Travmatik kırık ile patolojik kırık arasındaki fark nedir?

Sorulan: Emre Haanstra | Son Güncelleme: 20 Ocak, 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.2/5 (229 Görüntüleme. 39 Oy)
Travmatik bir kırık , bir tür kaza, düşme veya başka tür bir kuvvetten kaynaklanır. Örneğin, travmatik kırık bir motorlu taşıt kaza sırasında oluşabilir ya da bir kişi ağır cisimle vurulduğunda. Patolojik kırık , osteoporoz veya kanser gibi hastalıkların neden olduğu kırık bir kemiktir.

Buna göre, patolojik kırık nedir?

Patolojik kırık , bir yaralanmadan ziyade bir hastalığın neden olduğu kırık bir kemiktir. Bazı koşullar kemiklerinizi zayıflatır ve bu da kırılma olasılığını artırır. Böyle, öksürme bir arabanın dışına adım veya bir hastalık nedeniyle zayıflamış oldu bir kemik bölebilir üzerinde bükme gibi günlük işler.

Ayrıca, travmatik kemik kırığı nedir? Kırık kemikler ( kırıklar ) her yaştan insanın başına gelebilir. Çoğu zaman bir otomobil kazası, düşme veya spor yaralanması sonucu ortaya çıkarlar. Bir kemik kırığı meydana geldiğinde, hızlı tedavi gerektirdiği için genellikle travmatik bir yaralanma olarak kabul edilir. İki ana kırık tipi vardır: açık ve kapalı.

Bu sayede hangi hastalıklar patolojik kırıklara neden olur?

Osteoporoz, osteomalazi, Paget hastalığı , osteitis, osteogenezis imperfekta, iyi huylu kemik tümörleri ve kistleri, ikincil kötü huylu kemik tümörleri ve birincil kötü huylu kemik tümörleri dahil olmak üzere patolojik kırıklardan yalnızca az sayıda koşul sorumludur.

Spontan bir kırık travmatik olarak kabul edilir mi?

Spontan kırıklar , görünürde künt kuvvet travması olmaksızın görünüşte normal kemikte meydana gelir. Araştırmacılar ve klinisyenler, patolojik kırık , kırılganlık kırığı , kompresyon kırığı veya yorgunluk veya yetersizlik kırığı dahil olmak üzere, spontan kırık için birbirinin yerine birkaç terim kullanmışlardır.

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Patolojik kırık nasıl tedavi edilir?

Tedaviler. Tedavinin amaçları ağrı, ters veya nörolojik bozukluk stabilizasyonu ve omurga stabilizasyonu. Çoğunlukla, daha az şiddetli patolojik kırıklar için ameliyatsız tedaviler önerilir. Bunlara ağrı kesici ilaçlar almak, fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve bir ayraç takmak dahildir.

Patolojik semptom nedir?

Patolojik Durumlar, İşaretler ve Belirtiler . Tanım: Anormal anatomik veya fizyolojik durumlar ve hastalığın objektif veya subjektif belirtileri, hastalık veya sendrom olarak sınıflandırılmaz.

Depresif kırık nedir?

depresif kırık
Depresif bir kafatası kırığı , genellikle çekiçle vurulma, kaya veya kafaya tekme vurulma gibi künt kuvvet travmasından kaynaklanan bir kırık türüdür. Şiddetli baş% 11 meydana -ki kırıkların Bu tip yaralanmaları-olan kırık kemikleri içeri doğru deplase olan kırık ufalanmış.

Tam kırık nedir?

Tam kırıklar parçalanmış olan kemik parçaları tam olarak birbirinden ayrılır kırıklardır. Tam kırıklar şu şekilde sınıflandırılabilir: enine: kemik boyunca. eğik: kemik boyunca eğik çizgi.

Patolojik kırıklar nerede oluşur?

Patolojik kırıklar hastalıklı kemikte meydana gelir ve çocuklarda bu tür kırıklara yetişkinlerdekinden farklı bir dizi koşul neden olur. Patolojik kırıklarla sıklıkla ilişkili çocuk hastalıkları, kanserli olmayan iyi huylu kemik tümörlerini ve iskeleti etkileyen konjenital veya genetik anormallikleri içerir.

Hangisi patolojik kırığa örnektir?

Patolojik kırık : Sadece travma ile kırılmayan, ancak hastalık nedeniyle anormal kolaylıkla kırılacak kadar zayıflamış bir kemik. Patolojik kırıklar , metastatik akciğer ve meme kanseri ve miyelomun karakteristiğidir.

Avülsiyon kırığı nedir?

Avülsiyon kırığı , bir tendonun veya bağın kemiğe yapıştığı bir yerde kemiğin yaralanmasıdır . Avülsiyon kırığı meydana geldiğinde, tendon veya bağ kemiğin bir parçasını çeker. Avülsiyon kırıkları vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak birkaç belirli yerde daha sık görülürler.

Bir kırığın patofizyolojisi nedir?

Kırıklar , kemik gücü azalmış ve yaralanma yaşayan hastalarda meydana gelir. Bu nedenle, kırıkların patofizyolojisi , kemik gücünü (kemik kütlesi, kemik kalitesi, yaş, iskelet geometrisi) ve yaralanmaların sıklığını, yapısını ve etkilerini belirleyen çok sayıda faktörü kapsar (Şekil 4.1).

Ne tür önceden var olan bir durum patolojik bir kırığın meydana gelmesine neden olabilir?

Patolojik kırıklar , beslenme dengesizliğine veya osteomiyelit ve neoplazi gibi önceden var olan hastalık süreçlerine bağlı olarak kalsiyum emiliminin neden olduğu zayıflamış kortekslerin bir sonucu olarak ortaya çıkar .

Hangi kanser kemiklerin kolayca kırılmasına neden olur?

Prostat kanseri metastazları sıklıkla blastiktir. Kanserlerin diğer türlerinden çoğu metastaz onlar kemiği yıkmak anlamına gelen ", litik” dir. Bu Radyonüklitlerle tedavi edilmezler.

Kemiklerin sebepsiz yere kırılmasına neden olan nedir?

Gevrek kemik hastalığı, kemiklerinizin düşme anında, genellikle herhangi bir yaralanma olmaksızın çok kolay kırılmasına neden olan , ömür boyu süren bir genetik bozukluktur. Doktorunuz buna osteogenezis imperfekta da diyebilir. Her iki cinsiyeti ve tüm ırkları eşit olarak etkiler. Kırılgan kemik hastalığının tedavisi yoktur , ancak doktorunuz tedavi edebilir.

Kronik kırık nedir?

Burada kronik kaynamama, klinik ve radyografik kriterler kullanılarak 12 aydan uzun süredir iyileşmeyen ve bu durumda kaynamama tanısının şüphe götürmeyen bir kırık olarak tanımlanır [6].

Pott kırığı nedir?

Pott sendromu I ve Dupuytren kırığı olarak da bilinen Pott kırığı , çeşitli bimalleolar ayak bileği kırıklarına gevşek bir şekilde uygulanan arkaik bir terimdir. Yaralanma, bir eversiyon kuvvetinin birleşik abdüksiyon dış rotasyonundan kaynaklanır.

Yer değiştirmiş kırık nedir?

Kırık , kırık bir kemiğin tıbbi terimidir. Yer değiştirmiş ve yer değiştirmemiş kırıklar , kırık kemiğin hizalanmasını ifade eder. Yer değiştirmiş bir kırıkta , kemik iki veya daha fazla parçaya geçer ve iki ucun düz hizalanmaması için hareket eder.

Önemli kemik kaybına ne sebep olur?

Kemik kaybına katkıda bulunabilecek faktörler arasında düşük kalsiyum diyeti, egzersiz yapmama, sigara içme ve kortikosteroidler gibi bazı ilaçları alma yer alır. Kortikosteroidler, artrit, astım, inflamatuar bağırsak hastalığı, lupus ve diğer hastalıklar dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar için reçete edilen ilaçlardır.

Mevcut patolojik kırığı olmayan osteoporoz nedir?

0, Mevcut Patolojik Kırık Olmadan Yaşa Bağlı Osteoporoz için kullanılan tanı kodudur. Beslenme, metabolik veya diğer faktörlere bağlı olarak genellikle deformite veya kırıkla sonuçlanan kemik kütlesi ve gücü kaybı ile karakterize bir bozukluk; yaşlıların, özellikle kadınların önemli bir halk sağlığı sorunudur.