubat 2020
Kategori: bilim genetiği
4.7/5 (171 Görüntüleme . 12 Oy)
İşverenler tarafından seçilen ortak kriterler arasında beceriler, performans ve disiplin kayıtları yer alır. İşten çıkarma havuzundaki her çalışan, her bir kritere göre puanlanır ve en düşük puana sahip çalışanlar işten çıkarma için seçilir .

Bunu göz önünde bulundurarak, birini işten çıkarmanın kriteri nedir?

İşverenler, işten çıkarma seçimi için yaş, engellilik, cinsiyet değiştirme, evlilik veya hemcins birlikteliği, annelik veya hamilelik, ırk, din veya inanç cinsiyet, cinsiyet, cinsel yönelim nedeniyle ayrımcı olmayan kriterler kullanmalıdır.

Yukarıdakilerin yanı sıra, artıklık için geçici olarak seçilen ne anlama geliyor? Geçici olarak işten çıkarılma için seçildiyseniz , işvereniniz tarafından gerçek bir işten çıkarılma olasılığıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu “riskli” olduğunu sık fazlalık bir seçenek olabileceğini bildirildi edeceği ilk kez, ve.

Bu bağlamda, işverenler kimi işten çıkaracaklarına nasıl karar veriyor?

Fazlalık Seçim Kriterleri Genellikle, işveren gereksiz yapılabilir personel “havuz” belirleyerek fazlalık seçim işlemini başlatır. Kimin fazlalık yapıp yapmadığını belirlemek için bu havuza fazlalık seçim kriterleri uygulanacaktır. İşi en iyi yapan çalışanları elde tutmak.

Fazlalık nedenleri nelerdir?

Fazlalık için yaygın nedenler

 • Yeni teknoloji işinizi gereksiz hale getirdi.
 • Yapmak için tutulduğunuz iş artık mevcut değil.
 • İşvereninizin personel sayısını azaltarak maliyetleri düşürmesi gerekiyor.
 • İşletme kapanıyor veya taşınıyor.
 • İşyeri başka bir şirket tarafından satın alındı.

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Sebepsiz yere işten çıkarılabilir miyim?

Çalıştığınız yerde iş kapatır eğer gereksiz hale getirilebilir. Bu, fazlalık için gerçek bir nedendir . İşvereniniz için en az 2 yıldır çalışıyorsanız, ayrıldığınız zaman işvereniniz size farklı bir iş teklif edip edemeyeceğini görmelidir.

Fazlalık yapılmasını talep edebilir misiniz?

Eğer varsa gereksiz yapılan oldum yedekli seçilen yeniden, o sizi onaylayan işveren bir mektup önemlidir '. Sen yeni bir iş için bakmak için yola zaman gibi hak yeniden, hala herhangi bir fazlalık haklarını elde edersiniz. ' Ayrıca işveren ile ihbar süresi müzakere mümkün olabilir.

İşiniz hala devam ediyorsa işten çıkarılabilir misiniz?

Normalde işvereninizin sizi işten çıkarması için işinizin ortadan kalkmış olması gerekir. Onların işi kaybolana sonra işin içine birisi hamle, sen yedekli hale (çarpma denilen) Ancak, yine de gerçek bir fazlalık olabilir.

Fazlalığın adil olmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Adil ve yasal işten çıkarmalar için 10 adım
 1. Fazlalık için uygun bir neden olduğundan emin olun.
 2. Önce alternatif önlemleri düşünün.
 3. Bir plan çizin.
 4. Çalışanlarınızla iletişim kurun.
 5. Seçim kriterlerini belirleyin.
 6. Bir seçim havuzu tanımlayın.
 7. Fazlalık danışmanlığı gerçekleştirin.
 8. Alternatif çalışmaları keşfedin.

Farklı yedeklilik türleri nelerdir?

İki Tür Yedekleme Vardır…
… özellikle gönüllü ve zorunlu işten çıkarmalar . Gönüllü işten çıkarmalar , çalışanların genellikle bir tür teşvik (mali veya başka türlü) teklif edildikten sonra kendi istekleriyle aldıkları işten çıkarmalardır .

Ne kadar fazlalık alacağım?

22 ila 40 yaşları arasındaki her çalışma yılı için bir haftalık ücret; 41 yaşın üzerindeki her çalışma yılı için bir buçuk haftalık ücret; 20 yıllık istihdam azami dikkate alınabilir; ve. bir haftalık maaş için yasal bir üst sınır vardır.

İşten çıkarılmanın 5 haklı nedeni nedir?

İşten çıkarılma için potansiyel olarak adil olan beş neden şunlardır: yetenek veya nitelikler; yönetmek; fazlalık ; devam eden istihdamın yasaya aykırı olacağı durumlarda; ve “bazı başka önemli nedenler”. Bir çalışanın işvereninin sözleşmeyi ihlaline yanıt olarak istifa etmesi durumunda işten çıkarma da yapıcı olabilir.

Fazlalık kuralları nelerdir?

İşten çıkarma yasasına göre, asgari ihbar süresine hakkınız vardır:
 • 12 yıl veya daha uzun süredir çalışıyorsa 12 hafta önceden haber verilir.
 • Bir ay ile iki yıl arasında çalışıyorsanız, en az bir hafta önceden bildirimde bulunun.
 • İki ila 12 yıl arasında çalışıyorsa, her yıl için bir haftalık bildirim.

Yedekleme süreci ne kadar sürer?

Bir danışma süresinin ne kadar süreceği konusunda bir zaman sınırı yoktur, ancak 20 ila 99 çalışan için bu süre en az 30 gün olmalıdır . 100 ve daha fazla işten çıkarılma için işten çıkarılmadan önce 45 gün olması gerekir.

Gereksiz bir gönderi doldurulmadan ne kadar önce?

İşten çıkarılma nedeniyle iş akdi sona erdiğinde, ekonomik durum aniden değişirse ve işveren birini işe almak zorunda kalırsa, fazlalığı olan işçiyi yeniden işe alabilir. Bu kişiye yeniden iş teklifinde bulunmadan önce belirli bir süre bekleme zorunluluğu yoktur.

İşten çıkarma danışmanlığında ne olur?

İşten çıkarma danışmanlığı sırasında ne olur ? İşyeri danışmanlığı , işvereninizin sizinle veya temsilcilerinizle planları hakkında konuşmasını ve fikirlerinizi dinlemesini içerir. İşvereniniz işten çıkarma yapmayı düşünüyorsa, kararından etkilenebilecek tüm çalışanlara danışmalıdır .

İşten çıkarma istişare toplantısına nasıl hazırlanırım?

6. Siz (çalışan) şunları yapmalısınız:
 1. İşvereninizden istişare çalışmasının amacını ve hedeflerini netleştirmesini isteyin.
 2. Önceden hazırlanmış sorularınızı gözden geçirin.
 3. Tercihlerinizi tartışın.
 4. Bu aşamadaki görüşlerinizin veya tercihlerinizin bağlayıcı olmadığını (önyargısız olarak) onaylayın, örneğin fazlalık teklifi talebi.

İşten çıkarma danışmanlığında ne sormalıyım?

Fazlalık - Çalışanların soracağı sorular
 • Soru: İşverenim bana ne kadar süre danışmak zorunda?
 • Soru: Yöneticiler danışma sırasında yaptığım önerileri ciddiye alacaklar mı?
 • Soru: Toplantılar sırasında yanımda birinin bulunması yasal bir hakkım var mı?
 • Soru: İşten çıkarılıp işim başkası tarafından alınabilir mi?

Adil işten çıkarma süreci nedir?

İşvereniniz, işiniz sona erdiğinde en az 2 yıl çalışmış olacaksanız, adil bir işten çıkarma süreci izlemelidir. İşvereniniz için 2 yıldan daha az bir süredir çalışıyorsanız, işvereninizin işten çıkarma sürecine ihtiyacı yoktur ve sizinle bireysel olarak görüşmek zorunda değildir.

Tupe'u reddedip fazlalık alabilir miyim?

Çalışanlar yeni işveren için çalışmayı reddedebilir . Bu istifa etmekle aynı şeydir - normalde haksız işten çıkarma veya işten çıkarma tazminatı talep edemezler. Bir çalışanın çalışma koşulları transfer nedeniyle önemli ölçüde kötüyse, transfere itiraz edebilir veya istifa ederek haksız işten çıkarma talebinde bulunabilirler.

İşim artık mevcut değilse ne olur?

Fazlalık durumlarına örnekler
Çalışanın işi artık mevcut değil çünkü iş diğer çalışanlar tarafından yapılıyor. İşyeri, işverenin ticareti durdurması veya iflas etmesi nedeniyle kapanmıştır. İşverenin işi veya kişinin yaptığı iş başka bir yere taşınır.

Kendi işime başvurmayı reddedebilir miyim?

Kendi işiniz için yeniden başvurmak
İşverenlerin sizden kendi işiniz için yeniden başvurmanızı istemesi oldukça yaygındır. Yeniden başvurmazsanız veya başvurunuzda başarısız olursanız, işvereniniz sizi işten çıkarana kadar işiniz devam eder.