Hizmet hesabı ile kullanıcı hesabı arasındaki fark nedir?

Sorulan: Silvano Dewerth | Son Güncelleme: 23 Ocak 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem işletim sistemleri
4.5/5 (443 Görüntüleme. 13 Oy)
4 Cevap. Kullanıcı hesapları gerçek kullanıcılar tarafından kullanılır, hizmet hesapları web sunucuları, posta taşıma aracıları, veritabanları vb. sistem hizmetleri tarafından kullanılır. Hizmet hesapları , sıradan kullanıcı hesapları gibi oluşturulabilir (örneğin useradd kullanılarak).

Ayrıca, hizmet hesabı ve kullanıcı hesabı nedir?

Hizmet hesabı , Windows Server işletim sistemlerinde çalışan hizmetler için bir güvenlik bağlamı sağlamak için açıkça oluşturulmuş bir kullanıcı hesabıdır . Bu hizmetler uygulamalar, Hizmetler ek bileşeni veya Görev Yöneticisi aracılığıyla veya Windows PowerShell kullanılarak yapılandırılabilir.

Ayrıca bilin, uygulama hizmeti hesabı nedir? Hizmet Hesapları , bir uygulama veya hizmet tarafından işletim sistemiyle etkileşim kurmak için kullanılan ayrıcalıklı yerel veya etki alanı hesapları olabilir. Uygulama Hesapları , uygulamalar tarafından veritabanlarına erişmek, toplu işler veya komut dosyaları çalıştırmak veya diğer uygulamalara erişim sağlamak için kullanılan hesaplardır .

Ayrıca, ayrıcalıklı kullanıcı hesabı nedir?

Ayrıcalıklı hesap , sıradan kullanıcılardan daha fazla ayrıcalığa sahip bir kullanıcı hesabıdır . Birçok ayrıcalıklı hesap türü vardır: Kök ve yönetici hesapları genellikle yazılım yüklemek ve kaldırmak ve yapılandırmayı değiştirmek için kullanılır. Bunlar süper kullanıcı hesaplarıdır .

Sistem hesapları nedir?

Sistem hesabı , kurulum sırasında bir işletim sistemi tarafından oluşturulan ve işletim sistemi tarafından tanımlanan amaçlar için kullanılan bir kullanıcı hesabıdır . Sistem hesaplarında genellikle önceden tanımlanmış kullanıcı kimlikleri bulunur. Sistem hesaplarına örnek olarak Linux'taki kök hesap verilebilir.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Hizmet hesaplarının parolaları var mı?

Temel olarak hizmet hesabı , bilgisayarınızdaki bir hizmetin kaynaklar altında çalışmak ve kaynaklara erişmek için kullandığı bir hesaptır . Bu, bir kullanıcının kişisel hesabı olmamalıdır. Tarihsel olarak, onlar da çoğu zaman (hiç değilse) kullanıcı hesapları gibi şifreleri değişmemiştir.

Hizmet hesabı nedir?

Hizmet hesabı , bir uygulamanın veya hizmetin işletim sistemiyle etkileşim kurmak için kullandığı özel bir kullanıcı hesabıdır . Hizmetler , oturum açmak ve işletim sisteminde veya yapılandırmada değişiklik yapmak için hizmet hesaplarını kullanır. İzinler aracılığıyla hizmetin gerçekleştirebileceği eylemleri kontrol edebilirsiniz.

Hizmet hesabı neden gerekli?

Bir hizmet hesabı , uygulama sunucusunu kullanan kullanıcılar için gereken izinleri en aza indirirken, uygulamanın veya hizmete özgü hak ve izinlerin düzgün çalışmasına izin verebilir. Hizmet hesapları , Microsoft Exchange Microsoft SQL Server, Internet Information Services (IIS) ve SharePoint'i çalıştırmak için kullanılır.

Oturum açma izinleri olmayan bir kullanıcıyı nasıl eklerim?

useradd/ kullanmadan bir sisteme kullanıcı eklemek için hangi adımlar
 1. /etc/passwd dosyasına kullanıcı için bir giriş ekleyin.
 2. /etc/group dosyasına grup için bir giriş ekleyin.
 3. Eklenen kullanıcı için ana dizini oluşturun.
 4. passwd komutunu kullanarak yeni kullanıcı parolasını ayarlayın.

Bir hizmet hesabına nasıl giriş yapabilirim?

Yönetici ayrıcalıklarıyla bilgisayarda oturum açın . 'Yönetimsel Araçlar'ı açın ve 'Yerel Güvenlik Politikası'nı açın 'Yerel İlke'yi genişletin ve 'Kullanıcı Hakları Ataması'na tıklayın Sağ bölmede, ' Hizmet olarak oturum aç' seçeneğine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

Nasıl hizmet hesabı oluştururum?

Windows Kullanıcı Kimliği Aracısı için bir Hizmet Hesabı Yapılandırma
 1. Etki alanı denetleyicisinde oturum açın.
 2. Windows simgesine ( ), Ara'ya sağ tıklayın. için. Aktif Dizin kulanıcıları ve bilgisayarları.
 3. Gezinti bölmesinde, etki alanı ağacını açın, sağ tıklayın. Yönetilen Hizmet Hesapları. ve seçin. Yeni.
 4. Giriş. İlk adı. ,
 5. Giriş. Parola. ve.

Active Directory'de bir kullanıcıya nasıl giriş yapabilirim?

Active Directory Nasıl Yapılır sayfaları
 1. Bilgisayarı açın ve Windows oturum açma ekranına geldiğinizde Kullanıcı Değiştir'e tıklayın.
 2. “Diğer Kullanıcı”yı tıkladıktan sonra sistem, kullanıcı adı ve şifre istediği normal oturum açma ekranını görüntüler.
 3. Yerel bir hesapta oturum açmak için bilgisayarınızın adını girin.

Farklı kullanıcı hesabı türleri nelerdir?

Sistem hesabı , normal kullanıcı hesabı , misafir kullanıcı hesabı , süper kullanıcı hesabı , grup hesabı , yerel kullanıcı hesabı , uzak kullanıcı hesabı , ağ kullanıcı hesabı ve anonim kullanıcı hesabı gibi farklı kullanıcı hesaplarını ayrıntılı olarak öğrenin.

Kullanıcı ayrıcalıkları nelerdir?

Kullanıcı ayrıcalığı , belirli bir SQL deyimi türünü yürütme hakkı veya başka bir kullanıcının nesnesine erişme hakkıdır. Ayrıcalık türleri Oracle tarafından tanımlanır. Roller ise kullanıcılar (genellikle yöneticiler) tarafından oluşturulur ve ayrıcalıkları veya diğer rolleri gruplamak için kullanılır.

Hesabımın ayrıcalıklı olup olmadığını nasıl anlarım?

Ayrıcalıklı Kullanıcıları Belirlemek için 8 Farklı Yöntem
 1. Etki Alanı Denetleyicisinde “Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları”nı açın.
 2. “Yerleşik” kapsayıcıyı seçin, sağ bölmede yukarıdaki gruplardan herhangi birine sağ tıklayın ve “Özellikler” pencerelerini açın.
 3. "Üyeler" sekmesine gidin; orada bu grubun tüm üyelerini göreceksiniz. Hepsi ayrıcalıklı kullanıcılardır.

Erişim ayrıcalıkları nelerdir?

erişim ayrıcalıkları . [′ak‚ses ‚priv·?·l?j·?s] (bilgisayar bilimi) Bir ağdaki bir bilgisayarın kullanıcısının, bir ağdaki diğer bilgisayarlarda dosya kullanma ve okuma, yazma ve çalıştırma izninin kapsamı. ağ.

Genel hesap nedir?

Genel hesap , bir hizmet veya uygulama tarafından kullanılan bir hesaptır . Genel hesaplarda posta etkin değildir ve kullanıcıların bunları geçici hesaplar olarak kullanmasına izin verilmez.

CyberArk ne için kullanılır?

CyberArk , Ayrıcalıklı Hesap Güvenliği sunan halka açık bir bilgi güvenliği şirketidir. Şirketin teknolojisi öncelikle finansal hizmetler, enerji, perakende, sağlık ve devlet piyasalarında kullanılmaktadır.

Bir hizmet hesabının güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Hizmet hesaplarının kötüye kullanılmasını önlemek ve onları güvende tutmak için dokuz ipucu:
 1. Gereksiz erişim ayrıcalıklarını ortadan kaldırın.
 2. Sıfırdan hizmet hesapları oluşturun.
 3. Hizmet hesaplarını yerleşik ayrıcalıklı gruplara yerleştirmekten kaçının.
 4. ACL (DACL) aracılığıyla hizmet hesaplarına erişim izinlerini reddet
 5. Gereksiz kullanıcı haklarını ortadan kaldırın.

Standart kullanıcı nedir?

Standart : Standart hesaplar, normal günlük görevler için kullandığınız temel hesaplardır. Standart bir kullanıcı olarak , yazılımı çalıştırmak veya masaüstünüzü kişiselleştirmek gibi yapmanız gereken hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Aile Güvenliği ile Standart : Bunlar, ebeveyn denetimine sahip olabilecek tek hesaplardır.

Ayrıcalıklı süreç nedir?

Ayrıcalık veya ayrıcalıklarla çalışan herhangi bir işleme ayrıcalıklı işlem , işlemin çalıştığı programa ayrıcalıklı (güvenilir) program denir. Bu, süper kullanıcı (veya kök) ayrıcalığını temel sistemden etkin bir şekilde kaldırır. Ayrıcalıklar , işlemler ve yürütülebilir dosyalarla ilişkilendirilir.

Hesap hizmetleri nelerdir?

Hesap hizmetleri , çalışanların müşterilerin ve müşterilerin deneyimini yönettiği bir iş işlevidir. Bu işlev, bankalar, kredi kartı şirketleri, finansal hizmetler işletmeleri ve pazarlama ajansları gibi hizmete dayalı kuruluşlarda yaygındır.